ייעוץ פסיכולוגי ( Psychologic Consultation ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום


מי מאתנו לא נתקל במהלך חייו בקשיים, קונפליקטים, דילמות ותקופות משבר? פעמים רבות אנו מצליחים להתמודד עם הקשיים הללו בכוחות עצמנו, אך לעיתים הם עלולים לגרום לנו מצוקה או להצריך סיוע של איש מקצוע. ייעוץ פסיכולוגי הוא תהליך המאפשר התקדמות ושיפור תחומים רגשיים, אישיים, בין אישיים והתנהגותיים.

מהו ייעוץ פסיכולוגי?

ייעוץ פסיכולוגי הוא תהליך המכוון לסיוע בהתמודדות עם קשיים רגשיים, אישיים, בין אישיים או התנהגותיים על ידי שיחות עם איש מקצוע. ייעוץ פסיכולוגי מיועד לאנשים מתפקדים המתמודדים עם סוגיות הנוגעות להתפתחות והסתגלות או לקשיים המתעוררים עקב אירועים ושינויי בחייהם. ייעוץ פסיכולוגי עשוי לסייע בהקשר של סוגיות העוסקות בהורות (הצבת גבולות לילדים, התמודדות עם סוגיות של גיל ההתבגרות), התמודדות עם גירושין, התלבטויות בתחום הקריירה, מחלות וכן הלאה.

אחד מענפי הייעוץ הפסיכולוגי הוא ייעוץ זוגי. ייעוץ זה הוא תהליך המיועד לזוגות המתמודדים עם קשיים נקודתיים, סוגיות הנוגעות לניהול המשפחה או לזוגות המעוניינים לשפר את התקשורת ביניהם. בהתאם, ייעוץ לזוגות עשוי לסייע בסוגיות הנוגעות להורות, חלוקת תפקידים והתמודדות עם שינויים ומשברים בחיי הזוג או המשפחה, כגון לידה, מחלה, פיטורין וכדומה.

במסגרת הייעוץ הפסיכולוגי, מתקיים תהליך אבחוני לזיהוי קשיי הפונה ונבחרת שיטת טיפול המתאימה ביותר לקשייו והעדפותיו של הפונה. אורך תהליך הייעוץ משתנה בהתאם לטיב הקשיים, ועשוי לנוע בין פגישות ספורות לבין מספר חודשים.

מתי לפנות לייעוץ פסיכולוגי ומתי לטיפול פסיכולוגי?

ייעוץ פסיכולוגי מתאים, כאמור, לאנשים מתפקדים אשר מתמודדים עם קושי נקודתי. טיפול פסיכולוגי, לעומת זאת, הוא תהליך ממושך ומעמיק יותר אשר מכוון להתמודדות עם קשיים רגשיים ונפשיים (כגון חרדה או דיכאון) ועם דפוסים אישיותיים או התנהגותיים מקיפים (כגון הפרעות אישיות, קשיים בין אישיים או ערך עצמי נמוך). הטיפול מכוון לעריכת שינוי מקיף ומעמיק בחיי האדם, ולא רק לסייע בהתמודדות עם קושי נקודתי.

חשוב להדגיש כי ההבחנה בין טיפול פסיכולוגי לייעוץ פסיכולוגי אינה חדה, חלק מהפונים לייעוץ בעקבות קושי נקודתי מתמודדים גם עם קשיים אחרים אשר מצריכים טיפול פסיכולוגי (לדוגמא, הורה הפונה להדרכת הורים עקב בעיית התנהגות של הבן אך למעשה מתקשה להציב לילדו גבולות עקב הדיכאון ממנו הוא סובל). במרבית המקרים יאפשר תהליך האבחון לזהות את מקור הקשיים ובשלב הבא, בהתאם להמלצת המטפל והעדפות הפונה, לבחור האם ואיזה טיפול פסיכולוגי או ייעוץ פסיכולוגי יתאימו לפונה.

ייעוץ פסיכולוגי חינם

ייעוץ פסיכולוגי חינם ניתן לקבל במספר דרכים:

• פורום ייעוץ פסיכולוגי: כיום קיים ברשת מגוון גדול של פורומים המציעים מענה על ידי אנשי מקצוע טיפוליים. פורום ייעוץ פסיכולוגי אינו מהווה תחליף לייעוץ פסיכולוגי או טיפול פסיכולוגי אך עשוי להציע הכוונה ראשונית בהתלבטות האם ולאיזה טיפול/ייעוץ יש לפנות, או לתת מענה ראשוני ונקודתי לשאלות ספציפיות.

• השירות הפסיכולוגי החינוכי: השירות הפסיכולוגי החינוכי מציע שירותי יעוץ, טיפול והדרכה לילדים במערכת החינוכית ולהוריהם. במסגרת שירותים אלו ניתן לקבל סיוע סביב בעיות התנהגות וקשיים רגשיים של ילדים, קושי בהשתלבות במערכת החינוכית וכדומה.

• מרפאות בריאות הנפש: מרפאות ציבוריות לבריאות הנפש מציעות שירותי ייעוץ וטיפול לפרטים, זוגות ומשפחות. קבלה למרפאות אלו כרוכה לעיתים בהמתנה ממושכת אך כל אדם זכאי לייעוץ או טיפול פסיכולוגי במידת הצורך.
מומחים


מאמרים לפי נושא ייעוץ פסיכולוגי

מאמרים נוספים בתחום
כ-700 תקיפות פיזיות ומעל 2,700 תקיפות מילוליות כנגד צוותים רפואיים ועובדים סוציאליים אירעו בשנה החולפת בבתי-החולים בארץ ע"י מטופלים או בני משפחותיהם. במאמץ למגר את התופעה העבירה ועדת הע...
עדויות רבות שמצטברות בעולם המחקר הרפואי מחזקות את ההנחה כי להיבט הנפשי יש תפקיד גדול מהמשוער בהשפעה על מחלות כרוניות והרופאים המטפלים מתחילים להבין שלטיפול בפן הרגשי ישנה חשיבות לא מבוטלת בניהול המחלה...הצטרפו לאינדקס הרופאים!