מתיחת פנים ( Face lift Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

מטרת הניתוח

ניתוח מתיחת פנים מטרתו למתוח את עור הפנים והרקמות שמתחתיו, על מנת להפחית סימנים המעידים על הזדקנות העור (קמטים, קפלי עור ושומן וכו'). מדובר בניתוח שנעשה למטרות אסתטיות בלבד, לרוב אצל נשים, המעוניינות בהשגת מראה "צעיר" יותר.

עם הזדקנות העור, וככל שהעור חשוף לשמש יותר במהלך חייו, מופיעים קפלי עור מעל הלחיים, בקדמת המצח, ובאזור הצוואר וקו הלסת. הסיבה נעוצה בפגיעה ברקמת הקולגן והאלסטיות התקינה של העור במהלך החיים.
מתיחת פנים מתבצעת על ידי מתיחת העור, ביטול קפלים ועודפי עור בפנים, הבלטת קו הלסת והלחיים, וסילוק עודפי השומן אשר מצויים מתחת לסנטר. 

ניתוח מתיחת פנים נעשה בד"כ על מנת לשפר את הדימוי העצמי המטופל, וזו הסיבה העיקרית בגינה אנשים פונים לביצוע ניתוח אסתטי, שאינו בעל נחיצות רפואית.

ההכנה לניתוח 

לפני ניתוח מתיחת פנים יתבצע מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופל מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותו לניתוח מסוג זה.

המנתח יבדוק, ע"פ סוג העור, מרקמו, עוביו וכו'- האם מתאים לניתוח מסוג זה.

לקראת ניתוח מתיחת פנים, מנתח פלסטי יפנה את המטופל לבדיקות לפי הצורך- לרוב אין צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם ובדיקת כימיה בדם. אנשים מבוגרים יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה מקדים ו/או אק"ג.

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית. יש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.


ניתוח מתיחת פנים עם חוטיתהליך הניתוח


ניתוח מתיחת פנים יכול להתבצע במספר טכניקות ניתוחיות בהתאם לניסיון המנתח וכמות השריר והשומן אצל המטופל.

לאחר חיטוי של האזור, נעשה חתך של העור באזור הסנטר התחתון, לרוב בקו הלסת, לצורך הסרת קפלי עור צווארים. העור מורם, ונחשפת רקמת השריר מתחתיו. השריר נמתח ונתפר ללא חיתוך שלו. בהתאם מסירים עודפי עור ושומן, ותופרים את העור במיקומו החדש.

חתכים נוספים נעשים לרוב לפני האוזניים ומאחוריהן, בין השערות, ובצדדים, והפעולה חוזרת על עצמה בכל אזור בנפרד, בהתאם לכמות העור הקיימת ומידת המתיחה הנדרשת.

עם סיום הניתוח הפנים ייחבשו בחבישה אלסטית. לעיתים המנתח ישאיר נקז או מספר נקזים, לצורך ניקוז שאריות נוזל ודם מהרקמה.

משך זמן ניתוח מתיחת פנים כ-2-3.5 שעות.סיכונים בניתוח


סיכונים כלליים בניתוחים:זיהום בפצע הניתוח
- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.


דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם נפתח ומדמם.

צלקות - אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח. רופא בעל ניסיון יודע להעריך איזה סוג עור יתמודד עם תהליך הריפוי בצורה הטובה ביותר.


סיכוני ההרדמה - לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנפילקטי).סיכונים ספציפיים לניתוח מתיחת פנים:פגיעה עצבית - בעצב הפנים (facial nerve) או סעיפיו, אשר יכולה לגרום לנזק תחושתי, או חולשת שרירים שתקשה על הרמת הגבות, החיוך והרמת העפעף.


נפיחות הפנים - עקב ריבוי הטראומה המקומית באזור עדין, לרוב חולפת תוך שבועיים.הטיפול אחרי הניתוח


לרוב המטופל נשאר להשגחה באשפוז עד 24 שעות לאחר ניתוח מתיחת פנים. יש להימנע ממתיחה או כיפוף צווארי וכן שימוש בשרירי הפנים בימים הראשונים לאחר הניתוח.

החבישה האלסטית תוסר תוך מספר ימים, כתלות בהפסקת הדימומים.

יתכנו שטפי דם תת עוריים מרובים ונפיחות, אשר נספגים בד"כ תוך כשבועיים.

במידה וישנם כאבים ניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך.

זמן ההחלמה הכללי הוא לרוב כ-10 ימים. אין צורך בהסרת התפרים, שכן מדובר בתפרים נספגים פיזיולוגיים (למעט אם ישנן סיכות מתכת).

תוצאות ניתוח מתיחת פנים מושפעות ע"י מספר רב של גורמים, וביניהם גיל המטופל, עובי העור, סוג העור, גמישותו ועוד. קצב ההחלמה הינו שונה ממטופל אחד לשני, ולרוב תוצאת ניתוח מתיחת פנים מתקבלות באופן סופי רק לאחר מספר שבועות עד חודשים.


המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון.

שאלות על מתיחת פנים? פנו לפורום מתיחת פנים >

מומחים


מאמרים לפי נושא מתיחת פנים

מאמרים נוספים בתחום
כאשר מטופל מחליט לעבור ניתוח פלסטי עליו לשאול את עצמו לא רק איזה ניתוח הוא מעוניין לעבור ולמה, ולא רק מי הוא היה מעוניין שינתח אותו - אלא גם מתי הוא רוצה לעבור אותו. הרי ידוע כי לכל ניתוח פלסטי יש את ...
יש שלב בחיים,  בו אנו מסתכלים במראה  ומגלים שמראה הפנים המשתקפות אלינו איננו המראה שזכור לנו מצעירותנו. זה השלב בו אנו מתחילים להרהר בקול רם באופציה לעבור ניתוח הרמת פנים (קרי מתיחת פני...

שאלות ותשובות לפי נושא מתיחת פנים

בתחום
עור נפול או מדולדל מופיע בדרך כלל כתוצאה מן העלייה בגיל. קפלים ומצבורי שומן מופיעים עם הגיל בעיקר באזור הצוואר, וקמטים עמוקים מתחילים להופיע באזור אשר נמצא בין הפה לאף. קו המתאר של הלסת גדל, נוצר &quo...
לרוב כן, כתלות בסיבת הפניה לניתוח, שכן במקרים בהם נדרשים תיקונים משמעותיים של הרקמה, לרוב המנתח יעדיף להתמקד בניתוח יחיד, ולא לשלב או לעקב סוגים רבים של פרוצדורות. מבין הניתוחים האסתטיים האחרים נהוג ...

פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לק בניתוח הגדלת חזה אושרה 22/02/2020 20:27
 • היי..האם באמת אפשר לבחור אם להוריד לק באצבעות ביידים או ברגליים?

 • + הוסף תגובה
לק בניתוח הגדלת חזה פרופ' ליאור הלר 22/02/2020 22:15
 • שלום אושרה. בזמן הניתוח שמים על האצבע מכשיר שמודד אחוז החמצן בדם ולכן מבקשים להוריד את הלק. לא צריך להוריד את הלק ברגים. בברכה

 • + הוסף תגובה
ביקשו ממני לבחור להוריד או בידיים או ברגליים כותבת השאלה 22/02/2020 22:57
לק בניתוח הגדלת שדים פרופ' ליאור הלר 22/02/2020 23:06
 • זה בסדר. אפשר לשים את מכשיר הסטורציה שבודק אחוזי חמצן בדם גם באצבעות הרגלים. המרדים יבדוק במקום שבו את מורידה את הלק

 • + הוסף תגובה
הגדלת חזה וגודלה דניאלי 21/02/2020 15:36
 • מתי מתחיל לרדת קצת מהגודל של החזה?והאם הוא יורד משמעותית

 • + הוסף תגובה
הגדלת חזה וגודלה פרופ' ליאור הלר 21/02/2020 18:41
 • שלום דניאלי מיד לאחר הניתוח יש בצקת שתורמת לגודל השד. בצקת זאת יורדת בשלושת החודשים הראשונים לאחר הניתוח ולמעשה כבר לאחר חודשים אפשר להגיע לגודל שהוא מאד קרוב לתוצאה הסופית. בברכה

 • + הוסף תגובה
גודל השתל נועם 22/02/2020 00:23
 • דוקטור פחוצ או יותר אתה יכול להגיד לי על גודל השתלים 355 ו375 האם הם נחשבים לקטנים?

 • + הוסף תגובה
גודל השתל פרופ' ליאור הלר 22/02/2020 22:22
 • שלום נועם שתלים בנפחים שציינת נחשבים על הצד הגדול של השתלים. יחד עם זאת חשוב איך השתל מתאים לגוף ולשד שלך כלומר אותם שתלים יכולים להיחשב גדולים אצל בחורה מסוימת וקטנים אצל בחורה עם מבנה שד וגוף שונה. בברכה

 • + הוסף תגובה
מתחת לשריר ומעל לשריר נועה 22/02/2020 14:38
 • דוקטור הרוםא המנתח שלי אמר שהניתוח יעשה מתחת לשריר ואני מפחדת כי שמעתח שהוא יוותר כואב.. וגם אם עושים מתחת לשריר צריך לקחת יותר גדול כי הוא אוטומטית קטן ב20 סמק ואני לא רוצה ממש טבעי אבל גם לא ענק. מה לעשות?

 • + הוסף תגובה
מתחת לשריר ומעל לשריר פרופ' ליאור הלר 22/02/2020 22:18
 • שלום נועה אם יש לך מספיק רקמת שד כדי שתאפשר כיסוי טוב של השתל אפשר לבקש מהמנתח שלך לעשות את הניתוח מעל השריר. אם את מרגישה שהוא מרגיש לא נוח עם ניתוח מעל השריר אפשר לבקש חוות דעת שניה ממנתח נוסף. בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!