דלג לתוכן

טיפול בדיכאון אחרי לידה (Treating Postpartum Depression)

דיכאון וחרדה
2 דקות קריאה

המושג דיכאון אחרי לידה מתייחס לתופעה במהלכה הורים חשים סימפטומים של דיכאון בשלושת החודשים הראשונים לאחר הלידה. תופעה זו מסווגת כחלק מקבוצת הפרעות מצב הרוח , ומופיעה אצל כ- 10% מהנשים, ולעיתים אף בקרב אבות טריים. טיפול בדיכאון אחרי לידה באמצעות פסיכותרפיה על סוגיה השונים או תרופות פסיכיאטריות, עוזר להורים ומקל על הסימפטומים בדרך להתחלה חדשה.

טיפול בדיכאון אחרי לידה – טיפול בין אישי

טיפול בין אישי בדיכאון אחרי לידה נועד להקל על מצבי דיכאון תוך התמקדות בהיבט הבין אישי. טיפול כזה עוזר לאם או לאב הטריים להבין את האופן בו הדיכאון קשור לשינוי במערך התפקידים במשפחה. למשל, קיימים מצבים בהם ההורים חווים מצוקה מאחר והם מתקשים להיכנס לתפקיד נוסף בחייהם כהורים, ולהגיע לאיזון בינו לבין יתר התפקידים. העיקרון המנחה הוא איזון מחדש של תפקיד המטופל בהקשרים שונים, כך שתתאפשר בהם יותר קבלה, תמיכה והדדיות.

טיפול בדיכאון אחרי לידה – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון לאחר לידה הוא טיפול קצר מועד היוצא מתוך הנחה שמקור הדיכאון הוא דפוסי חשיבה שליליים, יחד עם התנהגויות שנלמדו מעצימות את המצוקה. לדוגמה, אם טרייה עשויה לחשוב "התינוק בוכה - שוב נכשלתי". לדעת הדוגלים בגישה טיפולית זו, אתגור ושינוי של אותם דפוסי חשיבה שליליים, ובמקביל התנסות חדשה בשטח, יביאו לתהליכים של שינוי ויקלו על המצוקה.

טיפול בדיכאון אחרי לידה – פסיכותרפיה פסיכודינמית

פסיכותרפיה דינמית רואה בסימפטומים הדיכאוניים כסימן המרמז על מצוקה נפשית עמוקה יותר, אשר שורשיה בילדות המוקדמת מול ההורים, והיא נשארה בלתי פתורה ולא נגישה. דוגמה לכך היא נטישה רגשית או פיזית של הורה בעבר. טיפול בדיכאון אחרי לידה בגישה דינמית, מנסה ליצוק מילים ומשמעות באותה מצוקה, ובכך עוזר להורים להגיע לתובנות בקשר למקור הדיכאון, מתוך הנחה שהתובנה עצמה היא מפתח מרכזי בדרך לשינוי.

טיפול בדיכאון אחרי לידה – טיפול תרופתי

דיכאון מטופל בימינו במקרים רבים על ידי תרופות פסיכיאטריות ממשפחת נוגדי הדיכאון. טיפול בדיכאון אחרי לידה באמצעות תרופות רלוונטי בעיקר במצב בו הסימפטומים הדיכאוניים מעוררים מצוקה רבה ופוגעים בתפקוד. אף על פי שהטיפול מתחיל להשפיע על המטופל רק החל מ-3 שבועות מתחילת הטיפול, טיפול זה נחשב ליעיל במקרים בהם יש צורך בהקלה מהירה בסימפטומים, ולפעמים מבוצע בשילוב פסיכותרפיה.

טיפול בדיכאון אחרי לידה - טיפולים המתמקדים בקשרים ובתמיכה הדדית

טיפול בדיכאון אחרי לידה נעשה גם על ידי התייחסות לאנשים קרובים אשר מושפעים מההורה הסובל מדיכאון. לדוגמה, במקרה בו אם סובלת מדיכאון אחרי לידה, הזוגיות עם בעלה עלולה להיפגע, אך סביר להניח שבעלה ירצה להבין באילו דרכים הוא יכול לסייע לה בתקופה זו. טיפולים דוגמת טיפול זוגי או טיפול משפחתי מטרתם לעזור הן להורה הטרי והן למקורביו, על מנת לאפשר לקשרים המשפחתיים השונים להוות מקור להעצמה ותמיכה. טיפול בדיכאון אחרי לידה מתבצע גם במסגרת טיפול קבוצתי, בו הורים טריים יכולים להעניק זה לזה מרחב הדדי לשיתוף, חיזוק ולמידה, עם עזרה והכוונה של המנחה.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר יוסי הר-טוב
ד"ר יוסי הר-טוב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר סיגל פישמן
ד"ר סיגל פישמן גסטרואנטרולוגיה
ד"ר מאהר חג'אזי
ד"ר מאהר חג'אזי גריאטריה

מאמרים בנושא טיפול בדיכאון אחרי לידה

התינוק לא מפסיק לבכות? הכל על תופעת הקוליק
התינוק לא מפסיק לבכות? הכל על תופעת הקוליק
לירון מרקוביץ, מערכת אינפומד מאת: לירון מרקוביץ, מערכת אינפומד 05/12/2016

הפעוט בוכה ללא הפסקה? אל תסיקו דבר על כישורי ההורות שלכם!
20-40% מהתינוקות לוקים בקוליק, תופעה נפוצה המתאפיינת... לכתבה המלאה

המדריך המלא: כיצד מזהים ומטפלים בדיכאון אחרי לידה
המדריך המלא: כיצד מזהים ומטפלים בדיכאון אחרי לידה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/01/2016

תחושת מועקה לאורך זמן, חוסר חשק כללי, נדודי שינה וקשיים בריכוז: אלו רק חלק מהתסמינים המופיעים בזמן דיכאון אחרי לידה... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו