דלג לתוכן

פמטרקסד (Pemetrexed)

ריאות
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים שייך לקבוצת סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים

שמות מסחריים

 • Alimta אלימטה Alimta
 • PEMETREXED TEVA פמטרקסד טבע PEMETREXED TEVA
 • .PEMETREXED S.K פמטרקסד אס.קיי. .PEMETREXED S.K
 • PEMETREXED SANDOZ פמטרקסד סנדוז PEMETREXED SANDOZ
 • PEMETREXED TARO פמטרקסד תרו PEMETREXED TARO

פמטרקסד הינה תרופה נוגדת סרטן המיועדת לטיפול במזותליומה (גידול בקרום העוטף את הריאה ואת דופן החזה) בשילוב עם ציספלאטין וכקו טיפול שני בסרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים (NSCLC) אשר מצוי במצב מתקדם מקומי או מפושט. 

פמטרקסד בעלת מנגנון פעולה ייחודי ורב מוקדי החוסמת שלושה אנזימים שונים החשובים בתהליך חלוקת התא וכתוצאה מכך מפריעה להתפתחותם של התאים הסרטניים בגוף. 

בדומה לתרופות כימותרפיות אחרות פמטרקסד גורם לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים. תופעות לוואי נוספות כוללות עצירות, בחילה והקאה, נשירת שיער, חולשה ופגיעה כלייתית. 

על-מנת להפחית את רעילות הפמטרקסד יש צורך בטיפול מקדים באמצעות ויטמין B12 וחומצה פולית הניתנים כשבוע לפני הטיפול הכימותרפי ובמהלכו.

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

עירוי תוך ורידי.

תדירות וזמן נטילה

פמטרקסד ניתנת כעירוי תוך ורידי הנמשך כ-10 דקות, פעם ב- 3 שבועות. זהו מחזור טיפולי אחד, כאשר מספר מחזורי הטיפול הנדרשים יותאמו למצבו של החולה.

טווח המינון

פמטרקסד תוזרק לוריד, למשך 10 דקות, פעם בשלושה שבועות, במינון של 500 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח פני הגוף. הכמות עשויה להשתנות או להינתן במועד מאוחר יותר בהתאם לספירת הדם, תפקוד הכליות ומצב הבריאות הכללי. כטיפול במזותליומה, הפמטרקסד תינתן בשילוב עם ציספלאטין הניתן במינון של 75 מ"ג עבור כל מטר מרובע שטח פני הגוף, כאשר הציספלאטין ניתן באינפוזיה לוריד במשך שעתיים, כשלושים דקות לאחר מתן הפמטרקסד. המקבלים פמטרקסד נוטלים בנוסף כדור יומי של חומצה פולית במינון 400 מק"ג ליום וזריקת ויטמין B12 פעם בתשעה שבועות, כל זאת החל משבוע לפני תחילת הטיפול הכמותרפי.

תחילת ההשפעה

עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.

משך ההשפעה

כתלות במצב התקדמות המחלה ומצבו הבריאותי של המטופל.

אחסון

מתחת ל-25 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה

לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.

הפסקת התרופה

הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.

מינון עודף

התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. עם זאת, מינון יתר עלול להיות מסוכן, ודורש התערבות רפואית מידית. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול: בחילה חמורה, הקאה חמורה, פגיעה בתפקוד הכליות, דיכוי מח העצם, זיהום, חום גבוה ופריחה.

אזהרות

תזונה

חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים. יש להרבות בשתיית מים או כל נוזל אחר במהלך כל תקופת הטיפול הכימי כדי לשמור על פעילות תקינה של הכליות. קרוב לוודאי שינתנו נוזלים באמצעות עירוי לוריד בזמן הטיפול.

הריון

אין להשתמש בתרופה במהלך הריון. יש להתייעץ עם רופא.

הנקה

לא ניתן. לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב אם.

תינוקות וילדים

לא קיים שימוש רלוונטי בתרופה זו בילדים.

קשישים

סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לעייפות ולתשישות.

אלכוהול

לא צפויות בעיות מיוחדות.

דווח לרופא במקרה של

 • הנקה
 • הריון
 • תכנון הריון
 • תפקוד כליתי לקוי
 • מחלת כבד
 • דיכוי מוח עצם בעבר
 • זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות מאוד: זיהום, דלקת בלוע, ספירת תאי דם לבנים נמוכה רמת המוגלובין נמוכה, כאב, אודם, נפיחות או פצעים בפה, חוסר תיאבון, הקאות, שלשול, בחילות, פריחה, ממצאים חריגים בבדיקות דם המעידים על פעילות מופחתת של הכליות, עייפות.

תופעות לוואי שכיחות נוספות : חום, תגובה אלרגית, התייבשות, שינויים בחוש הטעם, פגיעה בעצבים המוטוריים שיכולה לגרום לחולשה ודלדול שרירים, פגיעה בעצבים הסנסוריים שיכולה לגרום לאיבוד תחושה, תחושת שריפה והליכה לא יציבה, סחרחורת, נפיחות ודלקת בלחמית (קרום שאליו מחובר עפעף העין והמכסה את השטח הלבן שבעין), עיניים יבשות, עיניים דומעות, אי ספיקת לב,  קצב לב מואץ, קשיי עיכול, עצירות, כאב בטן, כבד: עליה בכמות בדם של חומרים המיוצרים על ידי הכבד, פיגמנטציה מוגברת של העור, גירוי בעור וגרד, נשירת שיער, אי ספיקת כליות או ירידה בתפקוד הכליות, עודף נוזלים ברקמות הגוף, הגורם לנפיחות. ירידה בספירות הדם, מגיעה לשיא 8-10 ימים לאחר הטיפול, ומתאוששת לאחר 12-17 ימים. כמו כן היא עשויה לגרום לכאבי שרירים, נוירופתיה, קוצר נשימה וזיהומים. דלקת של העור, בעיקר של הגפיים התחתונות, הכוללת נפיחות, כאב ואודם. ייתכן ותופיע עלייה בערכי תפקוד הכבד בבדיקות הדם, ערכים אלו צפויים להשתנות ולהתייצב במהלך הטיפולים.

תופעות לוואי המחייבות פנייה מיידית לרופא: 

חום או זיהום. חום של 38 מעלות צלזיוס ויותר, הזעה או סימני זיהום אחרים. ייתכן כי מספר תאי הדם הלבנים נמוך יותר מהמספר הנורמלי-  ולכן זו תופעה שכיחה מאוד. 

דימום מהחניכיים, מהאף או מהפה או כל דימום אחר שאינו נעצר, שתן אדמדם או ורדרד, שטפי דם בלתי צפויים. ייתכן כי מספר הטסיות נמוך יותר מהמספר הנורמלי- ולכן זוהי תופעה שכיחה.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

חיסונים חיים: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. 

תרופות נוגדות סרטן אחרות: השימוש בפמטרקסד בשילוב תרופות אחרות נגד סרטן הוא מקובל, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו.

אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגליקוזידים (גנטאמיצין, נאומיצין), פורוסמיד, ציקלוספורין: תרופות אלו עלולות לפגוע בתפקוד הכליות וכתוצאה להפחית את הפינוי של פמטרקסד והסיכון לתופעות הלוואי גובר. בטיפול משולב זה יש לנטר תיפקודי כליות בקפידה. 

פרובנציד, פניצילין, אספירין ותרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים: מפחיתות את הפינוי של פמטרקסד ומגבירות את הסיכון לתופעות לוואי. בטיפול משולב זה יש לנטר תיפקודי כליות בקפידה. יש להימנע ממתן של אספירין ותרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים כ- 5 ימים לפני מתן פמטרקסד ולפחות יומיים אחריו.

השפעת שימוש ממושך

יש לבצע ספירות דם באופן שגרתי על מנת לעקוב אחר תפקוד מוח העצם, בנוסף לתפקודי כלייה ותפקודי כבד. כמו כן, לפני ואחרי הטיפול ינתנו כמויות גדולות של נוזלים על מנת להבטיח תפקוד כליות תקין.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
פרופ' עידו וולף
פרופ' עידו וולף אונקולוגיה
ד"ר שרון פלס
ד"ר שרון פלס אונקולוגיה
פרופ' אילן רון
פרופ' אילן רון אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום סרטן ריאות

בניהולו של ד"ר עבד אגבאריה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו