דלג לתוכן

גידולים של קנה הנשימה (Tumors of trachea)

2 דקות קריאה
גידולי הקנה (Trachea) נדירים באופן יחסי. הגידולים השפירים שכיחים אצל ילדים ואילו באוכלוסייה מבוגרת שכיחים הממאירים. מרבית הגידולים מקורם בקנה עצמו ונקראים גידולים ראשוניים של הקנה. גידולים שניוניים של הקנה הם גידולים שמקורם אחר (כגון סרטן בלוטת התריס, סרטן הגרון - Larynx, סרטן הריאה וסרטן הוושט), בדרך כלל מאיברים נגועים סמוכים שהגידול התפשט מהם לקנה. התפשטות גרורות מגידולי איברים רחוקים לקנה אינה שכיחה.

ד"ר אילן בר
ד"ר בני צוקרמן

סימפטומים

התסמין השכיח אצל חולים הנושאים גידול של הקנה, הוא קוצר נשימה המופיע הן במאמץ והן במנוחה. תסמין זה מעיד על כך שהגידול הצר את חלל הקנה עד לכדי שליש מקוטרו המקורי. תסמין מאפיין נוסף הוא צפצופים. לעיתים מטופל החולה כנגד גנחת הסימפונות (אסתמה) תקופה מסוימת בטרם נתגלה הגידול בקנה. הגידול אינו גורם לכאב, אלא לעיתים נדירות, עובדה המקשה על גילויו. גניחת דם (Hemoptysis) אופיינית לסרטן תאי קשקש (Squamous cell carcinoma).

אבחון ובדיקות

גידולים בקנה מאובחנים באמצעות טומוגרפיה מחשבית. שיטה זו יעילה לדימות של חלל הקנה ושל הגידול בתוכו תוך הערכת גודלו, לשם קביעה האם התפשט אל מחוץ לקנה, והאם קיימות קישריות לימפה מוגדלות בקרבת הגידול (עדות על היות המחלה בשלב מתקדם). בשיטת הטומוגרפיה המחשבית אין אפשרות להבחין בין הסוגים השונים של גידולי הקנה. לשם כך דרושה ביופסיה של הרקמה.
דימות על ידי תהודה מגנטית (MRI) יכולה לסייע, לעיתים, להערכה נוספת של ממדי הגידול ולזיהוי התפשטות גידול ממאיר אל כלי דם גדולים סמוכים.
כחלק מתהליך האבחון והערכה לקראת ניתוח מבוצעת ברונכוסקופיה כדי להסתכל באופן ישיר על הגידול בתוך הקנה, ובהתאם לצורך להתקין ממנו ביופסיה. בהתקנת ביופסיה בדרך זו קיים סיכון של דימום מהגידול. במקרים שבהם הגידול גדול עלולה להיווצר חסימת חלל הקנה וזו עלולה להחמיר כתוצאה מהדימום. עקב סיכונים אלה מעדיפים לעיתים לבצע ברונכוסקופיה בחדר ניתוח בטשטוש או בהרדמת החולה, עם אפשרות לצינרור הקנה על פי הצורך.

טיפולים ותרופות

הטיפול בגידולי הקנה הוא בכריתת הגידול. כאשר הגידולים שפירים הכריתה מתבצעת בזמן ברונכוסקופיה, צריבה בלייזר, או כריתה באמצעות ניתוח. גידולים ממאירים כורתים לרוב באמצעות ניתוח, למעט מקרים שבהם הגידול מפושט מדי. אז הטיפול הוא בהקרנה או בכימותרפיה.

סוגים נפוצים

הגידולים השפירים השכיחים הם כונדרומה (Chondroma), המנגיומה (Hemangioma), פיברומה (Fibroma) ופפילומה (Papilloma). אצל ילדים הגידולים השפירים נמצאים על פי רוב בחלקו העליון של הקנה, ואילו אצל מבוגרים הגידול השפיר יימצא נמוך יותר.
הגידולים הממאירים השכיחים אצל מבוגרים הם: סרטן תאי קשקש (Squamous cell carcinoma), בשכיחות גבוהה יותר אצל גברים, והעישון מהווה גורם סיכון להופעתו, וכן Adenoid cystic carcinoma.
רופאים בתחום
פרופ' יעקב שכטר
פרופ' יעקב שכטר אונקולוגיה
ד"ר שולים שפיגל
ד"ר שולים שפיגל אונקולוגיה
ד"ר רונן ברנר
ד"ר רונן ברנר אונקולוגיה

שאלות מתוך פורום סרטן הלבלב

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו