//

צרעת (Leprosy)

ראשי

תאור

מחלת הנסן נקראה בעבר צרעת בשל קישור מוטעה בינה לבין הצרעת המקראית. כינויה ע"ש ד"ר הנסן, היא על שם הרופא הנורווגי שגילה בשנת 1873 את החיידק המחולל.

צרעת, או מחלת הנסן, היא מחלה זיהומית כרונית הנגרמת על ידי חיידק מִיקְוֹבַּקטֶריוּם לֶפְּרָה. המחלה פוגעת בעיקר בעור, בעיניים ובעצבים ההיקפיים, והיא ניתנת לטיפול ולריפוי מלא באמצעות תרופות. המחלה מדבקת ועוברת מאדם לאדם על ידי שאיפת טיפות רסס שמקורן במערכת הנשימה העליונה של חולה, בעקבות עיטוש או שיעול. לא ניתן להתחסן נגד המחלה והיא עלולה להתפתח בכל גיל, בזכרים ובנקבות.

ל-95% מהאוכלוסייה עמידות טבעית כנגד המחלה באמצעות תגובה חיסונית יעילה המחסלת את החיידקים ומונעת את התפתחותה למרות מגע עם חולים פעילים ובלתי מטופלים.

ההערכה היא שיש כיום בעולם כ-12-10 מיליון איש הלוקים במחלה או בתוצאותיה. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 91% מהחולים מרוכזים בארצות אנדמיות במזרח אסיה, מזרח אפריקה ואמריקה הלטינית. לפי נתונים אלה, בשנת 2003 נתגלו למעלה מ-500,000 מקרים חדשים. בישראל רשומים כ-200 מטופלים וכמו באירופה ובארצות הברית מתגלים מדי שנה חולים חדשים, רובם מהגרים או תיירים מארצות אנדמיות.

ידיים של אדם החולה בצרעת, מחלת הנסן


סימפטומים


למחלה סימנים ייחודיים המופיעים בעיקר בעור ובעצבים ההיקפיים, והם משקפים את התגובה החיסונית הייחודית לפלישת החיידק לרקמות. התופעות בעור שהן בדרך כלל סימן ראשון להתהוות המחלה, כוללות: כתמים, רבדים וקישריות (רקמה מעוגלת) שיכולים להיות חסרי תחושה, נטולי הזעה ודלילי שיער. בעצבים תחושתיים הפגיעה עלולה לגרום לאובדן תחושות כמו חום, קור, מגע, לחץ וכאב שטחי. בעצבים מוטוריים הפגיעה עלולה לגרום לחולשה, לשיתוק ולדלדול שרירים. בעצבים האוטונומיים הפגיעה עלולה לגרום לשינוי בתשעורת וליובש של העור. בהיעדר טיפול והדרכה מתאימים, פגיעות אלו עלולות לגרור נכויות בלתי הפיכות בגפיים ובעיניים.

סיבות וגורמי סיכון

הידבקות במחלה מתרחשת כתוצאה מהעברה של החיידק מאדם לאדם בטיפות רסס משיעול או עיטוש של אדם הלוקה במחלה, ולכן שהייה ממושכת בקרבת אדם שלוקה במחלה ואינו מטופל, במשך חודשים רבים, יכולה להוביל להדבקה. המחלה לא מועברת במגע כמו לחיצת ידיים או חיבוק, ישיבה ליד אדם חולה בתחבורה ציבורית או בארוחה וכו'. כמו כן, המחלה אינה מועברת מאמא חולה לעובר, ואינה מועברת במגע מיני.

במדינות דרומיות בארה"ב, חלק מחיות הארמדילאים נושאות את החיידק באופן טבעי, ויכולות להעביר אותה לבני אדם, אם כי הסיכויים לכך הם די קלושים.

תופעות נלוות וסיבוכים

במקרים מאוד מתקדמים של צרעת שלא טופלה, עם התפתחות של שיתוק בגפיים, הפרעה בתחושה יכולה להביא לפציעות חוזרות באזורים אלו, כגון חתכים וכוויות. כמו כן, כיבים בקרנית ועיוורון יכולים להתרחש כאשר ישנה פגיעה בעצב הפנים. סימנים נוספים לפגיעה מתמשכת הם אובדן של הגבות, ועיוות של האף.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון הראשוני של המחלה מתבצע על ידי זיהוי של טלאים של עור בהיר יותר או כהה יותר מהעור הרגיל. לעיתים האזורים של העור הפגוע עשויים להיות אדמדמים. אובדן של תחושה באזורים אלו נפוץ.

לשם אימות של האבחנה, נלקחת דגימה של העור או העצב, בכדי למצוא את החיידק תחת המיקרוסקופ. כמו כן, בדיקות נוספות מתבצעות לצורך שלילה של מחלות עור אחרות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באמצעות תרופות המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי הוא טיפול משולב של שלוש תרופות במשך תקופה ארוכה. הטיפול בתרופות יעיל מאוד, החיידקים מאבדים את כושר ההדבקה זמן קצר לאחר התחלת הטיפול, ולכן חולה מטופל אינו מקור להדבקה ואין צורך לבודדו. יש חשיבות רבה לגילוי ולטיפול מוקדם כדי למנוע התפתחות של נזקים בעור ובעצבים, כדי לשמור על תפקוד תקין ועל איכות חיי החולה.

מניעה

אנשים הלוקים במחלה ומטופלים אינם מדבקים, ולכן המניעה הכי טובה להתפשטות המחלה היא דרך הטיפול באנשים החולים בה.

כמו כן, במידה וישנו אדם חולה שאינו מטופל, מומלץ להימנע משהייה ממושכת בקרבתו, בעיקר במקומות סגורים, וכן להימנע ממגע עם ארמדילאים במדינות דרומיות בארה"ב.


פורומים מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורונה יוכי 23/07/2020 20:34
 • הבן שלי בן 25 והוא חיובי לנגיף הקורנה ויש לו ליחות בצבע ירוק האם זה בסדר אין חום

 • + הוסף תגובה
חיסונים לצורך טיסה שאלה 16/07/2020 09:21
 • שלום. אתמול עשיתי טטנוס וצהבת A אך משום מה הייתה לי תחושה מוזרה אחרי החיסון ויש לי כאב לא נורמלי באזור ברמות שאני לא יכולה להזיז את היד (בחיים לא הרגשתי ככה אחרי חיסון). רציתי לדעת אם יש אפשרות שהזריקו לי למקום לא נכון את התרופה, ואם כן - האם זה עלול לפגוע ביעילות החיסון או בפיתוח של נוגדנים לחיסון?

 • + הוסף תגובה
הרבה פעמים יש כאב אחר חיסון טטנוס ד"ר עמי נויברגר 16/07/2020 18:06
 • בדרך כלל זה שום דבר ועובר לאט לאט תוך כמה ימים, כשיש עדיין כאב מסויים במשך כשבועים. אם זה משהו חריג תפני לרופא. יעילות החיסון לא קשורה בכלל לעניין והיא נשמרת.

 • + הוסף תגובה
קדחת קיו בן יעקב רוני 26/04/2016 12:34
 • גילו אצלי מחלה בשם קדחת קיו . השאלה האם המחלה הנ"ל עוברת מאדם לאדם . אני נמצא בבית עם משפחה אין סיכון שהמחלה הזאת תעבור לבני משפחתי החיים איתי. כלומר הדבקות ממני. אני מטופל על ידי 2 כדורים ביום של דוקסילין במשך 10 ימים. והאם זה פותר את בעיית המחלה. אודה לך מאוד על התשובה. רוני

 • + הוסף תגובה
קדחת Q ד"ר עמי נויברגר 01/05/2016 09:03
 • רוני בוקר טוב. המחלה אינה מדבקת מאדם לאדם מעבר לדיווחי מקרים מאוד נדירים כך שאתה יכול להרגיע את עצמך ואת המשפחה. הטיפול שניתן לך נכון. נקודה נוספת - המחלה אינה בעייתית וחולפת מעצמה אלא אם כן יש לך איזושהי בעיה במסתמי הלב או בכל הדם ואז יש סכנה של Chronic Q fever - זאת אומרת זיהום ממושך המערב את מסתמי הלב. אם אתה צעיר, בריא, חש בטוב, והרופא בבדיקה אינו שומע איוושה בלבד - אין צורך לעשות דבר נוסף. אם יש ספק - ניתן לבצע בדיקה שנקראת אקו לב - בדיקה שאינה מסוכנת - ומוכיחה שהלב שלך אכן תקין. אם ישנה בעיה במסתמי הלב - צור אתי קשר שוב ואדריך אותך לגבי ההמשך. שבוע טוב. עמי.

 • + הוסף תגובה
קדחת קיו בן יעקב רוני 02/05/2016 12:31
 • ד"ר עמי נויברגר , תודה רבה על תשובתך. מאחר והעלתה את עניין הגיל אני בן 62 שנה. והבדיקות שלי מראות על החמרה של תפקודי כבד ודלקת חריפה בגוף. האם בגמר הטיפול של התרופה תפקודי הכבד חוזרים לנורמה והדלקת בגוף נעלת עם לקיחת התרופה ,כי ההרגשה שלי היא עייפות וחולשה . תודה רוני

 • + הוסף תגובה
Q fever ד"ר עמי נויברגר 02/05/2016 12:53
 • רוני שלום. א. עליה באנזימי כבד ובמדדי הדלקת בגוף (CRP) אופיניים מאוד לקדחת Q, וצפויים לחלוף. אפשר להמשיך ולעקוב בבדיקות הדם. ב. קדחת Q יכולה לפגוע, כפי שכתבתי, במסתמי הלב. צריך לוודא שהלב שלך "בסדר" ובהקשר הזה הגיל כן קצת קובע. אם אתה ללא בעיות לב ידועות, בכושר סביר, לא סובל מקוצר נשימה באופן חריג, ורופא מאזין עם סטטוסקופ ללב שלך ולא שומע איוושה - דיינו. אם יש ספק - עדיף לעשות אקו לב. אם יש בעיה כלשהי כעת (שאינה קשורה לקדחת Q) - יהיה צורך במעקב לוודא שאין זיהום של המסתם בעתיד (זה יכול לקרות חודשים לאחר הזיהום הראשוני). ג. לכל אלו אוסיף הסתייגות - רפואת אינטרנט לא מחליפה רפואה אמיתית. אני מקווה שהאבחנה של קדחת Q נכונה. אם אכן כך - יהיה בסדר... כל טוב - עמי.

