ניתוח בקע, הרניה, קילה ( Hernia repair ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום כירורגיה
רקע

איברי הבטן הפנימיים מוחזקים במקומם באמצעות רקמה קשיחה, הנקראת דופן הבטן. בקע (hernia) נוצר באזור שנחלש או שנקרע. לעתים קרובות, כאשר יש בקע, איברי הבטן או הרקמות, המוחזקים במקומם על ידי דופן הבטן, בולטים החוצה.

קראו עוד: בקע בדופן הבטן: מדוע זה קורה ומה הסכנה

יש מגוון סוגים של בקע בדופן הבטן (hernia). הנפוץ ביותר הוא בקע מפשעתי, בו האזור המוחלש נמצא בתעלת המפשעה. סוגים נוספים כוללים בקע פמורלי, בקע בצלקת ניתוחית, בקע טבורי ובקע ברום הבטן.

סימפטומים

חלק מהבקעים אינם גורמים לסימפטומים והם מתגלים בבדיקה מקרית. הסימפטומים האופייניים כוללים: בליטה בדופן הבטן בגודל משתנה; כאב - במיוחד בזמן שיעול, התרוקנות בשירותים או הפעלה של השרירים באזור הבקע; תחושת משיכה באזור הבליטה.

בקעים בדופן הבטן (hernia) עלולים להכיל שק בקע שהולך וגדל ולעתים מכיל חלק מהמעי או רקמת שומן. במרבית המקרים, ניתן לדחוף את שק הבקע חזרה פנימה אל חלל הבטן בקלות, יחסית. כאשר לא ניתן להחזיר את שק הבקע, נוצר מצב שנקרא 'בקע כלוא'. מצב זה הוא כואב מאד ואף עלול להיות מסוכן בגלל ההפרעה באספקת הדם לשק הבקע, הגורמת לבצקת מקומית ולסכנה לנמק של הרקמה.

אבחון

כאשר שמים לב לבקע חדש, כדאי לפנות לבדיקה רפואית. לרוב, האבחנה נעשית בעזרת בדיקה גופנית במהלכה הרופא מבקש מהנבדק להשתעל או להעלות את הלחץ בחלל הבטן בצורה אחרת. בזמן הבדיקה, הרופא ממשש את האזורים בהם עלולים להופיע בקעים. הבדיקה עלולה להיות מעט בלתי נעימה, אך היא הכרחית כדי לבצע את האבחנה כראוי.

לרוב, הבקע (hernia)  אינו כלוא ואפשר להחזיר את שק הבקע בחזרה אל תוך חלל הבטן. כאשר הבקע הוא כלוא, הדבר המחייב התייחסות רפואית מיידית ולעיתים אף ניתוח. גם כאשר מדובר בבקע ישן ומוכר, התפתחות של כאב חדש באזור הבקע מחייב בדיקה והערכה חוזרת, מחשש למצב בו בקע שאינו כלוא הפך להיות בקע כלוא.
במקרים בהם האבחנה אינה וודאית, ניתן להיעזר בבדיקה גופנית באמצעי הדמיה כמו בדיקת אולטרסאונד ובמקרים סבוכים יותר גם ב- CT.

ניתוח בקע בשיטות שונות

ברוב המקרים, אין צורך בטיפול דחוף לתיקון הבקע, אולם לרוב יהיה בסופו של דבר צורך בביצוע ניתוח לתיקון הבקע. הניתוח יכול להתבצע באחת משתי דרכים: פתוחה או לפרוסקופית. סוג הניתוח תלוי בגודל הבקע, מיקומו וגודלו, האם זו הפעם הראשונה שהוא מטופל, האם יש מספר בקעים בו זמנית ומצבו הכללי של המטופל.

ניתוח בקע פתוח - בניתוח פתוח, מבצעים חתך קטן באזור הבקע ובוחנים את שק הבקע. אם הוא נראה שלם, ללא סימני פגיעה או נמק, הוא מוחזר בעדינות בחזרה אל חלל הבטן. אם ישנם סימני נמק, לעתים יש צורך בכריתה של הרקמה הפגועה. בשלב הבא, המנתח תופר את רקמות דופן הבטן בחזרה כך שדבר לא יוכל לבלוט דרכם. בחלק מהמקרים, מוסיפים גם רשת מיוחדת לחיזוק רקמות דופן הבטן. הרשת מקטינה את העומס שמפעילים איברי הבטן על האזור החלש וכך מפחיתים את הסיכון לבקע חוזר.

ניתוח בקע לפרוסקופי - בניתוח זה מבצעים שלושה חורים בדופן הבטן, באורך של כחצי ס"מ, דרכם מחדירים מצלמה וכלים נוספים. את התמונה המצולמת ניתן לראות במסך חיצוני. לחלל הבטן מוחדר גז על מנת לנפח אותו ולאפשר חלל בו אפשר לעבוד. דרך הפתחים האחרים ניתן להכניס את כל הכלים הכירורגיים המשמשים לניתוח פתוח - סקלפל, מספריים, מכשירים לצריבת כלי דם, תפרים ועוד. גם בניתוח זה ניתן לחזק את אזור הבקע בעזרת תפרים בלבד או לשלב שימוש ברשת לחיזוק דופן הבטן.

החלמה

ההחלמה מהניתוח תלויה בסוג הבקע ובשיטה הניתוחית בה נעשה שימוש.  מאמרים לפי נושא ניתוח בקע, הרניה, קילה

  מאמרים נוספים  
כאב שלא נפסק לרגע הוא אחת החוויות הקשות - פיזית ורגשית. הוא שם ברקע בכל יום, כל שעה, כל דקה, משנה את המציאות היומיומית והופך גם את הפעולות הפשוטות ביותר לקשות ומסובכות. זו הסיבה שרבים מתפתים להאמין לכ...
מפשעה, טבור או סרעפת? בקע בבטן עלול להופיע במספר אזורים והטיפול בו משתנה  בהתאם למיקומו וחומרתו. מתי ניתן לטפל בניתוח לפרוסקופי, בו מוחדרים מכשירים זעירים דרך חתכים קטנים ומתי יש לבחור בניתוח פתו...


פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע מפשעתי ווריקוצלה עומר 05/08/2019 13:20
 • שלום , סובל מכאבי אשכים כבר זמן מה להלן תוצאות בדיקת אולטראסאונד מפשעות + הרניה , סונור + דופלר של האשכים : אשך ימין בגודל : 4.5*2.2 ס"מ פרנמכימה שמורה ללא גושים יותרת האשך תקינה אין לראות נוזל סביב האשך אין גודש בכלי הדם מעל וסביב האשך ווסקולריזציה תקינה ללא סימני תסביב . אשך שמאל בגודל : 4.4*2.4 סמ פרנמכימה שמורה ללא גושים יותרת האשך תקינה אין לראות נוזל סביב האשך גודש מינימלי בכלי הדם מעל וסביב האשך קוטרם במנוחה עד 2.3 סמ ווסקולרזיציה תקינה ללא סימני תסביב מפשעה שמאלית אין לראות סימנים לגוש או קולקציה כל הדם הפמורליים תקינים קדמית לכלי הדם בלוטה תגובתחת 9מ"מ אין לראות נוזר קדימה לראש הפמור אין קרע בגידים או בשרירי המפשעה בוולסלבה בליטה קלה של שומן ללא חדירת מעי נסוג במנוחה יכול להתאים לבקע קטן צוואר הבקע כ 9מ"מ מפשעה ימנית אין לראות סימנים לגוש או קולקציה כלי הדם הפמורליים תקינים אין לראות בלוטות לימפה מוגדלות אין לראות נוזל קדמי לראש הפמור אין קרע בגידים או בשרירי המפשעה בוולסבה בליטת שומן עם חדירת מעי במנוחה נסיגה עם בליטה מינימלית של שומן בלבד קוטר צוואר הבקע כ 15מ"מ אין לראות חדירת מעי לשק האשכים . בברכה .

 • + הוסף תגובה
בקעים יכולים לגרום לכאבי אשכים פרופ' משה דודאי 20/08/2019 00:35
 • שלום יש לך בקעים בשתי המפשעות וקרוב לוודאי שזו סיבת כאבי האשכים שלך. אבחון בקע סופי נעשה בבדיקה פיזיקלית על ידי מומחה לבקעיפ, בקע דו צדדי מתוק בשיטה האנדוסקופית ולא הפתוחה

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי ווריקוצלה עומר 20/08/2019 01:48
 • היי האם יש צורך בניתוח מכיוון שרופא כירוגי אומר לי שזה בקע קטן ולא מומלץ

 • + הוסף תגובה
האם לסוע לחול עם הרניה י.ק. 08/08/2019 16:40
 • שלום פרופסור דודאי. בגיל 5ו ו 12 עברתי שני ניתוחי הרניה) היום אני בן 75. לפני 8 שנים אובנה הרניה בצד שמאל. בהתייעצות עם רופא לא עשיתי כלום וגם כמעט ולא הרגשתי כאבים ואי נוחות. לפני שבוע הרגשתי בחילה וכאבי בטן והבקע המפשעתי היה נפוח וקשה. פניתי למיון אך הרופא במיון לא ראה כלום כי אחרי כשעה הנפיחות חלפה וגם הכאבים. וזה גם המצב היום אציין שלפני כחודשיים היו לי כאבי בטן דומים בלי בחילה שחלפו. אז לא קישרתי אותם להרניה בעוד שבועיים אני חייב לסוע לחול לשבוע. הזמן המתאים לי לניתוח הוא רק בתחילת אוקטובר. האם שימוש בחגורה ( ואיזה חגורה) יכול להפחית משמעותית סיכון לכליאה עד הניתוח? האם גם עלי להפסיק אינמון בחדר כושר וכן יוגה ופילאטיס מכשירים עד ניתוח והחלמה ממנו? אם כן מה החגורה המתאימה לי וגם לא תגרום לי אי נוחות? מי יכול להתאים לי חגורה? אשמח באם אקבל עוד הנחיות שיכולות לעזור למניעת אינקרנציה במיוחד בשבוע שאני בחול

 • + הוסף תגובה
בקע רצוי לתקן הניתוח אנדוסקופי לפני נסיעה לחול פרופ' משה דודאי 20/08/2019 00:31
 • שלום, כל בקע מחייב ניתוח ובוודאי שבקע שעבר הליך כליאה, אירוע כזה יש לו סיכוי גבוהה שישוב ואף סכנת כליאה. רצוי לבצע ניתוח אנדוסקופי לפני נסיעה לחול. חגורת בקע אינה פתרון לאנשים בריאים ומיועדת רק לאנשים שלא יעמדו בניתוח ולכן גם תוחלת החיים שלהם נמוכה.

 • + הוסף תגובה
US רקמות רכות רותי 19/08/2019 12:21
 • שלום, ביצעתי אולטראסאונד רקמות רכות בעקבות 2 גושים שמצאתי במישוש בגב התחתון - שמרגישים כמו גושי שומן- זזים כשאני נוגעת בהם - ללא כאבים. ממצאי האולטרהסאונד הם: ממצאים מישושים בדופן הבטן שמאל בסונוגרפיה בשומן תת עורי מודגמו מספר גושים במרקם סולידי היפואקוגני בגודל 23*8 ממ וכ 12*3 ממ, המתאימים לליפומות. מה משמעות התוצאה???

 • + הוסף תגובה
גושי שומן שאינם מפריעים אין הכרח להרחיקם כירורגית פרופ' משה דודאי 20/08/2019 00:25
 • שלום יש שני גושי שומן קטנים התת עור. אם אינם מפריעים וכואבים מומלץ לא לעשות דבר, אם יתחילו לגדול יש לשקול הוצאתם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!