בדקו: האם התרופה שאתם נוטלים גורמת לכם להשמין?

תרופות להורדת כולסטרול, תרופות נגד אלרגיה ותרופות נגד דיכאון - הן רק חלק קטן מהתרופות שעלולות לגרום לכם להשמין. האם התרופה שאתם נוטלים גורמת לכם להוסיף קילוגרמים? בדקו
כתבה פרסומית כתבת חסות


אתם מקפידים לא להעמיס על הצלחת ומתאמנים שלוש פעמים בשבוע, אך הקילוגרמים ממשיכים להצטבר. אולי הסיבה לכך היא התרופה שאתם נוטלים. מומחים מעריכים שעד כ-15% מבעיות המשקל קשורות לתרופות, אך רבים לא מודעים לעובדה זו. החדשות הטובות הן שלא כל אחד יושפע באותה המידה מהתרופה ובכל מקרה, ההמלצה לשמור על תזונה מאוזנת ומגוונת נכונה יותר מתמיד.


קראו עוד:  כדאי שתכירו: 10 תרופות שפועות בחשק המיני


כיצד התרופות משמינות?

תרופות משפיעות בדרכים רבות על היבטים שונים של חילוף החומרים. יש תרופות שפועלות על המוח ובדרך אגב גם מגבירות תיאבון או משבשות את תחושת השובע. תרופות אחרות מעודדות עלייה הדרגתית במשקל בגלל שהן מאטות את קצב שריפת הקלוריות או גורמות לעייפות ולירידה בפעילות. ישנן תרופות נוספות שעלולות להוביל לצבירת נוזלים. עם זאת, במקרים מסוימים לא ניתן להבדיל בין השמנה עקב הטיפול התרופתי לבין סיבות אחרות, כמו תזונה לקויה. 


אז מהן התרופות שיגרמו לכם להשמין? הרשימה המלאה - לפניכם:1. תרופות נוגדות דיכאון וחרדה

חלק לא מבוטל מהתרופות נוגדות הדיכאון, שמשפיעות על המוח כדי לגרום להרגשה טובה ונינוחה יותר, משפיעות גם על הדרך שבה הגוף מווסת את תחושות הרעב והשובע ושורף קלוריות. זה נכון במיוחד אם לוקחים את התרופות נוגדות הדיכאון תקופה ממושכת, כיוון שישנן תרופות שעלולות לגרום לעלייה של 10 ק"ג בשנה.


תרופות שגורמות להשמין

תרופות. גורמות ל-15% מבעיות המשקל


בדרך כלל תרופות מהדור החדש לטיפול בדיכאון וחרדה (ה-SSRI, ובעברית מעכבי ספיגה חוזרת בררניים של סרוטונין) אינן גורמות לעלייה במשקל, למעט פארוקסטין (סרוקסט, פאקסט). לפעמים גם פלואוקסטין (פריזמה, פלוטין) עלול לגרום להשמנה, אם הטיפול נמשך יותר מחצי שנה, למרות שבחודשי הטיפול הראשונים הוא מעודד ירידה במשקל.


מירטזפין (מירו, רמרון), היא תרופה נוספת נגד דיכאון, שיש לה גם השפעה נוגדת היסטמין, ולכן היא עלולה להגביר תיאבון ונטייה להשמנה. הרופאים מנצלים תכונה זו אם המטופל גם בתת-משקל וסובל מחוסר תיאבון.


תרופות נוגדות דיכאון מהדור הישן (נוגדי דיכאון טרי-ציקליים), כמו אמיטריפטילין (אלטרול, אלטרולט) או נורטריפטילין (נורטילין), קשורות אף יותר לעלייה במשקל, בהשוואה לנוגדי דיכאון חדשים. תרופות אלה משפיעות על חומרים רבים במוח, כמו סרוטונין, דופמין וגם היסטמין, שמעורבים בוויסות התיאבון, ולכן גם עלולות לגרום להשמנה. עם זאת, בימינו משתמשים פחות בקבוצת נוגדי דיכאון טרי-ציקליים, בגלל שיש להן יותר תופעות לוואי. 


עם זאת, אסור לשכוח, גם הדיכאון משפיע על דפוסי והרגלי האכילה ועלול להגביר תיאבון. אך במקרה שקיים חשש שהתרופה גורמת לכם לעלות במשקל, רצוי לפנות לרופא שיחליף אותה לתרופה אחרת מקבוצה דומה, אך כזו שמשפיעה פחות על המשקל.


תרופות נוגדות דיכאון נוספות שעלולות להוביל להשמנה כוללות גם ציטאלופראם (ציפרמיל, רסיטל), פלובוקסמין (פבוקסיל) וסרטרלין (לוסטרל, סרנדה).


קראו עוד: כל מה שאתם חייבים לדעת על תרופות נגד דיכאון


2. תרופות פסיכיאטריות

לתרופות פסיכיאטריות, שנועדו לטפל בסכיזופרניה או הפרעה דו-קוטבית (מניה-דיפרסיה), השפעה נוגדת היסטמין וסרוטונין חזקה, שמגבירה תיאבון ואחראית כנראה לעלייה האופיינית במשקל. תרופות אנטי-פסיכוטיות חדשות, כמו אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) וקלוזפין (לפונקס, לוזפין) או ותיקות כמו תיורידזין (רידזין), מגבירות את תחושת הרעב וגורמות להשמנה, במיוחד אצל אלו המטופלים באופן כרוני. לדוגמה, במחקר שהתפרסם כבר ב-2005 נמצא שכשליש מאנשים שנטלו אולנזפין העלו 7% ואף יותר ממשקלם בתוך שנה וחצי. 


תרופות פסיכיאטריות נוספות שעלולות לגרום להשמנה כוללות ליתיום, קווטיאפין (סרוקוול) ריספרידון (ריספונד, ריספרדל, ריספרידקס). כדי לפתור את בעיית ההשמנה אפשר להחליף לתרופות אחרות מהמשפחה, כמו זיפרסידון (גאודון) או אריפיפראזול (אביליפיי, אריפליי), או ליטול מטפורמין (תרופה נגד סוכרת) שעשויים למנוע את השמנה שהתרופות גורמות.3. תרופות נגד סוכרת

תרופות אלה מאזנות את רמות סוכר הדם בצורות שונות. חלקן גורמות לתאים בגוף להיות רגישים יותר לאינסולין (שתפקידו להכניס את הסוכר שבדם לתוך התאים), אחרות מעודדות הפרשה מוגברת של אינסולין אחרי ארוחות. ייתכן שיתווספו מספר קילוגרמים בתחילת הטיפול, כשהגוף מתרגל לתרופה, אם כי חלק מהתרופות הישנות יותר עלולות לגרום להצטברות נוספת של שומנים עם הזמן. 


חולי סוכרת מסוג 2, שנוטלים תרופות כאלו, חייבים להיזהר שבעתיים אם הם כבר סובלים מעודף משקל, כדי למנוע החמרה ברגישות התאים לאינסולין. ייתכן שהרופא ימצא תרופות חלופיות שישמרו על איזון הסוכרת מבלי לגרום להשמנה.


תרופות נגד סוכרת כוללות: גלימפיריד (אמריל), גיפיזיד (גלוקורייט), גליבנקלאמיד (גלובן), אינסולין, רפאגליניד (נובונורם) ופיוגליטזון (אקטוס).4. נגזרות של קורטיזון 

נגזרות של קורטיזון (קורטיקוסטרואידים), שקיימות בצורת טבליות, משאפים, זריקות או משחות, משמשות לטיפול בדלקות, אלרגיה חריפה וכאבים. תרופות אלה משפיעות על חילוף החומרים, ולכן טיפול ממושך בהן, במיוחד בתרופות לבליעה, עלול להגביר את התיאבון, להפריע לאיזון רמות הסוכר ולגרום לצבירת שומנים, בעיקר באזור הבטן. 


קראו עוד: זהירות, משככי כאבים: כל האזהרות החדשות שאתם חייבים להכיר


מחקרים מראים שבין 60% ל-80% מהמטופלים, שמקבלים טיפול כרוני, עולים במשקל. מינונים גבוהים יותר, כמו אלו המשמשים לטיפול באסתמה או במחלות דלקתיות של המעיים (מחלת קרוהן או קוליטיס), נוטים לגרום יותר להשמנה מאשר המינונים הנמוכים, שמקובלים בטיפול בדלקת מפרקים שגרונית. שמירה על דיאטה, פעילות גופנית ובמקרים מסוימים נטילת מטפורמין (תרופה נגד סוכרת) עשויות לעזור להקל על תופעת לוואי זו.


טבליות על בסיס קורטיזון כוללות: מתילפרדניזון (מדרול, דפו-מדרול), פרדניזולון (פרד פורטה, דנלון), פרדניזון, דקסמתזון.5. נוגדי פרכוסים וייצוב מצב הרוח

תרופות שמפחיתות תדירות התקפי פרכוסים, המשמשות לעתים גם למניעת מיגרנה או ייצוב מצב רוח בהפרעה דו-קוטבית, משפיעות גם על ההורמונים שמווסתים תחושת רעב ומגבירות את התיאבון. הן עלולות להאט את חילוף החומרים ולפעמים גורמות לאצירת נוזלים. 


אחת הדוגמאות לכך היא חומצה ולפרואית (דפלפט, ולפורל). לפי מחקר שנערך ב-2007, 24% מגברים ו-44% מנשים חולי אפילפסיה שנטלו אותה עלו 5.5 ק"ג ואף יותר בשנה אחת בלבד. אנשים שמטופלים בתרופה זו מדווחים גם על כמיהה למזון מהיר. לא ברור מדוע זה קורה ומדוע התרופה משפיעה יותר על נשים.


גם ליתיום, שמיועד להפרעה דו-קוטבית, עלול לגרום לעלייה במשקל, אם כי פחות מחומצה ולפרואית.


תרופות שגורמות להשמין

דיכאון. חלק לא מבוטל מהתרופות משפיעות על מנגנון הרעב והשובע


6. חוסמי בטא

חוסמי בטא משמשים בעיקר להסדרת קצב הלב ולהורדת לחץ הדם. בגלל שהם מפחיתים את תגובת הגוף לפעילות גופנית וגורמים לתחושת עייפות, אנשים שנוטלים אותם עלולים לשרוף פחות קלוריות וכך לצבור משקל עודף, במיוחד בחודשי הטיפול הראשונים. במצב כזה הרופא עשוי להחליף תרופה ללחץ הדם לקבוצה אחרת, שלא גורמת לעלייה במשקל.


תרופות מקבוצת חוסמי בטא כוללות: אטנולול (נורמיטן, נורמלול), מטופרולול (לופרסור, נאובלוק), פרופראנולול (דרלין, פרולול).7. תרופות נגד אלרגיה

תרופות נגד אלרגיה חוסמות פעילות היסטמין, חומר שמיוצר בגוף ומשתחרר בזמן תגובה אלרגית. היסטמין אחראי לסימפטומים רבים של אלרגיה, כמו נזלת, התעטשויות, גרד בעור או בעיניים. תרופות שחוסמות את פעילות ההיסטמין עלולות לשבש את תחושת השובע ותהליכים אחרים של חילוף החומרים ואף להוביל לעלייה במשקל בעקבות שימוש ממושך.


תרופות נגד אלרגיה כוללות: צטיריזין (זילרג'י, היסטזין), פקסופנאדין (טלפסט) ולורטדין (לורסטין, אלרג'יקס).8. אינסולין

הזרקת אינסולין לטיפול בסוכרת נוטה לעודד השמנה, בעיקר בחודשי השימוש הראשונים, אם כי אינסולין ארוך טווח משמין פחות. בכל מקרה, חולים המטופלים באינסולין חייבים להקפיד על התזונה, פעילות גופנית ואורח חיים בריא כדי להפחית את התקדמות המחלה והסיבוכים שהיא עלולה לגרום.


קראו עוד: כל מה שאת צריכה לדעת על הסכנות בגלולות למניעת הריון


9. גלולות למניעת הריון

למרות שאנחנו די רגילים להאשים את הגלולות למניעת הריון בהשמנה, תוצאות המחקרים אינן חד-משמעיות. למעשה, נמצא שרק זריקות פרוגסטרון (מדרוקסיפרוגסטרון) המיועדות למניעת הריון ארוכת טווח וניתנות אחת לשלושה חודשים, היו קשורות לעלייה במשקל באופן עקבי. דווקא הנשים הצעירות, שכבר היה להן עודף משקל, נטו להשמין יותר.10. תרופות להורדת כולסטרול

תרופות ממשפחת הסטטינים, המיועדות להורדת כולסטרול, הן בין התרופות הנפוצות ביותר בשימוש. מחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת של האגודה האמריקאית לרפואה מגלה שעם הזמן אנשים שנוטלים סטטינים נוטים לצרוך כ-10% יותר קלוריות וכ-14% יותר שומן, לעומת אלו שלא מקבלים תרופות. החוקרים סבורים, שאנשים שנוטלים בקביעות  סטטינים מרשים לעצמם "לחטוא" כי הם מאמינים שהתרופות מגנות עליהם. אך התוצאה היא שהם עולים במשקל ומגבירים את הסיכון שלהם להתפתחות מחלות הקשורות להשמנה, שדווקא הסטטינים אמורים להפחית.


הרופאים מדגישים שנטילת תרופות להורדת כולסטרול צריכה להיות מלווה בדיאטה מתאימה, וכי אי שמירה על תזונה בריאה יפגע בהגנה שהתרופה מעניקה.


מתי צריכים לפנות לרופא?

כדאי לפנות לרופא אם עליתם במשקל ללא סיבה ברורה, במיוחד אם אתם יש לכם סיכון גבוה ללקות במחלות לב או יתר לחץ דם, או אם חוויתם גם אחד או יותר מהסימפטומים הבאים: 


-עצירות, נשירת שיער, רגישות מוגברת לקור (יכולים להיות קשורים לתת פעילות של בלוטת התריס).


-נפיחות ברגליים וקוצר נשימה (יכולים להיות קשורים לפעילות לקויה של הלב).


-רעב בלתי נשלט שמלווה בדפיקות לב, רעד והזעה (יכולים להיות קשורים לירידה חדה ברמות הסוכר בדם - היפוגליקמיה). פורומים ייעוץ תרופתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תרופות המשפיעוץ לעליה במשקל רות 12/11/2020 09:23
 • אני צריכה להתחיל עם טבליות וגיפם 10 . האם תרופה זו גורמת לעליה במשקל?

 • + הוסף תגובה
אינטראקציות בין מספר תרופות נועה 22/10/2020 23:37
 • היי:) רוצה לדעת אם יש בעיה לקחת ביחד את התרופות הבאות: סימבלטה 60 מג טרזודיל 50 מג קונצרטה 36 מג קולוטאל 135 מג הרמונט לגבי סימבלטה, טרזודיל וקונצרטה שאלתי כבר את הפסיכיאטר שלי. יש בעיה עם השתיים הנוספות?

 • + הוסף תגובה
האם PROLIA יכולה להוריד רמת ההמוגלובין פולינה 31/03/2016 23:28
 • האם ידוע לך על ירידה בהמוגלובין כי תופאות הלווי של PROLIA.ביצעתי 3 זריקות פעם ב חצי שנה עקב אוסטאופורוזיס לפי המלצת הרופא אנדוקרינולוג שלי ושמתי לב שהמוגלובין יורד כל פעם בקצת מי12.9 המוגלובין שלי בדרך כלל ,הגיע ל12. למרות שרמת הפריטין ,ברזל וויטמון ב-12 ללא שינוי.לדברי רופאת משפחה פרוליה יכולה להוריד רמת ההמוגלובין בלי לפגוע בברזל וויטמין b, כי היא עובדת דרך הכליות. שאלתי אם יש מקום לבצע בכל זאת בירור גסטרו וקולונו? אני בת 69 ומרגישה טוב,ללא תלונות על מערכת הגסטרו.לפני 5 שנים בצעתי קולונוסקופיה שהיתה תקינה. תודה מראש! פולינה

 • + הוסף תגובה
פרוליה ד"ר חמדה חן 03/04/2016 11:24
 • פולינה שלום, פרוליה אכן יכולה לגרום לאנמיה ,בהקשר לשאר הבירור ראוי לבחון זאת בהתחשב ברקע הכלל בהצלחה

 • + הוסף תגובה
פרוליה ואנמיה - אכן ירד לי המוגלובין ל 7.5 תחת פרוליה ניצה 09/05/2019 23:38
 • התחלתי פרוליה ב דצמבר האחרון ובחודש מרץ אושפזתי עקב 7.5 המוגלובין . ירד מ 12.50 . מסתבר ש20% מהלוקחים לוקים באנמחיה תחת פרוליה !! נוסף: עקצוצים ברגלים כל הזמן נוסף: נפלו 6 שינים בלסת תחתונה לאחר 3.5 חודשים תחת פרוליה !!! אני לא אקח שוב את הזריקה . מקוה שימצאו תחליף-ולא ביספונטים שמזרזים סרטן .

 • + הוסף תגובה
אוסטרופורוזיס ותרופות ניצה 09/05/2019 23:56
 • https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2010/sep/03/study-warning-osteoporosis-drugs-oesophagal-cancer עלון לצרכן לפי תקנות הרוקחים (תכשירים) התשמ"ו - 1986 התרופה משווקת על פי מרשם רופא בלבד פרוליה 60 מ"ג, תמיסה להזרקה תת-עורית כל מזרק מוכן לשימוש מכיל 60 מ"ג של דנוסומאב (Denosumab (ב - 1 מ"ל של תמיסה. רשימת הרכיבים הנוספים מפורטת בסעיף 6 . קרא בעיון את העלון עד סופו בטרם תשתמש בתרופה. עלון זה מכיל מידע תמציתי על התרופה. אם יש לך שאלות נוספות, פנה אל הרופא או אל הרוקח. הרופא שלך ייתן לך כרטיס מידע בטיחותי למטופל. כרטיס זה מכיל מידע בטיחותי חשוב, שעליך לדעת, לפני התחלת הטיפול ובמהלך הטיפול בפרוליה. יש לעיין בכרטיס מידע בטיחותי למטופל ובעלון לצרכן בטרם השימוש בתכשיר. יש לשמור את הכרטיס לעיון נוסף במידת הצורך. תרופה זו נרשמה עבורך. אל תעביר אותה לאחרים. היא עלולה להזיק להם אפילו אם נראה לך כי מצבם הרפואי דומה. 1 .למה מיועדת התרופה? פרוליה מכילה דנוסומאב, חלבון (נוגדן מונוקלונלי) שמפריע לפעילות של חלבון אחר, על מנת לטפל באיבוד מסת עצם ובדלדול עצם (אוסטיאופורוזיס). טיפול בפרוליה מחזק את העצמות ומפחית את הסבירות שתשברנה. עצם היא רקמה חיה ומתחדשת כל הזמן. אסטרוגן מסייע לשמור על בריאות העצמות. לאחר גיל המעבר, יש ירידה ברמות האסטרוגן העלולה לגרום לעצמות להידקק ולהפוך לשבירות. זה יכול בסופו של דבר להוביל למצב הנקרא דלדול עצם. דלדול עצם יכול גם להתרחש בגברים בשל מספר גורמים הכוללים הזדקנות ו/או רמה נמוכה של הורמון מין זכרי, טסטוסטרון. למטופלים רבים עם דלדול עצם אין תסמינים, אבל הם עדיין בסיכון לשבירת עצמות, במיוחד בעמוד השדרה, במפרקי הירכיים ובפרקי הידיים. ניתוח או תרופות המפסיקות את הייצור של אסטרוגן או טסטוסטרון, ניתנות כדי לטפל בחולים שיש להם סרטן שד או בלוטת הערמונית, יכולים לגרום לאיבוד עצם. העצמות נעשות חלשות ונשברות בקלות רבה יותר. פרוליה משמשת לטיפול:  בדלדול עצם בנשים לאחר גיל המעבר (פוסט-מנופאוזה) ובגברים שיש להם סיכון מוגבר לשברים (עצמות שבורות), בכך שהיא מפחיתה את הסיכון לשברים בעמוד השדרה, שלא בעמוד השדרה ובאגן.  באיבוד מסת עצם כתוצאה מירידה ברמות הורמון (טסטוסטרון) הנגרם על ידי ניתוח או טיפול בתרופות במטופלים שיש להם סרטן בלוטת הערמונית. קבוצה תרפויטית: תרופות לטיפול במחלת עצם – תרופות אחרות המשפיעות על מבנה העצם ועל מינרליזציה. 2 .לפני שימוש בתרופה אין להשתמש בתרופה אם:  יש לך רמות נמוכות של סידן בדם (היפוקלצמיה).  אתה רגיש (אלרגי) לדנוסומאב או לכל אחד מהרכיבים הנוספים אשר מכילה התרופה.  את בהריון או מתכננת להרות. Page 2 of 12 אזהרות מיוחדות הנוגעות לשימוש בתרופה פנה לרופא או לרוקח שלך לפני שימוש בפרוליה. במהלך הטיפול בפרוליה, עלול להתפתח בעור אזור אדמומי ונפוח, בדרך כלל בחלק התחתון של הרגל, שתהיה בו רגישות ותחושת חום (צלוליטיס), ויתכן וילווה בתסמינים של חום. פנה מיד לרופא שלך אם תפתח כל אחד מתסמינים אלה. ספר לרופא שלך אם יש לך אלרגיה ללטקס (כיסוי המחט על המזרק המוכן לשימוש מכיל נגזרת של לטקס). עליך גם לקחת ויטמין D ותוספי סידן במהלך הטיפול בפרוליה. הרופא שלך ישוחח על כך איתך. יתכן שיהיו לך רמות נמוכות של סידן בדמך כשאתה מקבל פרוליה. פנה לרופא שלך מיד אם אתה מבחין בכל אחד מהתסמינים הבאים: התכווצויות, עוויתות בשריר שלך ו/או חוסר תחושה או עקצוץ באצבעות הידיים, בהונות הרגליים או מסביב לפה שלך ו/או פירכוסים (התקפים), בלבול או איבוד הכרה. ספר לרופא שלך אם יש לך או אם אי פעם היו לך בעיות כליה חמורות, כשל כלייתי או שנזקקת לדיאליזה, העלולים להגביר את הסיכון שיהיו לך רמות סידן נמוכות בדם אם לא תיקח תוספי סידן. אנשים מסויימים פיתחו שברים חריגים בעצם הירך שלהם. תסמינים של שברים כוללים כאב חדש או חריג באגן, במפשעה או בירך שלך. תופעת לוואי הנקראת נמק של עצם הלסת (ONJ) (נזק לעצם הלסת) דווחה לעיתים נדירות (עשויה להופיע ב - עד 1 מתוך 000,1 אנשים) במטופלים המקבלים פרוליה לטיפול בדלדול עצם. נמק של עצם הלסת (ONJ (יכול להופיע גם לאחר הפסקת טיפול. חשוב לנסות למנוע התפתחות נמק של עצם הלסת (ONJ (מכיוון שזה עלול להיות מצב כואב שיכול להיות קשה לטיפול. על מנת להפחית את הסיכון להתפתחות נמק של עצם הלסת (ONJ ,(עליך לנקוט בכמה אמצעי זהירות. לפני קבלת טיפול, ספר לרופא שלך או לאחות (לצוות הרפואי) אם:  יש לך בעיות כלשהן בפה או בשיניים שלך כמו בריאות שיניים לקויה, מחלת חניכיים, או עקירת שן מתוכננת.  אתה לא מקבל טיפול שיניים שיגרתי או שלא הייתה לך בדיקת שיניים במשך זמן רב.  אתה מעשן (שכן זה עלול להעלות את הסיכון לבעיות שיניים).  קיבלת לאחרונה טיפול בביספוספונאט (משמש לטיפול או למניעה של בעיות בעצמות).  אתה לוקח תרופות הנקראות קורטיקוסטרואידים (כמו פרדניזולון או דקסאמתאזון).  יש לך סרטן. יתכן שהרופא שלך יבקש ממך לעבור בדיקת שיניים לפני שאתה מתחיל טיפול בפרוליה. בזמן שאתה מקבל טיפול, עליך להקפיד על היגיינת פה טובה ולעבור בדיקות שיניים שיגרתיות. אם יש לך שיניים תותבות עליך לוודא שהן מותאמות כראוי. אם אתה במהלך טיפול שיניים או עתיד לעבור ניתוח שיניים (כמו עקירות שיניים), דווח לרופא שלך על טיפול השיניים שלך ואמור לרופא השיניים שלך שאתה מקבל טיפול בפרוליה. פנה לרופא ולרופא השיניים שלך מיד אם אתה חווה בעיות כלשהן בפה או בשיניים שלך כגון שיניים רופפות, כאב או נפיחות, או פצעים שאינם מחלימים או הפרשה, מכיוון שאלה עלולים להיות סימנים לנמק של עצם הלסת .(ONJ) ילדים ומתבגרים פרוליה אינה מיועדת לילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18 .השימוש בפרוליה בילדים ומתבגרים לא נבדק. Page 3 of 12 תרופות אחרות ופרוליה אם אתה לוקח או אם לקחת לאחרונה תרופות אחרות כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה, ספר על כך לרופא או לרוקח. זה במיוחד חשוב שתספר לרופא שלך אם אתה מטופל ב:  תרופה אחרת המכילה דנוסומאב. אל תיקח פרוליה יחד עם תרופות אחרות המכילות דנוסומאב. הריון והנקה לפני נטילת פרוליה, ספרי לרופא אם את בהריון או מתכננת להרות. פרוליה עלולה להזיק לעובר שלך. פני מיד לרופא אם את נכנסת להריון כשאת לוקחת פרוליה. פרוליה אינה מיועדת לשימוש לנשים בהריון. לא ידוע אם פרוליה מופרשת בחלב אם או לא. חשוב לספר לרופא שלך אם את מניקה או מתכננת לעשות זאת. הרופא שלך יעזור לך להחליט האם להפסיק את ההנקה או האם להפסיק לקחת פרוליה, בהתחשב בתועלת של הנקה לתינוק והתועלת של פרוליה לאם. פני לרופא או לרוקח שלך ליעוץ לפני נטילת תרופה כלשהיא. נהיגה ושימוש במכונות לפרוליה אין כל השפעה או שיש לה השפעה זניחה על היכולת לנהוג ולהשתמש במכונות. מידע חשוב על חלק מהרכיבים של התרופה פרוליה מכילה סורביטול (E420 ( אם נאמר לך על ידי הרופא שלך שיש לך אי-סבילות לסוכרים מסויימים (סורביטול E420 ,(פנה לרופא שלך לפני שאתה לוקח תרופה זו. אם אתה בדיאטת נתרן מבוקרת תרופה זו מכילה פחות מ - 1 מילימול נתרן (23 מ"ג) ל - 60 מ"ג, כלומר, היא במהותה "נטולת נתרן". 3 . כיצד תשתמש בתרופה? תמיד יש להשתמש לפי הוראות הרופא. עליך לבדוק עם הרופא או הרוקח אם אינך בטוח. המינון ואופן הטיפול יקבעו על ידי הרופא בלבד. המינון המקובל הוא 60 מ"ג הניתנים פעם בשישה חודשים כזריקה בודדת מתחת לעור (תת- עורית) באמצעות מזרק מוכן לשימוש אחד. הרופא או האחות יתנו לך פרוליה בזריקה לחלק העליון של הירכיים, לבטן או לאזור החיצוני של הזרוע העליונה שלך. כל חפיסת פרוליה מכילה כרטיס תזכורת עם מדבקות הניתנות להסרה מהקרטון. השתמש במדבקות המתקלפות כדי לסמן את תאריך הזריקה הבאה ביומן האישי שלך ו/או בכרטיס התזכורת על מנת לתעד את תאריך הזריקה הבא. עליך לקחת גם ויטמין D ותוספי סידן בזמן שאתה מקבל טיפול בפרוליה. הרופא שלך ישוחח על כך איתך. Page 4 of 12 אין לעבור על המנה המומלצת פרוליה צריכה להינתן תחת האחריות של איש מקצוע רפואי. אם שכחת לקחת את התרופה אם החמצת מנת פרוליה, יש לקבל את הזריקה בהקדם האפשרי. לאחר מכן, לוח זמני הזריקות יקבע כל 6 חודשים מתאריך הזריקה האחרונה. אם תפסיק להשתמש בפרוליה כדי להפיק את מירב התועלת מהטיפול שלך, חשוב להשתמש בפרוליה לכל משך הזמן שהרופא שלך רשם לך אותה. פנה לרופא שלך לפני שאתה שוקל להפסיק את הטיפול. יש להתמיד בטיפול כפי שהומלץ על ידי הרופא. אם בטעות בלע ילד מן התרופה, פנה מיד לרופא או לחדר מיון של בית חולים והבא אריזת התרופה איתך. אין לקחת תרופות בחושך! בדוק התווית והמנה בכל פעם שאתה לוקח תרופה. הרכב משקפיים אם אתה זקוק להם. אם יש לך שאלות נוספות בנוגע לשימוש בתרופה, היוועץ ברופא שלך, ברוקח או באחות. 4 .תופעות לוואי כמו בכל תרופה, השימוש בפרוליה עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. אל תיבהל למקרא רשימת תופעות הלוואי. יתכן ולא תסבול מאף אחת מהן. בשכיחות נמוכה, מטופלים המקבלים פרוליה עלולים לפתח זיהומים בעור [בעיקר דלקת רקמה תת- עורית (צלוליטיס)]. פנה מיד לרופא שלך אם אתה מפתח אחד מהתסמינים האלו בזמן שאתה מקבל טיפול בפרוליה: אזור אדמומי ונפוח בעור, בדרך כלל בחלק התחתון של הרגל, שתהיה בו רגישות ותחושת חום, ויתכן וילווה בתסמינים של חום. לעיתים נדירות, מטופלים המקבלים פרוליה עלולים לפתח כאב בפה ו/או בלסת, נפיחות או פצעים שאינם מחלימים בפה או בלסת, הפרשה, חוסר תחושה או תחושת כבדות בלסת, או התרופפות של שן. אלו יכולים להיות סימנים של נזק לעצם הלסת (נמק בעצם). פנה מיד לרופא ולרופא שיניים שלך אם אתה חווה תסמינים כאלה כשאתה מקבל טיפול בפרוליה או לאחר הפסקת טיפול. לעיתים נדירות, למטופלים המקבלים פרוליה עלולות להיות רמות סידן נמוכות בדם (היפוקלצמיה). התסמינים כוללים התכווצויות או עוויתות בשרירים שלך ו/או חוסר תחושה או עקצוץ באצבעות הידיים, בהונות הרגליים או סביב לפה ו/או התקפים, בלבול או איבוד הכרה. אם אחד מאלו מתייחס אליך, פנה לרופא שלך מיד. סידן נמוך בדם עלול להוביל גם לשינוי בקצב לב הנקרא הארכת QT ,שנראה בבדיקת אלקטרוקרדיוגרם (אק"ג). תופעות לוואי שכיחות מאוד (עלולות להופיע ביותר מ - 1 מכל 10 אנשים):  כאב בעצם, במפרק, ו/או בשריר לעיתים חמור,  כאב בזרוע או ברגל (כאב בגפיים). תופעות לוואי שכיחות (עלולות להופיע ב – עד 1 מכל 10 אנשים):  כאבים במתן שתן, דחיפות במתן שתן, דם בשתן, חוסר יכולת להתאפק,  זיהום בדרכי הנשימה העליונות,  כאב, עקצוץ או חוסר תחושה במורד הרגל שלך (סיאטיקה),  עכירות בעדשת העין (קטרקט),  עצירות,  חוסר נוחות בבטן,  פריחה, Page 5 of 12  מצב בעור הכולל גרד, אדמומיות ו/או יובש (אקזמה). תופעות לוואי שאינן שכיחות (עלולות להופיע ב - עד 1 מכל 100 אנשים):  חום, הקאה וחוסר נוחות או כאב בבטן (דיברטיקוליטיס, דלקת במעי),  זיהום באוזן. תופעות לוואי נדירות (עלולות להופיע ב - עד 1 מכל 000,1 אנשים):  תגובות אלרגיות (לדוגמה: נפיחות של הפנים, השפתיים, הלשון, הגרון או חלקים אחרים של הגוף; פריחה, גרד או חרלת (גבשושיות מגרדות) בעור, צפצוף או קושי בנשימה). שברים חריגים בעצם הירך עלולים להתרחש לעיתים נדירות. פנה לרופא שלך אם אתה חווה כאב חדש או חריג באגן, במפשעה או בירך שלך בזמן שאתה מקבל טיפול בפרוליה, שכן זה עלול להיות סימן מוקדם לשבר אפשרי בעצם הירך. אם הופיעה תופעת לוואי, אם אחת מתופעות הלוואי מחמירה או כאשר אתה סובל מתופעת לוואי שלא צוינה בעלון, עליך להתייעץ עם הרופא. ניתן לדווח על תופעות לוואי למשרד הבריאות באמצעות הטופס המקוון לדיווח על תופעות לוואי שנמצא בדף הבית של אתר משרד הבריאות il.gov.health.www או ע"י כניסה לקישור: https://forms.gov.il/globaldata/getsequence/getsequence.aspx?formType=AdversEffectMedic@moh.gov.il 5 .איך לאחסן את התרופה? מנע הרעלה! תרופה זו וכל תרופה אחרת יש לשמור במקום סגור מחוץ לשדה ראייתם והישג ידם של ילדים ו/או תינוקות ועל ידי כך תמנע הרעלה. אל תגרום להקאה ללא הוראה מפורשת מהרופא. אין להשתמש בתרופה אחרי תאריך התפוגה (date. exp (המופיע על גבי האריזה. תאריך התפוגה מתייחס ליום האחרון של אותו חודש. .(2°C–8°C) במקרר לאחסן יש אין להקפיא. יש לאחסן באריזה המקורית על מנת להגן מפני אור. אין לנער בחוזקה. ניתן להשאיר את המזרק המוכן לשימוש שלך מחוץ למקרר על מנת שיגיע לטמפרטורת החדר (עד C°25 (לפני הזרקה. כך ההזרקה תהיה נוחה יותר. לאחר שהמזרק הושאר בחוץ על מנת שיגיע לטמפרטורת החדר (עד C°25 ,(יש להשתמש בו בתוך 30 ימים. 6 .מידע נוסף נוסף על החומר הפעיל התרופה מכילה גם: sorbitol (E420), glacial acetic acid, polysorbate 20, sodium hydroxide, water for injection. כיצד נראית התרופה ומה תוכן האריזה: פרוליה היא תמיסה צלולה, חסרת צבע עד צהובה בהירה להזרקה המשווקת במזרק מוכן לשימוש. כל אריזה מכילה מזרק אחד מוכן לשימוש עם מגן מחט אוטומטי או בלעדיו. יתכן ולא כל סוגי האריזות ישווקו. היצרן: אמג'ן אירופה .V.B ,מינרוום 7061 ברדה, הולנד. בעל הרישום: אמג'ן יורופ בי.וי. ,ת.ד. 53313 מעוז אביב, ת"א 6153201 . Page 6 of 12 עלון זה נבדק ואושר ע"י משרד הבריאות בתאריך: נובמבר 2

 • + הוסף תגובה
זריקת פרוליה אילנית 09/08/2020 06:47
פרוליה וירידת המוגלובין ניצה 09/05/2019 14:38
 • ברצוני לציין - כי פעם אחת ראשונה שלקחתי פרוליה -לאחר 3 חודשים גילו ירוידת המוגלובין עד ל 7.5 - נאלצתתי לקבל מנה דם !!! אני G6PD חוסר אינזים - אולי יש קשר - כי בפרוליה יש ויטמין K אשר יכול לפרק את הדם לאט לאט .... אני מאוד פוחדת לקחת פעם שניה את הזריקה - מה גם שאין הוכחות שהיא עוזרת (לצערי לא יכולה לקחת ביספפונטים - כדורים של פעם בחודש או שבע - זה עושה לי ממש מחלות וכאבי סרעפת קשים )האם יש תחליף??? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
K+ פרוליה : ויטמין שגורם לאנמיה ניצה 09/05/2019 20:35
 • בתוך הפרוליה יש ויטמין K ידוע שויטמין זה יכול להביא להרס כדוריות אדומות בדם ! במיטחד לא טוב לחסר באינזים G6PD !!! לקחתי פרולי - ובמהלך 3 חודשים ראשונים הגעתי ל7.5 המוגלובין !! קיבלתי מנה דם ... רוצה לדעת מה מכילה הפרוליה ??

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!