דלקת קרום המוח (Meningitis)

ראשי

תאור

דלקת קרום המוח היא זיהום בקרום שעוטף את המוח ואת חוט השדרה. הזיהום מופיע על פי רב אצל ילדים, בני נוער ואנשים צעירים. אנשים מבוגרים יותר ואנשים הלוקים בבעיות בריאותיות ארוכות טווח, כמו מערכת חיסונית מוחלשת, נמצאים אף הם בסיכון.

קיימים שני סוגים עיקריים של דלקת קרום המח:

·               דלקת ויראלית בקרום המוח, שהיא נפוצה למדי. בדרך כלל זוהי אינה מחלה קשה. במקרים חמורים, היא עלול לגרום לחום לתקופה ממושכת ולפרכוסים. 
·               דלקת חיידקית בקרום המוח, נפוצה פחות אבל חמורה ביותר. יש לטפל בה באופן מיידי כדי למנוע נזק מוחי ומוות.

שני הסוגים של דלקת קרום המוח מתאפיינים באותם תסמינים. חשוב מאד להיבדק על ידי רופא כאשר מופיעים התסמינים, על מנת שהוא יוכל לקבוע באיזה סוג של דלקת מדובר.

ילדה עם דלקת קרום המוח סובלת מכאב ראש


סימפטומים


התסמינים השכיחים ביותר של דלקת קרום המח בקרב בני נוער ואנשים צעירים הם:

 • עורף נוקשה וכואב, במיוחד כאשר מנסים לגעת עם הסנטר בחזה. 
 • חום. 
 • כאב ראש
 • הקאה. 
 • קושי לשמור על ערנות. 
 • פרכוסים.

אצל ילדים, אנשים מבוגרים יותר ואנשים שסובלים מבעיות רפואיות נוספות, עלולים להופיע תסמינים שונים של דלקת קרום המח:

 • תינוקות יכולים להיות עצבניים ולסרב לאכול. עלולה להופיע אצלם פריחה. ויתכן שהם יבכו כאשר מחזיקים אותם על הידיים. 
 • אצל ילדים צעירים התסמינים של המחלה דומים לתסמינים של שפעת. הם עלולים להשתעל, או להתקשות בנשימה. 
 • אצל אנשים מבוגרים יותר ואנשים הסובלים מבעיות רפואיות נוספות, יכולים להופיע כאב ראש קל בלבד וחום.

חשוב מאד שמבוגרים וילדים יבדקו אצל רופא באופן מיידי, במידה ומופיעים התסמינים המתוארים. רק רופא יכול לקבוע האם מדובר בדלקת ויראלית בקרום המוח, או בדלקת חיידקית בקרום המוח. דלקת חיידקית בקרום המוח שאינה מטופלת באופן מיידי, עלולה להיות קטלנית.

סיבות וגורמי סיכון

דלקת ויראלית בקרום המוח נגרמת על ידי וירוס. דלקת חיידקית בקרום המוח נגרמת על ידי חיידק.
דלקת קרום המוח יכולה להיגרם גם על ידי אורגניזמים אחרים וגם על ידי תרופות מסוימות, אך אלו הם מצבים נדירים.

דלקת קרום המוח היא מחלה מדבקת. המיקרואורגניזמים שמחוללים אותה יכולים לעבור מאדם לאדם, דרך שיעול ועיטוש ודרך מגע קרוב.

תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים של דלקת קרום המוח במהלך תקופת המחלה

הסיבוכים של דלקת קרום המוח במהלך המחלה, כוללים בין היתר:

חום במשך תקופה ארוכה. חום הנגרם כתוצאה מדלקת חיידקית בקרום המוח, בדרך כלל חולף לאחר 3 עד 6 ימים של טיפול באנטיביוטיקה. חום שאינו חולף לאחר 6 ימים של טיפול באנטיביוטיקה, או חום שבא והולך, עלול לרמז על כך שהאנטיביוטיקה איננה מצליחה לחסל את החיידק. במקרים נדירים החום נגרם כתוצאה ממחלה אחרת, כולל תגובה לתרופות, הניטלות לצורך הטיפול נגד דלקת קרום המח. 

פרכוסים. סיבוך זה עלול להתרחש כתוצאה מדלקת ונפיחות במוח וברקמות (קרומי המוח) העוטפות את המוח. לעתים קשה להשתלט על הפרכוסים. 

תסמונת הפרשה בלתי הולמת של הורמון נוגד השתנה (SIADH). זהו סיבוך של דלקת חיידקית בקרום המוח, הוא עלול להתפתח יום או יומיים לאחר תחילת השימוש באנטיביוטיקה. תסמונת הפרשה בלתי הולמת של הורמון נוגד השתנה גורמת לכך שמצטברת בגוף כמות גדולה של נוזלים. תסמונת הפרשה בלתי הולמת של הורמון נוגד השתנה שאינה מטופלת עלולה להוביל לתרדמת (קומה) ולמוות. 

קרישה תוך כלית מפושטת (DIC). מחלה זו גרומת לשינויים בדם. בהתחלה הדם נקרש מהר מידי. לאחר מכן הוא נקרש לאט מידי וגורם לדימומים בתוך העור והרקמות. קרישה תוך כלית מפושטת עלולה לגרום למוות. 

 תסמונת מצוקה נשימתית חמורה. זוהי מחלה קשה, שמתחילה באופן פתאומי. נוזל מצטבר בריאות וגורם לכשל נשימתי.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הרופא שואל שאלות בנוגע לבריאות הנבדק, מבצע בדיקה גופנית ובדיקה אחת נוספת או יותר.
ניקור מותני היא בדיקת המעבדה החשובה ביותר לאבחון דלקת קרום המח. היא מכונה גם דיקור מותני. שואבים דגימה של נוזל מעמוד השדרה ובודקים אותה במעבדה, על מנת לגלות אם היא מכילה אורגניזמים שגורמים את המחלה.
יתכן שהרופא יבקש בדיקות נוספות, כמו בדיקות דם, סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או הדמיה בתהודה מגנטית (MRI).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול תלוי בגורם המחלה. ילדים ומבוגרים צריכים להיבדק על ידי רופא באופן מיידי, כאשר מופיעים התסמינים, משום שדלקת חיידקית בקרום המוח עלולה להיות קטלנית, אם לא מטפלים בה באופן מיידי. 

בדלקת חיידקית בקרום המוח מטפלים בבית החולים. מבוגרים וילדים מטופלים באנטיביוטיקה. הם נמצאים תחת השגחה קפדנית, למניעת התפתחות של בעיות חמורות, כמו אובדן שמיעה, פרכוסים, או נזק מוחי.

דלקת ויראלית בקרום המוח היא מחלה פשוטה יותר, רב האנשים הלוקים במחלה מסוג זה מחלימים תוך שבועיים לערך. במקרים קלים של המחלה, הטיפול הנחוץ יכול להתבצע בבית בלבד (אין צורך באשפוז בבית החולים). הטיפול בבית כולל שתייה מרובה של נוזלים ונטילת תרופות להורדת חום ולשכוך כאבים.

מניעה

הדרך הטובה ביותר להגן על ילדים מפני דלקת קרום המוח, היא לוודא שהם מקבלים את כל החיסונים המקובלים לגבי ילדים. כולל חיסונים נגד חצבת, אבעבועות רוח, מחלת המופילוס אינפלואזה מסוג B (HIB) ונגד זיהום פנימוקוקי.
כדאי לבדוק עם הרופא האם המטופלים, מבוגרים וילדים כאחד, צריכים לקבל חיסון נגד דלקת מנינגוקוקית של קרום המוח, זהו חיסון למניעת דלקת חיידקית בקרום המוח. 

החיסון מומלץ ל:

 • בני נוער בגילאי 11 ו- 12. 
 • מתבגרים בגילאי 13 עד 18 שעדיין לא קיבלו את החיסון (כדאי שיקבלו אותו בהקדם האפשרי). 
 • סטודנטים בשנה הראשונה ללימודים, שגרים במעונות. 
 • אנשים שמתכננים נסיעה למדינות, שידוע שיש בהן התפרצויות של דלקת קרום המח. 
 • אנשים שאין להם טחול. אנשים חולי איידס.


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תופעות מוזרות משי 04/03/2020 05:22
 • לפני חודשיים עשיתי בדיקת דם שבעקבותיה נגרם לי שטף דם רציני מאד ולאחר כמה ימים(מיום הבדיקה) היד שלי התחילה לרעוד בצורה לא רצונית במשך חצי שעה מאז זה לא חזר יותר, אך החלו כל מיני תופעות לוואי של רגישות במקום הבדיקה, התחלתי לקום בשעות מוקדמות לאחרונה, כאבי ראש רק בצד ימין(צד הבדיקה) תחושת בחילה ולאחרונה הבזקים בעיניים. ביצעתי ct מוח בעקבות התופעות בעיניים והכל תקין. רציתי לשאול האם יש חשש לפרקינסון (במשפחתי אין היסטוריה). האם בדיקת דם יכולה להסב נזק כזה אני

 • + הוסף תגובה
חשש למחלת פרקינסון ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:44
 • על פניו קשה לומר האם יש מחלת פרקינסון אומנם לפי המידע שאתה מסרת הסיכוי כי נמוך. ליתר ביטחון אני ממליץ על בדיקת רופא נוירולוג מומחה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גיליאן בריי רחל 12/01/2020 09:45
 • הפרעה בדיבור מה הטיפול הייתי חולה ב שנת 12 יש לי עוד סימפטומים כמו חוסר יציבות והפרעה לסוגרים האם שהתסמונת חוזרם זה אומר

 • + הוסף תגובה
גיליאן בריי / Guillain Barre / GBS ד"ר סיימון ישראלי-קורן 27/01/2020 00:53
 • שלום רחל ותודה על שאלתך, נדיר מאוד שמחלה זו חוזרת אבל יש מקרים שזה הופך להיות מחלה כרונית עם החרפות - מחלה זו נקראית CIDP. חשוב להיבדק שוב על יד נוירולוג ולשקול בדיקה חוזרת של EMG/NCS. בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
הפרעת הליכה והפרעת סוגרים ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:41
 • אני ממליץ על בדיקת רופא נוירולוג, בדיקת CT ראש, בדיקת אורולוג לבדיקת EMG/NCS. יש לשקול גם הדמייה של עמוד השדרה בהצלחה

 • + הוסף תגובה
בעיות בהליכה ובשווי משקל יעל 02/03/2020 15:02
 • סובלת מבעיות תנועה הליכה מתנדנדת אי יציבות בעיות בליעה המזון והמים לא נספגים וגורמים לכאבים בקיבה בושט בגב יש לי לחץ לסוגר בושט העליונה אני רזה מאד ומיובשת הפסיק לי הרוק לאחרונה סובלת מחנק בלילה כאילו יש ליחה בגרון והלא מצליחה לעלות אותה יש לי חולשות תחושת עייפות טרום עילפון חרדה דכאון בעיות עצירות קשות גזים אינסופיים עם ריח מתקשה לתפקד מיובשת לגמרי האף מדמם הפסיק לי הרוק הפה יבש העיניים הגל כמעט נגמר האםיש קפיצות שרירים הניורולוג טוען שזה לא פרקינזון אם כך ניוון שרירים?

 • + הוסף תגובה
הפרעת הליכה והפרעת בליעה ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:38
 • שלום יעל ולידה על השאלה, למרות שהפרעת הליכה וגם הפרעות בליעה יכולות להיות משני למחלת פרקינסון צריך בדיקות נוספות על מנת לאמת שאכן זה המצב. אני ממליץ שתפני לרופא משפחה על מנת לקבל הפניות לרופאים רלוונטיים ולבדיקות מתאימות. אל תשכחי גם ייעוץ לטיפול פיזיותרפיה, קלינאי תקשורת ותזונאי. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!