דלג לתוכן

שמות מסחריים

המומחים של Infomed מסבירים:

טריאמצינולון, הנמצא בשימוש מ-1958, הוא קורטיקוסטרואיד עם מגוון רחב של צורות ושימושים. הוא מופיע בתכשירים לטיפול מקומי בדלקת עור, גרב (אקזמה) וספחת (פסוריאזיס); במשחה מיוחדת לטפול בדלקות פה וחניכיים; ובלקיחה דרך הפה - לטיפול בחוסר של הורמונים קורטיקוסטרואידיים. התרופה ניתנת גם למצבי אלרגיה שונים, בעיקר בתרסיס לאף.

כמו עם קורטיקוסטרואידים אחרים, טיפול מקומי או נטילה דרך הפה במינון נמוך לתקופה קצרה כמעט שאינם גורמים תופעות לוואי. עם זאת, טיפול ממושך או מינונים גבוהים בלקיחה דרך הפה או בהזרקה עלולים לגרום תופעות לוואי.

מינון נמוך או בינוני של טריאמצינולון הניתן לתקופות קצרות אינו גורם בדרך כלל לתופעות לוואי קשות. שימוש ממושך או מינונים גבוהים עלולים לגרום תופעות כגון כיבים עיכוליים, עצמות חלשות, הפרעה ברמות מלחים וסוכר, חולשת שרירים, דלדול העור, עלייה בלחץ הדם וכן הפרעות הורמונליות ופיגור בצמיחה אצל ילדים.

כיוון שהזרקת קורטיקוסטרואידים לתוך מפרקים מגבירה במידה ניכרת את הסיכון לזיהום במפרק המוזרק, מומלץ להזריק תרופה זו למפרק רק כאשר אין כל טיפול יעיל אחר במחלה.

כאשר נוטלים תרופה זו ליותר משבועיים דרך הפה, אין להפסיקה בשום אופן בבת אחת ללא ייעוץ רפואי, גם כאשר מתרחשות תופעות לוואי. טיפול כזה יכול להוביל לסיכון מוגבר של זיהומים חיידקיים, נגיפיים, טפיליים, אופורטוניסטיים ופטרייתיים עקב דיכוי הגנות הגוף. הסימנים והתסמינים של זיהום קיים או מתפתח עלולים להיות מוסווים וקשים לזיהוי. ייתכן שזיהומים רדומים יתעוררו מחדש.

טיפול ממושך בקורטיקוסטרואידים עלול לגרום לדיכוי מערכת החיסון ועל כן מומלץ להימנע מחשיפה לחולי שחפת ואבעבועות רוח, ולא לקבל חיסונים בנגיפים חיים. לאנשים הנוטלים תרופה זו תקופה ממושכת מומלץ לשאת כרטיס טיפול.

גבר מגרד את היד עם תסמיני פסוריאזיס, טריאמצינולון

צילום: shutterstock 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו לעור ומין ואלרגיה ואימונולוגיה

פנימית
ד"ר רמית מעוז-סגל מומחית לאלרגיה, לאימונולוגיה קלינית ולרפואה פנימית
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר דוד קריחלי מומחה עור ומין, בעל ותק של מעל 16 שנה בתחום
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לעור ומין ואלרגיה ואימונולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום אקנה – פצעי בגרות

בניהולו של ד"ר שמואל יורב
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו