מתיחת פנים ( Face lift Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

מטרת הניתוח

ניתוח מתיחת פנים מטרתו למתוח את עור הפנים והרקמות שמתחתיו, על מנת להפחית סימנים המעידים על הזדקנות העור (קמטים, קפלי עור ושומן וכו'). מדובר בניתוח שנעשה למטרות אסתטיות בלבד, לרוב אצל נשים, המעוניינות בהשגת מראה "צעיר" יותר.

עם הזדקנות העור, וככל שהעור חשוף לשמש יותר במהלך חייו, מופיעים קפלי עור מעל הלחיים, בקדמת המצח, ובאזור הצוואר וקו הלסת. הסיבה נעוצה בפגיעה ברקמת הקולגן והאלסטיות התקינה של העור במהלך החיים.
מתיחת פנים מתבצעת על ידי מתיחת העור, ביטול קפלים ועודפי עור בפנים, הבלטת קו הלסת והלחיים, וסילוק עודפי השומן אשר מצויים מתחת לסנטר. 

ניתוח מתיחת פנים נעשה בד"כ על מנת לשפר את הדימוי העצמי המטופל, וזו הסיבה העיקרית בגינה אנשים פונים לביצוע ניתוח אסתטי, שאינו בעל נחיצות רפואית.

ההכנה לניתוח 

לפני ניתוח מתיחת פנים יתבצע מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופל מחלות רקע שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח, ואת הסיבות המביאות אותו לניתוח מסוג זה.

המנתח יבדוק, ע"פ סוג העור, מרקמו, עוביו וכו'- האם מתאים לניתוח מסוג זה.

לקראת ניתוח מתיחת פנים, מנתח פלסטי יפנה את המטופל לבדיקות לפי הצורך- לרוב אין צורך בבדיקות מרובות למעט ספירת דם ובדיקת כימיה בדם. אנשים מבוגרים יותר לעיתים יתבקשו לערוך גם צילום חזה מקדים ו/או אק"ג.

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית. יש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. אין לשתות אלכוהול כ-48 שעות ולשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.


ניתוח מתיחת פנים עם חוטיתהליך הניתוח


ניתוח מתיחת פנים יכול להתבצע במספר טכניקות ניתוחיות בהתאם לניסיון המנתח וכמות השריר והשומן אצל המטופל.

לאחר חיטוי של האזור, נעשה חתך של העור באזור הסנטר התחתון, לרוב בקו הלסת, לצורך הסרת קפלי עור צווארים. העור מורם, ונחשפת רקמת השריר מתחתיו. השריר נמתח ונתפר ללא חיתוך שלו. בהתאם מסירים עודפי עור ושומן, ותופרים את העור במיקומו החדש.

חתכים נוספים נעשים לרוב לפני האוזניים ומאחוריהן, בין השערות, ובצדדים, והפעולה חוזרת על עצמה בכל אזור בנפרד, בהתאם לכמות העור הקיימת ומידת המתיחה הנדרשת.

עם סיום הניתוח הפנים ייחבשו בחבישה אלסטית. לעיתים המנתח ישאיר נקז או מספר נקזים, לצורך ניקוז שאריות נוזל ודם מהרקמה.

משך זמן ניתוח מתיחת פנים כ-2-3.5 שעות.סיכונים בניתוח


סיכונים כלליים בניתוחים:זיהום בפצע הניתוח
- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.


דימום - בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם נפתח ומדמם.

צלקות - אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח. רופא בעל ניסיון יודע להעריך איזה סוג עור יתמודד עם תהליך הריפוי בצורה הטובה ביותר.


סיכוני ההרדמה - לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנפילקטי).סיכונים ספציפיים לניתוח מתיחת פנים:פגיעה עצבית - בעצב הפנים (facial nerve) או סעיפיו, אשר יכולה לגרום לנזק תחושתי, או חולשת שרירים שתקשה על הרמת הגבות, החיוך והרמת העפעף.


נפיחות הפנים - עקב ריבוי הטראומה המקומית באזור עדין, לרוב חולפת תוך שבועיים.הטיפול אחרי הניתוח


לרוב המטופל נשאר להשגחה באשפוז עד 24 שעות לאחר ניתוח מתיחת פנים. יש להימנע ממתיחה או כיפוף צווארי וכן שימוש בשרירי הפנים בימים הראשונים לאחר הניתוח.

החבישה האלסטית תוסר תוך מספר ימים, כתלות בהפסקת הדימומים.

יתכנו שטפי דם תת עוריים מרובים ונפיחות, אשר נספגים בד"כ תוך כשבועיים.

במידה וישנם כאבים ניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך.

זמן ההחלמה הכללי הוא לרוב כ-10 ימים. אין צורך בהסרת התפרים, שכן מדובר בתפרים נספגים פיזיולוגיים (למעט אם ישנן סיכות מתכת).

תוצאות ניתוח מתיחת פנים מושפעות ע"י מספר רב של גורמים, וביניהם גיל המטופל, עובי העור, סוג העור, גמישותו ועוד. קצב ההחלמה הינו שונה ממטופל אחד לשני, ולרוב תוצאת ניתוח מתיחת פנים מתקבלות באופן סופי רק לאחר מספר שבועות עד חודשים.


המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון.

שאלות על מתיחת פנים? פנו לפורום מתיחת פנים >

מומחים


מאמרים לפי נושא מתיחת פנים

מאמרים נוספים בתחום
כאשר מטופל מחליט לעבור ניתוח פלסטי עליו לשאול את עצמו לא רק איזה ניתוח הוא מעוניין לעבור ולמה, ולא רק מי הוא היה מעוניין שינתח אותו - אלא גם מתי הוא רוצה לעבור אותו. הרי ידוע כי לכל ניתוח פלסטי יש את ...
יש שלב בחיים,  בו אנו מסתכלים במראה  ומגלים שמראה הפנים המשתקפות אלינו איננו המראה שזכור לנו מצעירותנו. זה השלב בו אנו מתחילים להרהר בקול רם באופציה לעבור ניתוח הרמת פנים (קרי מתיחת פני...

שאלות ותשובות לפי נושא מתיחת פנים

בתחום
עור נפול או מדולדל מופיע בדרך כלל כתוצאה מן העלייה בגיל. קפלים ומצבורי שומן מופיעים עם הגיל בעיקר באזור הצוואר, וקמטים עמוקים מתחילים להופיע באזור אשר נמצא בין הפה לאף. קו המתאר של הלסת גדל, נוצר &quo...
לרוב כן, כתלות בסיבת הפניה לניתוח, שכן במקרים בהם נדרשים תיקונים משמעותיים של הרקמה, לרוב המנתח יעדיף להתמקד בניתוח יחיד, ולא לשלב או לעקב סוגים רבים של פרוצדורות. מבין הניתוחים האסתטיים האחרים נהוג ...

פורומים ניתוחי אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מכה באף לאחר ניתוח גלעד 27/11/2020 15:57
 • שלום ד״ר יעקב אני בן 21 ולפני כ 10 חודשים עשיתי ניתוח מחיצות וגם ניתוח אסתטי באף, ביום שישי האחרון שיחקתי כדורגל ובזמן המשחק כדור שנבעט פגע לי באף ובפנים, הרגשתי כאב ל2-3 דקות אבל ירד גם דם. האם זה משהו שאמור להדאיג אותי? אשמח מאוד לתשובתך תודה מראש !

 • + הוסף תגובה
ירדן ירדן 27/11/2020 14:38
 • אשמח להמלצות למנתח פלסטי שמתמחה גם בא.א.ג - צריכה לעבור ניתוח אף חוזר וממש לא רוצה ליפול הפעם🙏🙏

 • + הוסף תגובה
הופעת גבנון לאחר ניתוח אף אדל 04/08/2016 14:16
 • עשיתי ניתוח אף לפני שבועיים, האף שלי היה מאוד יפה רק היו לי שני בליטות בצידי האף שהפריעו לי, כשהורדתי את הגבס האף היה קצת נפוח אבל מאוד אהבתי את התוצאה כי הבליטות התיישרו, אתמול התחילו להופיע לי הבליטות כמו שהיו קודם, השאלה שלי אם זה בעקבות הנפיחות( נפיחות שלא הייתה בשבועיים הראשונים) או שהבליטות יחזרו להיות כמו שהיו קודם ואני יצתרך ניתוח חוזר? אני ממש מתוסכלת כי הוצאתי המון כסף והלכתי לאחד המנתחים הכי מפורסמים בארץ( דר קליין)

 • + הוסף תגובה
הופעת גבנון לאחר ניתוח. ד"ר יעקב בר 05/08/2016 07:12
 • שלום אדל. מדובר בשלב מאוד מוקדם לאחר הניתוח. ייתכן שתישארנה בליטות לאחר ניתוח, אך לא ניתן כרגע לדעת זאת בודאות. צריך לזכור כי האף משתנה שנה שלמה לאחר הניתוח וממילא לא ניתן לנתחו שוב בקרוב . מציע לך להתאזר בסבלנות ולפנות לביקורת בראש ובראשונה לרופא שניתח אותך, אני בטוח שהוא יעשה ככל שביכולתו להביא לתוצאה שתשביע את רצונך.

 • + הוסף תגובה
גבנון לאחר ניתוח אף אדל 06/08/2016 11:34
 • היי תודה על המענה, יש לי עוד שאלה- ממה הגבנון יכול לקרות? כי כשהורדתי את הגבס לא היה גבנון בכלל זה נראה שהורידו אותו בניתוח, יכול להיות שיש לי סוג כזה של סחוס שגם אחרי שמורידים אותו הוא חוזר למצבו הקודם? ואם לא אז ממה זה יכול להיות? שלא הורידו אותו מספיק בניתוח או נפיחות/ בצקות וכאלה? תודה ויום טוב

 • + הוסף תגובה
שאלה לאדל נון 18/11/2020 18:56
 • היי אדל, אני עשיתי ניתוח אף לפני שבועיים וקרה לי בדיוק אותו דבר, אחרי כמה ימים שבורדתי את הגבס יצא לי גבנון וזה ממש מלחיץ אותי וכרגע אין תשובה ברורה מהרופא שלי הוא אןמר לי לחכות ושזה עדיין מוקדם לקבל תוצאה... רציתי לשאול אותך אם זה הסתדר לך בסוף? אשמח אם תעני לי זה ממש ממש חשוב לי תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
ניתוח אף אדל 25/11/2020 20:11
 • היי, כן זה הסתדר לי זה היה רק בצקת.. ממליצה לא להילחץ בכלל כי יכול להיות שגם אצלך זה בצקת או נפיחות.. זה יכול גם לקרות רק בצד אחד של האף ואחרי שנה ואפילו שנה וחצי האף מגיע לתוצאה הסופית שלו.. הכי חשוב זה לא לגעת באף ולא לקבל מכות באף! שיהיה לך בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
ניתוח אף נון 26/11/2020 14:30
 • תודה רבה!! אני מקווה שזה יסתדר לי גם כי זה ממש נראה כמו גבנון ובנוסף יש עצם בולטת בצד יצין מעל הגביון שרואים אותה ממש גם מקדימה וגם בפרופיל וזה מבאס אותי מאוד!!:((

 • + הוסף תגובה
ניתוח אף אדל 26/11/2020 22:41
 • אין מה להתבאס..זה לוקח הרבה זמן עד שהאף מחלים לגמרי.. אצלי לקח יותר משנה וחצי עד התוצאה הסופית.. גם הנשימה שלי הייתה לא טובה וזה הסתדר לי אחרי שנה בערך.. צריך הרבה סבלנות ולא להתרגש בכלל ממה שרואים במראה.. מניסיון שלי👌

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!