צרעת (Leprosy)

ראשי

תאור

מחלת הנסן נקראה בעבר "צרעת" בשל קישור מוטעה בינה לבין הצרעת המקראית. כינויה ע"ש ד"ר הנסן, הרופא הנורווגי שגילה בשנת 1873 את החיידק המחולל.
זוהי מחלה זיהומית כרונית הנגרמת על ידי חיידק מִיקְוֹבַּקטֶריוּם לֶפְּרָה. היא פוגעת בעיקר בעור, בעיניים ובעצבים ההיקפיים, וניתנת לטיפול ולריפוי מלא באמצעות תרופות. המחלה מדבקת, ועוברת מאדם לאדם על ידי שאיפת טיפות רסס שמקורן במערכת הנשימה העליונה של חולה, בעקבות עיטוש או שיעול. לא ניתן לחסן כנגד המחלה, והיא עלולה להתפתח בכל גיל, בזכרים ובנקבות.
ל-95% מהאוכלוסייה עמידות טבעית כנגד המחלה באמצעות תגובה חיסונית יעילה המחסלת את החיידקים ומונעת את התפתחותה למרות מגע עם חולים פעילים ובלתי מטופלים.
אבחון: למחלה סימנים ייחודיים המופיעים בעיקר בעור ובעצבים ההיקפיים, והם משקפים את התגובה החיסונית הייחודית לפלישת החיידק לרקמות. התופעות בעור שהן בדרך כלל סימן ראשון להתהוות המחלה, כוללות: כתמים, רבדים וקישריות שיכולים להיות חסרי תחושה, נטולי הזעה ודלילי שיער. בעצבים תחושתיים הפגיעה גורמת לאובדן תחושות, כמו: חום, קור, מגע, לחץ וכאב שטחי. בעצבים מוטוריים הפגיעה גורמת לחולשה, לשיתוק ולדלדול שרירים, ובעצבים האוטונומיים הפגיעה גורמת לשינוי בתישעורת וליובש של העור. בהיעדר טיפול והדרכה מתאימים פגיעות אלה עלולות לגרור נכויות בלתי הפיכות בגפיים ובעיניים.
הטיפול באמצעות תרופות המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי הוא טיפול משולב של שלוש תרופות במשך תקופה ארוכה. הטיפול בתרופות יעיל מאוד, החיידקים מאבדים את כושר ההדבקה זמן קצר לאחר התחלת הטיפול, ולכן חולה מטופל אינו מקור להידבקות ואין צורך לבודדו. יש חשיבות רבה לגילוי ולטיפול מוקדם כדי למנוע התפתחות של נזקים בעור ובעצבים, כדי לשמור על תפקוד תקין ועל איכות חיי החולים.
ההערכה היא שיש כיום בעולם כ-12-10 מיליון איש הלוקים במחלה או בתוצאותיה. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 91% מהחולים מרוכזים בארצות אנדמיות במזרח אסיה, מזרח אפריקה ואמריקה הלטינית. לפי נתונים אלה, בשנת 2003 נתגלו למעלה מ-500,000 מקרים חדשים. בישראל רשומים כ-200 מטופלים וכמו באירופה ובארצות הברית מתגלים מדי שנה חולים חדשים, רובם מהגרים או תיירים מארצות אנדמיות.
ד"ר לי-און גלעד
רות וכסלר RN, MPA


פורומים, מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיקה בפיליפינים זוהר 20/11/2019 12:09
 • הי יש לכם אחלה אתר שעוזר מאוד הזמנו טיסות לפיליפינים כשאשתי תהיה בשבוע 18 בעזרת השם. הטיול הוא ל-5 שבועות( מסלול הטיול: מנילה אל נידו קורון סבו בוהול בורקאי ואנגלס. רק כשניגשנו להתחסן נודע לנו על וירוס הזיקה ועכשיו אנחנו שוקלים לבטל את הטיסות כי זה באמת סיכון רציני לדעתנו לא הצלחנו למצוא מידע מדויק על רמת הסיכון להידבקות באיזורים הנ"ל תוכל לומר לנו בבקשה מה רמת הסיכון שם ? מהתשובות שמצאתי באתר הבנתי שהבדיקה לאחר החזרה לא 100% אמינה וגם שהנזקים יכולים להגיע לאחר הלידה ולא רק בזמן ההיריון נשמח אם תוכל לתת לנו קצת מידע שנוכל להגיע להחלטה תודה רבה

 • + הוסף תגובה
זנזיבר חיסונים בהריון רוני 14/08/2018 10:13
 • שלום ד"ר נויברגר, אבקש לדעת אילו חיסונים מומלץ או חייבים לעשות בעת נסיעה לזנזיבר בהריון בחודש חמישי. האם כל החיסונים בטוחים בהריון? כמו כן- אילו חיסונים מומלצים לבעל שאינו בהריון? :)

 • + הוסף תגובה
אשמח לתשובה :) רוני 16/08/2018 09:29
חיסונים בהריון ד"ר עמי נויברגר 16/08/2018 09:52
 • חיסון לטטנוס ושעלת מומלץ בכל מקרה לנשים בהריון. חיסונים לצהבת A ולטיפוס הבטן לא נבדקו באופן מסודר בהריון אבל הם כנראה בטוחים. תצטרכי להחליט בין להתחסן בחיסונים האלו, לבין להיזהר מאוד באוכל (לאכול רק אוכל מבושל - שתי המחלות עוברות דרך אוכל ומיים מזוהמים). לבעל כל החיסונים הנ"ל. בגלל הסיפור של החיסונים ושל מלריה, שהיא אומנם נדירה כיום בזנזיבר אבל מסוכנת בהריון, מציע שתגיעו ליעוץ מסודר במרפאת מטיילים.

 • + הוסף תגובה
זנזיבר - זיקה יעל 16/08/2018 13:13
 • האם ידוע מה רמת הסיכון לנושא זיקה, שאליו לא התייחסת כלל בתשובתך? (שואלת היות ומתכננת הריון, אבל להבנתי רלוונטי גם לשואלת השאלה המקורית?) תודה מראש

 • + הוסף תגובה
לא נשאלתי אז לא עניתי... ד"ר עמי נויברגר 16/08/2018 13:19
 • אין מידע על זיקה בזנזיבר. יתכן ויש. באפריקה באופן כללי יש. גם לגבי טנזניה, "מדינת האם" של זנזיבר אין ממש נתונים.

 • + הוסף תגובה
מעדכנת לטובת אחרים יעל 21/08/2018 11:55
 • בהחלט יש בעיה באיסוף נתונים בטנזניה, היות וזו מדינת עולם שלישי. לפי המידע שברשות ה CDC וארגון הבריאות העולמי WHO - בטנזיה יש (העברה לא פעילה. כנראה- לא ממש יודעים). ראו את ההמלצות של משרד הבריאות- https://www.health.gov.il/PublicationsFiles/ZikaTransmission.pdf דיברתי עם משרד הבריאות\ האגף לאפידמולוגיה- ולאחר מחקר ממושך ברשת ועם מספר רופאים, מדובר בסיכון ממשי. בכל מקרה ההמלצה חד משמעית היא להמנע מהריון חצי שנה, גם לאחר ביקור בזנזיבר. מעבר לכך- מתברר שמומים בעובר לא רק שלא ניתנים לגילוי בהריון (ובכל מקרה אין טיפול)- הם יכולים להופיע גם בשנים הראשונות של הילוד. כך שגם בדיקת זיקה במרפאת המטיילים בשיבא עם חזרה איננה חד משמעית זה סיכון גדול מידי

 • + הוסף תגובה
תודה יעל אבל תיקון וחצי תיקון ד"ר עמי נויברגר 22/08/2018 06:44
 • ההמלצה החדשה היא לשלושה חודשים בין החזרה לכניסה להריון : זה מקובל על האמריקאים וכעת גם על משרד הבריאות לגבי הסיכון: הסיכון לבדיקה שלילית המבוצעת בכל השיטות - נוגדנים וגילוי הנגיף עצמו - מאוד מאוד נמוכה. בחישוב סטטיסטי פשוט הסיכון לטעות כזו קטן בהרבה מהסיכון לתאונה בכביש החוף. אני חושב שאת נחרצת מדי עם ההמלצה שלך. כל אחד מחליט לגבי סיכונים בעצמו

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! רוני 18/08/2018 19:36
האם יש נגיף זיקה בזנזיבר והאם מותר לטוס לשם בהריון שרית 19/11/2019 13:34
 • היי אשמח לדעת אם יש נגיף זיקה ואם אפשר לטוס בהריון ואם כן איזה זריקות צריך לעשות?

 • + הוסף תגובה
זיקה בזנזיבר ד"ר עמי נויברגר 19/11/2019 13:40
 • אף אחד לא יודע, אבל כיוון שמקור הנגיף באפריקה, יתכן שכן. מותר לטוס בהריון והסיכון הכרוך בכך הוא קטן. החיסונים שצריך לבצע בהריון הם החיסון לשפעת והחיסון לשעלת (ללא קשר לנסיעה). שאר החיסונים אינם מאושרים לשימוש בהריון ופשוט צריך להישמר מאוכל לא נקי ומעקיצות יתושים.

 • + הוסף תגובה
2 תרופות יחד הדס 19/11/2019 04:41
 • אני נוטלת כ 3 ימים צפוויט, האם אני יכולה לקחת משכך כאבים כל שהו?

 • + הוסף תגובה
כן אבל... ד"ר עמי נויברגר 19/11/2019 06:58

הצטרפו לאינדקס הרופאים!