//

דיזנטריה אמבית (amebic dysentery, Amebiasis)

ראשי

תאור

מחלה זו אמנם איננה ידועה, אך  על פי ההערכות סובלים ממנה כ-1% מהאוכלוסיה והיא גורמת לכחמישים אלף מקרי מוות בשנה ברחבי העולם.

מחולל מחלה זו הוא טפיל (פרוטוזואה) הנקרא אמבה, הנמצא בכל רחבי העולם, אבל המחלה מופיעה בעיקר במדינות מתפתחות בהן לא קיימת הפרדה מספקת בין הביוב והשפכים לבין מקורות המזון והמים. האמבה חיה בשתי צורות, טרפוזואיט –צורה ניידת בעלת יכולת להתרבות שאינה מעבירה את המחלה וציסטה- מצב בו האמבה אינה ניידת אך היא עמידה לתנאים סביבתיים קשים כמו החומציות בקיבה, בצורה זו האמבה חיה מחוץ לגוף  וכך היא מועברת מאדם לאדם.

בדרך כלל הדבקה באמבה אינה גורמת למחלה והיא א-סימפטומטית אבל, אצל תיירים במקומות בהם המחלה נפוצה, אנשים בעלי מערכת חיסונית פגועה וגברים המקיימים יחסי מין הומוסקסואליים האמבה יכולה לגרום לדיזנטריה (שלשול קשה ודמי)  וגם למחלות מחוץ למערכת העיכול כמו בקרום הריאה, בכליות,במוח ובעור  .
  

סימפטומים


במקרה ואכן מופיעים סימפטומים לאחר הדבקה באמבה הם משתנים על פי המערכת בה הם פוגעים. בפגיעה במעיים- מצב הנקרא דיזנטריה אמבית- הסמפטומים הינם:

 -שלשול קשה המלווה בכאבי בטן ורגישות בטנית הנמשכת למשך מספר שבועות.

 -  דימום מפי הטבעת המופיע ללא שלשול. סימפטום זה נפוץ במיוחד בילדים.

 - ירידה במשקל וחוסר תאבון.

 - סימפטומים הדומים לאלו המופיעים בדלקת בקרום הצפק (פריטוניטיס)

-  חום (מופיע רק בכעשרים אחוז מהחולים).

כאשר יש הדבקה לכבד ומתפתחת שם מורסה הסימפטומים כוללים בעיקר:

- חום.

-  כאב בטן ימנית עליונה המלווה ברגישות בטנית ונמשכת ימים ספורים בלבד.

 - חוסר תיאבון וירידה במשקל.
 

סיבות וגורמי סיכון

העברה של האמבה היא בעיקר בצורה הפקאלית - אוראלית שנגרמת בין השאר בעקבות מגע בין מוצרי מזון וצואה. העברת הציסטות המדבקות יכולה להיות גם דרך ידיים מזוהמות שנגעו בצואה ולא נשטפו לפני המגע במזון. גם הדבקה דרך מגע מיני היא אפשרית, אם כי מדובר במצב נדיר.

לאחר ההדבקה יכולים לקרות שני תרחישים אפשריים:

1) ללא מחלה- הציסטה הופכת לטרופוזואיט בחלל המעי היא ניזונה משאריות מזון וחיידקים ואינה חודרת לרירית המעי ולא גורמת למחלה. לאחר המעבר במעי היא חוזרת לצורת הציסטה ומפרשת מהגוף.

2) עם מחלה (pathogenic) האמבה חודרת אל רירית המעי וגורמת להרג של תאי המעי ותאי מערכת החיסון שנמצאים בדופן המעי- מצב זה גורם לשלשולים דמיים הנקרא דיזנטריה אמבית. במצבים חמורים יותר הטרופוזואיט חודר מעבר לרירית המעי ומגיע לזרם הדם וכך הוא יכול לגרום למחלה באברים אחרים כמו המוח, הריאות והכבד. באברים אליהם הוא חודר הוא יוצר מורסה (abcess) שם הוא מתרבה וממנו הוא עלול לפרוץ ולגרום לזיהום במקומות נוספים.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

מחלה קשה יכולה לגרום למוות של המעי הגס, להרחבה מסוכנת של המעי(toxic megacolon) הגורמת לכאבים ועלולה להסתבך לאלח דם ולקרע במעי. סיבוך נוסף הוא היווצרות של חיבורים לא רצויים (פיסטולות) בין מערכת העיכול לאברי בטן נוספים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדגימת צואה ניתן לזהות את הפרוטוזואה באמצעות מיקרוסקופ או לזהות נוכחות של תאי דם לבנים. על פי המלצות ארגון הבריאות העולמי הבדיקה המומלצת במקומות אנדמיים היא ערכה יעודית לזיהוי ביצי  האמבה בצואה.ניתן לבצע גם תרבית של הצואה ובעזרת ערכה מיוחדת לזהות צמיחה של הפרוטוזואה מהדגימה.

בדיקות מורכבות יותר כמו נוכחות של נוגדנים בסרום או נוכחות החומר הגנטי של האמבה מאפשרים זיהוי מהיר, ברגישות וסגוליות גבוהים אך בדיקות אלה בדרך כלל אינן זמינות במקומות האנדמיים. בנוסף לבדיקות אלה קיימים ממצאים בבדיקות דם שאינם ספציפיים לאמבה אבל בנוכחות חשד קליני מתאים הן  יכולות לחזק את האבחנה.

אבחנה של מורסה בכבד בעקבות אמבה דורשת שימוש גם בבדיקות הדמיה שונות כמו אולטראסאונד וCT ובדיקות פולשניות בהם שואבים דגימה מהאבצס.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בדרל כלל אין צורך באישפוז בבית חולים אלא אם כן מדובר באחד מהמצבים הבאים:

• דלקת מעי גס (colitis) חריפה המלווה באיבוד כמות גדולה של נוזלים המצריכה עירוי נוזלים תוך ורידי.

• דלקת בקרום הצפק בעקבות התנקבות ספונטנית של מורסה בכבד.

• דלקת מעי  גס חריפה המצריכה הערכה כירורגית.

כאשר אובחנה הדבקה אפילו ללא הופעת סימפטומים יש צורך בטיפול כנגד האמבה. הטיפול הוא בדרך כלל בעזרת אנטיביוטיקה הפועלת בחלל המעי בלבד ואינה נספגת לשאר הגוף. הסיבה לטיפול באנטיביוטיקה כזו היא החשש מהדרדרות המצב למחלה חודרנית יותר וכן הדאגה לבריאות הציבור והפחד מהדבקה של אחרים.
לעומת זאת, כאשר האמבה גורמת למחלה יש לשלב גם טיפול מערכתי בעזרת אנטיביוטיקה מסוג מטרונידזול
 (flagyl).
 

מניעה

- הרתחה או סינון של מי השתייה דרך פילטר בקוטר 22 מיקרון.

- שטיפת מאכלים לא מבושלים במים שעברו הרתחה או סינון.

- הקפדה על היגיינה ראויה והפרדה בין הביוב לבין מי השתייה וההשקיה.

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אומפרדקס 20 מג ר 10/08/2020 22:42
 • היי אבא שלי בן 73 דמנטי לאחר אירוע מוחי וניתוח מעקפים לפני 4 וחצי שנים. בזמנו משום שקיבל אספירין ניתן לו לוסק להגנה על הקיבה במינון 20 מ"ג ביום. בהמשך הפסיק לקבל אספירין והתחיל לקבל אליקויס. ובאותו זמן אנחנו קראנו על מחקר לגבי קשר אפשרי בין לוסק לנזקים מוחיים. אבא עשה אז גם סיטי חזה (סוף 2016) שהדגים בקע סרעפתי קטן. בייעוץ שקיבלנו בזמנו הגסטרואנטרולוג אמר שבמאזן עלות מול תועלת במניעת דימום מדרכי העיכול אצל חולה עם בקע סרעפתי אל מול פרופיל תופעות הלוואי של התרופה הוא בעד המשך נטילת הלוסק. היום אנחנו כבר 4 שנים אחרי, ובייעוץ שקיבלנו מפנימאי שמטפל בו כעת וכנל יעוץ רוקחי הומלץ על הפסקת הלוסק כמו גם מספר תרופות נוספות שלטענת הרופא מהוות עומס תרופתי מיותר בגילו ומצבו של אבי ובעלות מגוון רחב של תופעות לוואי שיכולות להסביר שינויים כאלה ואחרים במצבו. מה דעתך? האם להפסיק עם הלוסק או שהסכנה בדימום ממערכת העיכול בהנתן בקע סרעפתי גדולה מספיק כדי להמשיך בנטילת התרופה? (אציין שללא קשר לאבא גם בקע משפעתי ענק שחלק גדול מדרכי העיכול שלו נמצאות בו...) תודה

 • + הוסף תגובה
אומפרדקס דר' דן קרטר 11/08/2020 23:30
 • שלום ראשית הוכח שאומפרדקס אינו גורם לנזק מוחי או דמנציה עם הגיל כמובן שי שסכנה בדימום יחד עם זאת- בקע סרעפתי אינו מעלה את הסיכון דימום ממערכת עיכול בצורה משמעותית האם דימם בעבר מערכת העיכול? האם נוטל שילוב של2 תרופות מדללות?

 • + הוסף תגובה
לא ידוע על דימום בעבר ר 12/08/2020 17:14
אומפרדקס דר' דן קרטר 12/08/2020 23:00
 • לאור גילו ונטילת האלקוויס ממליץ להמשיך טיפול

 • + הוסף תגובה
צרבת כרונית יוסי 11/08/2020 07:57
 • שלום אני סובל תקופה ארוכה מצרבת. בחודשים האחרונים הבעיה התגברה ואני מתעורר בבוקר עם תחושה של שריפה בגרון,ובהמשך היום תחושה של גוש בגרון. בבדיקת גסטרוסקופיה נמצאו: בקע בסרעפת באורך 3 ס"מ, לשוניות רירית ורודה לגובה 5 ס"מ, ארוזיות זעירות באנטרום. טופלתי עם כדור אומפראזול וגם קונטרולוק ולא עזרו. האם במקרה שלי מומלץ ניתוח לתיקון הבקע?

 • + הוסף תגובה
צרבת דר' דן קרטר 11/08/2020 23:26
 • שלום במקרה שלך אין ספק שיש מחלת החזר ושטי לדעתי לא מיצית טיפול -נית ןלבצע שינויים טיפוליים תרופתיים ולשלב תרופות שונות כמו כן יש לברר מהי הלשונית על ידי ביופסיות, ובמידת הצורך לעקוב או לטפל הכי נכון יהיה פשוט לפנות למומחה בגסטרו שעיסוקו היו בנוירוגסטרו

 • + הוסף תגובה
מידע נוסף לרופא יוסי 12/08/2020 08:06
 • לשוניות רירית שנמצאו בגסטרוסקופיה מצביעות על תסמונת בארט? האם להערכתך מחלת החזר ושטי , נובעת מהבקע 3 ס"מ שנמצא או מהלשוניות? תודה

 • + הוסף תגובה
היפטטיס B במצב כרוני מזל 09/08/2020 08:45
 • שלום וברכה , בעלי(32)נשא של היפטטיס B במצב פעיל-כרוני ,עם תפקודי כבד תקינים ורמות של pcr סבירות (בבדקות האחרונות 800 ),מרגיש טוב, האם ידוע אם זה נחשב כקבוצת סיכון עבור מחלת הקורונה והאם ההחלמה מהמחלה מורכבת יותר ? בנוסף בשנה האחרונה חזר לעשן(לאחר הפסקה של 7 שנים ) סיגריה ליום האם הרמת סיכון שונה בהתאם למחלה שלו או ככל האדם ?

 • + הוסף תגובה
הפטיטיס דר' דן קרטר 11/08/2020 23:31
 • שלום מצע שתפני את שאלתך למומחה המתמחה בתחום הכבד

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!