דלג לתוכן

רפאגליניד (Repaglinide)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • מגליטינידים, סוכרת, נוגדי שייך לקבוצת מגליטינידים, סוכרת, נוגדי

שמות מסחריים

 • NovoNorm נובונורם NovoNorm
 • Repaglinide Teva רפאגליניד טבע Repaglinide Teva
רפאגליניד היא תרופה המשמשת לטיפול בחולי סוכרת שאינה תלויה באינסולין (סוכרת של מבוגרים). ניתן להשתמש ברפאגליניד לבד או בשילוב עם מטפורמין. את הטיפול התרופתי יש לשלב ביחד עם דיאטה מתאימה והתעמלות. 
רפאגליניד שייכת למשפחה חדשה של תרופות (מגליטינידים), והיא מדמה את אופן הפעולה של האינסולין בגוף. רפאגליניד מאופיינת בזמן התחלת פעולה מהיר, ומעודדת הפרשת אינסולין רק כאשר רמות הסוכר בגוף עולות. על כן היא נלקחת מיד לפני הארוחות. כמו כן, לרפאגליניד משך זמן השפעה קצר, כך שהאינסולין מופרש רק כאשר יש צורך בכך (כלומר בזמן הארוחה). 
 

אישה מודדת רמות סוכר, רפאגליניד לטיפול בסוכרת

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות לבליעה. 

אסור לכתוש/לחצות/ללעוס.

תדירות וזמן נטילה

יש ליטול את התרופה עד חצי שעה לפני כל ארוחה עיקרית, עד 4 פעמים ביום.

טווח המינון

מינון התחלתי: 0.5 מ"ג למנה. מינון התחלתי במידה ורפאגליניד מחליפה תרופה אחרת: 1 מ"ג למנה. מינון מירבי למנה: 4 מ"ג (לא יותר מ 16 מ"ג ליום). המינון לתרופה מותאם עבור כל חולה עד אשר מושגות רמות סוכר נורמליות. יש לחכות לפחות שבוע בין כל שינוי במינון.

תחילת ההשפעה

תוך 30 דקות.

משך ההשפעה

ההשפעה קיימת בכל זמן הארוחה. התרופה מופרשת מהגוף לאחר 4 שעות.

אחסון

מתחת ל-25 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה

אין ליטול מנה כפולה. יש לקחת את המנה הבאה בזמן הרגיל.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא; הפסקתה עלולה להחמיר את הסוכרת.

מינון עודף

יש לפנות לחדר מיון. מינון עודף עלול להביא לירידה מוגזמת ברמת הסוכר בגוף (היפוגליקמיה) ולתסמינים כגון: סחרחורת, הזעה, רעד, כאבי ראש. יש לקחת מיד מזון או משקה עתיר סוכר. דרושים אמצעי חירום אם מופיעים התקפי עווית או איבוד הכרה.

אזהרות

תזונה

ניתן ליטול את התרופה מיד או עד חצי שעה לפני כל ארוחה.

הריון

אין להשתמש. יש להתייעץ.

הנקה

אין להשתמש במהלך הנקה. נדרש ייעוץ.

תינוקות וילדים

בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

היכולת לנהוג עשויה להיות מושפעת מרמת סוכר בדם נמוכה או גבוהה. יש להתייעץ עם רופא לגבי יכולת הנהיגה במקרה של אירועי היפוגליקמיה תכופים, או שסימני האזהרה להיפוגליקמיה מופחתים או לא קיימים כלל.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. אלכוהול עשוי לשנות את היכולת של רפאגליניד להוריד את רמת הסוכר בדם, ועלול להיות מסוכן.

דווח לרופא במקרה של

 • מחלת כליה
 • מחלת כבד (במחלת כבד חמורה-אין ליטול)
 • זיהום כלשהו

תופעות לוואי

תרופה זו נסבלת היטב בדרך כלל. תופעות לוואי שכיחות מאוד הן כאב בטן ושלשול. יחסית לתרופות אחרות לטיפול בסוכרת השכיחות של ירידה מסוכנת ברמת הסוכר בדם נמוכה מאוד. תגובות היפוגליקמיות, אם קיימות הן קלות/מתונות. למרות זאת, נדרשת היכרות עם סימני היפוגליקמיה כדי לטפל מיידית.

מצבים מסויימים עלולים להוביל להיפוגליקמיה, מצב בו רמת הסוכר בדם נמוכה מדי. יכול לקרות בשל: נטילת יותר מדי רפאגליניד, התעמלות יותר מכרגיל, שימוש בתרופות אחרות, בעיות כליה או כבד. יש להכיר את הסימנים וליידע את הסביבה. יש לאכול מאכל עתיר סוכר ולנוח. סימנים עשויים להופיע בפתאומיות, ויכולים לכלול: זיעה קרה, עור חיוור וקר, כאב ראש, דופק לב מהיר, בחילה, תחושת רעב גדול, שינויים זמניים בראייה, נמנום, עייפות קיצונית וחולשה, עצבנות או רעד, חרדה, בלבול, קשיי ריכוז. 

מצבים מסויימים עלולים להוביל להיפרגליקמיה, מצב בו רמת הסוכר גבוהה מדי. יכול לקרות בשל: נטילת מעט מדי רפאגליניד, התעמלות פחות מכרגיל, אכילה יותר מהרגיל, זיהום או חום. סימני האזהרה של רמת סוכר גבוהה מדי בדם מופיעים בהדרגה. הם כוללים הגברה במתן שתן, צימאון, עור יבש ויובש בפה. יתכן שיהיה צורך להתאים את כמות הרפאגליניד, התזונה או הפעילות הגופנית, יש לפנות לרופא.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש לעדכן רופא/רוקח באשר לנטילת תרופות אחרות, כולל תרופות ללא מרשם וכן תוספי תזונה. בייחוד עבור התרופות:

מעכבי מונואמין אוקסידאז (טיפול בדיכאון), חוסמי ביתא (המשמשים לטיפול במחלות לב מסוימות וביתר לחץ דם), מעכבי ACE (המשמשים לטיפול במחלות לב מסוימות), סאליצילטים (כמו אספירין), אוקטראוטיד (המשמש לטיפול בסרטן), NSAID תרופות נוגדות דלקות לא סטרואידליות (שיכוך כאבים), סטרואידים (סטרואידים אנבוליים וקורטיקוסטרואידים - לטיפול באנמיה או דלקת), גלולות למניעת היריון, תיאזידים (משתנים), דאנאזול (תכשיר הורמונלי, משמש לטיפול בציסטות בחזה ובדלקת רירית הרחם), תכשירי בלוטת התריס (המשמשים לטיפול ברמות נמוכות של הורמוני בלוטת התריס), תרופות סימפאטומימטיות (המשמשות לטיפול באסטמה), קלריטרומיצין,  טרימתופרים, ריפאמפיצין (תרופות אנטיביוטיות), איטראקונזול, קטוקונאזול (תכשיר נוגד פטריות), ציקלוספורין (המשמש לדיכוי מערכת החיסון),  דפראסירוקס המשמש לטיפול בעומס יתר כרוני של ברזל), קלופידוגרל (מונע קרישי דם), פניטואין, קרבמזפין, פנוברביטל (המשמשים לטיפול באפילפסיה), St. John's Wort היפריקום (צמח לטיפול בדיכאון).

השפעת שימוש ממושך

דרוש ניטור סדיר של רמת הסוכר. היכולת של תרופות רבות נגד סוכרת להפחית את רמות הסוכר בדם עלולה לפחות עם הזמן. הסיבה לכך אינה לגמרי ברורה, אולם קשורה ככל הנראה להתקדמות המחלה או לירידה בתגובת הגוף לתרופה.

נמצא כמרכיב בתרופות הבאות

 • Novogard נובוגרד Novogard

לטיפול ב

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
 מד-בלנס מרכז לטיפול במחלות מטבוליות וכאבים
מד-בלנס מרכז לטיפול במחלות מטבוליות וכאבים רפואת כאב
ד"ר עירית הוכברג
ד"ר עירית הוכברג אנדוקרינולוגיה
ד"ר נירית אבירן
ד"ר נירית אבירן אנדוקרינולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום אנדוקרינולוגיה

בניהולו של ד"ר נירית אבירן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו