אימון ( Coaching ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


אימון הוא טכניקה לקידום יעדים והישגים. הוא מיועד לאנשים בריאים ומתפקדים שמתקשים להגשים את יעדיהם בתחומים מסוימים כגון מציאת זוגיות, ניהול הבית, פתיחת עסק וניהולו ועוד. הגישה העומדת בבסיס האימון היא כי ללקוח יש כוחות ויכולות להגשמת יעדיו, אותם מאפשר האימון לאתר ולהעצים.

תהליך האימון

אימון מבוסס על הגדרת יעדים וזיהוי מכשולים בדרך להשגתם, ופירוקם לתתי מטרות. בהתאם ליעדים ולתתי המטרות, המאמן והפונה לאימון מגדירים משימות לביצוע בין מפגש למפגש. עבודה זו מאפשרת לזהות את הקשיים החיצוניים, הבין אישיים והאישיים המקשים על השגת המטרות ולאתר פתרונות ואסטרטגיות התמודדות עמם. לדוגמא, אישה הפונה לאימון במטרה לקדם פתיחת עסק עצמאי עלולה לגלות בתהליך כי הקשיים העומדים בפניה אינם רק טכניים אלא גם בין אישיים מאחר וסביבתה אינה תומכת. באמצעות האימון היא תוכל לרכוש אסטרטגיות לגיוס תמיכה והגברת האסרטיביות. האימון יוצר מסגרת עבודה בה הלקוח מחויב ליעדים ונהנה מליווי צמוד ומרכישת אסטרטגיות ומיומנויות. יש לציין כי המאמן אינו בהכרח מומחה בתחום בו זקוק הפונה לעזרה, אלא בבניית מסגרת המאפשרת ללקוח לממש את הפוטנציאל האישי שלו. עם זאת לחלק מהמאמנים רקע בתחומים מסוימים (למשל, הפרעות קשב וריכוז, התחום העסקי וכד') בהם הם יכולים להציע סיוע מעמיק יותר.

סוגי אימון

קיימים מספר סוגי אימון מרכזיים:

אימון אישי - אימון אישי הוא הנפוץ ביותר ומכוון בדרך כלל להשגת מטרות אישיות בהיבטי חיים שונים: יצירת קשר זוגי, ניהול זמן ויכולות ההתארגנות (מתאים למקרים של הפרעות קשב וריכוז), ניהול תקציב או קידום מטרות אישיות (הוצאת ספר, איזון בין קריירה למשפחה).

אימון עסקי - אימון המיועד למעוניינים לפתוח עסק, לבעלי עסק המעוניינים לשפר את תפקודו, למנהלים המעוניינים בשיפור כישורי הניהול שלהם ועוד.

אימון זוגי/משפחתי - אימון המיועד למשפחות או לזוגות שתפקודם הכללי תקין אך הם זקוקים לסיוע בתחום נקודתי כגון ניהול תקציב, ניהול משק הבית, חלוקת תפקידים או יצירת זמן איכות.

אימון וטיפול - מה ההבדל ומתי פונים?

כיום, כשקיימות טיפולים ממוקדים ותחומים בזמן, וכאשר הפסיכולוגיה החיובית תופסת מקום מרכזי יותר, רבים תוהים לגבי ההבדל בין טיפול לאימון. טיפול (או פסיכותרפיה) ניתן על ידי איש מקצוע (פסיכולוג, עובד סוציאלי קליני, פסיכיאטר, מטפל באומנות) אשר מוכשר לזהות ולטפל בקשיים אישיותיים ובקשיים רגשיים, נרחבים או נקודתיים. לעומתו אימון מיועד לאנשים ללא קשיים רגשיים משמעותיים וללא פגיעה תפקודית זקוקים לדחיפה קדימה בתחום מסוים. לעיתים ההבחנה אינה ברורה: אדם עשוי לפנות לאימון עקב קשיים במציאת זוגיות או קשיים בניהול צוות עובדים, אך למעשה קשייו נובעים ממצב דיכאוני שאינו מודע אליו. חוסר בהירות זה מהווה מקור לביקורת הנוקבת ביותר על תחום האימון. היות שלמרבית המאמנים אין הכשרה טיפולית, לא תמיד ביכולתם לאבחן ולזהות שקיים קושי רגשי המצריך טיפול מקצועי. המאמן עלול להציע מענה בלתי מקצועי למצבים כגון הפרעות אכילה, דיכאון, חרדה, הפרעות אישיות ומצבי משבר משמעותיים, ללא הכשרה מתאימה.
מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ


מאמרים לפי נושא אימון

מאמרים נוספים בתחום
בחג הפסח, לחולי צליאק יש הזדמנות למבחר רב יותר של עוגיות, עוגות, לחמניות וקינוחים נטולי גלוטן. חומרי הבסיס למאכלים בפסח הופכים להיות קמחים על בסיס קמח תפוחי אדמה ושימוש נרחב בקינוחים באגוזים, שקד...
הגוף והמוח שלנו מתוכנתים להתנהל במצבי לחץ נפשי (סטרס, דחק) קיצוניים בתגובות שונות, במטרה להתמודד עם האיום שנחווה ולשמור על עצמנו. לכן, כאשר אנו חווים אירוע טראומטי, רובנו נגיב במנגנונים דומים. כאשר המ...


פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!