דלג לתוכן

גודש בצינור השמע (Eustachian Tube Dysfunction)

3 דקות קריאה
צינור השמע הינו צינור דק המחבר בין חלל האוזן התיכונה לבין החלק האחורי של חלל האף. החלל של האוזן התיכונה מלא באוויר הנספג כל הזמן על ידי התאים המצפים אותו, אוויר חדש מגיע לחלל האוזן התיכונה דרך צינור השמע. צינור השמע סגור בדרך כלל והוא נפתח בזמן בליעה, לעיסה או פיהוק. בזמן פתיחת הצינור אוויר טרי נכנס אל חלל האוזן התיכונה מחלל האף ונוזל המופרש מהאוזן התיכונה מועבר אל חלל האף. באמצעות תחלופה זו הלחץ שמשני צידי עור התוף, כלומר באוזן התיכונה ובאוזן החיצונית, הוא זהה וחלל האוזן התיכונה ריק מנוזלים כך שעור התוף יכול לעבוד בצורה אופטימאלית. כאשר צינור השמע חסום או שאינו פתוח כהלכה אוויר אינו יכול להיכנס אל חלל האוזן התיכונה. האוויר שבחלל האוזן התיכונה נספג והלחץ באוזן החיצונית עולה על הלחץ על האוזן התיכונה. עור התוף נמתח כלפי פנים ותפקודו נפגע.   

סימפטומים

הסימפטום הנפוץ ביותר הוא שמיעה המאופיינת בעמימות ובנוסף תחושת כאב בעקבות המתיחה של עור התוף. 

סימפטומים נוספים עשויים להיות:
  • תחושת מלאות באוזן.
  • טינטון. (שמיעת צפצופים או צלצולים באוזן)
  • סחרחורת.
הסימפטומים יכולים להופיע באוזן אחת בלבד או בשתי האוזניים. הם יכולים להימשך משעות בודדות ועד לשבועות ואף חודשים – כתלות בגורם הראשוני לגודש בצינור השמע. כאשר הגורם הינו צינון (כפי שנראה בהמשך) אזי הגודש עשוי לחלוף בתוך כשבוע. הסימפטומים חולפים בצורה הדרגתית ובתקופת המעבר עשויים להופיע קולות פצפוץ באוזן או החמרה והקלה בסימפטומים לסירוגין.
  

סיבות וגורמי סיכון

המנגנון בו גודש בצינור השמע מתפתח הוא כאשר צינור השמע חסום או כשהציפוי של צינור השמע הופך להיות בצקתי וגדוש או כאשר מסיבה כלשהי הצינור אינו נפתח.
צינון, דלקת בסינוסים, דלקת גרון וכדומה : זיהומים אלו הם הגורמים הנפוצים ביותר לגודש בצינור השמע. הזיהום גורם לחסימה בעקבות מספר דברים: הריר הצמיגי החוסם את הצינור עצמו, החסימה הכללית שיש באף בעקבות הצינון והבצקת בקרום המצפה את הצינור המופיעה בעקבות התהליך הדלקתי. מרבית האנשים חוו את התחושה הזו שבזמן צינון השמיעה אינה טובה. גם לאחר שהצינון או הזיהום חלף, צינור השמע עלול להישאר חסום למשך מספר ימים נוספים במהלכם יפונו כל הנוזלים והנפיחות ואז המצב ישוב להיות כמו לפני המחלה. החסימה בצינור השמע יכולה להתפתח גם לאחר צינון או מחלה קלה בלבד.
Glue ear  :  במצב זה, הנפוץ בעיקר אצל ילדים, האוזן התיכונה מתמלאת בנוזל דבקי וצמיג הגורם לחסימת צינור השמע ולירידה באוורור האוזן התיכונה. בהפרעה זו מלבד המתיחות בעור התוף שגורמת לירידה בשמיעה קיים גם הנוזל הדבקי באוזן התיכונה הגורם לירידה נוספת ולשמיעה עמומה במיוחד.
אלרגיות: אלרגיות שונות הגורמות להופעה של גודש באף או בצקת ברקמות הגוף יכולות לגרום לחסימה של צינור השמע ולגודש. האלרגיות יכולות להיות עונתיות או קבועות ולהשפיע ברמות חומרה שונות.
אחר: סיבות נוספות אם כי נדירות יותר יכולות להיות חסימה בעקבות הגדלה של אדנואידים, גידול סרטני מקומי או גרורתי, הפרעה מבנית מולדת בחלל האף או שינוי מבני לאחר טראומה. במקרים אלו לרוב יהיו סימפטומים נוספים מלבד אלו המאפיינים את הגודש בצינור השמע.
זה המקום לציין שהכאב ותחושת חוסר הנעימות המורגשת במהלך שינויי גובה במהלך נסיעה, טיסה או צלילה נגרמת במנגנון דומה לזה שתיארנו פה. לחץ האוויר משתנה בסביבה החיצונית ובאוזן החיצונה בזמן שהלחץ באוזן התיכונה אינו משתנה ואנו מקבלים הפרשי לחצים על פני עור התוף ומופיעים הסימפטומים שציינו לעיל. באנשים עם גודש בצינור השמע הסימפטומים יהיו קשים יותר. אולם באנשים בריאים פעילות שתפתח את תעלת השמע כמו לעיסה או בליעה אמורות לפתור את תחושת חוסר הנעימות באוזן.
 

טיפולים ותרופות

בדרך כלל אין צורך בטיפול והגודש יעלם מעצמו בתוך מספר ימים עד שבועות. ניתן לנסות לבלוע או ללעוס על מנת לפתוח את צינור השמע ככל האפשר, אם זה לא עוזר אפשר לנסות ל"פמפם"- להכניס אוויר ולנסות להוציא אותו לאט כאשר הפה והאף סגורים. בדרכים אלו האוויר יזרום דרך צינור השמע אל האוזן התיכונה ונקבל השוואת לחצים משני צידי עור התוף.
אם הרקע לחסימה הוא צינון אפשר להשתמש בתרופות המסייעות בהפחתת הגודש באף בספריי או בטיפות. אם הגורם הוא אלרגי מומלץ להשתמש בתרופות לאלרגיה כמו אנטי היסטמינים או במצבים קשים יותר סטרואידים. לפני התחלת טיפול תרופתי מומלץ להתייעץ עם רופא.  
רופאים בתחום
פרופ' רון אלישר
פרופ' רון אלישר אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר דרור אשכנזי
ד"ר דרור אשכנזי אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר נתן שלמקוביץ
ד"ר נתן שלמקוביץ אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום סחרחורת וטינטון (רעשים באוזניים)

בניהולו של ד"ר יעקב בן דוד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו