דלג לתוכן

דרונאביר (Darunavir)

ערוץ בריאות כללית
5 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • מעכבי האנזים protease , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים שייך לקבוצת מעכבי האנזים protease , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים

שמות מסחריים

 • Prezista פרזיסטה Prezista
 • DARUNAVIR TEVA דרונאביר טבע DARUNAVIR TEVA

דרונאביר היא תרופה נוגדת נגיפים המשמשת לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס

דרונאביר משתייכת לקבוצת התרופות הפועלות באמצעות עיכוב האנזים פרוטאז (protease) ובכך היא מונעת את שכפול הנגיף. 

דרונאביר ניתנת בדרך כלל לחולים שנכשלו בטיפול נוגד נגיפים קודם, אך היא יכולה להינתן גם לחולים שזהו טיפולם הראשון כנגד הנגיף. 

כדי למנוע מצב של התפתחות זנים עמידים של נגיף ה HIV דרונאביר ניתנת בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף. כמו כן, כדי להגביר את רמת התרופה בדם ובכך להפוך אותה ליעילה ולנוחה יותר נותנים אותה תמיד יחד עם התרופה ריטונאביר אשר מעכבת את פינוי הדרונאביר דרך הכבד.

הטיפול בתרופה אינו מביא לריפוי זיהום ה- HIV, וקיימת אפשרות העברת הנגיף, לאחרים, בזמן נטילת התרופה, למרות שהסיכון קטן בנטילת טיפול אנטי-רטרויראלי יעיל. יש להתייעץ עם הרופא לגבי אמצעי הזהירות הדרושים למניעת הדבקת אחרים. בנוסף, בזמן הטיפול בתרופה, עדיין קיימת אפשרות לפתח זיהומים או מחלות אחרות הקשורות לזיהום ה - HIV ולכן יש להמשיך בביקורת שגרתית אצל הרופא. 

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות. בליעה בשלמות.

תדירות וזמן נטילה

פעמיים ביום, בוקר וערב.

תיתכן נטילה של פעם ביום.

טווח המינון

ייקבע על ידי הרופא בלבד. מינון מקובל: 

1200 מ"ג ביום בשילוב עם ריטונאביר 200 מ"ג ביום.

תחילת ההשפעה

4-8 שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.

משך ההשפעה

12 שעות.

אחסון

בין 15-30 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה

בנטילה פעמיים ביום: יש לקחת מיד כשנזכרים. אם עברו 6 שעות או יותר, מהמועד נטילה הרצוי, יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.

בנטילה של פעם ביום: יש לקחת מיד כשנזכרים. אם עברו 12 שעות או יותר, ממועד הנטילה הרצוי, יש לדלג על המנה שנשכחה, ולהמשיך כרגיל.

אין ליטול שתי מנות יחד!

הפסקת התרופה

אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. כמות הנגיפים עלולה לעלות והתסמינים עלולים לחזור.

מינון עודף

סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ההשפעות של מנות עודפות גדולות אינן ידועות עדיין במלואן. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

תזונה

יש ליטול התרופה תוך 30 דקות מאכילת מזון כלשהו.

הריון

אין להשתמש אלא באישור רופא.

הנקה

מומלץ שנשאית HIV לא תניק גם מחשש להדבקת התינוק ב -HIV דרך חלב האם וגם מאחר שלא ידועה ההשפעה של התרופה על התינוק.

תינוקות וילדים

אין להשתמש בילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18 שנים.

קשישים

הניסיון בשימוש בקבוצת גיל זו- מוגבל. מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה, אם התרופה גורמת לסחרחורת.

אלכוהול

מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • המופיליה
 • מחלת כבד
 • אלרגיה
 • סוכרת
 • אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים
 • רמת כולסטרול גבוהה בדם
 • הפטיטיס
 • מחלת כליה
 • פריחה עורית
 • בעיות אוטואימוניות
 • בעיות שריר-שלד (כמו קשיחות מפרקים, כאב, קושי בתנועה)
 • סימני זיהום
 • נטילת תרופות

תופעות לוואי

במהלך הטיפול ב-HIV עשויה להתפתח עלייה במשקל ועלייה ברמות השומנים בדם ובגלוקוז. זה קשור בחלקו לשיפור במצב הבריאותי ובסגנון החיים, ובמקרה של שומנים בדם לעיתים קשור לתרופות הטיפול ב-HIV עצמן. הרופא יבדוק שינויים אלה.

רוב החולים סובלים את התרופה היטב. תופעות הלוואי השכיחות בתחילת הטיפול הן כאב ראש, כאב בטן, קשיי עיכול, גזים, בחילה, הקאה ושלשול. ובנוסף, עייפות, סחרחורת, נמנום, חוסר תחושה, עקצוץ או כאב בידיים או ברגליים, חולשה, קושי להירדם. במקרים נדירים ייתכנו כאבים או חולשה בשרירים, בלבול, כאב בחזה, שתן כהה, קצב לב מהיר, חום, סחרחורת ואיבוד תיאבון. דרונאביר עשויה להעלות את רמת הסוכר בדם. הדבר מתבטא בבלבול, סחרחורת ותחושת צימאון. כמו כן דרונאביר עשויה להעלות את רמת השומנים בדם.

תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת: 

בעיות כבד, העלולות להיות חמורות לעיתים. סימנים אפשריים: הצהבה של העור או של לובן העיניים, שתן כהה, צואה בצבע חיוור, בחילה, הקאות, איבוד תיאבון, או כאב ואי נוחות בצד הימני מתחת לצלעות.

פריחה בעור, גרד. 

סוכרת (שכיח), דלקת בלבלב (לא שכיח).

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש ליידע רופא או רוקח לגבי שימוש בכל תרופה, גם תרופה ללא מרשם וכן שימוש בתוספי תזונה.

השפעתן של תרופות רבות נוספות עלולה להשתנות אם נלקחות יחד עם דרונאביר. יש לפנות לרופא המטפל לגבי שימוש משולב . תמיד לספר לרופא בנטילת תרופה אחרת נגד HIV ולעקוב בקפדנות אחר הוראות הרופא לגבי אלו תרופות ניתן לשלב. לעיתים תידרש התאמת מינון.

אין ליטול דרונאביר יחד עם התרופות הבאות. יש להתייעץ עם הרופא באשר להחלפת תרופה באחרת.  אוונאפיל (לטיפול בבעיות זיקפה),  אסטמיזול או טרפנדין (לטיפול בסימפטומים של אלרגיה),  טריאזולם ומידאזולם (שנלקח דרך הפה) (להשריית שינה ו/או להרגעה),  סיזאפריד (לבעיות בקיבה), כולכיצין (במקרה של בעיות כלייה ו/או כבד) (לטיפול בשיגדון או בקדחת ים תיכונית משפחתית), לורזידון, פימוזיד, קווטיאפין או סרטינדול (לטיפול במצבים פסיכיאטריים), ארגוט אלקלואידים כמו ארגוטמין, דיהידרוארגוטמין, ארגומטרין ומתילארגונווין (לטיפול בכאבי ראש על רקע מיגרנה), אמיודרון, בפרידיל, דרונדרון, איבאברדין, קינידין, רנולזין (לטיפול בהפרעות לבביות מסוימות, כמו למשל קצב לב לא תקין),  לובסטאטין, סימבסטאטין ולומיטאמיד (להורדת רמות כולסטרול בדם), ריפאמפיצין (לטיפול במספר זיהומים כמו שחפת), התכשיר המשולב (לופינוויר/ריטונביר (תרופה זו נגד HIV שייכת לאותה קבוצה כמו דרונאביר,  אלבסוויר/גרזופרוויר (לטיפול בדלקת כבד נגיפית הפטיטיס C), אלפוזוסין (לטיפול בפרוסטטה מוגדלת), סילדנאפיל (לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי),  דביגאטרן, טיקגרלור (לסייע בעצירת התקבצות של טסיות דם בטיפול בחולים עם היסטוריה של התקף לב), נלוקסאגול (לטיפול בעצירות המושרית על-ידי אופיואידים), דאפוקסטין (לטיפול בשפיכה מוקדמת), דומפרידון (לטיפול בבחילות והקאות),  אין לשלב דרונאביר יחד עם תכשירים המכילים Wort s'John. St היפריקום פרפורטום.

תרופות נוספות הדורשות ייעוץ רפואי בשימוש עם דרונאביר:

ריפאמפין, היפריקום ונוגדי פרכוסים כגון: פנוברביטאל ופניטואין: תרופות אלו עשויות להפחית את הרמה של דרונאביר בדם וכתוצאה פעילותו פוחתת. יש להימנע משילוב זה. 

ציסאפריד, פימוזיד, אלקלואידים של ארגוט ונוגדי היסטמינים כגון: אסטמיזול וטרפנאדין: בשילוב תרופות אלו עם דרונאביר קיים סיכון לבעיות חמורות בכלי הדם והפרעות קצב לבביות מסכנות חיים. יש להימנע משילוב זה. 

סטאטינים - מעכבי HMG-CoA reductase: לובאסטאטין, סימבאסטאטין: יש להימנע מצריכת תרופות אלו בשילוב עם דרונאביר בגלל הסכנה לנזק לשריר ולכליות. ניתן להשתמש בזהירות בסטאטינים אחרים כמו אטורבאסטאטין, פראבאסטאטין ורוזובאסטאטין. 

טיפול בבעיות זקפה או טיפול בבעיה בלב ובראות הנקראת יתר לחץ דם ריאתי: סילדנאפיל, טדאלאפיל, וארדנאפיל

תרופות הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים כגון: מידאזולאם, טריאזולאם: יש להימנע משילוב תרופות אלו עם דרונאביר בשל הסכנה להרעלה מתרופות ההרגעה המתבטאת בדיכוי ממושך של מערכת העצבים וקשיי נשימה. 

טיפול בכאב: פנטניל, אוקיסקודון, טראמדול. 

תרופות לטיפול בתלות באופיואיד: בופרנורפין/ נאלוקסון.

טיפול באסתמה: סלמטרול.

גלולות למניעת הריון: דרונאביר עשויה להפחית מפעילות הגלולות ולכן יש צורך באמצעי מניעה נוסף. 

נוגדי הפרעות בקצב הלב כגון: לידוקאין, אמיודארון וכינידין: ריכוזם של תרופות אלו בדם עשוי לעלות בשילוב עם דרונאביר. יש לנטר רמות תרופות אלו בדם במתן משולב זה. 

וארפארין: רמות וארפארין בדם עשויות להשתנות במתן משולב עם דרונאביר. יש לנטר INR במתן משולב זה. ובנוסף, אפיקסבאן, אדוקסבאן, ריברוקסבאן- לבעיות קרישה.

נוגדי פטריות ממשפחת azole כגון: איטראקונאזול,איסבוקונאזול, פלוקונזול, פוזקונאזול, קלוטרימאזול : תרופות אלו מעכבות את הפירוק של דרונאביר בכבד וכתוצאה השפעתה גוברת. 

בולמי סידן כגון: פלודיפין וניפדיפין: רמות בולמי הסידן בדם עולות במתן משולב עם דרונאביר. יש לנטר רמות בולמי הסידן בדם. 

דקסאמתאזון: דקסאמתאזון מזרז את פירוק דרונאביר וכתוצאה השפעתו פוחתת. 

