המדריך המלא: הדרכים היעילות ביותר למנוע כאבי מחזור

יותר ממחצית מהנשים יסבלו במהלך חייהן מכאבי מחזור - כאבים בבטן התחתונה ובאגן בתקופת הדימום החודשי. מי נמצאת בקבוצת הסיכון ואיזה טיפולים לכאבי מחזור באמת יעילים? המדריך המלא
כתבה פרסומית כתבת חסות


כאבי מחזור, או בשמם הרפואי דיסמנוריאה, הם מצב בו סביב הדימום החודשי מופיע כאב בבטן התחתונה ובאגן. מדובר באחת התופעות הנפוצות ביותר בנשים, והיא לרוב מתרחשת בגיל ההתבגרות ולמשך עד ארבע-חמש שנים מקבלת הווסת הראשונה. מכאן שככל שגיל האישה עולה - שכיחות התופעה יורדת.


קראו עוד: סובלת מכאב באגן שלא עובר? זו הסיבה


דיסמנוריאה, כאבי מחזור, מחולקת לראשונית, בה אין מקור מוגדר לכאב, ושניונית, בה ניתן למצוא מקור או סיבה לכאב, כגון אנדומטריוזיס, רחם שרירני, אדנומיוזיס וכדומה. חשוב להדגיש כי כאבים בזמן המחזור או כאבים שקשורים למחזור מופיעים בדרכים שונות אצל כל אישה. בחלק מהנשים מדובר בתופעה נדירה או קלה, כזו שאין ליחס לה חשיבות רבה, ואילו עבור אחרות מדובר בתופעה שכיחה וחמורה, המפריעה לתפקוד היום יומי ונכנסת תחת ההגדה של כאב אגני כרוני ולכן מצריכה בירור וטיפול המותאם לאישה.מי נמצאת בסיכון לסבול מתופעה של כאבי מחזור?

בסקרים שבוצעו בארצות הברית נמצא כי 50%-90% מהנשים בגיל הפוריות חוו כאבי מחזור. על פי מחקרים בקבוצת הסיכון נמצאות נשים צעירות (מתחת לגיל 30) ורזות (BMI<20) וכן נשים שקיבלו את הוסת הראשונה לפני גיל 12 וסובלות ממחזורים ארוכים, מרוחקים או לא סדירים. יש לציין כי קיים קשר גם לגנטיקה: אם האמא סבלה מכאבי מחזור קשים בנותיה יימצאו בסיכון מוגבר לסבול מכך גם כן.


אם את נמצאת בקבוצת הסיכון יעודד אותך לדעת כי לידה וגיל מתקדם לרוב גורמים להפחתה ניכרת בכאבי מחזור.מה הסיבה לכאבי מחזור?

בזמן המחזור מופרשים ברחם חומרים שונים במטרה לעצור את הדימום. פרוסטגלנדינים מייצגים מרכיב חשוב בתהליך ותורמים להתכווצות הרחם. התכווצויות אלו הן שגורמות לכאבים באגן. הפרוסטגלנדינים גם תורמים לתחושת הבחילה ולהופעת שלשול בעת מחזור.


כאבי מחזור

כאבי מחזור. לידה וגיל מתקדם לרוב גורמים להפחתה ניכרת בכאבים


איך ניתן לדעת שאלו הם כאבי מחזור ולא סתם כאב בטן?

כאשר אלו כאבי מחזור התחושה היא של התכווצויות באזור הבטן התחתונה והאגן. הכאב יכול להקרין לגב ולירכיים אצל חלק מהנשים. הכאב מופיע מעט לפני או ממש עם תחילת הדימום הוויסתי ולרוב חולף תוך יום עד שלושה ימים. הכאב יכול להיום קל, אך הוא עלול להיות גם מאוד חמור , להגביל את פעילות האישה ולפגוע בשגרת החיים שלה.


קראו עוד: גלולות או התקן? מהו אמצעי המניעה היעיל ביותר


כיצד מאבחנים כאבי מחזור?

האבחון כולל שיחה עם רופא הנשים להבנת אופי ותזמון הכאב, כמו גם גורמים מקלים או מרעים, וכן בדיקה גינקולוגית לחיפוש אחר מקור לכאב. מטרת המפגש עם הרופא הינה ההבדלה בין כאבי מחזור ראשוניים לבין שניוניים, ולפי הממצאים ייקבע מהו הטיפול המתאים לאישה. חשוב לציין כי בדיקה תקינה אינה שוללת את קיום הכאב, אלא נוכחות של מצב לא תקין כסיבה לכאב, כגון רחם שרירני או אנדומטריוזיס. במפגש מתקבלת הערכה של מידת הכאב וכמה הוא מפריע לחיי היומיום וכן הבנה על דרכי טיפול שנוסו בעבר ויעילותן.מהן אפשרויות הטיפול בכאבי מחזור?

הטיפול כולל מספר אפשרויות:


NSAID's: מדובר בתרופות נוגדות דלקת ויעילות מאוד בטיפול בכאב מסוגים שונים. במקרה של כאבי מחזור פעילותם נגד ייצור פרוסטגלנדינים ודומיהם מהווה מרכיב חשוב בטיפול. בקבוצה זו נמצא שמות מוכרים כמו אספירין, איבופרופן, אדוויל, נורופן וכדומה, כאשר את חלקן ניתן לרכוש ללא מרשם וחלקן מצריכות מרשם רופא.


היעילות המרבית מתקבלת כאשר מתחילים טיפול בתרופה ממש לפני או בתחילת הופעת הסימפטומים וניתן ליטול אותן במשך יום או יומיים. במידה ומדובר בטיפול ממושך או כרוני יש להיוועץ ברופא ולשקול נטילת נוגדי חומצה לקיבה, למניעת הופעת כיב קיבה.


גלולות משולבות למניעת הריון: מדובר בגלולות "הרגילות" למניעת הריון המכילות אסטרוגן ופרוגסטרון, ומכאן שמן. מדובר בטיפול היעיל ביותר לכאבי מחזור מכיוון שכך מונעים ביוץ ושולטים בכמות הדימום ובתגובה הרחמית אליו. פעילותן, בין היתר, ביצירת רירית רחם דקה ביותר ומכיוון ששם נוצרים הפרוסטגלנדינים, ייצורם מופחת משמעותית וכך מושגת שליטה בכאבים.


שיא ההשפעה מושג לאחר חודשיים עד שלושה חודשי טיפול וכמובן שטיפול זה מתאים רק לנשים שאינן מעוניינת להרות. חשוב לציין כי הטיפול ניתן לא במטרה למניעת הריון אלא לשליטה בסימפטומים, ולכן כן מתאים גם לנשים ונערות שאינן פעילות מינית.


נטילה רצופה של גלולות למניעת הריון: הכוונה היא לנטילת של 21 או 24 הגלולות הפעילות (לפי סוג הגלולות) - ואז להמשיך מיד לחפיסה חדשה ללא הפסקה כלל וללא נטילת גלולות הדמה, אם הן קיימות. טיפול זה מתאים לנשים אשר גם תחת גלולות למניעת הריון אינן משיגות שליטה מספקת בכאב והמטרה היא למנוע הופעת מחזור לתקופה ארוכה ובכך למנוע את כאבי המחזור.


נשים יכולות ליטול גלולות ברצף למשך חודשיים-שלושה ללא כל השפעה בריאותית. אין כל חשיבות לדימום החודשי וניתן ליטול אותן לתקופה ארוכה יותר אם צריך. נטילה רצופה לא פוגעת כלל בבריאות או בפוריות האישה.


בנטילה רצופה יתכן דימום קל או הכתמה לעתים. מדובר בתופעה תקינה שאינה משפיעה על יעילות הגלולות ואינה מצריכה בירור או טיפול. התופעה תחלוף מעצמה עם הזמן ברוב המקרים.


התקן תוך רחמי המכיל פרוגסטרון (Mirena): מדובר בהתקן תוך רחמי למניעת הריון המפריש פרוגסטרון מסוג levonorgestrel. הוא מתאים לנשים שאינן מעוניינת בהריון בשנים הקרובות ועוזר בשליטה על נפח הדימום וכן בכאבי המחזור.


טיפולים לא תרופתיים: מדובר בטיפולים אשר יעילים לבדם רק במצבים קלים, אך בהחלט יכולים לשפר יעילות של טיפולים תרופתיים ולהקל על הסימפטומים.


1.  חום: חימום מקומי של הבטן התחתונה יכול להקל משמעותית על הכאב. מומלץ להשתמש בתכשירים המיועדים לכך, כיוון שהם יוצרו כך שהטמפרטורה לא תהיה גבוהה מספיק לגרום לכוויה. מחקרים הראו כי חום מקומי יעיל כמו איבופרופן ואף יותר מפראצטמול בהקלה על כאב, אבל רוב הנשים מצאו זאת מסורבל והעדיפו ליטול גלולה נגד הכאב. חום מקומי יכול להגביר יעילות של טיפולים אחרים כאשר הוא משולב עימם.


2.  דיאטה/ תוספי תזונה/ טיפולים צמחיים: שינויים בתזונה או תוספי מזון וטיפולים צמחיים שונים לא נמצאו כיעילים בטיפול בכאבי מחזור (דיסמנוריאה) ולכן אינם מומלצים כטיפול. קיימות עדויות שנויות במחלוקת לגבי טיפול בוויטמין B12 ותוספת מגנזיום, אך אין מחקרים טובים התומכים בכך.לגבי ויטמין B1, ויטמין B6 ותוסף שמן דגים, קיים מחקר שהדגים כי היו יעילים יותר בהפחתת כאב מתרופת דמה (פלצבו).


3.  פעילות גופנית: נמצאה כיעילה בהפחתה מסוימת של כאבי מחזור. קיימות עדויות  אישיות בספרות כי אורגזמה יכולה להקל על כאבי המחזור.


4.  טיפול התנהגותי: טיפול התנהגותי על סוגיו (ביופידבק, טכניקות התמודדות וכדומה) יכול לעזור לחלק מהנשים, אך אין מידע מבוסס בנוגע ליעילותו או חוסר יעילותו.


5.  רפואה משלימה: קיימות עדויות מסוימות כי יוגה ודיקור סיני יעילים בהפחתת כאבי מחזור.


6.  מכשיר TENS: מדובר במכשיר המעביר זרם חשמלי קל לאזור הכואב ונמצא כיעיל בהפחתת עוצמת הכאב במצבים מסוימים. יעילותו נמצאה כפחותה מזו של תרופות אך מהווה תחליף טוב בנשים שאינן יכולות או אינן מעוניינות בטיפול תרופתי.


7.  ניתוח: מדובר באפשרות האחרונה בהחלט והיא נדירה ביותר לטיפול בכאבי מחזור ושמורה למקרים חמורים בהם מוצו שאר הטיפולים והאישה עדיין לא מצליחה לתפקד בימי המחזור. בניתוח מבוצע חיתוך של עצבי תחושה לרחם ולטפולות במטרה להקטין או להעלים את תחושת הכאב. יעילות הניתוחים שנויה במחלוקת, בעיקר לטווח ארוך.מה עושים במקרה שכל הטיפולים נכשלו?

בנשים בהן הטיפול התרופתי והמשלים לא עוזר חשוב שהרופא יבצע הערכה מחודשת בחיפוש אחר מקור לכאב (דיסמנוריאה שניונית), ובמידה והוא נמצא יש לטפל בו באופן מכוון. במידה ולא נמצא מקור ברור (דיסמנוריאה שניונית) על הרופא לשקול ביצוע של לפרוסקופיה אבחנתית בחיפוש אחר הסיבה הגופנית שתסביר את הכאב ושלא נצפתה בבדיקות ההדמיה השונות.ד"ר גיא רופא, מומחה ברפואת נשים ומיילדות

