6 מצבים בריאותיים שעלולים לגרום לכאבי גב תחתון

רוב האנשים יסבלו מכאב גב תחתון לפחות פעם אחת בחייהם. עם זאת, לעיתים המקור לכאבי גב תחתון אינו בתנועה לא נכונה או בעומס יתר על השרירים באזור והוא מעיד על בעיה רפואית אחרת. אספנו עבורכם 6 סיבות נפוצות לכאבים בגב התחתון
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 25/08/2019כאבי גב תחתון הם מצב נפוץ  שיכול להתפתח בשל מגוון גורמים. לעיתים, מקור הכאב בעומס על שרירי הגב התחתון או ביציבה לקויה, אך כאב חמור ומתמשך עלול לרמז על מצב רפואי אחר, כמו פיברומיאלגיה או דלקת פרקים.  אספנו עבורכם 6 גורמים שעלולים להוביל לכאבי גב תחתון וגם – מתי מומלץ לפנות לרופא.1. עומס יתר המופעל על שרירי הגב התחתון

עומס יתר המופעל על  שרירי הגב התחתון עלול לגרום לכאב אזורי. לעיתים כאב זה עלול להקרין לאזור הישבן או להוביל להגבלה בתנועה. מצב זה מתפתח לרוב עקב פעילות ספורטיבית, הרמת משאות כבדים בצורה לא נכונה, או הפעלה לא נכונה של שרירי הגב התחתון. ברוב המקרים טיפול ביתי הכולל מתיחות, קירור של האזור ונטילת משככי כאבים ללא מרשם, יסייע בהקלה על התסמינים. במקרים חמורים יותר, הרופא עשוי להמליץ על פיזיותרפיה. 2. גורמים הקשורים באורח החיים

יציבה לקויה וישיבה לא נכונה, בייחוד בקרב אלה המבלים שעות ארוכות בישיבה מול מסך המחשב, עלולות להוביל ללחץ מוגבר המופעל על הגב התחתון, לגרום לכאבי גב ועם הזמן להעלות את הסיכון להתפתחות בעיות גב ורגליים שונות. 


קיימות מספר דרכים להפחתה ואף מניעה של כאב בגב התחתון, בהן:

- ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע

- תרגול של יציבה וישיבה נכונה

- ביצוע תרגילי מתיחות לאחר ישיבה ארוכה מול מסך המחשב. 

- ארגון סביבת העבודה, לרבות כיוונון הכיסא ומסך המחשב, כך שניתן יהיה לשבת בצורה נכונה

- הרמת חפצים כבדים בצורה נכונה 

- שמירה על משקל  תקין4. פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מצב כרוני הגורם לכאבי שרירים מופשטים וקשיון שרירים. פיברומיאלגיה עלולה להשפיע גם על אזור הגב התחתון והרגליים. פיברומיאלגיה מאופיינת בהתקפי כאב שעלולים להחמיר עם הזמן. 


סימנים נוספים לפיברומיאלגיה כוללים: 

- עייפות

- כאבי ראש

- בעיות ריכוז וזיכרון

- דיכאון וחרדה

- תחושת קהות או עקצוץ בגפיים העליונות והתחתונות

- קשיי שינה

- בעיות הקשורות למערכת העיכול

קיימות מספר אפשרויות לטיפול בפיברומיאלגיה, אך אסטרטגיית הטיפול משתנה מאדם לאדם. מבין הטיפולים האפשריים ניתן למנות:

- טיפול תרופתי, לרבות משככי כאבים ותרופות אנטי דיכאוניות

- טיפול פיזיולוגי ותעסוקתי

- טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

- טכניקות לתרפיה, כמו מדיטציה או יוגה

- שינויים באורח החייםגבר צעיר מתמתח במשרד וסובל מכאבי גב
כאבי גב תחתון עלולים להיגרם מעומס על השרירים או מיציבה לא נכונה. לעיתים, מקור הכאב הוא בבעיה בריאותית חמורה יותר 4. דלקת מפרקים ( ארתריטיס)

 ארתריטיס היא שם כולל לקבוצת מצבים בריאותיים הגורמים לדלקות וכאב מפרקים. דלקת מפרקים בחלק התחתון של עמוד השדרה או המותניים עלולה לגרום לכאבי גב תחתון שמקרינים לעיתים לרגליים. 

הצורות הנפוצות ביותר של דלקת מפרקים הן:

אוסטיאוארתריטיס (OA) 

הסוג הנפוץ ביותר של דלקת פרקים הקשור להתפרקות הסחוס במפרקים. אוסטיאוארתריטיס עלולה להתפתח כמעט בכל אחד מהמפרקים בגוף. 


דלקת מפרקים שגרונית

דלקת מפרקים שגרונית היא מחלה אוטואימונית,שבה המערכת החיסונית תוקפת בטעות את הגוף עצמו. בדלקת מפרקים שגרונית עיקר הפגיעה היא במפרקים הקטנים של אצבעות הידיים והרגליים. 


למרות שתסמינים לדלקת מפרקים משתנים מאדם לאדם, הסימפטומים השכיחים שיעידו על התפתחות הדלקת כוללים אדמומיות מקומית, נפיחות באזור המפרקים והגבלה בתנועה. הטיפול במצב תלוי בסוג הארתריטיס שאובחן ובחומרת התסמינים. עם זאת, ברוב המקרים אסטרטגיית הטיפול תכלול שילוב של שינויים באורח החיים, טיפול פיזיותרפי וכן גם טיפול תרופתי. במקרים של דלקת מפרקים חמורה, לעיתים יומלץ על ניתוח.


קראו עוד: מה הקשר בין סוכרת לכאבי גב?


5. סיאטיקה

סיאטיקה הוא כאב חד ודוקר בגב התחתון, המקרין אל הישבן והרגליים. לעיתים, הכאב החד מלווה גם בתחושת עקצוץ, נימול וחולשה באזור הרגליים. 


המקור לכאב הוא לחץ המופעל על העצב הסיאטי. עם זאת, חשוב לזכור כי הסיאטיקה הוא אינו מחלה בפני עצמה, אלא רק סימפטום שעלול להעיד על בעיות שונות, בהן פריצת דיסק, מחלות ניווניות של הדיסק, דלקת פרקים ועוד.   


ברוב המקרים, הכאב החד יחלוף עם הזמן וניתן לטפל בו באמצעות מנוחה, נטילת משככי כאבים ללא מרשם ומתיחות. אם טיפולים אלה אינם מועילים מומלץ לפנות לרופא שימליץ על אפשרויות טיפול נוספות.6. דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מצב כרוני שבמהלכו מתפתחת דלקת במפרקים ובחוליות של עמוד השדרה. הדלקת גורמת לכאבי גב ונוקשות. הדלקת עלולה להתפשט גם לחלקים אחרים בגוף, כמו הצלעות, עצמות המותניים, הברכיים ועוד. 

סימפטומים נוספים לדלקת חוליות מקשחת כוללים

- גמישות מופחתת של עמוד השדרה

- הגבלה בניידות

- נפיחות וחום מקומי של המפרקים הסובלים מהדלקת

- קושי וכאב בזמן נשימה 

- עייפות

למרות שהגורם להתפתחות הדלקת אינו ידוע במלואו, נראה שקיים מרכיב גנטי המוביל להתפתחות המצב. בשל העובדת שדלקת חוליות מקשחת היא מחלה חשוכת מרפא, הטיפול בה נועד כדי להקל על התסמינים ולמנוע החמרה במצב. אסטרטגיית הטיפול כוללת טיפול תרופתי, פיזיותרפיה ושינויים באורח החיים. אם נגרם נזק קיצוני למפרקים הרופא המטפל עשוי להמליץ על ניתוח. מתי כדאי לפנות לרופא?

ברוב המקרים ניתן לטפל בכאבי הגב התחתון באמצעות מנוחה, נטילת תרופות ללא מרשם ומתיחות עדינות. עם זאת, במצבים הבאים חשוב להתייעץ עם רופא:

- אם הכאב מחמיר ולא מורגשת הקלה עקב הטיפול הביתי

- אם הכאב מתפשט גם לאזורים אחרים בגוף

- אם לכאב מתלווים סימפטומים נוספים, כמו שלשול, סחרחורות או הקאות


אם מתפתחת אחת מהתופעות הבאות יש לפנות לגורם רפואי באופן מידי: 

- כאב חמור מאוד

- נפיחות פתאומית ברגליים או בכפות הרגליים

- כאב בחזה

- קושי בתזוזה או בהליכה 

- אבדן שליטה בסוגרים פורומים ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פענוח ct גב נינה 20/12/2019 21:09
  • שלום ביצעתי ct עמוד שדרה ומותן להלן התוצאות. מה זה אומר? תודה מראש מצאים: הודגמהסקוליוזיס קלה בצורת S. גובהשל גופי החוליות שמור. מרווחים בינחולייתיים הודגמו מוצרים עם שינויים נווניים וואקום פנומן ויצירת זיזים ניווניים קדמיים וצדדיים קטנים לאורך ע"ש הגביהאמצעי. איןעדות לסטנוזיס ספינלית. נקבים נאורלים הודגמו מוצרים בגובה S1-L5. שינוייםארטרוטים במפרקים פצטלים לאורך ע"ש המותני. המפרקים הפצטליים הודגמו שמורים לאורך ע"ש הגבי. שינויים נווניים ב-SIJ. איןעדות לבקעים דיסקליים לאורך עמוד שדרה גבי. בליטהאחורית קלה של הסחוס הדיסקלי בגובה L5-L4. בקעדיסקלי מרכזי בינוני בגובה .S1-L

  • + הוסף תגובה
צילום עמוד שדרה אורלי 19/12/2019 12:06
  • בעלי בן 68 עקב כאבי גב העליון הוא נשלח לעשות צילום. בתשובה כך:מבנה גרמי אוסטאופני. קיימת הגברה של קיפוזיס גבית. איבוד גובה מינימלי של מספר חוליות גביות. שינויים ניוונים עם אוסטאופיטים קדמים והסתיידויות בALL כביטוי למחלת DISH המבנה הגרמי ללא קו שבר, ללא הרס מוקדי. המרווחים הבין חולייתיים ללא היצרות משמעותית. אשמח לדעת מה זה אומר באופן כללי?האם מצב מדאיג?

  • + הוסף תגובה
איך עובדים על יציבה נכונה אילפורד 16/12/2019 14:53
  • אני סובל מכאבים בגב תחתון בעקבות מאמץ מוגבר על השרירים. בנוסף מפעילות כמו ריצה, מהר מאוד כואב לי בגב ובברכיים. נאמר לי שהיציבה שלי לא תקנית ושדרך שיפור היציבה מצבי ישתפר. דרך איזה גורם מקצועי כדאי להתייעץ לגבי זה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!