בצקת (Edema)

ראשי

תאור

בצקת היא עלייה בכמות הנוזל התוך-תאי. כ-60% ממשקל הגוף הם מים. במצב תקין מרבית כמות המים נמצאת בתוך תאי הגוף, וכשליש מהכמות נמצאת מחוץ לתאים כאשר 25% מכמות זו מהווה את נוזל הדם (פלסמה), והשאר - את הנוזל הבין-תאי (אינטרסטיציאלי).

בצקת מאופיינת בעלייה בכמות הנוזל הבין-תאי. במראה חיצוני ניתן להבחין בבצקת רק לאחר הצטברות של מספר ליטרים של נוזל. הבצקת מתבטאת כנפיחות מקומית, לדוגמה: בצקת בחלל הבטן המכונה מיימת (Ascites), בצקת בחלל הצדר (הפלורלי - סביב הריאה) המכונה Hydrothorax או מפושטת המכונה Anasarca. במצבי בצקת ניתן להבחין בנפיחות בפנים בעיקר סביב העיניים, בידיים (הטבעות לוחצות), וברגליים (קושי לנעול נעליים). בלחיצה על אזור הבצקת נוצרת מעין גומה שחוזרת לקדמותה רק מספר דקות לאחר הפסקת הלחיצה. מצב זה מכונה "בצקת גומתית", Pitting edema.

הכוחות השומרים על שיווי המשקל של הנוזלים במדורים השונים הם: הלחץ ההידרוסטטי, כלומר הלחץ של הנוזל מכלי הדם על דופנותיהם אשר "דוחף" מים לכיוון המדור הבין-תאי, והלחץ האונקוטי שמיוצר על ידי חלבוני הדם ואשר "מושך" את הנוזל מהמדור הבין-תאי. שינוי במאזן כוחות זה גורם לבצקת. במצבי בצקת הגוף "חש" כי כמות הנוזל בתוך כלי הדם יורדת ולכן מפעיל מערכת של חלבונים המכונה Renin Angiotensin Aldosteron System - RAA system. תפקידה של מערכת זו להעלות את כמות הנוזל בתוך הכליה על ידי צמצום כמות הנתרן המופרשת דרך הכליה, והקטנה על ידי כך של כמות המים המופרשים מהגוף. מנגנון זה מגביר את הבצקת. 
בצקת נגרמת במספר מצבים עיקריים:

1. חסימה של הניקוז מהווריד ו/או הניקוז הלימפטי - במצב זה הלחץ ההידרוסטטי לפני החסימה עולה, גורם ליציאת נוזל מכלי הדם למדור הבין-תאי, וכך - לבצקת מקומית באזור החסום שהוא בדרך כלל אחד הגפיים. מצב זה מתרחש ברוב המקרים לאחר ניתוח כלשהו בגף, כגון כריתת קישריות הלימפה בבית השחי שגורמת לבצקת בזרוע באותו צד המכונה לימפאדמה, Lymphedema

2. אי-ספיקה בלב - הלב אינו מצליח להוציא את כמות הדם שמגיעה אליו ממערכת הוורידים ומהריאות. כך מצטבר דם במערכת הוורידים והריאות, עולה הלחץ ההידרוסטטי בכלי הדם, ומתהווה בצקת ריאות עם בצקת מפושטת.

3. תסמונת נפרוטית - ליקוי בכליות הנגרם מסיבות שונות המאופיין בהפרשה מוגברת של חלבון בשתן. במצב זה יש ירידה בלחץ האונקוטי שגורמת לבצקת מפושטת.

4. אי-ספיקה בכבד - צמקת הכבד (Cirrhosis) - הכבד מייצר את החלבון העיקרי שאחראי לשמירה על הלחץ האונקוטי בכלי הדם, חלבון זה נקרא אלבומין. אם חלה אי-ספיקה בכבד יורדת כמות האלבומין ומכאן ירידה בלחץ האונקוטי ובצקת.

5. תרופות - עלולות לגרום לבצקת, לדוגמה: סטרואידים שמורידים את הפרשת הנתרן מהכליה ועל ידי כך מורידים את הפרשת המים בשתן, תרופות נוגדות דלקת, תרופות לטיפול ביתר-לחץ-דם.

6. בצקת אידיופתית - כלומר ללא סיבה ברורה. תופעה המתרחשת בעיקר בקרב נשים הלוקות בבצקת לסירוגין, כפי הנראה בשל עלייה בחדירות כלי הדם לנוזלים.

הטיפול בבצקת הוא טיפול משולב בבצקת עצמה על ידי הגבלת מלח ומתן משתנים כגון פוסיד לצד איתור הגורם הראשוני לבצקת וטיפול בו.

ד"ר רוני ברוך

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כלי דם מורן 08/04/2020 21:27
 • אני בת 32 סובלת מאי ספיקה בורידים. יש לי ממש כאבים אני שמה גרב לאורך כל הרגל אבל עדיין ממש עם כאבים. יש לי שטף דם למטה שממש כואב לי שאני נוגעת בזה. אני בהריון שבוע 10 וזה ממש מקשה . מה עוד יעזור חוץ מהגרב ?

 • + הוסף תגובה
אי ספיקת ורידים ד"ר אסף לבנון 08/04/2020 21:33
 • שלום מורן וחג שמח את יכולה לצלם את האזור הכואב ולשלוח?

 • + הוסף תגובה
צילום רגל אי ספיקה מורן 09/04/2020 11:21
 • זה שטף דם שנימצא בקרסול . איך אפשר לשלוח תמונה ?

 • + הוסף תגובה
תמונה ד"ר אסף לבנון 09/04/2020 12:58
כאבים,זרמים וחישמולים בגפיים לימור 06/04/2020 12:10
 • שלום,עשיתי mri אגן אורטופדי,רשום שיש כלי דם של הפודנדל מעובה ועם אות גבוה שמהלכו לפרינאם משמאל, האם זה מדאיג מהבחינה שאני צריכה לקחת גלולות ברצף (גלולות פרוגסטרון) ואולי בגללן יש לי כאבים בגפיים במיוחד מהישבן והירך השמאלי לאורך כל הרגל? תודה.

 • + הוסף תגובה
כלי דם ד"ר אסף לבנון 07/04/2020 09:16
 • שלום רב לימור. אני מניח שביצע את הבדיקה בהמלצת אורטופד לאור התלונות שיש לך ברגל שמאל והממצא שהתגלה הוא ממצא אקראי ככל הנראה. יש לי מספר שאלות: 1. בת כמה את? 2. האם יש מחלות רקע/טיפול תרופתי קבוע? 3. משקל וגובה? 4. האם היו ממצאים בבדיקה הקשורים לאבחנה האורטופדית והאם האורטופד ששלח אותך ראה את הבדיקה ונתן חוות דעת?

 • + הוסף תגובה
כלי דם לימור 07/04/2020 15:54
 • בעיקרון הגניקולוג שלח אותי לבצע את הmri אורטופדי של עצבי האגן כי אני לפני ניתוח של מחלת אנדומטריוזיס,הוא רצה לראות אם יש מצב שהזרמים והחישמולים שאני מרגישה הם מהאיזור הזה.בנוסף לכלי דם מעובה של הפונדל רשום גם שבצמוד לעצב האובטורטור משמאל מודגם כלי דם מורחב ומודגש קלות ללא ממצא דומה מימין. גיל:26 גובה:1.65 משקל:55

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 07/04/2020 19:41
 • אני חושב שכדאי שתבקשי הפנייה לכירורג כלי דם שגם יבדוק אותך גם יראה את בדיקת הMRI וגם את תשובת הבדיקה עצמה. אשמח לעזור על ידי עיון בדיסק הבדיקה בשלב ראשון ובתשובה הכתובה.

 • + הוסף תגובה
כאב ברגל לאחר ניתוח ורידים באמצעות גלי רדיו גל 30/03/2020 08:03
 • שלום רב לפני 3 שבועות עברתי ניתוח בורידים בשני הרגליים באמצעות גלי רדיו בשני הרגליים.רק לאחר שבוע הופיעו כאבים בלתי נסבלים ברגל שמאל בלבד, כמו כן ישנו חלק שיש חוסר תחושה. האם הכאבים הם תופעה נורמלית??? מדובר בסוג כאב פנימי בתוך הרגל כמו סוג של שריפה פנימית. תודה

 • + הוסף תגובה
כאב ברגל ד"ר אסף לבנון 30/03/2020 10:23
 • שלום גל! בכל שאלה לגבי תלונות לאחר ניתוח אני נמנע מלחוות את דעתי מכיוון שאין יכולת לקבל את התמונה המלאה של מה נעשה בדיוק בניתוח- מידע שקיים אצל המנתח בלבד. לאור זאת ממליץ לפנות לרופא שטיפל בך כדי לקבל תשובות לשאלותיך, אני בטוח שיש לך דרך התקשרות איתו. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!