דלג לתוכן

טמוזולומיד (Temozolomide)

ערוץ המלנומה
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים שייך לקבוצת סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים

שמות מסחריים

 • Temodal טמודאל Temodal
 • Temo טמו Temo

טמוזולומיד היא תרופה נוגדת סרטן המשמשת לטיפול בחולים הסובלים מגידולים ממאירים של המוח (כגון גליובלסטומה מולטיפורמה או אסטרוציטומה אנפלסטית), במקרים בהם אובחנה חזרה של המחלה או התפתחות המחלה לאחר טיפול מקובל. כמו כן טמוזולומיד משמשת לטיפול במלנומה ממאירה במצב מתקדם ומפושט. 

טמוזולומיד יוצרת קשר קוולנטי עם אטומים בתוך הדנ"א ועל-ידי כך מפריעה לחלוקת התא הסרטני. היא עשויה לגרום למומים בעוברים ועל כן על נשים מטופלות ועל בנות זוג של מטופלים להימנע מהריון במהלך הטיפול ובמשך 6 חודשים לאחר תום הטיפול. 

כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, טמוזולומיד גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות בחילה והקאות, איבוד התיאבון, נשירת שיער וחולשה כללית.

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

כמוסות. לבליעה בשלמות.

אין לפתוח את הכמוסות, שכן מדובר בחומר ציטוטוקסי. פתיחת הכמוסות גורמת לסיכון לחשיפה לא מכוונת לתרופה על ידי שאיפה או מגע עם העור או עם רקמות ריריות. 

תדירות וזמן נטילה

יש ליטול התרופה פעם ביום במשך חמשת הימים הראשונים (על פי המינון שנרשם), ואח"כ יש להפסיק נטילת התרופה למשך 23 ימים, עד לסיום מחזור טיפול של 28 ימים. מספר מחזורי הטיפול יקבעו ע"י הרופא המטפל. נטילה על קיבה ריקה, כשעה לפני ארוחת הבוקר. עדיף באותה השעה בכל יום.

טווח המינון

המינון נקבע ע"י הרופא בהתאמה אישית למטופל עפ"י גובה ומשקל. כאשר לפני כל מחזור טיפול תערך בדיקת דם, על מנת לקבוע אם יש לשנות את מינון התרופה.

תחילת ההשפעה

תוך 0.5-1 שעות.

משך ההשפעה

מנה משפיעה לשעתיים.

מנה שנשכחה

אם נשכחה נטילת מנה יש ליטול אותה באותו היום במהירות האפשרית, אך אם חלף יום טיפול שלם יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

הפסקת התרופה

גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.

מינון עודף

אם נלקחה בטעות כמות גדולה מהמנה הרצויה יש ליצור קשר באופן מיידי עם הרופא המטפל. תסמיני מינון עודף כוללים: בחילה, הקאה, שלשול, כאב ראש, ירידה בספירת הדם, פרכוסים ועלייה באנזימי כבד.

אזהרות

תזונה

יש ליטול התרופה על קיבה ריקה, כשעה לפני ארוחת הבוקר או לפני השינה. חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים.

הריון

ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D) יש להימנע מהריון במהלך הטיפול ובמשך 6 חודשים לאחר תום הטיפול.

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק.אין להניק בטיפול בתרופה זו.

תינוקות וילדים

שימוש בילדים ובמתבגרים חייב להיות מלווה במעקב רפואי.ובכל מקרה מעל גיל 3 שנים.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • הנקה
 • הריון
 • ספירת דם נמוכה
 • תפקוד כליתי לקוי
 • מחלת כבד
 • רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז)
 • זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס
 • דיכוי חיסוני
 • חיסונים אשר ניתנו לאחרונה
 • דלקת ריאות. נדרש מעקב

תופעות לוואי

נשירת שיער היא אחת התופעות הנפוצות והיא מתחילה לרוב כ3-4 שבועות אחרי קבלת המנה הראשונה של טמוזולומיד. תופעות שכיחות מאוד: אובדן תיאבון, קשיי דיבור, כאב ראש, שלשול, עצירות , בחילה, הקאות תופעות נפוצות נוספות כוללות: ירידה בכמות תאי דם מסויימים העלולה לגרום לחבורות, דימום, אנמיה, חום ורגישות מוגברת לזיהומים. כמו כן ייתכנו פגיעה בקואורדינציה ובשיווי המשקל, סחרחורת, הפרעה בתחושתיות, הפרעות ראייה, כאב בעיניים, חירשות, צלצולים באוזניים, כאב אוזניים, קריש דם בריאות או ברגליים, לחץ דם גבוה, דלקת ריאות, דלקת הסינוסים, דלקת סימפונות, קוצר נשימה, שיעול, נזק לשרירים, כאבי שרירים, כאב במפרקים, כאב גב, חום, תסמינים דמויי שפעת, תחושה כללית לא טובה, ירידה במשקל, עליה במשקל.

תופעות לוואי נוספות: פריחה בעור, חולשה, סחרחורת, בטן עצבנית, צמרמורת, גירוד, שינוי בתחושת טעם, תחושת עקצוץ, פגיעה בייצור הזרע (לעיתים בלתי הפיכה). זיהום של פצעים, עיניים יבשות.

עלייה ברמת סוכר בדם, שינויים במצב מנטלי או בערנות, חרדה או דיכאון. לעיתים נדירות מאוד תיתכן תגובה אלרגית הבאה לידי ביטוי בצפצופים, פריחה, או קשיי נשימה - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא. כמו כן יש לפנות מיידית לרופא במקרים של דימום בלתי נשלט, עוויתות, חום, צמרמורות, או כאב ראש חמור שאינו חולף.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

סודיום ואלפרואט: תרופה זו מפחיתה את הפינוי של טמוזולומיד מהגוף ומכאן הגברת השפעתו ותופעות הלוואי שלו. 

חיסונים חיים: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. 

תרופות נוגדות סרטן אחרות: בשילוב טמוזולומיד עם תרופות אחרות נגד סרטן יש לקחת בחשבון את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. 

מעכבי TNF-alpha: שילוב תרופות אלו עם טמוזולומיד מגביר את דיכוי מוח העצם, מעלה את הסבירות לזיהומים קשים ודורש מעקב רפואי קפדני.

השפעת שימוש ממושך

הטיפול בטמוזולומיד מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם ותפקודי כבד.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
 אפקטיבייט
אפקטיבייט נוירולוגיה
ד"ר שירן רייס הוס
ד"ר שירן רייס הוס עור ומין
ד"ר ערן אלנבוגן
ד"ר ערן אלנבוגן עור ומין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום סרטן השד

בניהולו של ד"ר נעה אפרת בן ברוך
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו