כיב קיבה (Gastric ulcer)

ראשי

תאור

כיב קיבה (אולקוס) הוא פצע שטחי ברירית הקיבה. בדומה לכיב בתריסריון, גם כיב קיבה הוא אחד מצורות הביטוי של מחלת הכיב הפפטי (אולקוס), וכמוהו הוא תוצאה של הפרת האיזון בין גורמים מזיקים (חיידק הליקובקטר פילורי, חומצה הידרוכלורית [חומצת מלח], אנזים פפסין ותרופות נוגדות דלקת כמו אספירין), לבין מנגנוני ההגנה של רירית הקיבה.

הדמיה תלת ממדית של כיב קיבה - אולקוס

צילום: Shutterstock
כ-4% מכלל כיבי הקיבה שאינם תוצאה של נטילת תרופות נוגדות דלקת, שאינן סטרואידים, הם כיבים ממאירים. מסיבה זו כאשר מתגלה כיב קיבה יש ליטול דגימת רקמה (ביופסיה) משולי הכיב על מנת לשלול אפשרות של כיב ממאיר (סרטן קיבה).

סימפטומים


התסמין העיקרי של כיב קיבה הוא כאבי בטן.

כאבי הבטן עשוי להופיע בצורות שונות ואינו ייחודי למחלה זו. הכאב עלול להופיע בעת האכילה, זמן מה לאחריה ואף להעיר את החולה משנתו. בניגוד לכיב תריסריון, אצל רוב החולים בכיב קיבה אין הקלה בכאב לאחר האכילה. 

יתכנו גם תסמינים נוספים כגון בחילה, עם או ללא הקאה, צרבת וירידה במשקל.

לעיתים מתגלה הכיב בעקבות הופעת הסיבוכים מבלי שקדמה להם תלונה על כאבי בטן.

הקאה דמית או צואה בגוון שחור (כתוצאה מהימצאות דם בצואה) מחייבות בירור לשלילת כיב עיכולי.

סיבות וגורמי סיכון

זיהום בחיידק בקיבה, הליקובקטר פילורי , קיים ב-70% לערך ממקרי כיב קיבה. מתברר שבניגוד לחולי כיב תריסריון, הפרשת החומצה בקיבה אצל אנשים עם כיב קיבה נמוכה בהשוואה לנבדקים בריאים. נראה כי הפגיעה במנגנון ההגנה של רירית הקיבה היא הסיבה העיקרית להתפתחות כיב קיבה. שכיחות כיב הקיבה בקרב האוכלוסייה המערבית נמוכה מזו של כיב התריסריון. הוא מופיע בדרך כלל בגיל מבוגר יותר ובגיל 60-50 שכיחותו הגבוהה ביותר.

סיבה משמעותית נוספת להתפתחות כיב קיבה היא נטילת אספירין ותרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות. תרופות אלו המיועדות לטיפול בכאב ובדלקות מפרקים מעכבות את פעילות האנזים ציקלואוקסיגנזה-1 ופוגעות ביצירת פרוסטגלנדינים שהם חומרים חיוניים להגנה על רירית הקיבה. הטיפול הנרחב באמצעות תרופות אלו, בשנים האחרונות, בעיקר בקרב אוכלוסייה מבוגרת, גרם לעלייה משמעותית בשיעור החולים שלקו בכיב קיבה ובסיבוכיו כמו דימום חד.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבדיקה המדויקת ביותר לאבחון כיב קיבה היא גסטרוסקופיה (אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה). לשם בדיקה זו מוחדרת צינורית גמישה עם מצלמת וידיאו זעירה אל תוך חללי הוושט, הקיבה והתריסריון. בבדיקה ניתן לצפות מקרוב על רירית הקיבה, ליטול דגימת רקמה משולי הכיב לצורך בדיקה פתולוגית (ביופסיה) ולאשר או לשלול נוכחות החיידק הליקובקטר פילורי. על מנת למנוע מן הנבדק תחושה בלתי נעימה במהלך ביצוע הבדיקה, נהוג לאלחש מקומית את הלוע, או להחדיר לתוך הווריד תרופות מרגיעות לפני ביצוע הבדיקה.

בדיקה אחרת היא צילום רנטגן של הקיבה והתריסריון, לאחר בליעת חומר ניגוד (בריום). בדיקה זו אינה מדויקת, ולא ניתן במהלכה ליטול דגימת רקמה לצורך בדיקה מיקרוסקופית או לשם גילוי החיידק הליקובקטר פילורי. למרות שקיימים סימנים מאפיינים המבדילים בין כיב שפיר לכיב ממאיר, מומלץ בכל מקרה לבצע בדיקה אנדוסקופית לשם התקנת ביופסיה לשלילת ממאירות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בכיב קיבה שפיר דומה לזה הניתן לכיב תריסריון.

אם אובחן זיהום בהליקובקטר פילורי הוא כולל טיפול באנטיביוטיקה בשילוב עם טיפול מונע הפרשת חומצה. יש לבצע לאחר 6-4 שבועות אנדוסקופיה, על מנת לוודא ריפוי של הכיב. אם לא נרפא יש לבדוק חשד לממאירות ולבצע ביופסיות חוזרות ומעקב, עד לריפויו המלא של הכיב.

לגבי חולים שלקו בכיב קיבה ואשר מטופלים באספירין או בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות, יש להעריך מחדש אם להמשיך את הטיפול בתרופות אלו. אם הטיפול באמצעות תרופות אלו בכל זאת חיוני, יש להוסיף טיפול מגן בתרופות נוגדות הפרשה של חומצה, מקבוצת מעכבי משאבת מימן (PPI), חוסמי קולטן היסטמין מסוג H2, או כאלו המכילות פרוסטגלנדינים סינתטיים (מיזופרוסטול). לא ברור עדיין אם יש מקום לטיפול מונע לשם חיסול החיידק הליקובקטר פילורי לפני הטיפול באספירין או בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים, לטווח ארוך.

ניתוח של כיב קיבה מומלץ אם הוכחה ממאירות או אם קיים חשד לממאירות לאחר שטיפול ראוי וממושך לא הועיל והכיב לא נרפא.


פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צרבות ובחילות דודו 20/09/2020 17:14
 • שלום רב אני בן 70 סובל מאד מבחילות וצרבות במהלך כל היממה לאחר אוכל מתגבר אך גם במשך ביום. קיבלתי לפני מספר שנים בעקבות איבחון של רפלוקס Lanton לוקח פעם ביום, רופא המשפחה המליץ לעבור לפעמיים ביום אך לא מקל במאומה התחושה במהלך היום הפכה קשה מאד . תודה

 • + הוסף תגובה
רפלוקס דר' דן קרטר 20/09/2020 17:34
 • שלום יש לעבור גסטרוסוקפיה בשלב ראשון ובהמשך להחליט

 • + הוסף תגובה
צליאק ארי 19/09/2020 15:06
 • שלום רב, בבדיקות דם של הבת שלי, בת 18, טבעונית ,התגלו נוגדים חיוביים לצליאק, יש לה גם חסר ב- B12. היא נשלחה לבדיקת אנדוסקופיה, הרופא שבדק אותה אומר, שתוצאות הבדיקה אינן חד משמעיות לגבי צךיאק, צריך להכנס למשטר דיאטה מגלוטן, ולבדוק שוב בעוד שלושה חודשים , אם מתגלים עדיין נוגדנים חיוביים לצליאק. עם זאת, רופאה האישי שמלווה אותה בקופת חולים כללית, טוען שהתוצאות מראות באופן ודאי שיש לה צליאק. אפשר לקבל חוות דעת נוספת ממך או מרופא מומחה אחר שתמליץ? תודה רבה שנה טובה

 • + הוסף תגובה
צליאק דר' דן קרטר 19/09/2020 21:33
 • שלום במבוגרים נדרשת הוכחה הסטולוגית ( רקמתית ) לצליאק יחד עם זה אם יש חשד קליני גבוה ונגדנים סביר להניח שאכן מדובר בצליאק, וניתן לטפל בדיאטה ולעקוב

 • + הוסף תגובה
צליאק ארי 19/09/2020 22:05
 • תודה רבה על תגובתך. האם האבחנה לצליאק הינה לצמיתות לכל החיים? או שדיאטה ומעקב יכולים לסייע בהמשך בחזרה לצריכה של גלוטן? תודה

 • + הוסף תגובה
צליאק דר' דן קרטר 20/09/2020 16:26
צליאק ארי 20/09/2020 16:59
דלקת כיס המרה אבי 17/09/2020 13:06
 • שלום לך דוקטור. לקיתי בדלקת כיס המרה ואני משער שזאת בעקבות המצאותן של אבני מרה. הפתרון היחיד שהונח בפני היה כריתתו של הכיס. האם זה אכן הפתרון היחיד העומד בפני? האם תזונה דלת שומן אינה מפעילה את כיס המרה או לפחות מקטינה משמעותית את פעילותו? האם לאחר החלמת הדלקת, הסתברות חזרתה הוא גבוה עד כדי 90%?

 • + הוסף תגובה
דלקת כיס מרה דר' דן קרטר 19/09/2020 21:35
 • שלום כריתת כיס מרה הינה הטיפול המקובל,שכן בכל טיפול אחר הסכוי לחזרת האבנים והדלקת גבוה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!