הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים (Attention deficit disorder in children)

ראשי

תאור


הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הן הפרעות אשר, כשמן, מתבטאות בקושי בהפעלת פונקציות הקשב והריכוז. הפרעות אלו משפיעות על מגוון תחומים בחיים ולרוב מחייבות טיפול וליווי אשר יסייעו להם לרכוש כלים, במטרה להתגבר על האתגרים שההפרעות הללו מציבות.

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים – חלוקה לשני סוגי הפרעות

נהוג לחלק הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים לשני סוגים. שני הסוגים דומים ביסודם, ונבדלים זה מזה על פי העדרה או הופעתה של התנהגות היפראקטיבית:

1. Attention deficit disorder - מכונה בקיצור ADD. הפרעה המאופיינת בקשיי קשב וריכוז, אשר באים לידי ביטוי בנטייה להסחות דעת, כחלק מרגישות גבוהה לגירויים. לעיתים, ADD מתאפיין בהתנהגות חולמנית ובקשיי למידה. לעיתים קיים קושי ביישומו של ידע קיים, למשל במסגרת תהליכי קבלת החלטות או פתרון בעיות.

2. Attention deficit hyperactivity disorder - מכונה בקיצור ADHD. במסגרת הפרעה זו מופיעים הסימפטומים של ADD, בתוספת אי שקט, התנהגות אימפולסיבית, קושי בדחיית סיפוקים ותנודתיות רגשית. מצב זה עשוי להוביל לתסכול רב בחיי היום יום.

הסימפטומים שצוינו עשויים להופיע בדרגות חומרה משתנות לאורך מעגל החיים. חלק מהסימפטומים יכולים להופיע כבר בשנות החיים הראשונות, במסגרת קשיי קשב וריכוז אצל תינוקות בעוד שסימפטומים אחרים מופיעים מאוחר יותר, במסגרת וריאציות שונות של הפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים בגילאים שונים.

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים – איך נדע שהילד במצוקה?

לרוב, האיתור הראשוני של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים נעשה בחיק המשפחה או במסגרת דידקטית. הורה, בן משפחה, גננת או מחנך, עשויים להבחין בהתנהגויות שונות, כגון:

1. הילד מתקשה לסדר אחריו
2. הילד מוסח בקלות, למשל מתחיל משחק וזונח אותו באמצע
3. הילד מתנהל בעקשנות ומסרב לגורמי סמכות
4. הילד סובל מקשיי שינה
5. הילד מסרב להיאזר בסבלנות, מתנהל באופן תובעני, מתפרץ לדבריהם של אחרים
6. הילד נוטה להתקפי זעם ומגיב באימפולסיביות

במצבים אלו ואחרים מומלץ לפנות לאיש מקצוע לצורך הליך של אבחון הפרעות קשב וריכוז.

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים – חיפוש אחר הטיפול המתאים

ניתן לטפל בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים במספר דרכים:

1. פסיכותרפיה או ריפוי בעיסוק - כיום קיימים מגוון טיפולים אשר מסייעים במקרים של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים. פסיכותרפיה כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי מסייעת לילדים לארגן את תהליכי החשיבה וכמו כן מתייחסת לקשיים רגשיים שעשויים להופיע כחלק מההתמודדות עם ההפרעה. סוג נוסף של טיפול, ריפוי בעיסוק לילדים, מסייע ברכישת כישורים שונים, למשל כישורים הקשורים להרגלי למידה או קשיי התארגנות. אפשרויות נוספות הן טיפול באמנויות, טיפול בתנועה או טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים.

2. תרופות פסיכיאטריות - טיפול הניתן במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי. טיפול זה נפוץ מאוד במקרים של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים. התרופות השכיחות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הן ריטליןוקונצרטה. התרופות הללו מעודדות הפרשה של חומרים נוירוכימיים שמשפרים את הקשב והריכוז, ומרגיעים סימפטומים היפראקטיביים.

3. הדרכת הורים - הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים דורשות ליווי וסיוע מתמיד מצד ההורים. הורים רבים נעזרים באנשי מקצוע, למשל במסגרת הדרכת הורים. בהדרכה כזו יכולים ההורים לרכוש כלים להתמודדות עם קשייו של הילד, למשל, ניהול משא ומתן עם הילד בנושאים מעוררי קונפליקט, ותגמולו במידה והוא שיתף פעולה.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!