דלג לתוכן

אוקרליזומאב (אוקרוואס)

OCREVUS) OCRELIZUMAB)
יש צורך במרשם

שמות מסחריים

 • אוקרוואס
  אוקרוואס OCREVUS
המומחים של Infomed מסבירים:

אוקרליזומאב (אוקרוואס) הוא חומר פעיל בתרופה שמיועדת לטיפול בטרשת נפוצה ראשונית מתקדמת (PPMS) וטרשת נפוצה התקפית (RMS). זהו הטיפול הראשון שאושר למהלך פרוגרסיבי, מתקדם של המחלה, המאופיין בהחמרה מתמדת בתפקוד הנוירולוגי, בלי קשר להתקפים. בנוסף משמשת התרופה כאפשרות טיפולית נוספת לצד הטיפולים שכבר קיימים.

הפחתת פעילות המחלה בהקדם האפשרי, בכל צורות הטרשת הנפוצה, על מנת להאט את התקדמות המוגבלות של החולה היא מטרה חשובה בטיפול.

הטיפול באוקרליזומאב מסייע להפחית את תסמיני המחלה ומקטין את שכיחות ההתקפים. הוא גם מאט את החמרת המוגבלות והנכות שגורמת טרשת נפוצה ומקטין את הסימנים לפעילות המחלה במוח (נגעי MRI).

אוקרליזומאב הוא נוגדן חד-שבטי מסוג אימונוגלובולין 1G המתמקד בתאי דם לבנים מסוג B  החיוביים ל-CD20. אלה תאים המעורבים ביצירת תהליכי דלקת בטרשת נפוצה.  אוקרליזומאב פועל על התאים האלה, וגורם להרג תאי B, באופן סלקטיבי. הפחתת מספרם במערכת החיסון, מפחיתה את מעורבותם ביצירת תהליכים דלקתיים, מפחיתה את הרס המיאלין (חומר בידוד ותמיכה) בתאי העצב וכתוצאה מכך מפחיתה את הסיכון להתלקחויות בטרשת ואת התגובה האוטואימונית, כחלק מהתקדמות המחלה. זוהי מחלה כרונית, שאינה ניתנת לריפוי, אך התרופה מאפשרת שליטה טובה יותר בהתקדמות המוגבלות.

חולה טרשת נפוצה על כיסא גלגלים עם מלווה, אוקרליזומאב (אוקרוואס)

צילום: Shutterstock
 • מידע על התרופה

  אופן נטילת התרופה

  עירוי תוך ורידי, שניתן ע"י צוות רפואי.

  תדירות וזמן נטילה

  מינון התחלתי של אוקרליזומאב: מנה ראשונה 300 מ"ג ומנה נוספת של 300 מ"ג אחרי שבועיים. לאחר מכן, יינתן העירוי פעם בשישה חודשים, במינון תחזוקתי של 600 מ"ג.

  מומלץ שמטופל יקבל 100 מ"ג של מתילפרדניזולון וחומר אנטי-היסטמיני כחצי שעה לפני עירוי אוקרליזומאב על מנת להפחית את תדירות וחומרת התגובה שעלולה להתפתח בעקבות העירוי. הרופא עשוי לשקול גם מתן תרופה נוספת מפחיתת חום (כמו פרצטמול).

  טווח המינון

  מבוגרים: שתי המנות ההתחלתיות 300 מ"ג; מנות תחזוקה 600 מ"ג כל שישה חודשים. העירוי מתבצע בקצב איטי, שיכול להשתנות בהדרגה בהתאם להוראות הרופא ולתגובת המטופל, והוא עשוי להימשך שעתיים או שלוש וחצי שעות ויותר.

  תחילת ההשפעה

  רמות תאי B יורדות בתוך 14 ימים אחרי מתן העירוי של אוקרליזומאב (אוקרוואס).

  משך ההשפעה

  רמות תאי B יורדות בתוך 14 ימים אחרי מתן העירוי של אוקרליזומאב (אוקרוואס).

  מנה שנשכחה

  אם המטופל לא קיבל את העירוי במועד המתוכנן, יש לתת את התרופה בהקדם האפשרי ולא לחכות לטיפול הבא. יש לתזמן את הטיפולים הבאים כך שיתבצעו כל שישה חודשים לאחר העירוי שניתן באיחור. ההפרש בין הטיפולים לא יפחת מחמישה חודשים.

  הפסקת התרופה

  אין להפסיק את הטיפול באוקרליזומאב מבלי להיוועץ ברופא. 

  מינון עודף

  אוקרליזומאב ניתן בעירוי על ידי הצוות הרפואי, לכן לא סביר לקבל מינון עודף מהתרופה.

  אחסון

  יש לשמור את התרופה בקירור 2-8 מעלות, באריזתה המקורית על מנתץ להגן על התרופה מאור.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו לנוירולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר ורד ליבנה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר שאול סטיר פסיכיאטר מומחה, נותן חוות דעת משפטית ונוירולוג מומחה.
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
פרופ' ניר גלעדי נוירולוג בכיר, מנהל המערך הנוירולוגי במרכז הרפואי תל-אביב
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה>

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו