דיכאון פסיכוטי (Psychotic depression)

ראשי

תאור


דיכאון פסיכוטי הנו תת סוג של דיכאון, אשר משתייך לקבוצת המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח שכוללת מספר הפרעות בעלות סימפטומים של דיכאון.
דיכאון פסיכוטי כולל שילוב של סימפטומים של דיכאון מז'ורי/קליני עם סימפטומים של פסיכוזה ופוקד 15% - 19% מהלוקים בדיכאון מז'ורי. כמו כן, התופעה מופיעה במקרים נדירים מאוד של דיכאון אחרי לידה (בקרב 1% מהמקרים).
לרוב דיכאון פסיכוטי פורץ כאשר הסימפטומים הדיכאוניים מופיעים ברמת חומרה קיצונית ביותר, בייחוד במקרים בהם ישנה סכנה אובדנית, היפוכונדריה או חרדות אחרות ופגיעה קוגניטיבית.

דיכאון פסיכוטי – מאפייני ההפרעה

דיכאון פסיכוטי כולל סימפטומים של דיכאון קליני, כגון עצבות, ייאוש, היעדר עניין וחוסר יוזמה. לצד זאת מופיעים סימפטומים של התקף פסיכוטי ברמה משתנה. הסימפטומים הפסיכוטיים אשר מופיעים במסגרת דיכאון פסיכוטי, נחלקים לשני סוגים. הסוג הראשון, כולל סימפטומים פסיכוטיים אשר תואמים לתכנים הדיכאוניים. לדוגמא אילמות (אובדן היכולת לדבר) הזנחה עצמית חריפה, וסוגי דלוזיה אשר תואמים לתחושת העצב והייאוש. לדוגמא, מחשבות על קול אשר אומר לאדם שהוא חסר ערך. הסוג השני, כולל סימפטומים פסיכוטיים אשר מנוגדים לסימפטומים הדיכאוניים. כך לדוגמא, אדם עשוי לחוש מדוכא, ולצד זאת ישתף במחשבות גדלות, ובתחושה שיש לו ידע וכוחות מופרזים.

דיכאון פסיכוטי – אבחון וטיפול

דיכאון פסיכוטי עלול להיות מאתגר לטיפול כאשר אחד האתגרים המרכזיים מתייחס לאבחון התופעה, בכל הקשור ליכולת להבדיל בין דיכאון פסיכוטי לבין סכיזופרניה לסוגיה. לדוגמא, כאשר מדובר בדיכאון פסיכוטי הכולל סימפטומים דיכאוניים התואמים את הסימפטומים הפסיכוטיים, התמונה הקלינית של סכיזופרניה קאטטונית מאוד דומה. כמו כן, במקרים רבים הסימפטומים הפסיכוטיים מינוריים או חבויים. אבחון נכון חשוב ביותר, שכן הוא קובע הן את הטיפול והן את סיכויי ההחלמה. אתגר נוסף קשור לאיכות הטיפול. הטיפול בדיכאון פסיכוטי, מתבסס על שילוב של תרופות אנטי פסיכוטיות עם תרופות נגד דיכאון הניתנות במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי עם מומחה. לעיתים משולבים גם טיפול בנזעי חשמל (ECT) או פסיכותרפיה כלשהי. יחד עם זאת, נמצא כי הסימפטומים לא פעם עמידים בפני טיפול, וכי במקרים רבים חל שיפור זמני אשר מלווה בהמשך בהתדרדרות נוספת. בשל מורכבות האבחון והטיפול, לצד הסכנה האובדנית, במקרים רבים קיים צורך בטיפול במסגרת של אשפוז פסיכיאטרי במשך משתנה. מקרים נוספים המצריכים התערבות טיפולית מהירה במיוחד הנם מקרים של דיכאון פסיכוטי המתפרץ במסגרת דיכאון שלאחר לידה. הטיפול במקרים אלו קריטי מתוך דאגה לא רק לאם, אלא לאיכות הקשר שלה עם התינוק ולשלומו.

כיום, ישנם אנשי מקצוע הטוענים כי דיכאון פסיכוטי אינו תת סוג של דיכאון מז'ורי, אלא הפרעה נפרדת. בין היתר, מתבססים הטיעונים על הבדלים נוירולוגיים בולטים בין שני המקרים. לעומתם, יש הטוענים כי מדובר ברצף בין שתי קבוצות של הפרעות, כאשר בקצהו האחד נמצאות הפרעות מצב רוח, ובקצהו השני הפרעות פסיכוטיות.


פורומים, דיכאון אחרי לידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חזרה לתרופות לדכאון נירית 05/12/2019 09:37
  • הפסקתי את הרסיטל שלי במהלך הריון, ועכשיו, חודשיים אחרי, אני מרגישה שהדיכאון אפילו חמור יותר מקודם. האם כדאי לחזור לאותה תרופה? או לנסות חדשה? או שאולי זו רק עייפות גדולה?

  • + הוסף תגובה
חידוש טיפול תרופתי דר' חלבן יוסי 05/12/2019 10:24
  • נירית שלום, באשר לשאלתך בעניין חידוש הטיפול ברסיטל על רקע החמרה במצבך הדיכאוני לאחר הפסקתו, על פניו יש היגיון בחידושו שכן לפי מיטב הבנתי התרופה עזרה לך. עם זאת יש להיוועץ בפסיכיאטר שמטפל בך שכן חשוב לדעת מה המינון שהשתמשת בו, באיזה קצב הורדת, מה הן התופעות שאת סובל מהן כעת, מדוע החלטת להפסיק וכיו'ב

  • + הוסף תגובה
צריכות עזרה חשובה למחקר אביגיל 03/11/2019 12:48
  • היי! מצורף שאלון אנונימי וקצר למחקר חשוב מאוד הבודק תמיכה סביבתית לנשים אחרי לידה, נשמח להשתתפותכן! תודה! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexEfliSBCHO32cTJ3nYsOaz1dn9aMmCf9iCae18_6LvtqFww/viewform?vc=0&c=0&w=1

  • + הוסף תגובה
אמירות אובדניות במהלך החודשים שאחר הלידה מנחם 29/09/2019 01:32
  • אשתי ילדה לפני כ4 חודשים. סוף ההיריון והחודשים שלאחר מכן לווו בהתפרצויות בכי ויללות, לפעמים עד כדי אובדן שליטה שהתבטאה בצרחות ושאגות עד לב השמים.. יש לציין שאנחנו כשנה ורבע לאחר הנישואין והתקופה הזאת היתה מאוד מורכבת מבחינה זוגית: מצד אחד מלאה באהבה, חיבור ותקשורת ומצד שני מלאה באכזבות מצידי שתוקשרו ויצרו תחושות קשות אצל אשתי. לאחרונה בהתפרצויות מופיעים משפטים אובדניים: "אני אתפלל לאלוקים שיקח אותי. ואם לא אקח את עצמי". "בשביל מה לחיות". "רוצה למות". אני רוצה לדעת האם המצב בר סיכון ומה אני אמור לעשות בעניין יש לציין שאשתי הולכת לפסיכולוגית כל שבוע זה כמה חודשים ולפי מה שהיא אומרת לי, היא מתקשרת את ההתפרצויות שלה לפסיכולוגית ומקבלת הדרכה על כך הפחד שלי הוא שאולי היא מצנזרת את המחשבות והאמירות היותר חריפות כך שלפסיכולוגית אין אינדיקציה אמיתית למצב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!