חמצת קטוטית של סוכרת (Diabetic Ketoacidosis)

ראשי

תאור

חמצת קטוטית של סוכרת היא ההסתמנות הקלינית החדה של חסר מוחלט של אינסולין. הסתמנותה אופיינית לכן לחולי סוכרת מסוג 1, בהם תאי לבלב המייצרים אינסולין נהרסים. עם זאת, ניתן גם לראות תופעה זו, בחולי סוכרת מסוג 2 החולים שנים רבות, בהם תפקוד התאים מפרישי האינסולין דועך עם השנים.

בהיעדר אינסולין מתרחשים בגוף מספר תהליכים בו-בזמן. ראשית, סוכר איננו נכנס לתאי שריר או תאי שומן. בהיעדר "דלק" לתאים, נעצרים תהליכי הבנייה של תאי שריר ושומן חדשים ואף מתחיל תהליך של הרס תאים אלה. כתוצאה מכך, משתחררים למחזור הדם תוצרי פירוק של רקמות אלה, חומצות חלבון וחומצות שומן בהתאמה. בו-בזמן, בהיעדר אינסולין, מתפרקים מאגרי סוכר - הקרויים גליקוגן - בכבד ומשתחרר עוד סוכר למחזור הדם. חומצות האמין וחומצות השומן ששוחררו מהשריר והשומן נקלטות על ידי הכבד, שבהיעדר אינסולין, הופך אותם לחומצות הקרויות גופי קטו (Ketone bodies).


קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה


העלייה התלולה ברמת הסוכר בדם הנובעת מתהליכים אלה, גורמת ליציאת מים מתאי הגוף והפרשתם דרך הכליות לשתן. ככל שהתהליך מתמשך, מתפתח מצב של התייבשות. עם הצטברות גופי הקטו החומציים הולך הדם ומחמיץ, כך שעם הזמן הופך האדם הלוקה בתסמונת זו, למתוק יותר, יבש יותר וחמוץ יותר. מצב זה, של חמצת קטוטית עלול, אם לא יטופל לסכן חיים. ההסתמנות הקלינית המלווה מצב זה, מאופיינת על ידי השתנת-יתר, סימני צחיחות, בחילה, הקאה, כאבי בטן, ישנוניות וירידה במצב ההכרה. עם הצטברות הקטונים, החולה מדיף ריח אצטון מהפה המתריע על קיום החמצת.

חמצת קטוטית בסוכרת, עלולה להיות התסמין הראשון של סוכרת מסוג 1 או להיות ביטוי למתן כמות בלתי מספקת של אינסולין בחולה סוכרת מסוג 1 במצבי עקה (סטרס) שונים. במצבים אלה, כגון זיהום חד או מתח נפשי קיצוני, דרישת הגוף לאינסולין עולה באופן תלול. חמצת סוכרתית היא מצב חירום ברפואה ומחייבת טיפול מיידי על ידי צוות מיומן.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כדי לעצור ואף להפוך את התהליכים המטבוליים המתרחשים, יש לטפל בו-בזמן להורדת רמת הסוכר בדם, החזרת נוזלים ומלחים שאבדו והחזרת האינסולין, שחסרונו התחיל את כל התהליך. יש להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר ולהמשיך בו עד לתיקון כל ההפרעות המטבוליות. בנוסף, יש לאתר את הסיבה להופעת החמצת - זיהום או אחר, ולטפל גם בו. עם ההחלמה יש ללמד את החולה כיצד להכיר את התסמינים הראשונים של חמצת וכיצד לפעול למניעת התפתחות החמצת. למניעה עליו להוריד ערכי סוכר גבוהים בדם על ידי תוספת אינסולין, שתייה מרובה ופנייה מהירה לצוות הרפואי המטפל, במידה וההחמרה מתמדת.

פורומים נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ממוצע 14 בדיקות לחץ דם 137/88 אריקו 31/05/2020 06:09
  • שלום לך ד"ר, אני בן 58, בריא, עושה ספורט 4 פעמים בשבוע למשך כשעה בכל פעם. 1.73 , 88 ק"ג. האם ערכי לחץ דם 137/88 מצריכים תרופות ?

  • + הוסף תגובה
ביזופיבראט וכליות אוה 28/05/2020 07:13
  • לום. סבתא שלי בת 84 חולה בסכרת סוג 2 מעל לעשר שנים. לפני כמה שנים נמצאה ציסטה כנראה ממאירה בכלייה. בשביל איזון השומן בכבד, רשמו לה ביזופיבראט 400 בשנת 2018 וסמוך למועד זה גם נרשמה עלייה חדה ב albumin/creatinin ratio בשתן. מאפס עלה ל 90, ביולי 2019 ירד ל 46 ועכשיו עלה ל 120. האם ביזופיברט יכל להשפיע על כך? ערכי Creatinin בגדר הנורמה והמרקרים הסרטניים בגדר הנורמה. האם ניתן להפסיק כי התור לרופא הינו רק ביולי

  • + הוסף תגובה
המודיאליזה ודיאליזה פריטונאלית דוד 20/05/2020 10:11
  • שלום אבי חולה באי ספיקת כליות(ללא מחלות רקע מלבד זו) ולאחרונה החל בהמודיאליזה עם שאנט זמני באזור החזה, הוא עייף נורא לאחר כל טיפול ובאופן כללי עם אנרגיה נמוכה במהלך היום. השאלה שלי היא: האם דיאליזה פריטונאלית מעייפת באותה מידה כמו ההמודיאליזה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!