דלג לתוכן

בדיקת תרבית כיח (SPUTUM CULTURE)

ריאות
2 דקות קריאה
כיח (Sputum) הוא נוזל סמיך המופרש מהתאים בדופן דרכי האוויר והריאות. בגופנו קיים מנגנון מוקוסיליארי לפינוי כיח המורכב מתאים בעלי בליטות זעירות דמויות שיער המובילות את הכיח במעלה דרכי הנשימה עד לחלל הלוע. אותו כיח מכיל תאים, חלבונים, שומנים ותרכובות שונות, ובאמצעות ניתוח הרכבו ניתן ללמוד רבות על מצבים שונים המשפיעים על מערכת הנשימה והריאות בפרט. במקרים רבים של זיהום במערכת הנשימה (דלקת ריאות, ברונכיטיס ועוד), הגורם המחולל יימצא גם הוא בהרכב הכיח. באמצעות תרבית כיח ניתן לקבוע גורם זיהומי למחלות במערכת הנשימה ולזהות את הגורם המחולל[1].

אחות מבצעת בדיקת תרבית כיח במטופל
צילום: shutterstock | Tijana Simic

מטרת הבדיקה

הבדיקה נועדה לשמש ככלי באבחנת זיהומים של מערכת הנשימה ככלל, ושל דלקת ריאות בפרט. לאחר זיהוי חיידק, לרוב תבוצע בדיקת רגישות לאנטיביוטיקה על מנת לסייע בקביעת הטיפול התרופתי הנדרש[2].

מחלות ומצבים בריאותיים שהבדיקה יכולה לזהות

[3]
 • דלקת ריאות – קיימים סוגים שונים של דלקת ריאות וגורמים שונים לכל סוג. בתרבית כיח ניתן לזהות בעיקר גורמים חיידקיים ופטרייתיים.
 • אבצס (מורסה) בריאה – אוסף של מוגלה ברקמת הריאה, עלול להופיע בתור סיבוך של דלקת ריאות.
 • שחפת – נגרמת מחיידק השחפת (M. tuberculosis) ועלולה לגרום לתסמיני ריאות מגוונים לצד תסמינים כלליים.
 • ברונכיטיס – דלקת של הסמפונות, מתאפיינת בייצור מוגבר של כיח וליחה, שיעול וקושי בנשימה.
 • החמרה חריפה של מחלת ריאות חסימתית כרונית.
 • החמרה של ברונכיאקטזיס (רחבת סמפונות) או ציסטיק פיברוזיס (לייפת) – מחלות המעמידות את החולה בסיכון מוגבר לדלקות שונות במערכת הנשימה.

התסמינים הנפוצים ביותר במחלות אלו כוללים:
 
 • שיעול עם ליחה.
 • חום.
 • צמרמורות.
 • קוצר נשימה.
 • כאב בחזה שמחמיר בנשימות עמוקות ובשיעול.
 • תשישות. 

אוכלוסיות בסיכון

מומלץ לבצע את הבדיקה בהוראת רופא.ה ובהופעת תסמינים המתאימים לאחת מהמחלות המוזכרות לעיל. מומלץ במיוחד לבצע את הבדיקה במקרה של דלקות חוזרות, מערכת חיסון מוחלשת ובמבוגרים. אין איסורים מיוחדים על ביצוע הבדיקה אך מומלץ תמיד להיוועץ ברופא.ה המטפל.ת[4].

אופן ביצוע הבדיקה

[4]
הכנות לבדיקה
לא נדרשות הכנות מיוחדות לבדיקה. שתיה מרובה ביום לפני תקל על פינוי הכיח לצורך הבדיקה ושטיפת הפה לפני הבדיקה תסייע להבטיח את אמינותה.

מהלך הבדיקה
הבדיקה כוללת איסוף דגימת כיח. יש לבצע שיעול עמוק ועוצמתי על מנת לחלץ כיח אל תוך כלי קיבול. טפיחות על החזה ונשימת אדים עשויים לסייע בחילוץ הכיח.

לאחר הבדיקה
אין הנחיות מיוחדות לאחר הבדיקה. תוצאות יגיעו לרוב תוך ימים בודדים.

אזהרות

סיכון: הבדיקה אינה פולשנית ואינה חושפת את הנבדק.ת לסיכונים[5].

פענוח תוצאות

[4]
תוצאה שלילית 

עיבוד הדגימה לא הביא לזיהוי גורם זיהומי מחולל. משמעות תוצאה שלילית היא שהגורם למחלה אינו זיהומי, או שלא ניתן לזהותו עקב מגבלות הבדיקה.

תוצאה חיובית
תוצאה חיובית מעידה על גורם זיהומי למחלה. באמצעות בחינה מיקרוסקופית, צביעה, ובדיקות נוספות ניתן לזהות באופן מדויק את הגורם. באמצעות קביעת הגורם ניתן להתאים טיפול ספציפי ויעיל למחלה. בנוסף, תוצאות מסוימות עלולות לחייב בבידוד על מנת למנוע את המשך הפצת הגורם והדבקה נוספת.

רמת סיכון:

הכי נמוך
רופאים בתחום
ד"ר נדים חבשי
ד"ר נדים חבשי אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
מומחה אף אוזן וגרון ניתוחי ראש צוואר
ד"ר מאיר קרופסקי
ד"ר מאיר קרופסקי ריאות
5.0
( 6 חוות דעת )
"ד״ר קרופסקי, הרשים אותי מאד כמומחה בתחומו, עם ידע רפואי נרחב ביותר. במקביל ״ולמרות״ מומחיותו, הוא צנוע, אנושי, ואמפטי ביותר. שלא נזדקק לו ולדומיו, אך אם וכאשר נזדקק, הוא כתובת ראויה ומומלצת ביותר."
ד"ר ערן אורבוך
ד"ר ערן אורבוך אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
מומחה ברפואת אא"ג וניתוחי ראש צוואר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו