אדנומה (Adenoma)

ראשי

תאור

אדנומות בדרכי העיכול מופיעות לכל אורך הקיבה ועד הרקטום (חלק סופי של המעי הגס), אך הן שכיחות במיוחד במעי גס בגברים או בנשים, בדרך כלל מגיל 40 ומעלה.

אדנומה היא גידול שפיר שמקורו באפיתל בלוטני, או זה המייצר מבנים בלוטניים. גידול שפיר הוא גידול שאינו מסכן את חיי החולה. הוא מוגבל היטב, לא נישנה אחרי הכריתה ואינו שולח גרורות לאיברים אחרים.

אדנומות מופיעות באיברים שונים בגוף, כגון שד, יותרות הכליות, כיס מרה, כבד, בלוטות יותרות התריס, בלוטת יותרת המוח, כליה, בלוטות רוק, בלוטת התריס, מערכת העיכול, קיבה, מעי דק ומעי גס.

האדנומות, מופיעות לכל אורך המעי הגס. הן יכולות להיות בודדות, מעטות, רבות או רבות מאוד, במיוחד במחלה הנקראת פוליפוזיס משפחתית ("Familial polyposis") אדנומות יכולות להיות קטנות מאוד, זעירות (מ"מ או שניים), אך גודלן יכול להגיע ל-6-5 ס"מ או יותר. אדנומות יכולות להיות על גבעול או בלי גבעול.

בתאי גידול של כל אדנומה נמצאת דיספלזיה (שינוי במבנה התאים) היכולה להיות קלה, בינונית או קשה. לכל אדנומה של דרכי העיכול יש אפשרות לעבור לקרצינומה (גידול אפיתל ממאיר). הסיכוי להפוך לגידול ממאיר תלוי בכמה גורמים: גודל האדנומה, הסוג המיקרוסקופי שלה ודרגת הדיספלזיה של התאים. הזמן להתפתחות של קרצינומה בתוך אדנומה הוא בערך 10 שנים, לכן חשוב מאוד לכרות כל "פוליפ" במעי הגס ולבדוק אותו במיקרוסקופ. כמו כן, יש לעקוב אחר חולים עם אדנומות או עם סיפור משפחתי של אדנומות. בחולים עם "פוליפוזיס משפחתית", האדנומות מופיעות בגיל צעיר מאוד במספר גדול מאוד והסיכוי להתפתחות קרצינומה גבוה מאוד.

פרופ' ברנהיים ז'ואל


סיבות וגורמי סיכון

האדנומות בדרכי העיכול מעניינות משתי סיבות:
1. שכיחות (חלק ניכר מהפוליפים במעיים, הם אדנומות).
2. נגעים שפירים היכולים להפוך לגידול ממאיר (
Malignant potential).


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייבשות ענת 27/10/2020 16:33
  • שלום לדר סובלת מלחץ מוגבר לסוגר הושטי העליון עקב כך מתקשה לשתות מספיק מים ולאכול חופשי רזיתי מאד והתייבשתי בשל כך יש לי כאביי תופת אחרי כל שתיה ואכילה לא עוזרים סותרי חומצה עקב כך התייבשתי אין לי רוק הפה יבש כל הזמן שיני כואבות הגרון יבש גם האף נחנקת אין לי אויר גם השפתיים עם שלפוחיות יצא לי פיסורה וטחורים מהיובש לא מתרפא כל עורי יבש יש לי בצקות בגוף העייניים יבשות אין דמעות הגל נגמר נחנקת אין לי אויר מה ניתן לעשות רק התקנת פג או יש פתאון אחר חיתוך בושו ובלוע? עקב היובש מתקשה לבלוע יש טעם חמוץ מר בפה אני מלאה פצעים יבלות לא מתפקדת שריריי נפגעו גם כן המח גם מה ניתן לעשות אולי אפשר לתת לי עירוי נוזלים סובלת מאד מלאה

  • + הוסף תגובה
תוצאות אולטרסאונד בטן אריאלה 26/10/2020 20:41
  • קיבלתי תוצאה של אולטרסאונד בטן ובה נכתב - כבד – בגודל רגיל, עם הסננה שומנית בדרגה )קשה(. עם אזורים היפואקואיים המתאימים לאזורים שמורים מהסננה מה המשמעות?

  • + הוסף תגובה
בעיה בענבל אאא 26/10/2020 04:40
  • מזה כשנה וחצי אני סובל מתחושת גוש זר צמיגי בגרון שלא ניתן לבלוע או לפלוט. התחושה מחמירה בערב. עברתי בירור בכיוונים שונים כולל ריפלוקס ונזלת אלרגית אחורית (יש קצת משניהם) אך לבסוף נראה שהבעיה בענבל. בבדיקת א.א.ג: פה ולוע- "ענבל גדול ושמן". מה יכולות להיות הסיבות לכך שלפתע בחיים הענבל "גודל ומשמין"? יכול להיות משני לריפלוקס?

  • + הוסף תגובה
ענבל מוגדל ד"ר אייל הירש 26/10/2020 09:25
  • שלום, ענבל מוגדל יכול להיות מולד או משני לגורמים שונים כמו טראומה לענבל (למשל הנשמה בניתוח או גסטרוסקופיה), זיהום של הענבל, אלרגיה, עישון כבד, אנגיואדמה (מחלה בה יש בצקות ממוקמות במקומות שונים בגוף לסירוגין). לרוב מדובר במצב חולף, אך במידה והוא מתארך ומפריע לנשימה או בליעה יש לטפל בנושא בליווי רופא א.א.ג שזה תחום התמחותו. בריאות שלמה, אייל הירש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!