צמיחה לא תקינה של רקמת רירית הרחם (endometriosis)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

צמיחה לא תקינה של רקמת רירית הרחם הנו מצב שבו מקטעים של רירית הרחם נודדים דרך החצוצרות אל מחוץ לרחם, אל תוך חלל הצפק. מקטעים אלו נצמדים אל השחלות, אל הצפק או אל איברי האגן השונים, ומושפעים מהמחזוריות ההורמונלית של האישה, בדיוק כמו הרירית שנמצאת בתוך חלל הרחם. כלומר, גם הם מייצרים פרוסטגלנדין, ואף מפרישים דם בתקופת הווסת, תופעות הגורמות לדיסמנוראה. מקור השם endometriosis או צמיחה לא תקינה של רירית הרחם, מגיע מהמושג הלטיני ENDOMETRIUM – רירית הרחם. במצב נורמאלי שהוא לא פתוגני, רירית הרחם נוצרת ומתמוססת כל חודש מחדש. אלא אם כן האישה בהריון ואז אין צורך בהתחדשות הרירית. בזמן המחזור כל עוד לא היתה קליטה של הריון ברחם, הרירית מתמוססת ומופרשת מן הגוף עם המחזור. במצב פתולוגי של אנדומטריוזיס, רקמות שנראות ומתנהגות כמו רירית הרחם נמצאות מחוץ לרחם, בדרך כלל בחלל הבטן. רקמות אלו, הנמצאות מחוץ לרחם, מגיבות למחזור הווסת בדרך דומה לזו של רירית הרחם. בסופו של כל מחזור, כאשר ההורמון שגורם לרירית הרחם להיות מופרשת החוצה עם הדימום, הרקמות שנמצאות בחלל הבטן ניתקות ומדממות. שלא כמו דם הווסת שמופרש מהגוף החוצה, לדימום מהרקמות בחלל הבטן אין מוצא. הרקמות שמסביב לרקמות המדממות עלולות להפוך למודלקות או נפוחות. הדלקת גורמת להיווצרות צלקות סביב לרירית המפרישה. במקומות אלו עלולים להתפתח גידולים, קשרים וחבורות.

טיפולים ותרופות

הטיפול במקרים חריפים של צמיחה לא תקינה של רירית הרחם הוא כריתה או שאיבה של מוקדי אנדומטריוזיס, כריתת גידולים או הרחם כולו, תיקון מומים חסימתיים ועוד. במקרים אשר ניתן לשלוט בהם בטיפול תרופתי, אין עדיפות לניתוח. בזמן ההיריון תתכן הפחתה משמעותית בסימפטומים של endometriosis, בשל העובדה שאין היווצרות מחודשת של הרירית.
פורומים, גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביופסיה וקולפוסקופיה לילך ד 16/07/2019 10:31
 • היי, אחרי פאפ לא תקין, עשיתי קולפו וביופסיה- אלו התוצאות; התוצאות Adenu ca in situ שולי ביופסיה נקיים לקוניזציה אבחנה: Pap smear abnormality (cervix) Cervix uteri malignant neoplasm הרופא קבע קוניזציה כבר לעוד יומיים, השאלה שלי, האם במקרה כזה ניתן להוציא את הכל בפעם אחת? האם מדובר שמשהו טרום או בשלב מתחיל מאוד? ומה הכוונה בשוליים נקיים? לחוצה, ולא מוצאת פרטים על התוצאות. תודה!

 • + הוסף תגובה
בדיקת פאפ לא תקינה גלי 15/07/2019 11:15
 • שלום רב, בת 40, ברקע אנדומטריוזיס מגיל 25 מטופל באופן שמרני על ידי גלולות ברצף 3 חודשים, הפסקה לקבל מחזור וחוזר חלילה. אני נבדקת באופן קבוע כל 3 שנים בבדיקת פאפ. בן זוג קבוע למעלה מ-10 שנים עד לא מזמן זו הייתה בדיקת פאפ סמיר ובפעם האחרונה עשלו לי בדיקת hpv. תשובת הבדיקה הייתה: specimen adequacy: satisfactory for evaluation. transformation zone component present(endocervical/metaplastic cells) interpetation/result: high gradesquamous intreapithtelial lesion (hsil) רופא הנשים הפנה אותי לבדיקת קולופוסקופיה בהקדם ואמר שיצטרכו לעשות ביופסיה. הוא ציין שמדובר בקדם סרטן. אני מאד חרדה ולא מפסיקה לבכות. מבקשת לברר עמך מה משמעותן של התוצאות הללו. האם זה אומר שיש לי סרטן בצוואר הרחם? האם יכול להיות שזה מצב שבסוף לא יצריך שום טיפול אלא רק מעקב או שלפי התוצאות זה מצב מחייב טיפול. אני מבולבלת ולא יודעת איך פתאום הופיע הוירוס הזה מאחר ואני נמצאת כבר שנים רבות עם אותו בן זוג וגם לפניו לא הייתי עם מספר רב של פרטנרים בכלל, כך שמהבחינה הזאת אני לא מבינה כיצד נדבקתי בזה. האם זה שעד עכשיו בדיקות פאפ סמיר היו יוצאות תקינות אומר שלא היה לי את הוירוס בגוף או שפאפ סמיר פשוט לא מכוון למצוא את הוירוס אלא רק נגעים? האם יכול להיות שהוירוס ישב לי בגוף 14-15 שנים ורק עכשיו התפרץ? אני מתנצלת על אורך הפנייה אבל אודה לך מאד אם תוכל להבהיר לי מעט את הדברים. האם הוירוס יכול להיעלם מעצמו , או לאחר טיפול וניקוי נגעים?

 • + הוסף תגובה
הוספה גלי 15/07/2019 11:17
 • לציין, שאין לי ילדים ושבדיקת ה-פאפ - 16 positive 18- negative אין זנים נוספים.

 • + הוסף תגובה
HSIL ד"ר מריו ביינר 15/07/2019 12:42
 • שלום, על פי הפאפ נמצא שינוי טרום סרטני בדרגה גבוהה. עלייך לעבור קולפוסקופיה לאישור האבחנה ובהמשך החלטה על הטיפול. הטיפול במצבים אלו הינו קוניזציה-כריתה של הנגע עם לולאה חשמלית. בהצלחה, ד"ר ביינר

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת גלי 15/07/2019 15:20
 • ד״ר שלום, מה זה אומר ״בדרגה גבוהה״? יכול להיות שזה כבר סרטן?

 • + הוסף תגובה
צוואר הרחם נדיה 15/07/2019 15:11
 • שלום, היום עשיתי בדיקת קולונוסקופיה בפעם שלישית מאוד מעניינים לי המושגים TZ- סוג 3, AWE- בשעה 7 זה בבדיקה האחרונה. בבדיקות ראשונה והשנייה ה TZ- סוג 2, AWE בשעה 5?. הביופסיות עד כו כולם תקינות. מה אומרים השינויים האלה?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!