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גיא רופא השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יתר לחץ דם וגלולות עדינה 11/01/2016 19:36
 • שלום אני בת 36, רווקה ללא ילדים. נוטלת אסטל מגיל 18 בערך, גם בגלל סיפור של אקנה אבל גם כאמצעי מניעה. לאחרונה במעקב התברר שיש לי לחץ דם גבוה (רקע תורשתי), והתחלתי טיפול תרופתי במינון נמוך. רופאת הנשים שלי אמרה שעליי להפסיק לקחת אסטל, והמליצה לי לקחת סרזט או להשתמש בהתקן החדש - ג'נס. קראתי קצת באינטרנט, והחששות שלי הם: האם אמצעים אלה מותרים לשימוש עם לחץ דם גבוה? האם הם לא תורמים להתפתחות אקנה? האם אחד מהם עדיף על השני? תודה

 • + הוסף תגובה
לחץ דם וגלולות ד"ר גיא רופא 11/01/2016 20:50
 • אכן עדיף לא ליטול גלולות שעלולות להחמיר לחץ דם קיים התקן תוך רחמי פתרון מצויין ונדיר שגורם לפצעונים יחד עם הנוחות שלא צריך ליטול גלולות.

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס עדינה 11/01/2016 20:56
 • תודה רבה על התגובה המהירה! התקן ג'נס מתאים לדעתך?

 • + הוסף תגובה
בהחלט ד"ר גיא רופא 11/01/2016 20:58
רק כדי לוודא, לפני שמחליטה עדינה 13/01/2016 08:34
 • האם גלולת סראזט כן מותרת לשימוש כשיש יתר לחץ דם? האם לגביה יש חשש לאקנה? תודה

 • + הוסף תגובה
מותר ד"ר גיא רופא 14/01/2016 05:47
מחזור עם התקן אביה 01/05/2016 18:22
 • שלום, אני כבר שלושה חודשים עם ההתקן ג'נס, ולא קיבלתי "מחזור רגיל". כלומר, שישנן הפרשות חומות כהות, לעיתים בתחילת ההפרשות יש אודם רגיל. משך ההפרשות האדומות הוא כמה שעות עד יום שלם, וההפרשות החומות בין יום ליומיים. משך התקופה בין הפרשה להפרשה כזו היא לא סדירה. לרוב שלושה שבועות.לרוב כשהן מתרחשות זה מלווה בכאבי בטן האופייניים למחזור, למשך יום אחד בערך. אני בת 20, ללא לידות. האם זה תקין? אם כן, מהו משך התקופה בה הפרשות כאלו מתרחשות?

 • + הוסף תגובה
תקין ד"ר גיא רופא 01/05/2016 20:31
 • אבל אמור להשתפר בחודשים הקרובים אם עד חצי שנה עדיין כך פני לייעוץ לשקול הוצאת ההתקן

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס - תופעות לוואי SHANI 21/03/2017 17:01
 • היי דוקטור, אחרי ניסיונות של כמה שנים למצוא גלולה או פתרון שיקל עלי את כאבי המחזור ויחליש לי את הדימומים. הרופאה המליצה לי עלי התקן בשם ג’נס , התקנתי אותו בתאריך 8.2 וישר קיבלתי מחזור. היה לי מחזור למשך שבועיים ועוד שבוע כתמים, כלומר סה”כ שבוע הפסקה בלי דם. וקיבלתי מחזור שוב ב 10.3 ומאז אני לא מפסיקה לדמם כלל . כשניסתי לחייג לרופאה המזכירה שלה אמרה לי “הגוף צריך להתרגל “. השאלה כמה זמן זה אמור להיות כך? יש כדורים שיכולים להפסיק את הדם? לפחות באופן זמני?

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס - תופעות לוואי SHANI 21/03/2017 17:02
 • היי דוקטור, אחרי ניסיונות של כמה שנים למצוא גלולה או פתרון שיקל עלי את כאבי המחזור ויחליש לי את הדימומים. הרופאה המליצה לי עלי התקן בשם ג’נס , התקנתי אותו בתאריך 8.2 וישר קיבלתי מחזור. היה לי מחזור למשך שבועיים ועוד שבוע כתמים, כלומר סה”כ שבוע הפסקה בלי דם. וקיבלתי מחזור שוב ב 10.3 ומאז אני לא מפסיקה לדמם כלל . כשניסתי לחייג לרופאה המזכירה שלה אמרה לי “הגוף צריך להתרגל “. השאלה כמה זמן זה אמור להיות כך? יש כדורים שיכולים להפסיק את הדם? לפחות באופן זמני?

 • + הוסף תגובה
יש לי סיפור דומה מירי 20/07/2020 23:57
 • אשמח לשמוע את התשובה.. אני נורא מפחדת מתופעות לוואי

 • + הוסף תגובה
יש לי סיפור דומה מירי 20/07/2020 23:57
 • אשמח לשמוע את התשובה.. אני נורא מפחדת מתופעות לוואי

 • + הוסף תגובה
הייי ויס 04/04/2017 00:45
 • הייי נא להגיד לי בבקשה מה הרגשת תוך כדי התקנת ההתקן? האם יש כאבים בלתי נסבלים?

 • + הוסף תגובה
החמרה של אקנה עם התקן Bhygv 17/01/2018 07:32
 • עם התקן חודש. חלה החמרה קשה במצב האקנה. בנוסף יש דימום ללא הפסקה מאז החדרת ההתקן.

 • + הוסף תגובה
2 גלולות באותו יום שולה 06/12/2012 00:05
 • היי בטעות לקחתי 2 גלולות באותו יום. אני מבינה שצריך לסיים את החבילה ולחכות 7 ימים כרגיל הייתי רוצה להתחיל את החפיסה הבאה באותו יום כרגיל (ראשון) האם אני יכולה לקחת גלולה נוספת כדי להשלים יום נוסף ל21 ואז לחכות שבעה? מה הן תופעות הלוואי של הגלולה הנוספת שלקחתי? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גלולות דר' משה רויבורט 15/12/2012 12:18
 • תיתכן תלונה של בחילות. אין מניעה להתחיל את החפיסה הבאה יום מוקדם יותר או מאוחר יותר.

 • + הוסף תגובה
נטילת 2 גלולות באותו היום. שילת 17/03/2020 00:43
 • היי בטעות נטלתי 2 גלולת אחת בצהריים סביב השעה 2-3 ואחת ב12 בלילה . מה עושים ? להמשיך לינטול רגיל ? או לא לקחת פשוט למחרת אני ממש בלחץ ולא יודעת מה לעשות.

 • + הוסף תגובה
נטילת גלולות זיו 15/07/2020 09:25
 • היי אשמח שתעדכני אותי מה עשית אני גם באותה בעיה

 • + הוסף תגובה
ווסת מוזרה אורטל 18/01/2012 21:24
 • החודש נטלתי פוסטינור (פחות מ- 24 שעות לאחר קיום יחסי מין), וציפיתי לווסת תקינה, אולם, להפתעתי היה "דימום" שהקדים ביומיים (21 יום מהווסת האחרונה) שאני לא בטוחה כי הוא באמת משקף את הווסת כי הוא היה חלש מאוד, דימום שדמה יותר להכתמה ולא לדימום של וסת. רציתי להתחיל לקחת גלולות אבל לא ידעתי האם זה נחשב ווסת? האם זו תופעה שגרמה גלולת הפוסטינור? האם יש חשש להריון? מה מומלץ לעשות? לתשובתך אודה.

 • + הוסף תגובה
דימום אחרי פוסטינור דר' אבישלום שרון 21/01/2012 12:30
 • שלום אורטל, הדימום שאת מתארת אינו ווסת. הוא אופייני לאחר פוסטינור. חכי לווסת האמיתית. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה בגינקולוגיה ומיילד מנתח בכיר בלפרוסקופיה

 • + הוסף תגובה
דימום מוזר שבועיים לפני מחזור שילת 13/07/2020 13:14
 • אני בת 18. לפני שבוע לקחתי פוסטינור(תוך 27 שעות) והיום(ה-13.7) הופיע לי מן דימום מוזר בצבע חום/כתום לא ברור, המחזור שלי בדרך כלל מגיע ב28... הדימום הוא דימום נורא עדין וחלש אבל קראתי שגם לפני מחזור יש דימום כזה...

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!