סטייה של מחיצת האף (Deviated septum)

ראשי

תאור

מחיצת האף היא מעין קיר עשוי סחוס ועצם, אשר מפצל את האף לשניים ויוצר את חללי האף. סטייה של מחיצת האף, שעלולה להיות בעיה מולדת או נרכשת כתוצאה מחבלה או גדילה לא שווה של סחוס המחיצה, יכולה לפגוע בנשימה, ולגרום לזיהומים באף.

יש לציין כי אצל מרבית האנשים, מחיצת האף אינה ממורכזת באופן מלא, ויוצרת מעבר אחד גדול מהשני. כאשר הסטייה חמורה, היא עשויה לחסום לחלוטין נחיר אחד.

הטיפול, במידה והוא נדרש, כולל תרופות שמפחיתות את הנפיחות באף, ומרחיבי נחיריים שעוזרים להרחיב את המעברים. עם זאת, הטיפול המוחלט לבעיה הוא ניתוח לתיקון הסטייה במחיצה.


איור של אף עם מחיצה תקינה אל מול סטייה של מחיצת האף
Alila Medical Media | Shutterstock


סימפטומים


כאמור, הרבה אנשים סובלים מסטייה של המחיצה, אך לרוב המצב אינו חמור מספיק כדי ליצור תסמינים. בחלק מהמקרים, עלולים להתפתח התסמינים הבאים:

• חסימה של חלל אף אחד או של שניהם, אשר יכול לגרום לקשיים בנשימה דרך נחיר אחד או שניהם. התסמין בולט יותר כאשר סובלים מנזלת בשל צינון או אלרגיה, שגורמים לנפיחות ולהיצרות של חללי האף.

דימומים מהאף בשל יובש במחיצת האף.

• כאב בצד אחד של הפנים עשוי להתפתח בשל מגע בין משטחים בתוך האף ויצירת לחץ.

• נשימה רועשת בזמן השינה.

• פיתוח מודעות למחזוריות הנשימה דרך חללי האף – באופן טבעי אנחנו נושמים דרך נחיר אחד לסירוגין, אך פיתוח מודעות לדבר יכולה להצביע על סטייה של המחיצה.

• העדפת צד אחד לשינה, לשם שיפור הנשימה דרך האף בזמן השינה.

סיבות וגורמי סיכון

סטייה של המחיצה יכולה להיגרם ממצב מולד או כתוצאה מחבלה לאף. המצב יכול גם להגרם כתוצאה מלידה טראומטית.

עם השנים, תהליך ההזדקנות של הגוף יכול להחמיר את הסטייה של מחיצת האף.

בנוסף, גירוי של חללי האף או הסינוסים יכול גם הוא להחמיר את המצב ולגרום להיצרות של חללי האף, ואף לגרום לחסימה.

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים של סטיית מחיצה חמורה באף שגורמת לסתימה של חלל האף, יכולים להיות יובש בפה בשל נשימה כרונית מהפה, תחושת לחץ ומלאות בחללי האף, והפרעות בשינה בשל הקושי לנשום דרך האף בזמן השינה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

על מנת לאבחן את הבעיה ולהבין את חומרתה, יש להתייחס לתסמינים במידה והם קיימים, ולבצע בדיקה של האף, אשר מתבצעת באמצעות פנס וכלי המשמש לפתיחת הנחיר. כמו כן, הבדיקה תתבצע לעיתים לפני ואחרי שימוש בספריי להפחתת הגודש באף.

במידה והרופא או הרופאה שעושים את הבדיקה הראשונית אינם מומחים באא"ג, במידה ויש צורך בטיפול, תינתן הפניה למומחה בשביל המשך טיפול וייעוץ.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מתחלק לטיפול תרופתי שעוזר בהקלה בתסמינים כמו תרופות מפחיתות גודש, נוגדי היסטמינים, וספריי סטרואידי לאף. התרופות האלו מטפלות רק בגודש שנוצר ואינו יכול לטפל בסטיית המחיצה עצמה.

הדרך ליישר את המחיצה היא באמצעות ניתוח. הניתוח מוצע כאשר לא ניתן לשלוט בתסמינים. מידת השיפור במצב שלאחר הניתוח תלויה בחומרת הסטייה שהייתה.

מניעה

ניתן לנסות למנוע חבלות שיכולות להוביל לפגיעה באף ולגרום לסטיית המחיצה על ידי שימוש בקסדה או במגן לפנים במקרים של פעילות אתגרית או של ספורט הכולל מגע. כמו כן, שימוש בחגורת בטיחות כאשר נוסעים ברכב עשוי למנוע חבלה באף שתגרום לסטייה של מחיצת האף.


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שליטה במיתרי הקול (בעיית שטף דיבור) איליה 23/10/2020 13:05
 • שלום. במהלך השנים מבערך חטיבת הביניים עד עכשיו שאני כבר בן 32. התחיל אצלי קושי בדיבור, שליטה בנשימה ובמיתרי הקול. לא בדיוק הבנתי עד היום מה שורש הבעיה. איך זה קרה. אין לי קשיים בנשימה. שמתי לב שאם אני רץ זה קצת עוזר לשיפור הריאות ואחר כך יש ירידה למטה אם אני לא מתמיד בזה בגלל עבודה ולימודים. אין לי תמיד ביטחון בגלל הקושי בדיבור. לא תמיד בטוח במילים שמוציא מהפה. אם יש דרך לשפר את העוצמה של הקול , המיתרים או הסרעפת. אשמח להתעדכן.

 • + הוסף תגובה
חוסר סגירה במיתרי הקול מאי 19/10/2020 06:43
 • היי ד״ר יקי. הייתי אצלך לפני כמה חודשים עקב מאמץ קולי וקושי בלהפיק צליל בעת שירה (אני שרה) אמרתי לך שהייתי אצל רופא אחר כמעט שנה לפנייך והוא אמר שיש לי בצקת קטנה על מיתרי הקול וזה אמור לעבור עם שיעורי פיתוח קול. כשהגעתי אליך בדקת לי את המיתרים ואמרת שהם נקיים לחלוטין ושיש חוסר סגירה אבל זה לא אמור להפריע. מאז אני עדיין מרגישה אותו דבר, אפילו קצת שינוי לרעה. אני מרגישה שאני לא יכולה להוציא את כל היכולת שלי בשירה כמו פעם, ומאוד כואב לי כשאני מנסה לשיר גבוה ומתעייפת מאוד מהר. האם כדי לי ללכת לקלינאי תקשורת או למורה לפיתוח קול? או לשלב את שתיהן? אני באמת כבר אובדת עצות. אנא עזור לי, תודה.

 • + הוסף תגובה
חוסר סגירה ד"ר יקי כהן 19/10/2020 09:50
 • אומנם חוסר סגירה לא אמור להפריע בשירה אך אם את מרגישה מאמץ אז בוודאי שללכת לפדגוג שירה שילמד אןתך לעקוף את הקושי . אם אני לא טועה בדיבור ראינו שיש סגירה . תתקשרי לזהבית שתוציא את התיק שלך ואני אעבור על הבדיקה שוב 053-2762577

 • + הוסף תגובה
צרידות דפנה 14/10/2020 17:20
 • אמי, בת 87, אישה סיעודית שמבלה את רוב שעות היממה בשכיבה על הגב. בחודשיים האחרונים קולה הולך ונעשה צרוד וצפצפני במהלך היום. יצויין שלאחר שנת הלילה הקול נשמע רגיל ובהמשך היום מצטרד מאוד. אודה לעצתך.

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 15/10/2020 10:46
 • דפנה שלום, יש צורך לבדוק את מיתרי הקול של אמך, אך יכול להיות שמכיוון ואינה משתמשת בקולה איני יודע כמה היא משוחחת במהלך היום אז הגרון מתייבש ולכן קשה לה להפיק קול גם מיתיר הקול דורשים חימום כמו שרירים .

 • + הוסף תגובה
צרידות דפנה 15/10/2020 15:40
 • תודה רבה על תשובתך. מאחר שאמי אינה ניידת וקשה לנו מאוד לטלטל אותה לבדיקה, האם מצב של צרידות מתמשכת מסוכן ומחייב בדיקה של מיתרי הקול? האם לגילה המבוגר (87) יש השפעה על מצב מיתרי הקול? האם הצרידות יכולה להגרם משימוש יומיומי ממושך במשאף סרטייד?

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 18/10/2020 08:21
 • דפנה שלום , שימוש במשאף בהחלט יכול להוביל לצרידות אם לא שוטפים את הפה לאחר השימוש, גם לגיל יש פקטור אך כן צרידות ממושכת מחייבת בדיקה תחפשו אולי רופא שעושה ביקורי בית רק בכדי להשקיט את דאגתכם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!