סרטן הרחם (Endometrial cancer)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

במאמר זה נתייחס לסרטן הרחם הנגרם מתהליך ממאיר בתאים המצפים את הרחם - אנדומטריום ולא לסרטנים ממרכיבים אחרים של הרחם כדוגמת תאי שריר. בסוג סרטן זה האבחנה מתבצעת לרוב בשלב מוקדם של המחלה, מאחר והתהליך מלווה לרוב בדימום בין שאינו בזמן המחזור החודשי או דימום אצל נשים בגיל הבלות, כך שניתן לטפל בו. רוב המקרים של סרטן הרחם הם בגילאי 50-65 רק 5% מהמקרים הם בקרב נשים בנות פחות  מ- 40.
 

סימפטומים


הסימנים של סרטן הרחם עלולים לבוא לידי ביטוי בדימום וגינאלי אצל אישה שלאחר גיל הבלות, דימומים ארוכים בזמן המחזור החודשי, דימום וגינאלי בין המחזורים החודשיים, הפרשה לא דמית שאינה נורמאלית מהואגינה, כאבים באגן, כאבים בזמן משגל וכן ירידה במשקל ללא דיאטה מכוונת.

במידה ומופיעים אחד מן התסמינים האלו מומלץ לפנות לרופא. תסמינים אלו יכולים להיגרם על ידי גורמים זיהומיים או אחרים שאינם ממאירים. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ על מנת לאפשר טיפול יעיל יותר במידה ומדובר בסרטן הרחם.
 

סיבות וגורמי סיכון

ככלל ישנו איזון מתמיד בגופנו בין כמות התאים המתים לכמות התאים הנוצרים, באמצעות חלוקה, המחליפים אותם. כאשר חלוקת התאים נעשית בצורה לא מבוקרת ונוצרים יותר תאים חדשים מהדרוש נוצר גידול סרטני. תאים אילו עלולים לנדוד ולהגיע לאברים אחרים ולפגוע בתפקוד שלהם וכן לפגוע בתפקוד הרקמה בהם הם נמצאים. עוד לא ברור לגמרי מהו המנגנון המדויק בו נוצר סרטן הרחם אך ככל הנראה ישנו קשר מובהק לעליה בכמות ההורמון, אסטרוגן, ביחס להורמון אחר- הפרוגסטרון. ישנם מספר גורמים הגורמים לחוסר האיזון ההורמונלי הזה:

•    משך תקופת הפוריות – ככל שמועד קבלת המחזור הראשון הוא מוקדם יותר או לחלופין הגעה של גיל הבלות בגיל מבוגר יותר כך האישה הייתה חשופה במהלך חייה לכמויות גדולות יותר של אסטרוגן.

•    מספר  הריונות- עדיין לא ברורה הסיבה לכך אך ככל הנראה ריבוי הריונות מפחית את הסיכון. במהלך ההיריון רמות האסטרוגן גבוהות אך גם רמות הפרוגסטרון כך שככל הנראה השילוב של העלייה בשני ההורמונים דווקא מוריד את הסיכון.

•    מחזור חודשי לא סדיר- מחזור חודשי שאינו סדיר מבטא גם עליות שאינם תקינות בכמות האסטרוגן לעומת הפרוגסטרון כך שבמהלך החיים אישה הסובלת מבעיה זו תיחשף לכמויות גדולות יותר של אסטרוגן.

•    השמנה- האסטרוגן מופרש מהשחלות אך גם מרקמת השומן כך שככל שיש יותר רקמת שומן כך רמת   האסטרוגן גבוהה יותר. בנשים הסובלות מהשמנה הסיכון לסבול מסרטן ברחם הוא פי 2 עד 3.

•    טיפול הורמונלי באסטרוגן- ישנן נשים המקבלות טיפול הורמונלי על מנת להפחית את תופעות גיל המעבר. במידה ויש צורך בטיפול הורמונלי חשוב לשלבו עם פרוגסטרון.

בנוסף ישנם גורמים אחרים המעלים את הסיכון שאינם קשורים לאסטרוגן. כגון: גיל מבוגר יותר, סרטן שד, שחלה או מעי בעבר וטיפול בטמוקסיפן.


חשוב לציין שגם אם קיימים גורמי סיכון לא בהכרח תופיע המחלה.

אבחון ובדיקות

בשלב הראשון הרופא יבצע בדיקה וגינאלית על מנת למשש הימצאות של גושים או שינוי אחר בצורה של הרחם. ניתן לבצע גם בדיקת הדמיה על- קולית (ultrasound) במהלכה ניתן לראות ולמדוד את עובי הרחם. במידה וישנו אזור חשוד ניתן לבצע ביופסיה שבאמצעותה ניתן לאפיין את סוג התאים של הרקמה החשודה.

טיפולים ותרופות

לאחר האבחנה של סרטן הרחם יש לבצע בדיקות נוספות על מנת לאבחן את סוג הגידול ודרגת ההתפשטות שלו באזור הרחם או בכלל הגוף.

בדרך כלל הטיפול הנדרש הוא טיפול ניתוחי במהלכו מבצעים כריתה של הרחם, השחלות, החצוצרות וכן בלוטות הלימפה האזוריות. למרות שמדובר בצעד משמעותי עם השלכות נרחבות לעיתים רבות זהו הצעד הטיפולי היחיד. את בלוטת הלימפה האזוריות יש לבחון על מנת  לראות האם הגידול התפשט והאם יש צורך בטיפולים נוספים. כאשר במצבים בהם הגידול התפשט לבלוטות הלימפה האזוריות וישנו חשש שהגידול התפשט למקומות נוספים בגוף יש לשלב יחד עם הניתוח טיפול באמצעות קרינה, כימותרפיה או טיפול באמצעות ההורמונים פרוגסטין או גונדוטרופינים במינון גבוה.
למרות שכריתת הרחם הוא הטיפול היעיל ביותר, טיפול ההורמונלי יכול לשמש כאופציה טיפולית לאישה צעירה שמעוניינת להימנע מכריתת רחם וסרטן הרחם שלה. ניתן לעשות זאת רק במידה והגידול הינו בשלב מוקדם אם כי יש בכך סיכון של התקדמות המחלה.

למרות שישנו חשש חמור של גרורות של סרטן הרחם במידה והוא מתגלה במצב מוקדם  הטיפול בו יעיל כך שכ-95% יחלימו מהמחלה.

מניעה

למרות שאת סרטן ברחם ברוב המקרים לא ניתן למנוע ישנם מספר צעדים שהוכחו כמורידים סיכון לחלות בסרטן הרחם:

1.   במידה ומשתמשים בטיפול הורמונלי חליפי לאחר גיל הבלות יש צורך להשתמש בטיפול המשלב אסטרוגן   ופרוגסטרון.
2.    שימוש בגלולות למניעת הריון.
3.    משקל גוף תקין ופעילות גופנית.

לסיכום:

בסרטן הרחם גילוי מוקדם הוא משמעותי ומציל חיים לכן במידה ומופיעים התסמינים יש חשיבות לפנות לרופא. במידה וקיימים גורמי סיכון רבים להתפתחות של סרטן הרחם מומלץ להתייעץ עם הרופא לגבי בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן הרחם.
פורומים, גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה נועה 21/07/2019 19:07
 • ד״ר שלום, בת 41, ברקע אנדומטריוזיס לאחרונה כשבועיים אחרי שהוסת מסתיימת יש לי דימום של יומיים-שלושה ומפסיק (דימום בין ויסתי כנראה). הרופא נשים ציין שזה יכול להיות הורמונלי או קשור לאנדומטריוזיס. בבדיקת hpv+ציטולוגיה שבוצעה, חיובי ל hpv מזן 16 hsil. נקבע לי תור לקולופוסקופיה וביופסיה. שאלותיי: 1. האם בהכרח יש קשר בין הדימום לתוצאת הפאפ? 2. האם זה שיש לי דימום אומר שאני כבר בשלב סרטני? 3. האם הביופסיה יכולה להראות תוצאה חמורה יותר מהפאפ ? כלומר האם ייתכן שזה עבר את המצב הטרום סרטני ? אני מאוד פוחדת מכיוון שאין לי עדיין ילדים ואני שרויה בחוסר ודאות נוראי עד הבדיקה. אודה לך באם תוכל להשיב לכל שאלותיי.

 • + הוסף תגובה
המשך שאלה נועה 21/07/2019 19:10
 • יצויין כי הדימום פעמיים בחודש אינו מופיע בכל חודש אלא אחת לחודשיים מאז חודש מרץ או אפריל. בחודש שעבר למשל לא היה דימום פעמיים.

 • + הוסף תגובה
חוששת תמר 16/07/2019 18:14
 • ד״ר שלום, בבדיקת hpv תוצאה חיובית לזן 16 hsil. הופנתי לקולופוסקופיה וביופסיה. הרופא ציין שזה קדם סרטני/טרום סרטן שתי שאלות: 1. האם יכול להיות שזה כבר מחלת סרטן ממש ולא טרום? האם בבדיקת פאפ מזהים שלב של סרטן? 2. מה ההבדל בין שינוי טרום סרטני ברמה גבוהה (כמו אצלי) למצב סרטני ממש. אני לא מצליחה להבדיל מה ההבדל בין התוצאה של טרום סרטן לסרטן ממש. אודה להסבר שלך כי אני ממש חוששת ויש לי זמן להמתין עד הבדיקה.

 • + הוסף תגובה
טרום סרטן צוואר הרחם ד"ר מריו ביינר 20/07/2019 20:15
 • שלום, שינוי טרום סרטני בצוואר הרחם ניתן לרפא ע"י פעולה פשוטה הנקראת קוניזציה. כאשר יש כבר סרטן פולשני, הניתוח יותר נרחב וכולל כריתת רחם רדיקלית ודגימת בלוטות לימפה. כל טוב, ד"ר ביינר

 • + הוסף תגובה
לא כל כך הבנתי תמר 21/07/2019 10:44
 • ד״ר שלום, ראשית, תודה על תשובתך. שנית, לא הצלחתי להבין מתשובתך איך הרופא יכול לדעת שזהו מצב טרום סרטני ולא סרטן עדיין (טרם בוצעו בדיקות קולופסקופיה וביופסיה). האם יכול להיות שהתוצאה של hpv חיובי לזן 16 hsil היא כבר סרטן ממש? אודה לך באם תוכל להשיב לי שוב אני מאד לחוצה.

 • + הוסף תגובה
LIOR test lior test 21/07/2019 13:07
dsfgdsfgs dfgdsfg 21/07/2019 13:08
sdfasdfs adfsadfasedfs 21/07/2019 13:09
 • sdfsadf sadf sad sdasdaf sadf asd sadf sadf sadf sa sadf saf saf sadf asf sadf asf sadf asf aswf

 • + הוסף תגובה
moshe moshe moshe moshe 21/07/2019 14:53
 • moshe moshemoshemoshe moshe moshe moshe moshemoshemoshe moshe moshe moshe moshemoshemoshe moshe moshe moshe moshemoshemoshe moshe moshe

 • + הוסף תגובה
sdfsdffd sdfsdfs 21/07/2019 14:53
test test 21/07/2019 12:55


הצטרפו לאינדקס הרופאים!