השתלת ריאות ( Lung Transplantation ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה


מטרת הניתוח

השתלת ריאות מתבצעת על מנת להחליף ריאה שכבר אינה מתפקדת בריאה בריאה. כדי לבצע השתלת ריאה, צריך שתהיה אפשרות לתפקוד נשימתי משוקם. 

יש לנסות טיפולים רפואיים אחרים לפני ששוקלים לעבור השתלת ריאות. לרוב המועמדים להשתלה זו יש מחלת ריאה פיבורטית בשלב סופי, תלויים באספקת חמצן וצפויים למות ממחלתם תוך 12 עד 18 חודשים.


הכנה לניתוח

מטופלים הסובלים ממחלות או מצבים ההופכים אותם לבעלי סיכון מוגבר לדחיית איברים מושתלים אינם נבחרים לקבל השתלת ריאות. 

בין אלה נכללים מטופלים הסובלים ממחלה חריפה ובריאת לא יציבה; סובלים מזיהום ריאתי בלתי נשלט או בלתי ניתן לטיפול; תפקוד לקוי במידה ניכרת של איברים אחרים, במיוחד הכבד, הכליה או מערכת העצבים המרכזית; ואלה הסובלים ממחלת לב כלילית חמורה או תפקוד לקוי של חדר הלב השמאלי. 

מטופלים הממשיכים לעשן או מכורים לאלכוהול או סמים עלולים שלא להיבחר לביצוע השתלת ריאות. 

ישנם שלל נהלים המשמשים להחליט אם מטופל יצורף לרשימת ההמתנה לקבלת ריאה להשתלה.


הבדיקות האבחוניות הבאות מבוצעות לרוב כדי להעריך את התאמתו של מטופל עבור השתלת ריאות:
 


בדיקת גזים בדם העורקים (ABG)
המודד את כמות החמצן שהדם מסוגל לשאת על רקמות הגוף.

בדיקות תפקוד ריאתי ((PFT) הבודק את נפח הריאה ואת קצב זרימת האוויר דרך הריאות. התוצאות מהוות מדד להתקדמות מחלת הריאה. 

בדיקה רדיוגראפית (רנטגן). הנפוצה ביותר מבין אלה היא רנטגן חזה, המספק תמונה פנימית של החזה כולל הריאות, הצלעות, הלב וקווי המתאר של כלי הדם הראשיים בחזה.

סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT). סי.טי. חזה נעשה בצילום רצועות רוחב של החזה על מנת לספק תמונות מפורטות של מבנה החזה.

סריקת ריאה (סריקת V/Q) היא בדיקה המשווה בין תפקוד שתי הריאות.

קרדיוגרמה חשמלית (א.ק.ג) מבוצעת באמצעות הנחת אלקטרודות על החזה ואלקטרודה אחת על כל אחת מארבע הגפיים. הקלטה של ה-פעילות החשמלית של הלב מושגת באמצעים אלה על מנת לקבל מידע אודות שיעור וקצב פעימות הלב, וכדי לעמוד על נזקים כלשהם.

קרדיוגרמת תהודה (ECHO) הוא בעצם בדיקת אולטראסאונד של הלב, המבוצע כדי להעריך את השפעת מחלת הריאה על הלב. ההליך בודק את החדרים, השסתומים, אבי העורקים ותנודת דופן הלב. בדיקת ECHO מספקת גם מידע אודות לחץ הדם בעורקי הריאות. 

בדיקות דם. דגימות דם נדרשות הן לבדיקות שגרתיות והן לבדיקות ייעודיות.

בנוסף לבדיקות ולקריטריונים להיבחרות כמועמדים עבור השתלת ריאות, המטופלים עוברים הכנה הכוללת דיון ממושך עם הרופא בהליך, בסיכוניו ובצפי להתקדמות לאחר ניתוח השתלת ריאות.  

על המטופלים להמשיך בכל הטיפולים והתרופות המיועדים למאבק במחלה המקורית, אלא אם כן הרופא מורה אחרת. מאחר שביצוע השתלת ריאות נערכת בהרדמה מלאה, מומלץ למטופלים שלא לאכול או לשתות דבר החל מחצות שלפני הניתוח.
מומחים


מאמרים לפי נושא השתלת ריאות

מאמרים נוספים בתחום
באחרונה נותח במרכז הרפואי אסף הרופא, לראשונה בארץ, גבר שסובל מנפחת הריאות (אמפיזמה), בשיטה הטורקוסקופית (טורקוסקופיה - thoracoscopy - ניתוח אנדוסקופי בחזה). הניתוח, שנועד למנוע השתלת ריאות, עב...
האם ידעתם שהנזק לחומר הגנטי (DNA) נגרם תוך דקות ספורות מרגע עישון הסיגריה. כך עולה במחקר חדש שנערך בארצות הברית. האגודה למלחמה בסרטן מדגישה את חשיבות הצפת הידע בנושא להבנה הציבורית לגבי הסכנות הגלומות...

שאלות ותשובות לפי נושא השתלת ריאות

סיטוס אינוורסוס הוא מום מולד המתבטא בהפיכה, כמו מראה, של האיברים הפנימיים בגוף. מצב זה נחשב לרוב למחלה גנטית אוטוזומלית רצסיבית (מחלה המופיעה רק כאשר יש שני עותקים של הגן האחראי להופעתה). אם המחלה א...

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!