 • + הוסף תגובה
קדחת קיו בן יעקב רוני 02/06/2016 11:48
 • ד"ר עמי שלום רב, בהמשך להתכבות שלי איתך . בצעתי שוב בדיקת דם בתאריך 19.05.2016 לקדחת Q והתשובה הייתה שוב חיובית גם לקיו 1 וגם לקיו 2 . בשלב זה אני לא לוקח כדורים כ- חודשיים מסוג דוקסילין שקבלתי למשך 10 ימיים. השאלה שלי : האם צריך שוב לקחת את הכדורים או לא. הרופא המשפחה הפנה אותי למרפאה מייעצת באיכילוב שיהיה רק בעוד כחודש ימים. אין סכנה שהחידק יתפשט שוב בגוף ללא טיפול עד הפניה לרופא מיעץ זמן ממושך של 3 חודשים. והאם יש משהו לעשות בנוסף. תודה רוני

 • + הוסף תגובה
רוני צור אתי קשר ד"ר עמי נויברגר 02/06/2016 12:32
 • אם אני מבין נכון והבדיקות חיוביות גם ל phase I - אתה צריך טיפול ובירור מקיף. בבקשה שלח לי היום מייל Lametayel@rambam.health.gov.il כולל צילום של התשובה ומספר טלפון.

 • + הוסף תגובה
קדחת קיו בן יעקב רוני 05/06/2016 15:57
 • ד"ר עמי נויברגר שלום רב, התקשרו אלי מרפואה מייעצת ובקשו לעשות אקו לב, לאחר הבדיקה אשלח לך גם תוצאה של הבדיקה. בשלב זה אמרו לי שאין כל צורך בתרופה או טיפול עד לקבלת הבדיקה של אקו לב. בתודה רוני

 • + הוסף תגובה
אכן צריך אקו לב ד"ר עמי נויברגר 05/06/2016 16:12
 • אם אכן הנוגדנים ל Phase I חיוביים יש סבירות גבוהה לזיהום שם. עדיפה בדיקה דרך הושט אם אכן כך. זה לא דחוף מאוד אבל גם לא סובל דיחוי ארוך. אם תרצה - אני זמין בטלפון.

 • + הוסף תגובה
תיפקודי כבד לאחרקדחת הבהרות גיא 14/07/2020 23:08
 • בשנת 2015 חליתי בקדחת הבהרות והגעתי למצב קשה בבית. לאחר מספר ימים טופלתי בדוקסילין והשיפור היה מיידי. העניין הוא שככל הנראה מאז תפקודי הכבד שלי אינם תקינים, והתוצאות מראות מדדים של כבד שומני, היתכן? אינני מעשן, איני צורך אלכוהל ואיני עם עודף משקל. מתאמן בריצה.

 • + הוסף תגובה
קדחת קיו בן יעקב רוני 03/05/2016 08:11
קדחת קיו, ליים, ריקציה (קדחת הבהרות + קדחת כתמים Ofirs 16/06/2016 14:32
 • סיפור המחלה שהיה קשה למצוא - קדחת קיו, ליים, ריקציה (קדחת הבהרות + קדחת כתמים) – Q-Fever, Lyme, Rickettsia שלום רב, לאחר שמערכת הבריאות בארץ (כולל מנהלי מחלקות זיהומיות בבתי חולים הגדולים) לא הצליחה לאבחן את המחלה שלי, החלטתי לחפש בעצמי פתרון לסמפטומים שחוויתי במשך 7 חודשים ובמהלך שנה נוספת של שימוש מתמשך בדוקסיציקלין, לאחר חיפוש באינטרנט הגעתי למחלת הליים (שהסמפטומים שלה דומים מאוד לסמפטומים של ריקציות שונות וקדחת קיו), לאחר פניה לאגודות, מעבדות ולרופאים בינלאומים בתחום, אובחנתי ע"י דר' מאייר בהולנד (עם תוצאות מגרמניה ממעבדת LADR) כחולה בקדחת קיו. גם לאחר קבלת התוצאות והמלצות המעבדה ורופאים מומחים במחלות קדחת קיו וליים, סירבו הרופאים בארץ לקבל את חוות הדעת. אני לא אציין שמות של רופאים ובתי חולים כדאי למנוע פגיעה בכבודם. אני לא מעוניין בדברים שאני כותב לפגוע באף נציג של מערכת הבריאות בארץ אלא לבקש שיהיו קשובים יותר למצוקות של החולים, ולא יפסלו בהינף יד את דעתם. במשך שנת 2014 ו2015 סבלתי מסמפטומים שונים, קלים וקשים, כמעט בכל מערכות הגוף, נימלולים, בעיות עיניים, מיגרנות, סחרחורות, בעיות בכבד, התקפי שיתוק של הגפיים, אי יכולת ניהול שיחה פשוטה (כיוון שזה הוביל למאמץ שהגוף לא יכל לשאת), לא יכולתי לשבת מול טלוויזיה, מחשב, לקרוא ספרים וכל רעש או אור חזק היו נחווים בצורה קשה. שהביאו אותי למצב שהלך והתדרדר עד שהיה קרוב לשיתוק, עם חוויה של חוסר תחושה ואי שליטה בגפיים שלרוב הגיעה מחלקו האחרי של הראש והתפשטה. להלן הסיפור: באמצע פברואר 2014 במהלך נסיעה ברכב בחו"ל, התחילה לי הרגשה של איבוד דם מהצוואר ולא הצלחתי לפתוח את הידים, הלכתי לביה"ח ואמרו לי שאין כלום, בהמשך הנסיעה (רכבת, מוניות) היו לי סחרחורות ובחילות והלכתי שוב להבדק ושוב נאמר לי שמדובר אולי בהתקף חרדה. במשך מספר ימים היו לי סחרחורות חזקות (באחד המקרים לא יכולתי לנסוע ברכב והייתי צריך ללכת כמה קלומטרים ברגל להתאפס). בחודשים הבאים מרץ עד מאי 2014, היו לי נמלולים בידיים, בצוואר ובלסתות, הייתי עייף ובסביבות הצהריים הייתי חייב לישון, בנסיעות השונות היו לי התקפים מוזרים. היו לי שילשולים למשך זמן רב, התחילו לי פצעים מוזרים באיזור העורף, צפצופים באוזניים ברמות משתנות, איבדתי את התאבון, הייתה לי רגישות לרעש ואור חזק או מהבהב והייתי מורט שיער מהרגליים בקבוצות גדולות. בנוסף בסביבות מרץ התחילו לי כאבים מוזרים ברגל ימין קרוב לקרסול, והייתי בטוח שמדובר בבעיות אורטופדיות כיוון שהייתי עושה הרבה פעילות גופנית, אבל הפריע לי שהכאב מתחיל באיזור של עקיצה מוזרה. ניסיתי לנוח לתקופה כדי לתת לאיזור להרגע, ולא עזר, עדיין היו לי כאבים באיזור העקיצה גם במנוחה. במשך חודשיים או שלושה מאפריל עד יוני בערך היה לי קשה להשתין והצבע של השתן היה ירוק (בדיעבד מסתבר שזה סימן מובהק של קדחת קיו ). • סימפטומים מאתר משרד הבריאות של קנדה, רשום שקדחת קיו גורמת לשתן כהה ובעיה בכבד כפי שהיו לי o http://www.ccohs.ca/oshanswers/diseases/qfever.html • בנוסף חקלאי מהולנד שהקדחת קיו גרמה לו לבעיה בעיניים, היה לו קשה להשתין והייתה לו ירידה בתאבון כפי אני חוויתי o http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1040683/?page=1 בסוף מאי התחילו לי כאבים בצוואר (צידי הצוואר היו קשים ונפוכים, מעין גושים, בחלק הפנימי התחתון) ובשכמות ודפיקות לב בעיקר בישיבה מול מחשב, ולאט לאט גם טלוויזיה וקריאת ספר נעשו קשים, וכך הגעתי לארץ בתחילת יוני ונמצא שיש לי היפר פעילות בבלוטת התריס והרופאה שלי סברה שמדובר בדלקת ונתנה לי כדורים מתאימים, יחד עם זה רופא האף אוזן גרון שלח אותי לעשות CT דבר שהגביר את התופעות של יתר הפעילות. בסביבות יולי התחילו לי כאבים בצד הימיני תחתון של החזה אבל שייכתי אותם לבעיות בכבד. התחלתי לקום בלילות עם דפיקות לב ולפעמים חשבתי שעוד רגע הוא עוצר. התחילו לי התקפות פאניקה בעיקר במצבי לחץ (עצרתי מטוס בדרך להמראה יום אחד ביולי 2014): • מקרה דומה היה לפרופסור למוזיקה מארה"ב שנעקץ כמוני באיזור העקב ולא ידעו מה יש לו, מסופר בכתבה גם על הפחד שהיה לו מטיסות: o http://abcnews.go.com/Health/mans-ravaging-lyme-disease-eludes-doctors-year/story?id=24341585 במסמך שהוציאו בשנת 1966 דר' סומלו ודר' קובליק מקנדה שנקרא: "דלקת חמורה בבלוטת התריס כתוצאה מקדחת קיו" " Acute “Thyroiditis in a patient with Q fever הם מדווחים על המקרה הראשון שמעיד על הקשר בין קדחת קיו ודלקת בבלוטת התריס: • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1936859/?page=1 התחילו לי באותו זמן בעיות בעין ימין של חוסר מיקוד ונפילת עפעף ימין. • נפילת עפעף ובעיות בצד אחד של הפנים נפוצות בליים o http://www.cdc.gov/lyme/signs_symptoms/index.html • קיימות גם בקדחת קיו o http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=211336 • התופעות של ריקציה, ליים וקדחת קיו מאוד דומות באופן מיידי חזרתי לארץ והתחלתי סדרת בדיקות מקיפה – לב (אולטרסאונד והולטר לב), עיניים רופא עיניים, נוירואופטומולוגים, אולטרסאונדים שונים ובנוסף הייתי מטופל במחלקה האנדוקרינולוגית של בית חולים גדול במרכז עם הפרופסור אולי המוערך ביותר בתחומו בישראל. חוץ מהדלקת בבלוטת התריס לא נמצאה שום בעיה נוספת אצלי, אבל היו דברים שלא מסתדרים, למה נופל לי העפעף הימיני (אם יש בעיה בעין היא אמורה ליצור בלט ולא נפילת עפעף), תפקודי הכבד היו צריכים לרדת יחד עם הפעילות בבלוטת התריס ולא ירדו, היפר פעילות גורם לאכילה מוגברת ולי הייתה ירידה בתאבון, בנוסף אף אחד לא הצליח להסביר למה אני לא מצליח לשבת מול מחשב או טלוויזיה. הבעיות בעין החמירו והייתה חוסר תחושה בין עין ימין לאוזן ימין. הכאבים בצוואר ממשיכים. כאבים בשיניים פתאום הופיעו. בחודש אוגוסט התחלתי לקום באופן יותר סדיר בלילות בשעה 2 או 5 ולאחר מכן זה הפך לשעה 5 באופן קבוע, קם עם רעידות קשות (בעיקר כשלקחתי את המרקפיטזול לטיפול בהיפר פעילות של בלוטת התריס) כאילו משהו תופס אותי מהחלק העליון של הצוואר ומשתק אותי ובנוסף דופק בצוואר וברגל באיזור העקיצה שגם כאב לי. לא יכולתי לנהל שיחה עם אנשים, כל התרגשות או חשיבה הביאו למצב של עומס כבד על המערכת כולה והייתי חייב לחזור לשכיבה ומנוחה. בסוף אוגוסט תחילת ספטמבר החלטתי שיש קשר בין הסימפטומים שאני חווה, לעקיצה ברגל והחלטתי ללכת למומחים, אז הלכתי למנהלת מחלקה באחד מבתי החולים הגדולים במרכז שהיא מומחית למחלות טרופיות זיהומיות והיא אמרה שהיא לא רואה שום דבר, מאוחר יותר הלכתי למנהל מחלקה נוסף באחד מבתי החולים הגדולים בארץ, פרופ' הנחשב למומחה מספר 1 למחלות מטיילים שאמר שמדובר בבעיה אורטופדית והמליץ המשך בדיקה בתחום זה (לא קישר בין הדלקת בבלוטת התריס והסימפטומים השונים לקדחת קיו). בהמשך להמלצת הפרופסור הלכתי לעשות רנטגן לרגל ולא היה ממצא. בתחילת אוקטובר קמתי מהתקף רעידות בשעה 5 בבוקר והתחלתי לחפש את הקשר בין העקיצה לבעיות בבלוטת התריס, והגעתי למחלת הליים, הלכתי לרופא המשפחה שלי שאמר שהוא לא מכיר את המחלה אבל מוכן לשלוח אותי לבדיקת דם (בדיעבד נמצא שבדיקת ה"בורליה" שנשלחה לבית החולים לא בדקה את מחלת הליים אלא דברים אחרים). התחלתי לבדוק מי בארץ מכיר את התחום ולא מצאתי שום מידע בעברית על המחלה. אז חיפשתי בעולם ויצרתי קשר עם גורמים בינלאומים בתחום ואנשים שהיו במצבים דומים, יצרתי קשר עם החברה המובילה בעולם מארה"ב שמייצרת את המוצרים לבדיקות עבור המעבדות בעולם בתחום הליים כדי לדעת למי בארץ מוכרים את המוצרים שלהם ולא היו כאלה ובנוסף ביקשתי מהעמותה הלאומית בארה"ב מישהו שמתמחה באיזור שלנו או באירופה, היא נתנה לי שם ופרטי קשר של רופא הולנדי שמגיע לארץ לפעמים ועוד מרפאה בגרמניה. מיד התחלתי ליצור קשר עם כל הגורמים והתחלתי לקבל תשובות במייל. במשך כל החודשים בארץ לא יכלתי גם לעבוד כיוון שכל מצב של לחץ היה גורם לסמפטומים קשים ולבעיות שהיו לי בעין ימין להחמיר (שורה שהייתי קורה בספר שרק הייתה קשורה במצב לא נעים או מלחיץ והגוף היה בהתקף פניקה), כשעצמתי עיניים זה הרגיש כאילו שיש לי מסלול מרוצים בראש. בתחילת אוקטובר פתאום התחילו לי כאבים במפרקים, בקרסוליים, בברכיים, קמתי בלילות ולא יכולתי לפתוח את הידיים, היו לי במהלך היום כאבים באמות ובשוקיים, הלכתי לאולטרסאונד של איזור העקיצה ומצאו שיש לי נוזלים בקרסול. כשהלכתי לרופאת המשפחה שלי היא רצתה לשלוח אותי למומחה למפרקים, וכיוון שידעתי מה השלבים שאמורים להגיע לפי המחלה, הבנתי שאין טעם ללכת ממומחה לעוד מומחה וצריך לטפל בשורש הבעיה. • הסיפורים בלינקים האלה ממחישים את הבעייתיות של המחלות האלה, כמה מעט יודעים עליהן וכמה קשה לזהות אותם, הלינק השלישי הוא על מאיר אריאל שנפטר מקדחת הבהרות (ריקציה): o http://patient.info/forums/discuss/what-we-need-to-go-through-just-to-get-treatment-32924 o https://www.psychologytoday.com/articles/200805/lyme-disease-the-great-imitator?page=4 o https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%90%D7%99%D7%A8_%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%9C התחלתי התכתבות עם רופאת המשפחה שלי במייל ואמרתי לה שאני חושב שיש לי מחלת ליים ושאני רוצה אנטיביוטיקה עכשיו, היא חשבה שסופית ירדתי מהפס ורשמה לי לצד המוקסיפן גם ציפרלקס, היא אמרה לי שבדרך כלל אנשים שחושבים שיש להם ליים הם גם קצת לא נורמלים (כדאי שבמערכת הבריאות יתנו גם קצת קרדיט למטופלים, לחלקם לפחות, הבאתי טיעונים מספיק טובים שבזכותם שווה לבדוק את הנושא): ב4.10.2014 כתבתי מייל לרופאת המשפחה שלי, שיש לי עקיצה מטרידה ברגל (למרות שכבר דיברתי איתה על זה חצי שנה לפני והיא אמרה שבוא ונתרכז בבלוטת התריס ונעזוב דברים לא חשובים כרגע) ולדעתי היא קשורה למחלת הליים, סיפרתי לה על המחקר שעשיתי על הליים ושלחתי לה דוגמאות מכל העולם שמתאימות לסימפטומים שלי!! לא קיבלתי תשובה. ב7.10.14 שלחתי מייל נוסף: "אתמול עשיתי הליכה והרגשתי בעיה ברגל ימין מאיזור העקיצה עד לאיזור הבלוטת לימפה וחולשה בכל הגוף. היום קמתי ב5 בבוקר עם רעד בגוף ובלי דם ביד שמאל שוב. אני מבקש להתחיל טיפול עם אנטיביוטיקה באופן מיידי ולא לחכות לתוצאות הבדיקה, אני מבין את המשמעות של לקיחת אנטיביוטיקה. הטיפול שאני מעוניין בו הוא מוקסיפן 500 פעמיים ביום לשבועיים או דוקסילין 100 פעמיים ביום לשבועיים." באותו היום קיבלתי מייל 7.10.14: "הי, אני מבינה את הדאגה יש לי פחות בעיה לתת לך מוקסיפן מאשר דוקסילין כי זה יותר צר-טווח ולמרות שאין הצדקה רפואית בעיני אולי יש הצדקה בחיים לעשות את זה רושמת מוקסיפן לשבועיים אבל במקביל כדאי שתגיע לזיהומולוג" ב13.10.14 כתבתי לה: "היי דר, יש שיפור בהרגשה שלי וגם בבעיות במפרקים." האנטיביוטיקה עשתה פלאים והתופעות ירדו משמעותית!!! ניסיתי לחזור לפעילות גופנית מספר פעמים לאחר שהמחלקה האנדוקרינית אישרה לי, אבל בכל ניסיון בכל פעם שהייתי קצת מתאמץ הדם היה אוזל לי מהגפיים והייתי מרגיש שעומד להתעלף. ניסיתי שוב את מזלי בארץ אצל מנהלת מחלקה זיהומית בבית חולים גדול נוסף במרכז, שאמרה שמכירה את מחלת הליים וכשהגעתי אליה היא אישרה שאכן הבדיקת דם לא מתאימה למציאת מחלת הליים אבל לא חשבה שיש לי ליים או כל בעיה אחרת וחשבה שאלה תסמינים שנשארו מהדלקת בבלוטת התריס וגם חשבה שהציפרלקס באמת טוב לי. במקביל התחלתי לתכנן את הביקור שלי אצל הרופא בהולנד דר' מאייר (דר מאייר, עובד בארץ עם פרופ קרסו ומגיע לארץ מספר פעמים בשנה) ונסעתי אליו בתחילת נובמבר, הוא תשאל וחקר אותי ושלח מספר בדיקות דם למעבדה, ואמר שמדובר בעקיצה באופן וודאי ורשם לי דוקסיציקלין ושאתחיל לקחת באופן מיידי. דר מאייר אמר כשהגעתי אליו שכיוון שלקחתי את האנטיביוטיקה ומיד הרגשתי טוב, זה הסימן החזק ביותר שמשהו תוקף את הגוף (אם יש חשד תבקשו לקחת אנטיביוטיקה לשבועיים ותבדקו את מצבכם). הוא התפלא שמומחים במחלות זיהומיות לא עשו לי כל בדיקת דם בתחום הטרופי/זיהומי. ב13 בנובמבר 2014 הגיעו תוצאות בדיקות הדם עם תשובה חיובית לקדחת קיו. הרופא הסביר לי שהסמפטומים של קדחת קיו מאוד דומים לאלה של ליים (היו לו 4 מקרים השנה שחשבו שמדובר בליים וזה היה קדחת קיו): • Dear Ofir, Please find hereby the results of your tests. The test of the Q Fever is positive, which means that you were infected by the Q- fever microbe. The symptoms of Q-fever can be similar to the symptoms of Lyme disease. Best regards, Durk Meijer M.D כשחזרתי לארץ עם התשובות החיוביות, אף מומחה שהייתי אצלו בארץ לא היה מוכן להקשיב או להתייחס לתוצאות החיוביות שהגיעו מאירופה. הרופא שלי מהולנד דר' מאייר הוא האדם שבודק את כל המקרים בתחום לפני שהם מגיעים לפרופסור הראשי בתחום בהולנד בביה"ח ברוטרדם, הוא מקיים שיתופי פעולה עם המעבדות והמרפאות המתקדמות ביותר בתחום של המחלות שמועבורת מבעלי חיים ובמיוחד, ליים, ריקציה וקדחת קיו (בהולנד הייתה התפרצות גדולה של מחלה זו ולכן יש להם ידע רב בתחום), ובנוסף בדיקות המעבדה שעשיתי הגיעו ממעבדה ענקית (לא בטוח שיש לנו מעבדות בגודל כזה בארץ) ומכובדת בגרמניה עם הנחיות של איך לפעול בנוגע לתוצאות. ב1.6.2015 מומחה עור בכיר בבית חולים הגדול בצפון ומרצה באוניברסיטה מכובדת, בדק את איזור העקיצה וכתב באבחנה "מציג שטח ארמטוטי בשוק, שקלינית חשוד ל-EMC שהינו ביטוי של – LYME בורליה" בפברואר 2015 שלחה אותי מנהלת מחלקה זיהומית מביהח בצפון הארץ לבדיקה של מספר מחלות טרופיות ופעמים (תוצאת הבדיקה השניה הגיעה ב11 במאי 2015) בדיקות הריקציה (קדחת הכתמים וטיפוס הבהרות) יצאו גבוליות (כך שלדעתה זה חיובי), והיא רשמה לי דוקסיציקלין ל10 ימים!! זה לא רציני כיוון שאני כבר לקחתי את האנטיביוטיקה למעלה מ6 חודשים אז. למשך מספר חודשים ארוך, מפברואר 2015 בערך עד 2016 היו לי פצעים מרובים בגב (אקנה), מנהלת מחלקה זיהומית טענה שזה דלקת זקיק השערה, אבל כיוון שלקחתי דוקסיציקלין באופן קבוע (שזה הטיפול בבעיה), אז לא הייתה תשובה חד משמעית. במשך שנה לקחתי אנטיביוטיקה בשם דוקסיציקלין, הייתי במעקב צמוד של הרופא שלי מהולנד (כיוון שבישראל פשוט לא ידעו מה לעשות איתי), ההרגשה הלכה והשתפרה, היו 2 ניסיונות בתחילת 2015 להפסיק את השימוש באנטיביוטיקה שלא הצליחו, ישר חזרו הסימפטומים ורק לקראת יולי בהדרגה התחלתי להוריד את כמות האנטיביוטיקה עד לסיום מלא באוקטובר 2015. בסך הכל אני אומר שאם מה שהרופא אומר לכם לא עולה בקנה אחד עם ההרגשה שלכם, תיקחו אחריות על המצב הבריאותי שלכם, גם אם זה לא לרוחו של הרופא המטפל. כיום (9.6.16) אני בריא וחזק, חזרתי לעבוד תחת לחצים , אני מתאמן פיזית באופן אינטנסיבי כבר כמה חודשים ונהנה מהחיים! תודה על תשומת הלב. בברכה, אופיר ראו קישורים למטה. הדברים שכתובים כאן קשורים למחלות הבאות: עקיצת קרציה Tick Bite ליים Lyme ריקציה Rickettsia קדחת הכתמים טיפוס הבהרות קדחת קיו Q Fever לינקים מעניינים בתחום: http://www.hindawi.com/journals/ipid/2012/131932/ https://www.foundationforpn.org/livingwithperipheralneuropathy/causes/lymedisease.cfm http://www.webmd.com/arthritis/understanding-lyme-disease-symptoms http://library.lymenet.org/domino/file.nsf/bbf2f15334c1f28585256613000317cc/87e8dfed931381b7852567c70012001f?OpenDocument

 • + הוסף תגובה
אינה אינה 20/07/2016 10:44
 • אופיר אני חייבת לדבר איתך. אובחנתי גם כחולה בקדחת קיו, ואני לא מרגישה טוב עדיין. אני אשמח להתייעץ איתך כי אני סובלת מאוד. המייל שלי: syryb@gmail.com

 • + הוסף תגובה
יעוץ רופא זיהומים ד"ר עמי נויברגר 20/07/2016 11:20
 • אינה שלום. את צריכה להתייעץ עם מומחה במחלות זיהומיות לגבי הטיפול. באופן כללי החלמה מקדחת Q יכולה לקחת זמן עד שחוזרים להרגשה כללית של "כמו קודם". אם את מתאוששת לאט אז פשוט סבלנות אבל אם זה מורכב יותר תתיעצי באופן אישי עם מומחה. יכולה לקבוע תור למרפאת מטיילים/ זיהומים טרופיים ברמב"ם אבל יותר פשוט דרך קופת חולים. אני לא עובד באופן פרטי. כל טוב וקייץ נעים.

 • + הוסף תגובה
Q-fever אופיר 20/07/2016 16:41
 • אינה שלום, שולח לך במייל את הטלפון שלי, נדבר ואעזור ככל שאוכל. אופיר

 • + הוסף תגובה
מייל לא תקין אופיר 20/07/2016 18:21
 • היי אינה, ניסיתי לכתוב לך והמייל לא תקין. אופיר

 • + הוסף תגובה
קדחת קיו דבורה 29/06/2019 06:59
 • הי אופיר אודה לך אם תוכל לכתוב לי המייל או הטלפון שלך. deborah.babymusic@gmail.com רוצה להתייעץ. תודה

 • + הוסף תגובה
קדחת קיו מארק 19/12/2018 23:46
 • יש לי קדחת q כרונית מ2010. סרולוגיה 2-2010 ; IgG 25600 כיום 1600 בלבד.לכן מזה חודשיים לוקח דוקסילין 100מ"ג.×2ליום.ליפני זה גם פלקוניל,שהוחלף בתריביד בגלל פגיע עינית. מתי לעשות בדיקות דם שוב?? מתי "הורדת" תריביד אמורה להופיע בסרולוגיה לקיו ??

 • + הוסף תגובה
היי מארק ד"ר עמי נויברגר 20/12/2018 00:15
 • זה מקרה ״קצה״ שמצריך מעקב מסודר במרפאת מחלות זיהומיות. בכל בתי החולים הגדולים יש מרפאה ציבורית כזו ואין צורך לחפש ישועות במסגרת פרטית או בפורומים כגון זה. תרגיש טוב

 • + הוסף תגובה
קדחת Q ד"ר עמי נויברגר 05/06/2016 10:15
 • אם יש בעייה תשאיר לי הודעה בפורום עם דרך תקשורת.

 • + הוסף תגובה
קדחת קיו מארק 20/12/2018 00:28
 • 1. תודה על תגובתך המהירה 2. נימצאה במעקב תל השומר גם במירפאה הזיהומית וגם במכון הלב.כי יש אורטוכרדיטיס 3.קבעתי בדיקת דם להבוקר.. 4. מזה כחודשיים נוטל דוקסילין בלבד(ללא פלקווניל או אופלודקס כתוספת וכמקובל) 5.השאלה המיידית היא;האם זה יראה בסרולוגייה...או להמתין עוד כמה שבועות. 6.כמובן שאשמח להיות הקשר בהמשך 7. תודה מראש מארק

 • + הוסף תגובה
Q בדיקת הדם ד"ר עמי נויברגר 20/12/2018 06:12
 • אם הטיפול לא מספק העליה ברמת הנוגדנים תהיה איטית. לא בטוח שזה יראה כבר הבדיקות הקרובות. לתל השומר יש יחידה מצויינת לזיהומים. אל "תתפזר"... לפעמים עצות רבות רק מבלבלות.

 • + הוסף תגובה
קדחת קיו מארק 20/12/2018 20:42
 • ..לפי חז"ל;מרבה עצות מקטין טעויות. עדיף כמה דעות ואז לעשות ממוצע ידוע לי כי לתל השומר יש יחידה לזהומים מצויינת--זו הסיבה למעקב שם פרט לסרולוגיה. איזו דרך אפשרית לגלות החיידק?? למה psr לקיו לא בסל התרופות?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!