דלג לתוכן

דם בצואה

צואה דמית | Hematochezia
המומחים של Infomed מסבירים:
צואה דמית (Hematochezia) היא הגדרה של מעבר דם אדום שלעיתים מעורב ולעיתים אינו מעורב בצואה.
הגורם לצואה דמית הוא בעיה/מחלה בפי הטבעת, בחלחולת או במעי הגס השמאלי. במקרים נדירים צואה דמית יכולה להיות ביטוי לדמם מדרכי העיכול העליונות, וזאת כאשר הדימום הוא רב ומהיר וכתוצאה מכך הדם אינו עובר עיכול ואינו משנה את צבע הצואה לשחור (מלנה).

הסיבות לצואה דמית כוללות בין היתר טחורים או חתך בפי הטבעת (פיסורה). במקרים אלה הדם הוא על נייר הניגוב או באסלה ואינו מעורב בצואה. התלונות הן בדרך כלל על עצירות ו/או על כאבים בפי הטבעת בעת צאייה. סיבות אחרות הן גידול ממאיר או שפיר (פוליפ) המצויים בחלחולת או במעי הגס השמאלי.

צואה דמית יכולה להיות התלונה היחידה במקרים אלה, או להתלוות לתלונות אחרות, כמו שינוי בהרגלי היציאה, כאב בטן או ירידה במשקל. לעיתים יש גם סיפור משפחתי של סרטן או של פוליפים אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה.

גם זיהום מחיידקים (שיגלה, סלמונלה), מטפילים (אמבות), או מנגיפים (נגיף הציטומגלו), או מחלת מעי דלקתית כרונית (קוליטיס אולצרוזה, מחלת קרוהן) יכולים להתבטא בצואה דמית. מדובר בשלשול עם דם המעורב בצואה וטנזמוס, כלומר, עם תחושה של צורך להתפנות אך ללא תוצר, כאב בטן, חום וחולשה.

אדם המתלונן על צואה דמית לראשונה בחייו צריך לפנות לרופא לבירור על מנת לאתר את הסיבה לדימום ולטפל בה.

 
  • סימפטומים

    מקורו של הדם המתגלה בצואה יכול להיות בכל מקום במערכת העיכול, מהפה ועד פי הטבעת. לעיתים הדם בצואה מופיע בכמות כה קטנה שלא ניתן לזהותו בעין והוא מזוהה רק בבדיקת דם סמוי בצואה. כדאי לבצע בדיקה זו אם קיימות תלונות כגון כאבי בטן או בעיות עיכול. לעומת זאת, כשכמות הדם בצואה רבה יותר, ניתן לראות שינוי בצבע הצואה: צבע שחור במקרה של דם מעוכל, או אדום בוהק במקרה של דם טרי.

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה וכירורגיה

גסטרואנטרולוגיה
פרופ' ניצן מהרשק מנהל היחידה למחלות מעי דלקתיות, המכון לגסטרואנטרולוגיה ולמחלות הכבד, המרכז הרפואי תל אביב (ביה"ח איכילוב)
קראו עליי עוד
גסטרואנטרולוגיה
ד"ר מרקוס יעקובוביץ רופא בכיר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד במרכז הרפואי ת"א
קראו עליי עודלקביעת תור
גסטרואנטרולוגיה
פרופ' רענן שמיר מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה תזונה ומחלות כבד במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל
קראו עליי עודלקביעת תור
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה וכירורגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של פרופ' דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו