אטופיק דרמטיטיס, אסתמה של העור (Atopic Dermatitis)

ראשי

תאור

אטופיק דרמטיטיס או דלקת עור אטופית, היא בעיה מתמשכת (כרונית) של עור רגיש. היא גורמת ליובש בעור, לגרד עז, לדלקת ולפריחה אדומה ובולטת. במקרים חמורים, הפריחה בעור גורמת להופעת שלפוחיות אשר מתמלאות בנוזל שקוף. אטופיק דרמטיטיס מופיעה על רקע של אלרגיה, היא אינה מידבקת ולא ניתן להעביר אותה במגע בין אדם אחד למשנהו. אסתמה של העור מכונה לעתים גם אקזמה (שם כללי לדלקות ופריחות בעור, שגורמות לגירוי, אדמומית וגרד), אולם אסתמה של העור היא רק אחד מסוגי אקזמה.

יד של ילד עם אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) אוחזת ביד של מבוגר

קראו עוד: אטופיק דרמטיטיס: כל מה שצריך לדעת על אסתמה של העור

אטופיק דרמטיטיס (המכונה אסתמה של העור) נפוצה מאוד בקרב תינוקות וילדים קטנים. אצל חלק מן הילדים, אסתמה של העור חולפת עם גיל ההתבגרות או שהיא הופכת לקלה יותר ככל שהם מתבגרים. אולם, אטופיק דרמטיטיס עלולה להתפרץ גם בגיל המבוגר. 

אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) מתבטאת ביובש ובפריחה בעור וגורם לגרד וסדקים בעור.


סימפטומים


הסימפטום העיקרי של אטופיק דרמטיטיס הוא גרד שמלווה בפריחה בעור, בגוון אדום וצורתה טלאים טלאים. הדלקת האטופית בעור מאופיינת בהתפרצויות חוזרות ונשנות עם הפוגות קצרות או ארוכות, אך היא מוגדרת כמחלה כרונית.

לעתים הפריחה מלווה בבליטות קטנות ושלפוחיות, שיכולות להפריש נוזלים או להתכסות בגלד. גירוד הפריחה באזור הנגוע עלול לגרום לפציעת העור ואף לזיהום הפצעים. במשך הזמן, הפריחה החוזרת ונשנית יכולה לגרום לשינוי במקרם העור שיהיה רגיש, מחוספס וקשה.

חומרת אטופיק דרמטיטיס תלויה בגודל של אזורי העור הנגועים ובמידת הגירוד של המטופל, כי הגירוד עלול לפצוע את העור הפוגע ולגרום לזיהום באזור הפריחה. 

האזורים הנפוצים יותר בהם מופיע אטופיק דרמטיטיס כוללים את הפנים, הצוואר ואזורי הקיפול בידיים וברגליים כמו קפלי המרפקים או מאחורי הברכיים. פריחה אטופית בעור שבאזור המפשעה היא תופעה נדירה ביותר.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות אשר גורמות להתפרצות אסתמה של העור אינן ידועות, אך נראה כי אטופיק דרמטיטיס היא מעין תגובה אלרגית ואנשים הלוקים  בסוג זה של פריחה בעור נוטים להיות בעלי מערכת חיסונית רגישה מהרגיל, שמגיבה בבצורה חזקה מדי לגירויים ומעוררי אלרגיה שונים. 


אצל מרבית החולים באטופיק דרמטיטיס יש רקע אישי או משפחתי של רגישויות או אלרגיות, כגון קדחת השחת (allergic rhinitis) וקצרת (אסתמה). 

גורמים הבאים עלולים להחמיר את תסמיני אלרגיה בעור:

· לחץ ומתח נפשי
· מזונות מסוימים כגון ביצים, בוטנים, מוצרי חלב, חיטה או מוצרי סויה.
· מעוררי אלרגיה, כגון קרדית האבק או קשקשים של בעלי חיים.
· סבונים או חומרי ניקוי חריפים.
· שינויים במזג האוויר, במיוחד מזג אוויר קר ויבש.
· זיהומים בעור.

גורמי סיכון

גורם הסיכון העיקרי להתפרצות אסתמה של העור הוא תורשה, כשהסיכון ללקות במחלה עולה אם מישהו מבני המשפחה הקרובה סובל מקצרת (אסתמה), קדחת השחת או רגישויות ואלרגיות אחרות. אצל פעוטות, הסיכון עולה לכדי 60% עד 80% במקרים של אחים או הורים הלוקים במחלות אלה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לרוב, רופא יכול לאבחן אטופיק דרמטיטיס פשוט על סמך בדיקה חזותית של הפריחה, את מיקומה ואופייה. הוא עשוי לשאול גם מספר שאלות הנוגעות לעבר הרפואי של המטופל, כגון: האם ישנן רגישויות אלרגיות במשפחה? מתי החל הגרד להופיע בראשונה? הרופא יבחן את הפריחה על מנת לבדוק והדבר יסייע לו לקבוע אבחנה האם לקית במחלת אטופיק דרמטיטיס.

ייתכן שהרופא יבקש לבצע בדיקת אלרגיה על מנת לקבוע את הגורם להתפרצותה של הפריחה והאלרגיה בעור. אבחון של רגישויות אלרגיות מבוצע על ידי רופא המומחה למחלות אלרגיות (אימונולוג).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

למרות שאסתמה של העור היא מחלה כרונית, ניתן לנקוט מספר צעדים, שיעזרו להקל על התופעה:

 • שימוש בתחליבי לחות בתדירות גבוהה ככל שניתן.
 • להימנע משימוש או חשיפה לתכשירים שגורמים לרגישות בעור, כגון: סבונים או חומרי ניקוי חזקים, קשקשת של חיות וכיו"ב.
 • להימנע מגירוד הפריחה ככל שניתן. כדאי לכסות את הפריחה בעזרת תחבושת, או כפפות/גרבי כותנה במקרה של תינוק, על מנת למנוע את הגירוד בעור. 
 • נטילת תרופות כפי שנרשמו לך על ידי הרופא המטפל.
 • הקפדה על רחצה במים קרירים או פושרים לפרקי זמן קצרים ככל שניתן.

במקרים חריפים במיוחד של אסתמה של העור, ייתכן והרופא המטפל בך יירשום לך כדורים על מנת להפחית את הגרד. או שתוכל לקבל במרפאה טיפול בחשיפה לאור אולטרה סגול (UV).

אלרגיה של העור בצורתו המתונה פוגעת בדרך כלל באזורים מצומצמים. הוא איננו מגרד בחריפות והוא חולף בדרך כלל בעזרת שמירה קפדנית על לחות העור. אסתמה של העור בצורתה החריף מכסה בדרך כלל שטחי עור נרחבים והוא גורם לגרד בעור עז ביותר. הוא איננו חולף על ידי שמירה קפדנית על לחות העור.

מניעה

במידה והתינוק שלך נמצא בקבוצת סיכון לפתח אסתמה של העור מכיוון שאתה, או אחד מבני המשפחה הקרובים שלך סובלים ממנה או מרגישויות אלרגיות אחרות.

ההנחיות שלהלן יוכלו למנוע את התפרצותה של הפריחה או להפחית את חומרתה:

 • יש להקפיד על הזנת התינוק באמצעות הנקה במשך שישה חודשים לפחות על מנת לתת עידוד ודחיפה למערכת החיסונית שלו.
 • יש לשוחח עם הרופא המטפל בך לגבי משטר התזונה שלך במידה ואת מניקה. משטר התזונה שלך יכול להשפיע על התפרצות אטופיק דרמטיטיס אצל התינוק שלך.
 • במידה והתינוק שלך גדול מספיק על מנת לאכול מזון מוצק, יש לשוחח עם הרופא המטפל בכם האם על התינוק להימנע מסוגי מזון מסוימים אשר ידוע כי הם יכולים לגרום להתפרצותן של רגישויות אלרגיות,כגון: ביצים, בוטנים, מוצרי חלב, מוצרי סויה וחיטה.

במידה והילד שלך סובל ממצב של אסתמה של העור, יש באפשרותך לשלוט על חומרתן של ההתפרצויות על ידי נקיטת הצעדים הבאים:

 • יש להימנע מהתייבשות של העור. זהו צעד הכרחי על מנת לטפל במצב של אטופיק דרמטיטיס. יש להקפיד על שמירת הלחות בעורו של הילד על ידי אמבטיות ושימוש בחומרי לחות לעור. על האמבטיות להיות במים פושרים, בפרק זמן שלא עולה 3 עד 5 דקות, יש להימנע משימוש בתחליבים או בשמנים לאמבטיה, ויש להשתמש בסבון רק באזור בית השחי, המפשעה והרגליים על בסיס קבוע. 
 • יש להימנע מגורמי גירוי אשר יכולים לגרום להופעתה של פריחה או להחמיר פריחה קיימת. 
 • יש להימנע מחשיפה לגורמים מעוררי אלרגיה אשר יכולים לגרום להופעתה של פריחה או להחמיר פריחה קיימת. אלה כוללים ביניהם בין השאר חשיפה לקרדית האבק, לקשקשת של בעלי חיים ומזונות מסוימים כגון ביצים, בוטנים, מוצרי חלב, מוצרי סויה וחיטה. 
 • יש להקפיד שלא להתגרד. הקפד על גזיזת הציפורניים ושיופם בפצירה על מנת למנוע פגיעה בעור בזמן הגירוד.


פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח הרחבה שני 22/11/2020 14:14
 • אימי בת 91, גילו מלנומה. תשובה של הביופסיה :skin with malignant melonoma ulcerated, berslow 2.5 mm mitoses per square mm. no vascular or perineural invasion , no 7.satellitosis. no regression til non brisk in situ melanoma is 1.5 mm from lateral margin.invasive melanoma is mm from lateral margin and 3.5 mm from deep margin. הוחלט עם הרופא לעשות ניתוח הרחבה במצח עם השתלת עור בגלל המיקום. ולא לעשות בדיקת זקיף.הפט סיטי נקי לגמרי. הרופא כתב לאור הגיל והפט סיטי נקי הנזק מניתוח senb יותר גרוע.מה דעתך ? ונראה לך שזה בסדר. והאם הסיכויים שיחזור מהר? תודה

 • + הוסף תגובה
ניתוח הרחבה פרופ' אסתר עזיזי 26/11/2020 12:52
 • שלום רב, ראשית, תשובת הדוח הפתולוגי התקבלה מקוטעת וקשה להבין אותה. כמו כן לא ברור מי הפתולוג שבדק את המקרה. לשאלתך בקשר לביופסית בלוט זקיף (sLNB) החשיבות של ביצוע הבדיקה מבחינת סיכויי הריפוי מוטלת בספק, לכן אין מניעה לוותר עליה. לגבי סיכויי החזרה של המחלה - בהעדר מידע על ההסיטוריה הרפואית של המטופלת, על המיקום המדוייק של הגידול ומצב העור מסביבו - לא ניתן להעריך את סיכויי החזרה של המחלה. בברכה, פרופ׳ אסתר עזיזי מנהלת רפואית ספוט-קליניק

 • + הוסף תגובה
נקודות חן בפנים שמתרבות, גדלות וגובהות דיאן 18/11/2020 20:01
 • בת 60, בשנתיים האחרונות התרבו נקודות החן, גדלו בקוטרן וגבהו על פני שטח הפנים. רופא עור אבחן שזאת בעיה אסטטית בלבד. מדוע זה קורה?

 • + הוסף תגובה
נקודות חן שמתרבות בפנים פרופ' אסתר עזיזי 19/11/2020 20:21
 • שלום רב, ככל הנראה לא מדובר בשומות אלא בפיברו-אפיתליומות או קרטוזות סבוראיות. הסיבה להופעתם אינה ידועה. בברכה, פרופ׳ אסתר עזיזי מנהלת רפואית ספוט-קליניק

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער בגבה אחת כינוי 08/11/2020 17:01
 • בן 20 ללא מחלות רקע היה קיים חוסר גידול שיער מלידה בחלק קטנטן בשיער הגבה (שמאל)מכוון שהדבר הזה הציק לי בהיותי ילד (גיל ההתבגרות 15) נהגתי לגעת ולסדר את צורת הגבה מה שהוביל להדרדרות ונשירה יש לציין שככל שזה הלך והחמיר דרכי ההתמודדות עם זה היו קשות ואפילו הייתי צובע את הגבה בעזרת עט שחור על מנת לקבל עובי בגבה ומסדר שערה שערה בנפרד הדבר הזה הכניס אותי למצב נפשי נוראי ולחץ מהתגובות של הסובבים אותי שכנראה גרם ליותר הדרדרות כרגע מאוד מתוסכל אך אני מאמין שאני מאוד חזק מנטלית באמונה שזה יעבור ומתישהו אזכה לא להיות שונה מהאחר ומרגיש שאחרי כל הכאב מתישהו אהיה חייב להרגיש טוב עם עצמי אני קורא וחוקר במון בנושא ומוכן להקריב הכל בשביל לשנות את המצב ולהרגיש "חיי" עד עכשיו אני זה שגרמתי לכל המצב הזה להיות עקב דבר קטן שהפכתי אותו לגדול האם תוכלי לעזור לי בעזרת הידע שלך בליווי אישי כמובן שבתשלום אך מרגיש שאני צריך אדם שבאמת רוצה לעזור ולא כמו כל הרופאי עור שאומרים " אלה הם החיים יהיה טוב" ועברתי לא מעט מבלי שיתנו אבחון מקצועי או אפילו סתם בדיקות דם אשמח אם תוכלי ליצור עמי קשר מדובר באדם שינסה הכל על מנת להצליח במשהו שהוא לא קל גם בקרב הרופאים אבל מתוך ידיעה למצב אני בתהליכי שינוי קיצוניים שמתבטאים בהפסקת עישון ,הורדת לחץ נפשי, בניית תזונה תקינה ,לא נוגע באזור הגבה , נמנע מלצאת מהבית בכדי לא לעסוק בזה כי בבית זה הוא האזור נוחות השינוי בא מהתבגרות והבנת המצב האם יש עוד דברים שאוכל לעשות כמו בדיקות דם ועוד דברים? אשמח שתעזרי לי מבקש עזרה אמיתית מהלב כי לבד לא אצליח כלום ורק אשקע מפעם לפעם.. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער בגבה אחת פרופ' אסתר עזיזי 08/11/2020 23:46
 • שלום רב, הפורום מוקדש למלנומה והסרת שומות. ממליצה לפנות לייעוץ במרפאת עור שמתמחה בתחום נשירת שיער. בברכה, פרופ׳ עזיזי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!