עששת (Cavities)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

עששת משמעותה אזורים הנגועים בריקבון על גבי השיניים אשר מתפתחים לנקבים זעירים או חורים. עששת, המכונה גם ריקבון השן, הינה תוצאה של שילוב מספר גורמים וביניהם: תחזוקת ניקיון לקויה של השיניים, אכילת ממתקים וחטיפים ושתיית משקאות המכילים סוכר.

עששת וריקבון השן הן אחת מבעיות הבריאות הנפוצות ביותר ברחבי העולם כולו. העששת נפוצה ביותר אצל ילדים ואצל מתבגרים. אך כל אדם שבפיו שיניים עלול ללקות בעששת, החל בתינוקות וכלה במבוגרים.

במידה ועששת אינה מטופלת, החורים הולכים וגדלים עד כדי גרימת כאבי שיניים חמורים, דלקות, אובדן השיניים וסיבוכים אחרים. ידוע כי ביקור שגרתי אצל רופא שיניים, צחצוח קפדני של השיניים ושימוש בחוט דנטאלי על בסיס קבוע הם הבסיס הטוב ביותר למניעת עששת וריקבון השיניים. 

בוודאי תופתעו לשמוע כי גבינה יכולה לסייע במניעת התפתחות עששת בשיניך, וכי אכילת חטיפי צ'יפס מזיקה לשיניים יותר מאשר חטיפים ממותקים. הגילוי המוקדם והטיפול המיידי בעששת וריקבון השיניים יחסכו לך כאבים ועלויות כספיות – בנוסף לשמירה מפני אובדן השיניים שלך.

סימפטומים


התסמינים הראשונים להתפתחות עששת או ריקבון השן משתנים ממקרה למקרה, והם תלויים במידת החומרה והמיקום של העששת. כאשר העששת או ריקבון השן נמצאים בתחילתם, ייתכן והם לא יהיו מלווים בתסמינים כלל.

ככל שהעששת הולכת ומחמירה, היא תהיה מלווה בתסמינים כגון:

·          כאבי שיניים
·          רגישות בשיניים
·          כאב עמום או חד בזמן אכילה או שתייה של מתוקים, מאכלים חמים או קרים
·          כאב הנמשך גם לאחר סיום האכילה או השתייה
·          חורים בשיניים הנראים לעין
·          כאב בזמן נגיסה במזון
·          מוגלה הנוצרת סביב השן

סיבות וגורמי סיכון

סביבת הפה שלך, כמו איברים אחרים בגופך, מכילה סוגים רבים של חיידקים שונים. חלק מחיידקים אלה משגשגים בסביבת מזונות ומשקאות שונים המכילים סוכרים או עמילן מבושל, הידועים גם כפחמימות תוססות. כאשר פחמימות אלה אינן מוסרות מן השיניים על ידי צחצוח, החיידקים יכולים להפוך אותם לחומצה בתוך כ-20 דקות. 

החיידקים, החומצה, חלקיקי המזון והרוק הופכים לפלאק דנטאלי – מעין שכבה דביקה המצפה את השיניים. בזמן העברת הלשון על גבי השיניים ניתן להרגיש את שכבת הפלאק, שעות בודדות בלבד לאחר צחצוח השיניים. הפלאק מחוספס מעט וניכר יותר באזור השיניים הטוחנות, במיוחד לאורך קו החניכיים.

החומצות שנוצרות בפלאק תוקפות את המינרלים הנמצאים בשכבת השן הקשה, המכונה אמייל, העוטפת את השן. השחיקה של אמייל השן גורמת ליצירת חורים קטנים בו – עששת. במידה וחלקים של האמייל נשחקו, החיידקים והחומצה יכולים להגיע אל שכבת השן השנייה, המכונה דנטין (חומר השן). 
שכבה זו היא רכה יותר ובעלת עמידות נמוכה יותר לחומצה מאשר אמייל השן. כאשר הליך ריקבון השן מגיע לנקודה זו קצב התקדמות הריקבון לרוב מתפתח במהירות הולכת וגדלה.

ככל שריקבון השן הולך וממשיך, החיידקים והחומצה ממשיכים את דרכם אל תוך השכבות מהן מורכבות השיניים שלך. הן ממשיכות אל תוך שכבת הציפה, החלק הפנימי של השיניים. כתוצאה מכך הציפה מתנפחת והופכת מגורה. העצם אשר תומכת בשן עלולה להיות מעורבת בתהליך גם כן. 

כאשר עששת נמצאת בשלב מתקדם מאוד, האדם הנגוע יסבול מכאבים עזים, מרגישות יתרה בנגיסה, ותסמינים נוספים. גם הגוף עלול להגיב לסוג זה של פלישה חיידקית אל תוכו וזאת על ידי שליחת תאי דם לבנים על מנת להילחם בדלקת שנוצרה. התוצאה לכך עלולה להיות מורסה (אבצס) בשיניים.

תהליך זה של ריקבון השיניים לוקח זמן. השיניים הקבועות חזקות יותר מאשר שיני החלב והן יכולות לעכב את התפתחות עששת במשך שנה עד שנתיים. לרוק תפקיד חלקי בשטיפת החיידקים והחומצה מן השיניים. אך ככל שהעששת שוחקת שכבה ועוד שכבה בשיניים, ההליך הולך ומתפתח במהירות הולכת וגדלה.

עששת מתפתחת לרוב באזור השיניים האחוריות – הטוחנות. שיניים אלה הן בעלות חריצים, שקעים, וסדקים מרובים יותר. למרות שמבנה זה של השן תורם רבות ללעיסת המזון, הוא גם מהווה מקום מצוין לאגירת שאריות מזון. 
השיניים הטוחנות הן קשות יותר לניקוי מאשר השיניים הקדמיות, שהן הנגישות והחלקות יותר. 
כתוצאה מכך, שכבת הפלאק נוצרת בקלות יותר בשיניים הטוחנות והחיידקים משגשגים בהן, יוצרים חומצה ומשמידים את שכבת האמייל.

עששת היא אחת מבעיות הבריאות הנפוצות ביותר ברחבי העולם כולו, וכל אדם שיש בפיו שיניים הוא בעל סיכוי ללקות בעששת השיניים. ישנם מספר גורמים אשר מגדילים את רמת הסיכון ללקות בעששת או לפתח ריקבון של השיניים. 

גורמי סיכון אלה כוללים בין השאר:

·          סוגי מזון ומשקאות מסוימים. סוגי מזון ומשקאות מסוימים נחשבים לגורמים לעששת השן יותר מסוגים אחרים. פחמימות תוססות מהוות את הגורם המרכזי. מזונות אלה נצמדים אל השיניים לפרקי זמן ארוכים. פחמימות תוססות כוללות את כל סוגי הסוכרים ואת רוב העמילנים המבושלים. לדוגמא: חלב, דבש, סוכר, גזוז, צימוקים, עוגות, סוכריות קשות, מרענני פה, פירות יבשים, דגנים (קורנפלקס), לחם וחטיפי צ'יפס.

·         
צריכה תדירה של חטיפים ומשקאות מתוקים

·         
אי צחצוח שיניים

·         
מים מינראליים. הוספת פלואוריד למערכות מי השתייה העירוניות עוזרת בצמצום העששת בקרב האוכלוסייה על ידי הוספת מינרלים המגנים על שכבת האמייל של השן. אך כיום, כאשר רוב בני האדם צורכים מים מסוננים או מים מינראליים שאינם מקבלים תוספת של פלואוריד, הם אינם נחשפים להגנה המועילה של הפלואוריד. 

מצד שני, ייתכן וכי חלק מן המים המינראליים אותם אתה צורך, מקבלים תוספת של פלואוריד, וזאת בנוסף לשימוש במי ברז, אשר גם הם מכילים פלואוריד. הדבר עלול להוביל לכך שילדים ותינוקות צורכים כמות עודפת של פלואוריד. שוחח על רופא השיניים המטפל בילדיך על כמות הפלואוריד המומלצת להם ועקוב אחר התוויות המפרטות את המרכיבים של המים המינראליים שאתם צורכים.

·         
גיל מתקדם

·         
נסיגת חניכיים

·         
יובש בחלל הפה. יובש בחלל הפה מצביע על מחסור ברוק. לרוק תפקיד מרכזי במניעת ריקבון השיניים. הרוק שוטף את שאריות המזון והפלאק מן השיניים. מינרלים אשר נמצאים ברוק מסייעים בתיקון שלבים מוקדמים של ריקבון השיניים. הרוק מצמצם את התרבות החיידקים אשר מפרקים את שכבת האמייל של השן או מביאים לידי דלקת בחלל הפה. כמו כן הרוק מנטרל חומצות מזיקות בחלל הפה.

·         
סתימות חלשות או מחוספסות.

·         
הפרעות אכילה. אנורקסיה או בולימיה עלולות להוביל לידי שחיקה משמעותית של השיניים ולהופעת עששת. חומצות העיכול המגיעות לחלל הפה כתוצאה מהקאות, באות במגע עם השיניים ושוחקות את האמייל. הפרעות אכילה עלולות גם להתערב ולהפריע בייצור הרוק. יתר על כן, חלק מבני האדם הסובלים מהפרעות אכילה נוהגים ללגום גזוז או משקאות חומציים אחרים במהלך היום, אשר יוצרים שטיפה תמידית של חומצה לשיניים.

·         
צרבת

·         
מגע קרוב. חלק מן החיידקים המזיקים הגורמים לריקבון בחלל הפה יכולים להיות מועברים לבן אדם אחד למשנהו על ידי נשיקה או שימוש בכלי אוכל משותפים. הורים או אנשים הבאים במגע עם ילדים עלולים להעביר חיידקים מזיקים לתינוקות או ילדים.

·         
טיפולים מסוימים למחלת הסרטן

תופעות נלוות וסיבוכים

עששת וריקבון השיניים נפוצים עד כדי כך שלא נהוג להתייחס אל התופעה ברצינות יתירה. נהוג לחשוב כי אין זה משנה אם ילדים קטנים לוקים בעששת בשיני החלב שלהם. אולם, עששת וריקבון השיניים עלולים להוביל לידי סיבוכים רציניים וארוכי טווח, אפילו אצל ילדים אשר עדיין לא הצמיחו את שיניהם הקבועות.

סיבוכים אלה כוללים בין השאר:

·          כאבים
·          מורסות (אבצס) בשיניים
·          אובדן שיניים
·          שיניים שבורות
·          בעיות בלעיסה
·          דלקות חמורות

בנוסף, כאשר עששת או ריקבון השיניים מגיעים לשלב אשר בו הכאבים הופכים לחמורים, הם עלולים להביא למצב של הפרעה בניהול אורח חיים התקין. הכאבים עלולים להביא למצב של חוסר יכולת לצאת לבית הספר או למקום העבודה. 

במידה והכאב חמור ומפריע לאכילה או ללעיסה, הדבר עלול להביא לכדי אובדן משקל או בעיות תזונתיות. במקרה והעששת מביאה לכדי אובדן שיניים, הדבר עלול להשפיע על הביטחון העצמי. במקרים נדירים במיוחד, מורסה (אבצס), המתפתחת כתוצאה מריקבון בשיניים, עלולה לגרום לזיהום קשה ואף מסכן חיים, במידה והוא אינו מטופל כראוי.

פורום טיפולי שיניים בשילוב המיקרוסקופ

דר' אריאל סביון

דר' אריאל סביון
ד״ר אריאל סביון בעלים של מרפאת שיניים ״סביון קליניק״ אשר מתמקדת בטיפולי שיניים באמצעות מיקרוסקופ טיפולי תחת קונספט של רפואת שיניים מיקרוסקופית. שילוב המיקרוסקופ בטיפולי שיניים תורם לדיוק בטיפולי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ילדה בת 3
 • ברכה
 • 10/02/2019 21:25
 • הי ילדתי בת 3 יש לה שחור בשינים במשפחה הכללית וגם לבעלי היה את זה בעבר לדברי הרופא זה סוג של חיידק שרק מפריע מבחינה אסתטית לא הייתי רוצה להכניס אותה בגיל כזה לטיפולי שיננית הייתי שמחה לדעת - איך אני מוודא שזה אכן החיידק ולא עששת תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עזרה בקשר לכתר זמני
 • שירה
 • 19/10/2018 18:04
 • התחילו לי מדידות הבעיה שפתאום בצחצוח ביום רביעי המאוחרות הכתר נפל . הבעיה שהרופאה תהיה ביום ראשון האם במספר ימים זה זה ישפיע על המדידות ? ותהיה תזוזה של החניכיים והשיניים בינתיים לא שלחו למעבדה כי עושים עון שן בתור נפרד ואז שולחים. זה יוצא כמעט 4 ימים הסיכוי מה שמשהוא זז הימים אילו ונמטרך לעשות הכל מידש או אפילו חלק או סבירות קטנה לזה ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כתר ומדידות
 • אורית
 • 25/09/2018 00:46
 • הולכת לעשות מדידות לכתר שנעשה קודם הארכת כותרת שאלתי היא כזאת: יש גם כתר קבוע לידו נאמר לפני הניתוח שיש סיכוי שאולי אצטרך להחליף את הכתר שלידו בגלח הניתוח בינתיים חזרתי לריפוד הכתר הזמני וזה הצליח בלי שינוי בכתר . האם אחרי המדידות וקבלת החרסינה מהמעבדה (עושה כתר זירקונה) מכיון שכתר חרסינה יותר גדול מכתר זמני ומדובר גם בשן טוחנת עליונה אם זה משנה גם זאת של המדידה וגם זאת שקיימת כרגע האם אולי יכול להיות מקרה שעדיין פתאום יראו שקצר מדי ולא מתאים הגודל 2 הכתרים בגודלם אחת ליד השניה בגלל הנחץיתוח אחת קצרה או אין מקום ואם יהיה המצב האם המדידה תצטרך להיעשות מחדש ? אשמח על תשובה , תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא עששת

  מאמרים נוספים  
שמירה על ניקיון השיניים, היא אחת הדברים החשובים לצורכי בריאות השיניים. ניקיון השיניים, עקבי ויסודי, מונע מחיידקים להישמר בפה, ומונע בכך היווצרות של חורים , זיהומים ודלקות בשיניים. כמו כן, ניקיון השיני...
מן הידוע שמטופלים רבים סובלים מחרדת טיפולי שיניים. חרדה זו גורמת למטופלים אלו להזניח את טיפולי השיניים שלהם ולמעשה לגרום נזק הן לשיניים והן לשיגרת החיים שלהם. חרדה מפני טיפולי שיניים יכולה להיווצר כת...
החל משנות השישים, החלה הרפואה להיעזר יותר ויותר במכשיר הלייזר לצורך שימושים טיפוליים. השימוש במכשיר מתבצע מתוך הכרה ביכולתו להשיג תוצאות טובות ולהפחית את הכאב בזמן הטיפול. החל משנות השמונים, החלה רפוא...
מעבר לכל הבעיות אשר מתגלות בפני רופאי שיניים בעת שהם מטפלים במטופלים שלהם, ישנה בעיה אחת שעליהם להתמודד איתה. בעיה גלויה, הגם שאיננה נמצאת מול עיניהם, והיא הפחד מפני טיפולי שיניים. כל שנה נערכים סקרי...
כולנו אומנם נולדים עם שיניים לבנות, אך במשך השנים שינינו הופכות צהובות, חומות ואף אפורות. זאת כתוצאה מעישון, שתיית משקאות עם קפאין, צבעי מאכל שנדבקים לשיניים ואף בגלל חומרים שונים שנמצאים באוויר אותו ...
לא מעט הורים שואלים את עצמם מתי צריכה להיות הפעם הראשונה שהם יילכו עם ילדם אל רופא שיניים לילדים על מנת לבדוק את שיניו. כידוע אף אחד לא נולד עם שיניים, והשיניים הראשונות שיוצאות הן רק שיניי חלב. בכל ז...
יישור שיניים הוא אחד הטיפולים הנפוצים והמפותחים ביותר ברפואת שיניים. יישור שינים בדרך כלל נעשה בגיל העשרה, משנה מהיסוד את מצב הלסתות ומשפר את מראה השיניים. טיפול יישור שיניים באמצעות גשר בשיניים הו...
גשר בשיניים הוא מהטיפולים המוכרים ונפוצים ביותר ברפואת שיניים. אנו יכולים להיפגש עם טיפול גשר בשיניים פעמיים במהלך חיינו. בפעם הראשונה, כאשר אנו עוברים תהליך של יישור שיניים בגיל העשרה או מאוחר יו...
אורתודונטיה, הוא ענף ברפואת שיניים העוסק בבעיות שקשורות למיקום השיניים והלסתות, בעיות שנובעות מצפיפות, רווחים, שיניים בולטות וקשיים בסגירה. טיפול אורתודונטי מתבצע באמצעות יישור השיניים. טיפול יישו...
כולנו רוצים שיניים צחורות וישרות ו"חיוך ששווה מיליון דולר". מגמת טיפולי האסתטיקה הגיעה גם לרפואת הפה, והצרכנים לא נשארים אדישים. אך האם החומרים בהם משתמשים רופאי השיניים בטיפולים אסתטיים שווים את מחיר...

רופאים בתחום
ד"ר טל אליהו ד"ר טל אליהו
רופא שיניים כללי המתעסק בעיקר בתחום האסתטיקה... קרא עוד
דר' אריאל סביון דר' אריאל סביון
אימפלנטולוג בעל תואר דיפלומט, מתמחה בטיפולי... קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