קורטיקוסטרואידים: לרבות בטאמתאזון, בודסוניד, פלוטיקאזון, מומטאזון, פרדניזון, טריאמצינולון, תרופות אלו משמשות לטיפול באלרגיות, אסתמה, מחלות מעי דלקתיות, מצבים דלקתיים בעיניים, מפרקים ושרירים ומצבים דלקתיים אחרים. אם לא ניתן לטפל באמצעים חלופיים, יש להשתמש בהם רק לאחר הערכה רפואית ותחת ניטור צמוד של הרופא לתופעות לוואי של קורטיקוסטרואידים.

תרופות לדיכוי מערכת החיסון כגון: ציקלוספורין וטאקרולימוס: רמת תרופות אלו בדם וכתוצאה מכך השפעתן, גוברת בשילוב עם דרונאביר. 

מעכבי האנזים פוספודיאסטראז (PDE5): השפעת תרופות אלו גוברת בשילוב עם דרונאביר. יש להיזהר במתן משולב זה. 

תרופות ממשפחת ה- SSRI כגון: סרטראלין, פארוקסטין: השפעת תרופות אלו פוחתת בשילוב עם דרונאביר.

תרופות נוגדות סוכרת כמו מטפורמין: ההשפעה ההיפוגליקמית של תרופות נוגדות סוכרת פוחתת בשילוב מעכבי האנזים פרוטאז. יש לנטר בקפידה את רמת הגלוקוז בדם ובמידת הצורך, לשנות את מינון התרופה נגד סוכרת. 

טראזודון: דרונאביר עלולה לעכב את פירוק טראזודון בכבד ולגרום לעלייה ברמות שלו בדם ובתופעות הלוואי ממנו. במידה וניתן שילוב של שתי התרופות יחד יש לשקול מתן מינון נמוך יותר של טראזודון. 

קרבמזפין, קלונזפאם (למניעת התקפים אפילפטיים או לטיפול בכאבים מסויימים ממקור עצבי), פנטניל, אוקיסקודון, טרמדול (לטיפול בכאב), פסוטרודין ,סוליפנאצין (לטיפול בבעיות אורולוגיות), קלאריטרומיצין (אנטיביוטיקה) - השפעת תרופות אלה או תופעות לוואי עלולות להשתנות.

אמלודיפין, דילטיאזם, דיזופיראמיד, קרוודילול, פלודיפין, פלקאיניד, לידוקאין , מטופרולול, מקסילטין, ניפדיפין, ניקרדיפין, פרופאפנון, טימולול, ורפמיל (לטיפול בבעיות לב); ההשפעה או תופעות הלוואי של תרופות אלו עלולים להתגבר.

פנוברביטל, פניתואין (למניעת התקפים אפילפטיים), אפווירנז (לטיפול בזיהום HIV), בוספרוויר (לטיפול בדלקת כבד נגיפית C), ריפאפנטין, ריפאבוטין (לטיפול בזיהומים מסוימים כמו שחפת), סקווינוויר (לטיפול בזיהום HIV)- השפעת דרונאביר עלולה לרדת.

השפעת שימוש ממושך

כמו מעכבי פרוטאז אחרים, גם תרופה זו עשויה בשימוש ממושך לגרום לסוכרת, עלייה בשומני הדם ושינוי בפיזור שומני הדם בגוף. כתוצאה מכך במהלך הטיפול בתרופה זו יש לנטר תפקודי כבד, רמות סוכר, טריגליצרידים וכולסטרול בדם וספירת דם מלאה.

נמצא כמרכיב בתרופות הבאות

 • REZOLSTA רזולסטה REZOLSTA

לטיפול ב

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר יסמין מאור
ד"ר יסמין מאור פנימית
פרופ' רענן ברגר
פרופ' רענן ברגר אונקולוגיה
פרופ' יגאל וולמן
פרופ' יגאל וולמן יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום מרפאת מטיילים רמב"ם

בניהולו של ד"ר עמי נויברגר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו