דלג לתוכן

בוסרלין (Buserelin)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • אנלוגים של GNRH, הורמונים, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים שייך לקבוצת אנלוגים של GNRH, הורמונים, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים

שמות מסחריים

 • Suprefact Depot סופרפקט דפו Suprefact Depot
בוסרלין הינו אנלוג סינתטי של ההורמון האנדוגני GNRH (Gonadotrophin Releasing Hormon) המכונה גם LHRH. בוסרלין משמש בגברים לטיפול בשלבים מתקדמים של סרטן הערמונית ובנשים למספר התוויות כגון: צמיחה לא תקינה של רירית הרחם (אנדומטריוזיס), הסדרת פעילות הורמונלית, הפריה חוץ-גופית (IVF), תסמונת השחלה הפוליציסטית (PCOD) ומיומות ברחם. כמו כן בוסרלין משמש לטיפול בהתבגרות מינית מוקדמת. מנגנון פעילותו הוא בכך שהוא מדמה רמה גבוהה בדם של ההורמון ובכך גורם לירידה בהפרשת הגונדוטרופינים LH ו FSH מההיפופיזה. ירידה ברמות הורמונים אלו תוביל, בהתאם, לירידה בהפרשת ההורמונים מהשחלה ומהאשך (אסטרוגן וטסטוסטרון). אין להשתמש בתרופה זו בשום אופן בהריון וכמו כן התכשיר איננו מיועד לנשים בגיל הבלות. בשלבים המוקדמים של הטיפול יש עליה ברמת טסטוסטרון, על כן התסמינים עלולים דווקא להחמיר.

מידע

אופן נטילת התרופה

תרסיס לאף, שתל להזרקה תת-עורית.

תדירות וזמן נטילה

בהתאם להוראות הרופא. השתל להזרקה תת עורית מיועד לטיפול בסרטן הערמונית, התכשיר מיועד לטיפול ממושך, משך הטיפול יקבע ע"י הרופא. הזרקה תת-עורית תעשה כל 2-3 חודשים. התרסיס לאף מיועד לכל ההתוויות. בנשים - כדי להבטיח העדר הריון, רצוי להתחיל הטיפול 2-1 ימים לאחר תחילת המחזור, או לבצע בדיקת הריון. יש להפסיק נטילת גלולות למניעת הריון לפני תחילת הטיפול. בגברים יש להתחיל השימוש בתרסיס לאחר 7 ימי טיפול בסופרפקט זריקות. מומלץ להוסיף נוגד אנדרוגן 5 ימים לפני תחילת הטיפול ולהמשיך במשך 4-3 השבועות הראשונים לטיפול. מאחר והשפעת התרופה מותנית בהצטברות כמות מסוימת בגוף, יש להקפיד להשתמש בתרופה בזמנים קצובים ובמרווחי זמן שווים, כפי שנקבע ע"י הרופא.

טווח המינון

המינון לפי הוראת הרופא בהתאם להתוויה שלשמה ניתן הטיפול.

תחילת ההשפעה

בהתאם להתוויה שלשמה ניתן הטיפול.

משך ההשפעה

בהתאם להתוויה שלשמה ניתן הטיפול.

תזונה

אין הגבלות.

אחסון

את התרסיס לאף יש לאחסן בקירור ולאחר פתיחת הבקבוק ניתן להשתמש בתוכנו במשך 5 שבועות בלבד. את הבקבוק הפתוח יש לאחסן בטמפרטורת החדר ולהגן מחום ישיר. את השתל להזרקה תת-עורית יש לאחסן בטמפרטורת החדר.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אך במידה והגיע הזמן למנה הבאה יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.

הפסקת התרופה

גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.

מינון עודף

במקרה של מינון עודף ייתכנו תסמינים כגון: כאב ראש, עצבנות, גלי חום, סחרחורת, בחילה, כאב גב ובצקות.

אזהרות

הריון

לא ניתן בשום אופן. עלול לגרום להפלה (X)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

תינוקות וילדים

לא ניתן בדרך כלל.

קשישים

סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.

אלכוהול

מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • דימום לא מוסבר מהנרתיק
 • דיכאון
 • יתר לחץ דם
 • סוכרת
 • הריון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: כאבי עצמות (לחולים הסובלים מגרורות בעצמות), חולשה בשרירי הרגליים, השתנה מרובה וקרישי דם. את רוב התופעות האלו ניתן למנוע במתן בו זמני של נוגד אנדרוגנים בתחילת הטיפול. תופעות לוואי נוספות: שינויים בצמיחת השיער, עליה בלחץ דם (לחולים סובלים מיתר לחץ דם), ירידה ברמת הסוכר בדם, עליה ברמת אנזימי הכבד, שינוי רמת שומני הדם, עליה ברמת בילירובין בדם, ירידה במספר כדוריות דם לבנות וטסיות דם, כאב ראש, דפיקות לב מהירות, עצבנות, עייפות, הפרעות בשינה, נמנום, הפרעות בזיכרון, בריכוז, חוסר יציבות רגשית, חרדה, מצב רוח דכאוני או החמרת דכאון קיים (נדיר), סחרחורת, הפרעות בשמיעה, צלצולים באזניים, הפרעות בראיה, הרגשת לחץ מאחורי העיניים, בחילה, הקאה, צימאון מוגבר, שלשול, עצירות, שינויים בתיאבון, שינויים במשקל גוף, כאבי שרירים ועצמות, ירידה בצפיפות העצם היכולה להתפתח לאוסטאופורוזיס ולעלייה בסיכון לשברים בעצמות, כאבי גב כולל כתפיים ועצמות, כאבי פרקים, גירוי רירית האף, דימום מהאף, הפרעות בחוש טעם וריח. בגברים: גלי חום, דיכוי הפעילות המינית, בצקת פרקים וגפיים תחתונות, הגדלת השד (ללא כאב מלווה). בנשים: דימום דמוי מחזור (בד"כ בשבועות הראשונים לטיפול) באנדומטריוזיס, הפסקה בדימום עלולה להופיע בשבועות הראשונים של הטיפול והתפרצות דימום עלולה להופיע בהמשך. גלי חום, הזעה מוגברת, יובש בוגינה, הפחתת הפעילות המינית, כאבים בקיום יחסי מין, תתכן הופעה של דלדול העצמות לאחר מספר חודשי טיפול. שינוי בגודל השד, התקשות השד, התפצלות ציפורניים, אקנה, יובש בעור, בצקת פנים וגפיים, הפרשת חלב, כאבי בטן תחתונה, יובש בעיניים (רגישות אצל נשים המרכיבות עדשות מגע). בשלבים הראשונים של הטיפול יכולות להתפתח ציסטות בשחלות. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: תופעות אלרגיות, כאב ראש חמור יש לשקול את הפסקת הטיפול, טרומבוזיס עם אמבוליזם של הריאות והיפרסטימולציה של השחלות - יש לדווח לרופא מיד.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[תרופות לטיפול בסוכרת]: בוסרלין מוריד את רמות הסוכר בדם, על כן במתן משולב עם תרופות לטיפול בסוכרת יש לנטר רמות הסוכר בדם ובמידת הצורך להפחית את מינון התרופות נוגדות הסוכרת. [תרופות נוגדות גודש באף]: יש לחכות פרק זמן של 30 דקות לפחות בין נטילת התרסיס לאף לבין נטילת תרופות נוגדות גודש באף.

השפעת שימוש ממושך

בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקת רמת טסטוסטרון בדם כל 3 חודשים. לסובלים מיתר לחץ דם - בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות לחץ דם. לסובלים מסכרת - יש לבצע בדיקות רמות סוכר בדם. בשימוש ממושך התרופה עלולה לגרום לשיבושים הורמונליים ולירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס).

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר בנימין רצקין
ד"ר בנימין רצקין רפואת שיניים
ד"ר עבד עוודי
ד"ר עבד עוודי רפואת שיניים
ד"ר דוד ישי
ד"ר דוד ישי יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו