שיגדון (גם גאוט או צינית) (Gout)

ראשי

תאור

מתעוררים באמצע הלילה בתחושה כאילו הבוהן בכף הרגל עולה באש. היא חמה, נפוחה ורגישה עד כדי כך שאפילו משקל הסדין הוא בלתי נסבל. בעיות אלו עלולות להצביע על התקף חמור של שיגדון (בשם אחר גאוט או צינית) – או דלקת פרקים גאוטית – סוג של דלקת מפרקים, שמתאפיינת בהתקפים פתאומיים של כאב חריף, אדמומיות ורגישות במפרקים.

שיגדון הוא הפרעה מורכבת שעלולה לתקוף כל אחד. גברים נוטים יותר מנשים ללקות בשיגדון, אך נשים נוטות לפתח את המחלה במיוחד בגיל המעבר, לאחר הפסקת הווסת.

למרבה המזל, ניתן לטפל במצב של גאוט וקיימות דרכים להורדת הסיכון להישנות המחלה.

תרופות לטיפול בשיגדון:
נורופן
ארקוקסיה


סימפטומים


הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים גאוטית כמעט תמיד חריפים, הם מופיעים באופן פתאומי – לעתים קרובות בלילה – וללא אזהרה מוקדמת. הם כוללים:

כאב עז במפרקים
. שיגדון בדרך כלל משפיע על המפרק הגדול של הבוהן בכף הרגל, אולם הוא עלול להשפיע גם על מפרקים אחרים בכפות הרגליים, בקרסוליים, בברכיים, בידיים ובאגן הירכיים. 

במידה ולא מטפלים בו, הכאב נמשך בדרך כלל חמישה עד עשרה ימים ואז חולף. אי הנוחות שוככת באופן הדרגתי, תוך שבוע עד שבועיים, בסופו של התהליך המפרק חוזר למראהו הרגיל ואינו כואב.

דלקת ואדמומיות. המפרק שנפגע, או המפרקים שנפגעים מתנפחים, מאדימים והופכים רגישים.

סיבות וגורמי סיכון

שיגדון מתרחש כאשר גבישים של חומצת שתן שמצטברים סביב המפרק, גורמים לדלקת ולכאב עז של התקף שיגדון. גבישים של חומצת שתן נוצרים אצל אנשים שרמת חומצת השתן בדמם גבוהה. 

הגוף מייצר חומצת שתן כחלק מתהליך הפירוק של פורינים, חומרים שנמצאים באופן טבעי בגוף ובמזונות מסוימים כמו איברים פנימיים, אנצ'ובי, הרינג, אספרגוס ופטריות.

בדרך כלל, חומצת השתן מתמוססת בדם ועוברת דרך הכליות אל השתן. אולם יש מקרים בהם הגוף מייצר כמות גדולה מידי של חומצת שתן, או שהכליות מפרישות מעט מידי חומצת שתן. במצבים כאלו חומצת השתן מצטברת בצורת גבישים חדים דמויי מחט בתוך המפרק או ברקמות שסביבו, כתוצאה מכך נגרמים כאב, דלקת ונפיחות.

אנשים שרמת חומצת השתן בגופם גבוהה, נוטים יותר לפתח גאוט. 

שגדון, גאות, כאב בפרקים, כאבי פרקים, שיגדון חוזרגורמים שמעלים את רמת חומצת השתן בגוף כוללים:

גורמים הקשורים בסגנון החיים
. שתייה מופרזת של אלכוהול. 

בעיות רפואיות
. יתר לחץ דם, סוכרת, רמות גבוהות של שומן וכולסטרול בדם (היפרליפידמיה) והיצרות של העורקים (הסתיידות העורקים). 

תרופות מסוימות
. שימוש בחומרים משתנים המכילים תיאזיד – נפוצים בטיפול ביתר לחץ דם – ואספירין במינון נמוך, עלול להעלות את רמת חומצת השתן. כך גם נטילה של תרופות נוגדות דחייה, על ידי אנשים שעברו השתלת איברים. 

היסטוריה משפחתית של שיגדון
.

גיל ומין
. שיגדון נפוץ בקרב גברים יותר מאשר בקרב נשים. גברים נוטים לפתח שיגדון בגיל צעיר יותר – בדרך כלל בין 40 ל- 50, בעוד שאצל נשים סימנים ותסמינים של גאוט מתפתחים על פי רב בגיל המעבר.

תופעות נלוות וסיבוכים

אצל אנשים הלוקים בדלקת פרקים שידגונית עלולים להתפתח סיבוכים חמורים יותר כגון:

          שיגדון חוזר. 
          שיגדון מתקדם.
          אבנים בכליות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדיקות המסייעות באבחון דלקת פרקים שיגדון (אבחון גאוט) כוללות בין היתר:

          בדיקת הנוזל במפרקים
          בדיקת דם

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בגאוט (צינית, שיגדון) כרוך בדרך כלל בנטילת תרופות. בחירת התרופות מתבצעת על ידי הרופא אורתופד והמטופל, בהתאם למצבו הבריאותי של המטופל ולהעדפותיו. 

התרופות לטיפול בהתקפי שיגדון כוללות:

         
תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (NSAIDs).
          קולכיצין.
          סטרואידים.

מניעה

תרופות

לאנשים הנתקפים במספר התקפי דלקת פרקים שידגונית בכל שנה, או לאנשים שהתקפי השיגדון תדירים פחות אך מכאיבים מאד, הרופא עשוי להמליץ על תרופות שתקטנה את הסיכון להתקפים נוספים. בדרך כלל מתחילים בטיפול תרופתי מונע, לאחר שהתקף של דלקת פרקים גאוטית חמור שכך. 

אפשרויות הטיפול כוללות:

          תרופות שחוסמות את יצור חומצת השתן.
          תרופות שמשפרות את הפרשת חומצת השתן.

תזונת שיגדון

לא ידוע על שינויים ספציפיים בתזונה, שהוכחו כמועילים בהקטנת הסיכון לשיגדון. אולם, הגיוני לאכול מזונות שמכילים פחות פורינים. 

כאשר רוצים לנסות תזונת גאוט כדאי:

          לאכול פחות בשר אדום ופירות ים.
          להימנע ממשקאות אלכוהוליים.
          לאכול יותר מוצרי חלב דלי שומן.
          לאכול יותר פחמימות מורכבות, כמו לחם מדגנים מלאים.

יש לצרוך כמויות שמאפשרות לשמור על משקל תקין. הורדה במשקל עשויה להוריד את רמת חומצת השתן בגוף. אולם יש להימנע מצום ומירידה מהירה במשקל, משום שאלו עלולים לגרום לעליה זמנית ברמת חומצת השתן.

טיפולים אלטרנטיביים

במידה והטיפול נגד שיגדון אינו משיג את התוצאה המצופה, ניתן לנסות שיטות טיפול משלימות ואלטרנטיביות לטיפול בדלקת פרקים שידגונית. תחילה יש להתייעץ לגבי שיטות טיפול אלו עם הרופא. הרופא יכול לסייע בהערכת היתרונות והסיכונים ולקבוע האם קיימת סכנה שהטיפול המשלים ישבש את פעילות התרופות שהמטופל נוטל.

יש אנשים שמסתייגים מטיפולים משלימים ואלטרנטיביים, אך כיום רופאים קונבנציונאליים רבים מגלים פתיחות רבה יותר לאפשרות של דיון בדרכי טיפול אלו. 

מאחר ורק חלק קטן משיטות טיפול אלו נבדקו במחקרים קליניים, קשה להעריך את יעילותן לטיפול בכאב הנגרם כתוצאה מגאוט. במקרים מסוימים לא ברור מהם הסיכונים הכרוכים בטיפולים הללו.

טיפולים משלימים ואלטרנטיביים נגד שיגדון שנחקרו כוללים בין היתר:

קפה
. מחקרים מצאו קשר בין שתיית קפה – רגיל ונטול קפאין כאחד – ורמות נמוכות של חומצת שתן, אם כי אף מחקר לא הצליח להסביר כיצד או מדוע עשוי הקפה להשפיע על חומצת השתן בגוף. הראיות הקיימות אינן מהוות הוכחה מספקת על מנת לעודד אנשים שאינם שותים קפה להתחיל לשתות קפה, 

אולם הן יכולות לתת לחוקרים רעיונות לכיוונים חדשים בפיתוח טיפולים בגאוט-שגדון. 

ויטמין
C. תוספי מזון המכילים ויטמין C עשויים להוריד את רמת חומצת השתן בדם. אולם לא קיימים מחקרים שבדקו את יעילותו של ויטמין C כטיפול בשיגדון. טעות לחשוב שאם כמות קטנה של ויטמין C מועילה לגוף, אזי כמות גדולה של ויטמין C תועיל אף יותר. 

מינון יתר של ויטמין C עלול להעלות את רמת חומצת השתן בגוף. מומלץ להתייעץ עם הרופא לגבי המינון הראוי של ויטמין C. חשוב לזכור שניתן להעלות את הצריכה של ויטמין C באמצעות אכילה מרובה של פירות וירקות, במיוחד תפוזים. 

דובדבנים
. דובדבנים נקשרו במחקרים לרמות נמוכות של חומצת שתן, אולם לא ברור אם יש להם השפעה כלשהי על סימנים ותסמינים של שיגדון. הוספה של דובדבנים ופירות כהים אחרים, כמו פטל, אוכמניות וענבים סגולים לתפריט, עשויה להיות דרך בטוחה להעשרת הטיפול בשיגדון, אולם תחילה מומלץ להתייעץ עם הרופא בסוגיה.

קיימים טיפולים משלימים ואלטרנטיביים אחרים, שעשויים לסייע בהתמודדות עם כאב עקב דלקת פרקים גאוטית, לפני שהוא חולף, או לפני שהתרופות מתחילות להשפיע. לדוגמא, טכניקות להרפיה דוגמת תרגול נשימות עמוקות ומדיטציה עשויות לסייע בהסחת הדעת מהכאב.


פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איזו בדיקה מאבחנת פיברומיאלגיה? יעל 13/11/2019 19:42
אישור לפיברומיאלגיה מאיה 15/10/2019 14:40
 • שלום רב, לאחר כאבים בגפים בעורך בלסתות ובאזור העינים. עיפות כרונית וקשיים בשינה ,פניתי לרופא המשפחה שנתן לי טיפול בףALATROLET. קראתי שיש תופעות לווי שבין יתר :השמנת יתר (יש לי עודף משקל ואני נאבקת במשקל). נודע לי כי קנאביס מסיע.כיצד ניתן לקבל אישור לקנאביס?

 • + הוסף תגובה
משחת DMSO לכאבים כרוניים אדם גוטליב 25/10/2019 16:54
 • אהלן מאיה, אני עוסק בתחום של צמחי מרפא והרבליזם. אני מייבא משחה אלטרנטיבית העונה לשם ,DMSO ברמה גבוהה מאוד. המשחה מורכבת מאקליפטוס ואלוורה , שמים אותה באופן חיצוני, היא חודרת את העור דרך ממברנת התא ומריצה את הדם באזור הכאב ומקלה משמעותית תוך 40 דקות. אני עוזר לאנשים עם כאבים כרוניים, בעיות ברכיים, גב, כאבי מפרקים, בעיות בקיבה, דלקתיות, נפיחות, פציעות ספורט למיניהן ועוד. אשמח לתת למי שרוצה דוגמית ניסיון בחינם לכמה ימים. מספר טלפון 0559464985 אימייל adamgot6@gmail.com

 • + הוסף תגובה
מאיה לדעתי יעל 13/11/2019 19:39
 • בקשי מהרופא הפניה לראמטולוג. לא ברור לי כיצד רופא משפחה מחלק כדורים כך סתם מה הוא אבחן אותך על דעת עצמו? את צודקת יש תופעות לוואי ולא רק השמנה אני למשל סירבתי לקחת את כל הכדורים הפסיכאטריים הללו. סבלתי המון אבל גם אלו שלוקחים כדורים סובלים מדברים אחרים.= תופעות לוואי.. אני לא הסכמתי לקחת מלא כדורים כמו אתופן וכו' כי תמיד אמרו לי לא יודעים מה יש לך, אבל קחי.. אז תמיד אמרתי שאני לא לוקחת סתם כדורים שלא יודעים מה יש לי... חבל על הכבד.

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה רביב 25/05/2019 16:13
 • שלום, שמעתי שגירוי סנסורי (עיסוי, צ'יקונג, רפלקסולוגיה...) יכול לעזור במשהו לחולי פיברומיאלגיה. האם זה נכון? תודה

 • + הוסף תגובה
רפואה משלימה בפיברומיאלגיה דר' יונתן וולמן 25/05/2019 17:26
 • טיפול במסגרת של פעילות הכוללת שילוב מדיטציה ותנועה (כמו צ'י קונג, טאי צ'י) יכולה בהחלט לעזור ומומלצת מאוד. יש פחות נתונים מבוססים על הצלחת טיפולים כמו רפלקסולוגיה ובאופן כללי טיפול במגע, אולם אין מניעה כמובן מנסיון, אולי למטופל/ת ספציפיים זה יכול לעזור.

 • + הוסף תגובה
היי רביב אבי 13/11/2019 19:35
 • אולי תנסה מכשיר TENS בפיזיותרפיה. הבנתי שאפשר לקבל גם מיד שרה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!