הסרת שיער בלייזר ( Laser Hair Removal ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום רפואה אסתטית

הסרת שיער בלייזר, הוא טיפול שמטרתו לטפל בצמיחה של שיער, על מנת למנוע גדילתו מחדש במקומות בגוף בהם הוא אינו רצוי, מסיבות אסתטיות, ולעיתים אף כטיפול בשיעור יתר.

נשים וגברים פונים בשנים האחרונות אל טיפולי הסרת שיער בלייזר, לצורך הסרת שיער ממקומות בולטים יותר או פחות בגופם: בית החזה, הגב, הרגליים, בית השחי, הפנים, המפשעה ועוד. 

טיפול הורדת שיער בלייזר, נועד למנוע צמיחה מחודשת של תאי מלנין המצויים בשכבות העור  ובזקיקי השערה. קרני הלייזר הפוגעות בתא המלנין, נספגות ומפרקות את זקיק השערה, כך שצמיחת שיער מחודשת באותו אזור שהוקרן מעוכבת או מופסקת.

גבר שוכב עובר טיפול הסרת שיער בלייזר בחזה

טיפולי לייזר להסרת שיער נקראים לעיתים אף הסרת שיער "לצמיתות", על אף שמונח זה אינו תמיד מדויק, והטיפול אינו מבטיח כי לאחר זמן לא יצמחו כלל שערות חדשות. מרבית הטיפולים עוזרים לדילול כמות השיער שצומח בצורה משמעותית.

מטרת הטיפול היא אסתטית, ולרוב הטיפול מקטין את הצורך בשימוש באמצעים אחרים להסרת שיער כגון טיפולי שעווה, גילוח וכו', אשר כרוכים בעלויות ובזמן למטופל.

כיום קיימות מספר שיטות להורדת שיער בלייזר וכמה מכשירים להסרת שיער שנועדו לפגוע בזקיק השערה ולמנוע צמיחה חוזרת, כגון שימוש במכשיר עם קרני אינפרא-אדום ועוד.


מתי מתבצע

טיפול לייזר להסרת שיעור מיועד לאנשים המעוניינים להפחית את צמיחת השיער באזורים מסוימים בגוף, אך לא ניתן להבטיח שהשיער לא ישוב לצמוח. עם זאת, ברוב המקרים כן יהיה דילול של צמיחת השער באזור.

את הטיפול אפשר להתחיל מגיל 18 או 3 שנים לאחר הופעת מחזור סדיר אצל נשים. גברים יכולים להתחיל את הטיפול להסרת השיער באזורי הגב, הכתפיים והעורך רק לאחר גיל 30.

הכנות לטיפול

לפני ביצוע טיפול הסרת שיער בלייזר יש צורך במפגש מקדים, בו רופא עור מתכנן עם המטופל את האזור המיועד לטיפול, על פי סוג העור, צבעו, צבע ועובי השערה, ורצון המטופל.

הרופא יברר כי אין אינדיקציות המונעות מן המטופל לעבור את טיפול הלייזר, כגון נטילת תרופות מסוימות (למשל תרופות לטיפול באקנה), גוון העור, גוון השערות, עובי השיער ועוד. לעיתים ישלח הרופא את המטופל לבדיקות דם לרמות הורמונים (טסטוסטרון, אסטרוגן או תפקודי תריס), על מנת לברר כי אין בעיה הורמונלית העומדת מאחורי השיעור או שיעור היתר.

לפני טיפול הסרת שיער בלייזר יש לגלח את השיער מהאזור הנבחר (חשוב להבהיר כי אין להסיר את השיער באמצעים אחרים כגון מריטה, שעווה, חוט או מכשיר חשמלי).

בזמן הטיפול

לקראת טיפול הסרת שיער בלייזר ניתן למרוח משחה על האזור הנבחר לצורך הרדמה מקומית של העור, בייחוד באזורים רגישים יותר, כגון בתי השחי, המפשעות, הפנים, הגב והחזה. משחה זו אף עוזרת לקרני הלייזר לחדור עמוק יותר אל תוך שכבות העור.

בהמשך, טכנאי מיוחד או רופא, מפעיל את מכשיר הלייזר על גבי העור באזור המבוקש. פגיעת קרני הלייזר בעור לרוב גורמת לאי נוחות מסוימת או אף לכאבים, למרות השימוש במשחה להרדמה מקומית. קרן הלייזר החודרת את תא השערה, פוגעת בתא המלנין, והחום המשתחרר גורם להרס הזקיק. 

טיפול הסרת שיער בלייזר נמשך אמנם מספר דקות עד חצי שעה, אך ישנו צורך במספר מפגשים חוזרים על מנת להעלים את מרבית השיער באזור. באזורים בעלי שער עבה יותר, יידרשו יותר טיפולים.

אחרי הטיפול

לאחר טיפול הסרת שיער בלייזר המטופל משוחרר לביתו. יתכנו תופעות לוואי כמו רגישות עורית למשך מספר ימים לאחר הפעולה, הכוללת אדמומיות של העור, רגישות למגע, נפיחות למגע או רגישות לאור השמש. בשל כך, רצוי להימנע מחשיפה לשמש בימים שלאחר הטיפול, ללבוש בגדים מגנים ולהשתמש בקרם הגנה מקרינה. 

מספר ימים עד שלושה שבועות לאחר הטיפול צומחות שערות באזור הטיפול אשר לרוב נושרות באופן מידי.

על מנת לראות תוצאות משמעותיות יש צורך בחזרה על הפעולה מספר פעמים, זאת במידה ומבחינים בצמיחת שיער מלאה באזור הטיפול. החזרה על הטיפול היא תהליך שיכול לקחת זמן ממושך – שבועות עד חודשים.

סיכונים 

•צלקות – אופי החלמת הצלקת תלוי בעיקר בגנטיקה, ובמרכיבים נוספים על פני העור (למשל- ידוע כי קעקועים גורמים ליותר הצטלקות עקב הטיפול). אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים, אך לרוב הן מטשטשות עם הזמן.

כוויות מקומיות.

•תופעות של היפו והיפר פיגמנטציה (הבהרה או התכהות של העור בהתאמה). בדרך כלל מדובר במצב זמני שחולף תוך מספר שבועות. לעיתים נדירות הסימנים אינם חולפים.

•הופעת שכבת עור נוקשה ויבשה (crusting, scabbing) באזור הטיפול, אשר חולפת תוך ימים ספורים.

•מי שאינו מתאים לטיפול, חשוף לסיכונים שבהסרת שיער בלייזר באופן מוגבר ולצמיחת שיער מוגברת באזור הטיפול.

על המטפל לתת הנחיות ברורות לגבי התסמינים שעלולים להופיע, ובכל מקרה של ספק יש לפנות לקבלת טיפול רפואי.

תוצאות הטיפול

מספר הטיפולים הדרושים והתדירות שלהם נקבעת על ידי המטפל, והתוצאות המתקבלות משתנות בהתאם לאזור הנבחר, לגוון העור, לגוון השיער, לעוביו של השיער ולתגובתו הטבעית של הגוף לטיפול. התוצאות המוצלחות ביותר מושגות באנשים בעלי עור בהיר ושיער כהה. אנשים בעלי שיער דקיק ובהיר לרוב אינם מתאמים לטיפול. כמו כן, הטיפול לא מבוצע על אנשים הסובלים מפסוריאזיס, אפילפסיה, בחלק ממקרי הסוכרת וממחלות מערכתיות נוספות.

מומחים


מאמרים לפי נושא הסרת שיער בלייזר

לייעוץ חינם בנושא הסרת שיער פנה למומחה שלנו >>> בעבר, כאשר היינו מדברים על הסרת שיער מהגוף, היינו מתכוונים לנשים אשר מסירות את שיערן מהרגליים, המפשעה, ידיים ומאזורים אחרים בגוף. בשנים האחר...
לייעוץ חינם בנושא הסרת שיער פנה למומחה שלנו >>> מדוע מתבצע טיפול הסרת שיער בלייזר? בעזרת הסוג הנכון של לייזר, או באמצעות טכנולוגיית IPL – הבזק אור מרוכז, ניתן לחמם במידה רבה שערו...

שאלות ותשובות לפי נושא הסרת שיער בלייזר

בתחום
כמות טיפולי הסרת שיער הנדרשים בכל אזור משתנה בהתאם לאזור עצמו, עובי השערה ומידת השיעור. למשל: לטיפול בשיעור בבית השחי יש צורך בכ- 4 טיפולים בממוצע, ברגליים יידרשו לרוב 3 טיפולים בממוצע, ואי...
ובכן, העניין נכון בחלקו. טיפולי הסרת שיער באמצעות לייזר אינם יעילים לכל המטופלים. מכיוון שקרן הלייזר נספגת בתאי המלנין הקולטים אותה, נדרש הבדל בין צבע העור לצבע השערה. ככל שהבדל זה הוא משמעותי יותר, ...

פורומים ניתוחי אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שינוי במנה סחוס האף מבלי סיבה רונית 10/03/2020 21:08
  • היי ד"ר לפני כחודשיים הבחנתי בבליטה קטנה וקשה בקצה האף שהלכה והתפשטה בשבוע וחצי הראשונים של תחילת התופעה. לאחר כשבועיים הבחנתי שגם מצדו השני של קצה התופעה החלה בצורה מינורית יותר לבנתיים. הייתי במספר התייעצויות החל מרופא עור, כירורג פלסטי ורופא א..א.ג ואף ביצעתי אולטרסאונד שלא העלה שום ממצא ואף אחד לא ידע להגיד לי במה מדובר חוץ מהעבודה שהבליטה היא הסחוס של האף מציינת שלא עברתי ניתוח או קיבלתי מכה התופעה מאוד מתסכלת אותי ואני לא מצליחה להבין כיצד הסחוסים יכולים לשנות צורה ככה פתאום מבלי שום סיבה הנראית לעין?

  • + הוסף תגובה
האם עור האף עבר טיפול כלשהו? ד"ר יעקב בר 02/04/2020 08:45
  • האם את נוהגת לחטט באף? האם ירדת במשקל? קשה להבין שינוי כזה על פני חודשיים, האם היו אודם או דלקת? צריך לבדוק אותך ולהתרשם.

  • + הוסף תגובה
העור עבר טיפול פנים רונית 02/04/2020 10:18
  • היי ד"ר לא לא היה שינוי במשקל בטח לא משהו קיצוני. לגבי חיטוט לעיתים רבות נוצרת לי נזלת יבשה שאני נאלצת להוציא. האם זה יכול ליצור שינוי בסחוסים ולמה הם כה קשים כמו אבנים? והשאלה באמת חשובה האם יש אפשרות לעשות משהו בנידון? לגבי טיפול בעור הבחנתי בבליטה כשבוע לאחר שהייתי בטיפול פנים דבר שלא עשיתי במשך שנים . בו נעשה שימוש במכשיר אלקטרופורציה להחדרת ויטמנים וחומצות. אין לי אסמכתא שזה אכן מזה כי הבליטה הייתה קטנה תחילה והמשיכה לגדול מאותו רגע שהבחנתי בה. ורק לאחר שבועיים גם קצה האף השני החל לשנות צורתו באופן שניכר לעין. חושבת הרבה האם זה נוצר מהטיפול או אולי זה 'דגר' לפני עד שהתחיל להיות בולט לעין

  • + הוסף תגובה
יתכן כי משהו מהטיפולים פגע בעור או בסחוס. ד"ר יעקב בר 03/04/2020 10:18
תופעה מוזרה אצל אבא שלי יובל 08/03/2020 08:34
  • שלום, לאבא שלי יש קשיי נשימה, שהוא שואף אף, רואים שהצדדים של האף ליד העיניים קורסים. אני מכיר תופעה שבה החלק התחתון של האף קורס כמו nasal valve collapse אבל כאן מדובר בחלק הממש עליון של האף ליד העיניים. אמרו לו שפלסטיקאי יכול לעזור. האם הדר יכול להרחיב על התופעה ומה השם שלה

  • + הוסף תגובה
האם עבר שבר באף או ניתוח? כמה זמן התופעה קיימת? ד"ר יעקב בר 02/04/2020 08:47
ניתוח אף בר יעקב דניאל 31/03/2020 18:51
  • שלום עברתי ניתוח לפני שלוש שנים אצלך (בר יעקב) בהתחלה התרשמתי לטובה ובשנה האחרונה מורגש שאף התחדד או התארך כבר כמה חודשים שאני חושב על איך לפעול

  • + הוסף תגובה
האף משתנה עם הזמן ד"ר יעקב בר 02/04/2020 08:40

הצטרפו לאינדקס הרופאים!