סרטן הכבד (Liver Cancer)

ראשי

תאור

הכבד אחראי על סינון מתמיד של הדם הזורם בגוף, הוא הופך חומרים מזינים ותרופות שנספגים ממערכת העיכול, לחומרים כימיים מוכנים לשימוש. לכבד יש תפקידים חשובים נוספים, ביניהם סילוק רעלים וחומרים כימיים אחרים מהדם והפיכתם להפרשות. דרך הכבד עובר כל הדם הזורם בגוף, לכן הוא נגיש מאד לתאי סרטן שזורמים בדם.

כבד יכול להיפגע מסרטן ראשוני, המתפתח בו עצמו, או מסרטן שמתפתח במקומות אחרים בגוף ואז מתפשט אל הכבד. ברוב המקרים סרטן הכבד הוא משני או גרורתי, כלומר מקורו של הגידול הממאיר נמצא במקום אחר בגוף.

ברחבי העולם, סרטן ראשוני בכבד תוקף גברים פי שניים מאשר נשים, זהו הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים, הוא תוקף בעיקר אנשים מעל גיל 50.

כבד מורכב ממספר סוגים של תאים, לכן יש מספר סוגים של גידולים שיכולים להתפתח בו. חלק מהגידולים שפירים וחלקם גידולים סרטניים, שעלולים להתפשט גם אל מקומות אחרים בגוף (לשלוח גרורות). הגידולים השונים מתפתחים מסיבות שונות ומטופלים בשיטות שונות. סיכויי ההחלמה תלויים בסוג הגידול.

גידולי כבד השפירים הנפוצים ביותר הם:

·          המנגיומה 
·          אדנומה של הכבד 
·          תהליך פוקאלי דמוי גידול 
·          ציסטה 
·          לימפומה 
·          פיברומה 
·          ליומיומה

הטיפול בגידולים אלו שונה מהטיפול בגידולים סרטניים. לעתים, כאשר הם גורמים כאב או דימום, יש צורך להסירם באמצעות ניתוח.

סוגי סרטן הכבד הם:

·          הפטוצלולר קרצינומה (HHC). 
·          סרטן בדרכי המרה (מקורו של סרטן זה בצינור המרה, והוא לא ידון במאמר זה).

סיבות וגורמי סיכון

סרטן כבד ראשוני (הפטוצלולר קרצינומה) נוטה לתקוף אנשים שיש להם מומים מולדים בכבד, אנשים שמפריזים בשתיית אלכוהול, או אנשים הלוקים בזיהום כרוני, הנובע ממחלות כמו צהבת מסוג B ו- C, המוכרומטוזיס (כאשר יש יותר מידי ברזל בכבד) וכן שחמת הכבד (צירוזיס). 

יותר מ- 50% מהאנשים שאובחן אצלם סרטן כבד ראשוני, לוקים גם בשחמת הכבד (צלקת בכבד, שנגרמת לעתים קרובות כתוצאה משתיה מופרזת של אלכוהול, מצהבת B ו- C ומהמוכרומטוזיס, מחלות שעלולות לגרום לנזק בלתי הפיך ולאי ספיקת כבד). 

אנשים שסובלים מהמחלה הגנטית המוכרומטוזיס, שמתבטאת בכמויות גדולות מידי של ברזל, נמצאים בסיכון גבוה אף יותר.

חומרים מסרטנים רבים עלולים לגרום להתפתחות של סרטן כבד ראשוני, ביניהם קוטלי עשבים מסוימים וכימיקלים כמו ויניל כלוריד וזרניך. עישון, במיוחד כאשר הוא מלווה בשתייה מופרזת של משקאות אלכוהוליים, מגביר את הסיכון להתפתחות המחלה.  אלפא טוקסין - רעלן מסרטן, שמיוצר על ידי סוג מסוים של עובש, יכול אף הוא לגרום להתפתחות המחלה. אלפטוקסינים נמצאים לעתים בחיטה, בבוטנים, באורז, בתירס ובפולי סויה.

גורמי סיכון נוספים:

·          מין החולה. 
·          משקל. 
·          שימוש בסטרואידים אנבוליים(סטרואידים לבניית הגוף). 
·          היסטוריה של סוכרת. 
·          מחלות מטבוליות תורשתיות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לא מקובל לבצע באופן גורף, שיקוף לגילוי מוקדם של סרטן הכבד ראשוני, אולם ניתן לשקול ביצוע שיקוף לאנשים שנמצאים בסיכון גבוה. יחד עם זאת המחקרים לא הצליחו לקבוע האם השיקוף יעיל עבור כל החולים. על מנת לאבחן סרטן כבד, יש לשלול תחילה את קיומן של מחלות אחרות, בעלות תסמינים זהים.

אנשים בסיכון גבוה הם אלכוהוליסטים ואנשים הלוקים בצהבת כרונית.

בדיקות נוספות:

בדיקות דם שמודדות את סמני הגידול (מרקרים) –חומרים שרמתם בדם עולה כאשר אדם לוקה במחלת סרטן הכבד עשויות לסייע בקביעת אבחנה. סרטן הכבד מפריש חומר בשם אלפא פטופרוטאין (AFP), שקיים בדרך כלל אצל עוברים ונעלם בזמן הלידה. 

בדיקת אולטרסאונד היא הבדיקה הראשונה שמבצעים בדרך כלל, משום שבאמצעותה ניתן לגלות גידולים בגודל 1 ס"מ. סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) והדמיה בתהודה מגנטית ((MRI עשויות לגלות גידולים קיימים ולסייע בדירוגם, אולם לעתים קרובות הן נותנות תוצאות חיוביות שגויות. ביופסיה היא הבדיקה היחידה שיכולה להבדיל בין גידול שפיר לגידול ממאיר. 

לפרוסקופיה היא בדיקה יעילה לגילוי גידולים קטנים, קביעת ההיקף של שחמת הכבד, או לקיחת דגימה לצורך ביופסיה ועוד. לפרוסקופיה או ביצוע סריקה על-קולית (סריקה באולטרסאונד) במהלך ניתוח.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כל הסוגים של סרטן הכבד קשים לריפוי. סרטן ראשוני בכבד, לעתים רחוקות מתגלה בשלב מוקדם- השלב בו הסיכויים לטפל בו הם הטובים ביותר. גם בסרטן משני בכבד, או בגרורות של סרטן אחר שהתפשטו אל הכבד קשה לטפל, משום שאז מדובר סרטן שכבר התפשט. 

הרשתות הסבוכות של כלי דם ודרכי מרה בכבד מקשות אף הן על ביצוע הניתוח. רוב הטיפולים מתמקדים בשיפור ההרגשה של המטופל ובניסיון להאריך את חייו.

חולים שהתגלו אצלם גידולים בשלבים התחלתיים, אותם ניתן להסיר באמצעות ניתוח, הם בעלי הסיכויים הטובים ביותר להחלים. למרבה הצער, ברוב המקרים של סרטן כבד לא ניתן לבצע ניתוח, אם משום שהסרטן נמצא כבר בשלב מתקדם מידי, או משום שהכבד חולה מידי ולא יעמוד בניתוח. 

במקרים מסוימים ניתן להקטין את הגידולים באמצעות טיפול כימותרפי, ולהביא אותם למצב שיאפשר הסרתם באמצעות ניתוח. 

את אותו תהליך ניתן לעיתים לבצע באמצעות אתנול במקום בכימותרפיה. אין הוכחות לכך שכימותרפיה לאחר ניתוח מעלה את סיכויי ההישרדות של החולה. חולים שהטיפול בהם הצליח והמחלה נמצאת בהפוגה, צריכים להיות במעקב צמוד, על מנת לוודא שהמחלה אינה מתחדשת. 

קריותרפיה – טיפול באמצעות הקפאת הגידול, וצריבה באמצעות אנרגיית גלי רדיו (RFA) לצורך השמדת הגידול, הן שיטות שיכולות לשמש במקרים מסוימים של סרטן כבד. 

טיפולי הקרנות ניתן לבצע בדרכים רבות, אולם יש להם מגבלות, משום שסבילות הכבד להקרנות היא נמוכה. כאשר משתמשים בהקרנות, עושים זאת כדי להקל על תסמינים מחוץ לכבד, או על מנת להקל על כאב בכבד, על ידי כיווץ הגידול. בטיפול באמצעות תסחוף (אמבוליזציה), עושים שימוש בכימותרפיה או בהקרנה, על מנת לעצור את אספקת הדם אל הגידול. בשיטה זו ניתן להשתמש גם לצורך טיפול בגידולים גדולים יותר.

השתלת כבד היא אופציה עבור חולים שיש להם סרטן הכבד וגם שחמת הכבד. זהו הליך שיש בו סיכון רב, אך גם סיכויים לריפוי.

סרטן כבד מתקדם כולל יותר  טיפול טוב אחד. בעזרת כימותרפיה והקרנות במינון נמוך, ניתן לעתים לעצור את התפשטות הסרטן ולהקל על הכאבים, אך יחד עם זאת, התועלת של הטיפולים הללו בסרטן מסוג זה היא קטנה. 

רוב החולים מקבלים משככי כאבים חזקים בשילוב עם תרופות להקלה על בחילות ונפיחות, או לשיפור התיאבון. התרופה בסוראפניב (נקסאוואר) היא הראשונה שמשיגה שיפור ניכר במצבם הכללי של חולים הלוקים בסרטן מתקדם בכבד, ולא ניתן לטפל בהם באמצעות כימותרפיה. 

אנשים הלוקים בסרטן מתקדם בכבד יכולים לבחור להצטרף למחקרים קליניים שבודקים שיטות טיפול חדשות. מחקרים אלו כוללים הקפאת תאי הגידול לצורך השמדתם, שימוש בסוכנים ביולוגיים כמו אינטרפרון או אינטרלוקין-2 במטרה לעודד את המערכת החיסונית לתקוף סרטן כבד באופן נמרץ יותר, ושליחת סוכנים קטלניים ישירות אל התאים הסרטניים, תוך שימוש בחלבונים סינטטיים, שנועדו להשמיד גידולים ספציפיים.


פורומים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עישון וסרטן ריאה נדב 15/09/2020 10:28
  • המליצו לאמי להפסיק לעשן (בת65). עד כמה יש לכך משמעות לגבי סיכון לסרטן ריאה, בגיל כזה? היא אוהבת לעשן..תודה

  • + הוסף תגובה
טיפולים למוטציה ב RET טלי 17/08/2020 09:41
  • שלום, האם תוכלי להסביר איזה טיפולים זמינים בארץ למוטציה בRET?תודה

  • + הוסף תגובה
RET דר' אליזבטה דודניק 20/08/2020 12:29
  • לאחרונה אושר על ידי FDA מעכב RET ראשון- סלפרקטיניב Loxo292- זמין בארץ דרך מחקר או חמלה פרטנית. מעכב נוסך שהראה תוצאות דומות Blu 667 זמין דרך המחקר. נעשה נתונים מעטים גם על יעילות של אלקטיניב בגידולים נושאי מוטציה זו, זמין off-label ברכישה פרטית ודרך ביטוח פרטי.

  • + הוסף תגובה
אימונותרפיה ולרי 10/08/2020 10:16
  • שלום, שמעתי על מחקר חדש במזותליומה עם אימונותרפיה. האם יעילה? איך אפשר לקבל בארץ? תודה

  • + הוסף תגובה
אימונותרפיה במזותליומה דר' אליזבטה דודניק 20/08/2020 12:22
  • שלום, אכן הוצג במהלך כינוס בינלאומי אחרון WCLC מחקר שבדק את השילוב של אימונותרפיה (שתי תרופות: אופדיבו ואימפינזי) מול טיפול כימותרפי והראה ששילוב אימונותרפי זה משפר הישרדות. המיתרים בעיקר בלט בסוג אגרסיבי יותר של מזותליומה- סרקומטואיד. השילוב טרם זמין בסל שרותי הבריאות, אך יכול להינתן off-label ברכישה עצמית, דרך ביטוח פרטי או עמותות חולים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!