דיכאון פסיכוטי (Psychotic depression)

ראשי

תאור


דיכאון פסיכוטי הנו תת סוג של דיכאון, אשר משתייך לקבוצת המכונה קבוצת הפרעות מצב רוח שכוללת מספר הפרעות בעלות סימפטומים של דיכאון.
דיכאון פסיכוטי כולל שילוב של סימפטומים של דיכאון מז'ורי/קליני עם סימפטומים של פסיכוזה ופוקד 15% - 19% מהלוקים בדיכאון מז'ורי. כמו כן, התופעה מופיעה במקרים נדירים מאוד של דיכאון אחרי לידה (בקרב 1% מהמקרים).
לרוב דיכאון פסיכוטי פורץ כאשר הסימפטומים הדיכאוניים מופיעים ברמת חומרה קיצונית ביותר, בייחוד במקרים בהם ישנה סכנה אובדנית, היפוכונדריה או חרדות אחרות ופגיעה קוגניטיבית.

דיכאון פסיכוטי – מאפייני ההפרעה

דיכאון פסיכוטי כולל סימפטומים של דיכאון קליני, כגון עצבות, ייאוש, היעדר עניין וחוסר יוזמה. לצד זאת מופיעים סימפטומים של התקף פסיכוטי ברמה משתנה. הסימפטומים הפסיכוטיים אשר מופיעים במסגרת דיכאון פסיכוטי, נחלקים לשני סוגים. הסוג הראשון, כולל סימפטומים פסיכוטיים אשר תואמים לתכנים הדיכאוניים. לדוגמא אילמות (אובדן היכולת לדבר) הזנחה עצמית חריפה, וסוגי דלוזיה אשר תואמים לתחושת העצב והייאוש. לדוגמא, מחשבות על קול אשר אומר לאדם שהוא חסר ערך. הסוג השני, כולל סימפטומים פסיכוטיים אשר מנוגדים לסימפטומים הדיכאוניים. כך לדוגמא, אדם עשוי לחוש מדוכא, ולצד זאת ישתף במחשבות גדלות, ובתחושה שיש לו ידע וכוחות מופרזים.

דיכאון פסיכוטי – אבחון וטיפול

דיכאון פסיכוטי עלול להיות מאתגר לטיפול כאשר אחד האתגרים המרכזיים מתייחס לאבחון התופעה, בכל הקשור ליכולת להבדיל בין דיכאון פסיכוטי לבין סכיזופרניה לסוגיה. לדוגמא, כאשר מדובר בדיכאון פסיכוטי הכולל סימפטומים דיכאוניים התואמים את הסימפטומים הפסיכוטיים, התמונה הקלינית של סכיזופרניה קאטטונית מאוד דומה. כמו כן, במקרים רבים הסימפטומים הפסיכוטיים מינוריים או חבויים. אבחון נכון חשוב ביותר, שכן הוא קובע הן את הטיפול והן את סיכויי ההחלמה. אתגר נוסף קשור לאיכות הטיפול. הטיפול בדיכאון פסיכוטי, מתבסס על שילוב של תרופות אנטי פסיכוטיות עם תרופות נגד דיכאון הניתנות במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי עם מומחה. לעיתים משולבים גם טיפול בנזעי חשמל (ECT) או פסיכותרפיה כלשהי. יחד עם זאת, נמצא כי הסימפטומים לא פעם עמידים בפני טיפול, וכי במקרים רבים חל שיפור זמני אשר מלווה בהמשך בהתדרדרות נוספת. בשל מורכבות האבחון והטיפול, לצד הסכנה האובדנית, במקרים רבים קיים צורך בטיפול במסגרת של אשפוז פסיכיאטרי במשך משתנה. מקרים נוספים המצריכים התערבות טיפולית מהירה במיוחד הנם מקרים של דיכאון פסיכוטי המתפרץ במסגרת דיכאון שלאחר לידה. הטיפול במקרים אלו קריטי מתוך דאגה לא רק לאם, אלא לאיכות הקשר שלה עם התינוק ולשלומו.

כיום, ישנם אנשי מקצוע הטוענים כי דיכאון פסיכוטי אינו תת סוג של דיכאון מז'ורי, אלא הפרעה נפרדת. בין היתר, מתבססים הטיעונים על הבדלים נוירולוגיים בולטים בין שני המקרים. לעומתם, יש הטוענים כי מדובר ברצף בין שתי קבוצות של הפרעות, כאשר בקצהו האחד נמצאות הפרעות מצב רוח, ובקצהו השני הפרעות פסיכוטיות.


פורומים מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תסביב אשך השפעות חסוי 22/09/2020 18:06
 • היי, במקרה והיה לי תסביב אשך בילדותי, האם יש השפעות לטווח הרחוק? (לא התבצעה כריתה או משהו מהסגנון) בעיות כמו שפיכה מהירה, אין אונות או פוריות? או שאין קשר בין הדברים

 • + הוסף תגובה
תסביב אשך ומיניות דר' יצחק צחי בן ציון 23/09/2020 01:11
 • אם הניתוח בוצע בזמן וללא סיבוכים , יש להניח שלא חלה כל פגיעה. לעיתים , כשמאחרים בניתוח יש התפתחות של נוגדנים לזרע וזה עלול לפגום בפוריות. אבל לשמחתך זה לא המקרה. מעבר לכך אין לאבחנה שום קשר להפרעות בתפקוד המיני

 • + הוסף תגובה
בן זוג אדיש יעל 21/09/2020 01:31
 • שלום, רקע על עצמי. בת 28 אני אדם מאוד זוגי, רגיש, מחבקת ומרעיפה גינויי אהבה רוב הזמן וזקוקה לזה מאוד גם. אנרגטית וחייכנית לפני כשנה הכרתי בן זוג חדש, בן 36 טוב לב, דואג, רחמן, משפחתי. אך על הפגישות הראשונות שמתי לב שהוא מעט "רדום" "עייף" מהחיים "סגור" "לא חייכן" "קשוח קצת" כשהוא איתי (עם חברים זה אחרת). זה התבטא גם באינטימיות שלא שכבנו חודש וחצי בהיכרות, וגם לא נגענו. אך הוא טען מהשבועיים הראשונים שהוא מאוהב בי. ולאחר מספר חודשים עברנו לגור יחד מיוזמתו. לאחר ההיכרות עם בן זוגי הבנתי שמדובר באדם שאני מאוד רוצה לצידי בשל התכונות שציינתי בהתחלה ולכן שוחחתי עמו והסברתי שאם הוא מרגיש סגור בפניי אני אתן לו את הזמן שיפתח בקצב שלו ושאני כאן ורק אתמוך אך צריכה לקבל פידבק שהוא כנה איתי. אך מהיום הראשון להיכרות לא ידעתי מצידו מה זה "נשיקה ספונטנית/ חיבוק ספונטני / סקס" את הרוב אני יזמתי, ואם הוא יזם זה רק אחרי השיחה שלי איתו שזה חסר לי (וברור שזה הרגיש מאולץ מצידו ולא נהניתי כלל). חיי המין שלנו לא משהו, שוכבים פעם ב3 שבועות מאז ומתמיד (למרות שאני בחורה מאוד נאה, חטובה ומטופחת, וגם הוא). לדבריו: הוא לא נתקל במע' היחסים הקודמות ב"הערות" שאני מטיחה בו בנושא הזה. ודרך אגב הוא בעצמו מאוד נהנה מהליטופים שלי ומהמגע שלי. מאז עברו 11 חודשים עברנו יחד את תקופת הקורונה והחל"ת שבה שנינו בבית (אני מנסה להרים את האווירה, בישולים מוזיקה, סרטים, ספורט) והוא רוב הזמן שכב על הספה ובהה בטלוויזיה כרגיל "אפטי" "עייף" "חסר חשק", סקס כמעט ולא היה- חודשים.זו הייתה תקופה נוראית עבורי והייתי מתוסכלת ברמות קשות. חיבוק או ליטוף או מחמאה כלשהי גם לא. דיברתי ורציתי ללכת אך הוא טען שהוא נורא אוהב ומבין שזה קשה לי והוא מעוניין לשנות זאת בעצמו. אני ממשיכה להפגין כלפיו אהבה פיזית ורגשית, אולי כך ילמד איך עושים זאת. אך כמובן שום דבר לא השתנה. גם אם אנו לא מתראים שבוע.. כרגיל- אין חיבוק, אין נשיקה (על צרפתית אני בכלל לא מדברת) ואין כמובון סקס. הוא טוען שהוא נמשך אליי ומה שעוצר אותו זה שאני מעירה לו על זה...אבל מהחודשים הראשונים לא היה סקס שבתקופה ההיא לא הערתי הרי..אז למה מאז אין? סימן שזה לא קשור להערות שלי שחסרה לי האיטימיות. האם לדעתך המקצועית, ניתן לשנות מצב זה? אני שוקלת בכובד ראש להיפרד ממנו כי להמשיך לחיות איתו כך אינני מסוגלת. **אין לו בעיות אונות, הסקס סביר (אני עושה את רוב העבודה כי הוא עצלן כזה, אבל בחיים לא הערתי לו על זה אלא מנסה לכוון בעדינות שלא יפגע ויסגר). ע"פ סיפוריו עם הקודמות היה לו סקס מטורף ואף היו מצלמים סרטונים והיה מגוון וכו'. ניסיתי לגוון (תחפושות, משחקים, עיסויים – הפידבק שקיבלתי שוב של קור ואפטיות). **אין בעיית צפיית פורנו – הוא צופה כמובן מדי פעם כשאני לא לצידו אך זה ממש לא מפריע לי **כאשר הוא עם חבריו הוא נראה ונשמע האדם הכי מאושר שיש, מחייך, מדבר, כשאיתי הוא כבוי. תודה ענקית מראש!!

 • + הוסף תגובה
אדישות מינית דר' יצחק צחי בן ציון 23/09/2020 01:07
 • יעל שלום. מה שאת מתארת מאוד לא תקין. נשמע שבן זוגך כבוי מינית וגם ביחסים שאינם מיניים הוא אינו נדלק. מצב כזה יכול לנבוע מדכדוך, או אף דיכאון. זה שהוא אחרת עם חברים ואיתך כלל לא מפתיע, שכן איתך, לפנייך, הוא יותר משוחרר ולא "משחק אותה COOL " . לפני צעד דרסטי כמו פרידה כדאי להגיע לטיפול סקסולוכי ליישר את המהמורה הזו. טיפול בבעיות כגון אלה הינו יעיל ועשוי לשנות הדברים מהקצה לקצה: לפי הסיפור פעם היה לך קזנובה במיטה- אפשר להחזיר אותו לזה.

 • + הוסף תגובה
סקסולוג מומלץ במרכז איתי 17/09/2020 09:41
 • שלום, האם תוכל להמליץ על סקסולוג במרכז? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
רק על עצמי לספר ידעתי דר' יצחק צחי בן ציון 18/09/2020 02:43
 • אני מקבל במרכז אחת לשבוע במרפאתי ברחוב גרוזנברג 25. את התור קובעים עם חני בטלפון 08-6467334 רשימת חברי הסקסולוגים מופיעה באתר איט"ם האגודה הישראלית למטפלים מיניים: www.itam.org.il

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!