דלג לתוכן

פלקאיניד (Flecainide)

2 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class Ic) שייך לקבוצת נוגדי הפרעות בקצב הלב , נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class Ic)

שמות מסחריים

 • Tambocor טמבוקור Tambocor
פלקאיניד היא תרופה המשמשת לטיפול בהפרעות קצב בלב (אריתמיה). היא מתאימה לטיפול בהפרעות קצב חדריות, וכן להיפוך או לשמירה על קצב לב תקין בחולים עם פרפור ורפרוף חדרים. היא משמשת גם למניעת צורות שונות של טכיקרדיה על-חדרית (PSVT), כולל תסמונת וולף-פארקינסון-וויט (WPW) – מחלת לב מולדת המאופיינת על-ידי אפיזודות של קצב לב מהיר או לא-סדיר (טאכיאריתמיה). בשל תופעות הלוואי שלה משתמשים בפלקאיניד רק כאשר תרופות אחרות אינן מועילות והחולה סובל מהפרעות מסוכנות בקצב הלב. כמו תרופות רבות אחרות המשמשות לטיפול בהפרעות קצב, פלקאיניד עלול להשרות הפרעות קצב מסוכנות או לגרום חסמים במערכת ההולכה בלב ודופק איטי מדי. מכיוון שפלקאיניד עלול לדכא את פעילות שריר הלב, אין לתת אותו לחולים הסובלים מאי ספיקת לב או כאלו שעברו אוטם של שריר הלב.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות, זריקות.

תדירות וזמן נטילה

טבליות: מבוגרים: פעמיים ביום. ילדים: 2-3 פעמים ביום.

טווח המינון

טבליות: מבוגרים: 100-400 מ"ג ביום. ילדים: 100-200 מ"ג/ מ"ר/ יום. זריקות: ניתנות בבית חולים תוך ניטור קפדני של השפעות התרופה על קצב הלב. בהזרקה תוך ורידית מהירה: 2 מ"ג/ק"ג למשך 10 דקות לפחות. בעירוי תוך ורידי איטי: 2 מ"ג/ק"ג למשך 30 דקות, ואח"כ- בשעה הראשונה: 1.5 מ"ג/ק"ג/שעה, מהשעה השנייה ואילך: 0.1-0.25 מ"ג/ק"ג/שעה.

תחילת ההשפעה

דרך הפה: תוך 1.5-3 שעות.

משך ההשפעה

לאחר מתן דרך הפה: 8-12 שעות.

מנה שנשכחה

יש לקחת מייד כשנזכרים. אין ליטול את המנה שנשכחה אם חלפו יותר מארבע שעות מהזמן שבו היה צריך ליטול אותה. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.

מינון עודף

יש לפנות לחדר מיון מייד. התסמינים במקרה של מנה עודפת גדולה כוללים: בחילה והקאה, עוויתות, ירידה בלחץ הדם, עילפון, דופק איטי, אי-ספיקת לב, דום לב.

אזהרות

תזונה

אין הגבלות.

הריון

ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את ייתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

אין בעיות ידועות.

אלכוהול

לא צפויות בעיות מיוחדות.

דווח לרופא במקרה של

 • רמות לא תקינות של אשלגן בדם
 • מחלת לב
 • אי ספיקת לב (heart failure)
 • מחלת כבד
 • מחלת כליה
 • תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות כוללות בין ביתר: סחרחורת, טשטוש הראייה, כאב ראש ואיבוד התאבון. תופעות לוואי נדירות יותר הן: כאבים בחזה, קצב לב לא תקין, קוצר נשימה, בצקות ועוויתות.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[דיגוקסין]: גורם לעלייה ברמות פלקאיניד בדם. [חוסמי בטא]: אפשרות להשפעה מדכאת מצטברת על פעילות שריר הלב. [סימטידין, אמיודארון]: גורמים לעלייה ברמת הפלקאיניד בדם. יש צורך בהפחתת המינון של פלקאיניד. [אין להשתמש במעכבי פרוטאז]: אפאבירנז, דלאבירדין, בשילוב עם פלקאיניד. [דיזופיראמיד, וראפאמיל, ניפדיפין, דילטיאזם]: אין די ניסיון במתן משולב של תרופות אלו עם פלקאיניד, ולכן שילוב כזה אינו מומלץ. כמו כן, יש להימנע ממתן של פלקאיניד עם [תרופות הגורמות להארכת ה QT, ] כגון: ציסאפריד, קלאריתרומיצין, אריתרומיצין, האלופרידול, תרופות להרדמה מקומית, ריספרידון, קווינולונים, ועוד. יש להיוועץ ברופא לפני שימוש בתרופות אחרות.

השפעת שימוש ממושך

בשימוש ארוך טווח היו דיווחים ספורים על פגיעה בעצבים, תחושת נימול ואי-שליטה בשרירים.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר שמעון שטורך
ד"ר שמעון שטורך נפרולוגיה
ד"ר עמיקם טל
ד"ר עמיקם טל פסיכיאטריה
ד"ר נטליה וולקוב
ד"ר נטליה וולקוב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו