החלפת ברך ( Knee Replacement Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורתופדיה

מטרת הניתוח

ניתוח החלפת ברך מטרתו לטפל בשחיקה של הסחוס המפרקי בברך, לרוב עקב דלקת פרקים כרונית- ארתריטיס, על סוגיה השונים, ובעיקר מחלת מפרקים ניוונית (אוסטאוארתריטיס), אשר גרמה לאובדן השימוש בפרק באופן חמור, ע"י השתלת מפרק ברך חדש מלאכותי.

שכיחות מחלת מפרקים ניוונית עולה עם הגיל, כך שנוצרת היצרות של המרווח המפרקי התקין, וחשיפה של העצם לחלל המפרק. עם הזמן נגרמים כאבים מרובים, קשיחות מפרקית ומוגבלות משמעותית בתנועה, אשר לא מאפשרים הנעה תקינה של הרגל בזמן הליכה. הניתוח להחלפת המפרק במפרק מלאכותי מוצע למטופלים אשר אינם משתפרים עם טיפול שמרני (פעילות גופנית, פיזיותרפיה או תרופות נוגדות דלקת), וכאשר נגרמת פגיעה בתפקוד היומיומי וישנה הפרעה ממשית לאיכות החיים.

קיימות חלופות אחרות עבור ניתוח החלפת ברך כגון ניתוח ארטרוסקופיה או ניתוח אוסטאוטומיה, בהתאם לגיל המטופל ומצב המפרק.

הכנה לניתוח

לפני ניתוח החלפת ברך יילקחו בדיקות דם ע"פ צורך בהתאם לגיל המטופל ומחלות הרקע שלו. מכיוון שמרבית המנותחים הם בגילאים מבוגרים יחסית, לרוב יידרשו בדיקות דם הכוללות: ספירת דם, כימיה בדם, תפקודי קרישה, בדיקת שתן, ותפקודי כליות וכבד. בגברים מעל גיל 55 ובנשים מעל גיל 60 ייעשו גם בדיקת אק"ג וצילום חזה.

בנוסף, המטופל יישלח לבדיקות הדמיה מתאימות בהפניית הרופא- לעיתים יסתפקו בצילום ברך פשוט אך לרוב גם לבדיקת CT או MRI של הברך.

ניתוח החלפת ברך מבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית (ספינלית/אפידורלית). יש להיוועץ עם הרופא המנתח לגבי הפסקת תרופות מסוימות בימים הקודמים לניתוח, ויש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

תהליך הניתוח

לאחר חיטוי קפדני של אזור הניתוח, יבוצע חתך באורך של 8-12 ס"מ בקדמת הברך. כאשר נחשף החלל המפרקי, המנתח מוציא את הרקמה הסחוסית והגרמית העודפת, אשר מפריעה לחלל המפרקי. 

בהמשך, המשטחים המפרקיים מעוצבים כך שיוכלו להכיל תותבת מפרקית מפלסטיק ומתכת. המפרק המלאכותי מוצמד לעצם הירך, השוק והפיקה, ע"י חומר הנקרא צמנט או מסוג אחר, המשמשים כדבק פיזיולוגי. בהמשך מקבעים את המפרק המלאכותי לשרירי הברך ולרצועות האוחזות במפרק, 

על מנת לאפשר תפקוד תנועתי דומה לתקין. החלק המוצמד לעצם הירך בנוי ממתכת נוקשה וחלקה, המסוגלת לעמוד בעומס משקלי כבד. על המפרק נשארת חבישה אלסטית.


סיכונים בניתוח


סיכונים כלליים בניתוחים:


זיהום בפצע הניתוח
- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר ברקמות התת-עוריות או במפרק עצמו, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום- בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה, אולם לעיתים נדירות גם דימומים סיסטמיים המצריכים קבלת מנות דם. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים 
ביותר לאחר שבועות או חודשים. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז הדימום.

צלקות- אופי החלמת הצלקת תלוי באיכות התפרים ובגנטיקה. אין דרך לצפות כיצד הצלקת תחלים לאחר הניתוח.

*סיכוני ההרדמה- לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים של ניתוח החלפת ברך:


נזק עצבי
- עלול להיגרם לעיתים נדירות בשל הקרבה הגדולה של המפרק לעצבים העוברים מחוט השדרה אל כף הרגל.

נזק לרצועות או לשרירים- בשל הסרת חלקים משמעותיים במפרק, לעיתים עשוי להיגרם נזק לרקמות הרכות, כגון חתך או קרע בשריר או קרע של ליגמנט.

תסחיף שומני- כאשר חלק ממח העצם ניתק מהרקמה ומגיע דרך זרם הדם לכלי הדם הריאתיים וסותם אותם- יכול להתבטא במצוקה נשימתית לאחר ניתוח המצריכה בירור וטיפול מיידיים. נדיר.


הטיפול אחרי הניתוח

לאחר ניתוח החלפת ברך לרוב המטופל נשאר באשפוז של מספר ימים (3-5 ימים בהתאם לצורך). הוצאת תפרים נעשית לאחר כשבוע.

במידה וקיימים כאבים ניתן להקל עליהם ע"י משככי כאבים לפי הצורך.

בכל מקרה של כאבים אשר אינם חולפים למרות השימוש במשככי כאבים, תופעות נוירולוגיות כגון אובדן תחושה או חולשה, עליית חום, קוצר נשימה, הפרשה מהפצע הניתוחי או דימום- יש לפנות מיידית לבדיקה רפואית.
מרבית האנשים מדווחים על שיפור ניכר בתפקוד לאחר ניתוח החלפת ברך. בשיפור זה ניתן להבחין בערך לאחר חודש. הכאבים אמורים לחלוף תוך מספר שבועות לחלוטין.

ניידות מוקדמת, כלומר- דריכה על הרגל כבר כיום לאחר הניתוח, נחשבת כמשפרת פרוגנוזה, אולם יש להימנע מתנועות חדות, כיפוף או סיבוב של המפרק.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון
מומחים


מאמרים לפי נושא החלפת ברך

מאמרים נוספים בתחום
יותר מ-700 אלף ישראלים סובלים ממחלת ניוון מפרקי, אוסטאוארתריטיס. מחלה אשר נגרמת בין היתר כתוצאה מחבלות למפרק, עודף משקל, סיבות אנטומיות שגורמות לפגם ראשוני ועיוות במפרק, מחלות מטבוליות או דלקתיות וכן ...
רצועות הברך עלולות להימתח, להיקרע באופן חלקי או לגמרי. שלא כמו רצועות הקרסול, רצועות קרועות בברך דורשות תיקון בניתוח, קרוב ככל האפשר למועד הפגיעה. אם הניתוח מתעכב, הפעולה הכירורגית קשה יותר וסיכויי הה...

שאלות ותשובות לפי נושא החלפת ברך

בתחום
ההחלטה אם לנתח שבר בעצם העקב היא מורכבת. לרוב נוטים המנתחים להמליץ על פתרון ניתוחי בשברים תוך-מפרקיים, אך עם כמה סייגים. מעורבות תוך-מפרקית אחורית לעומת קדמית היא שיקול משמעותי יותר בעד ניתוח, כמו...
לאחר ניתוח להחלפת הברך לעיתים המטופל נדרש בטיפול שיקומי משלים במוסד המתמחה בשיקום, או כחלק מטיפול אמבולטורי במרפאה. טיפול פיזיותרפי מטרתו להביא לתנועה מוקדמת של המפרק, להפחתת הכאבים ולניידות מוקדמת במ...

פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב לאחר ניתוח הלוקס ולגוס עדי 23/09/2020 16:35
  • שלום, לפני כחודש עברתי ניתוח בכף הרגל .(בוהן זרת ופטיש) הייתי בביקורת והתפרים הוסרו, נותרו עוד 2 מסמרים בצד הבוהן לאורך החתך. הכאבים מהניתוח באיזור החתכים חלפו לאחר שבועיים והתחלתי לדרוך על נעל מיוחדת. בשבועיים האחרונים יש לי כאבים בכף הרגל (למטה) ליד הזרת , במקום שאין בו כלל חתכים/תפרים. מאיזו סיבה יכול להיגרם הכאב?

  • + הוסף תגובה
עור מעובה ובצקי בכף הרגל רוחלה 22/09/2020 17:21
  • מעוניינת לדעת מהי התופעה של עור מעובה ובצקי בכפות הרגליים בתור פדיקוריסטית. זה לא בצקת כי האצבע לא שוקעת ולא יוצרת גומה.גם אין סדקים ויובש ברגל אודה על תשובתך

  • + הוסף תגובה
שבר בבסיס של עצם מטטררזלי1 אבא 12/09/2020 14:05
  • בני בן ה 6 נפל ליפני 5 שבועות , בצילום זוהה שבר בבסיס של עצם מטטררזלי1 , וגובס. כעת ללא גבס. מצב צילום 4 שבועות אחרי הפציעה רגע ליפני הורדת הגבס. https://drive.google.com/file/d/1bb033gvgNiz3TpQhbcUVbSaW5tGh5D6M/view?usp=sharing 1. האם יתכן שלוחית הצמיחה נפגעה? 2. שבוע לאחר הורדת הגבס הילד עדיין צולע? 3. האם נדרש פיזיוטרפיה ? 4. מה המשך הטיפול המומלץ ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!