קרע במיניסקוס (קרע סהרון) (Meniscus tear)

ראשי

תאור

הסהרון - מיניסקוס, אחד מהמבנים הנפגעים ביותר בברך. למיניסקוס צורת סהר, ירח. קיימים מיניסקוס פנימי וחיצוני. בחתך רוחבי יש למיניסקוס צורת יתד. הוא מורכב מסחוס בעל מרקם דמוי גומי והוא מרפד את אזורי המפגש של העצמות הגדולות, עצם הירך והשוקה. המיניסקוס הוא מבנה מייצב העוזר למפרק הברך בנשיאת משקל, גלישה וסיבוב בכיוונים שונים. המיניסקוס גם מונע את החיכוך והשחיקה של קצות העצם של הירך והשוקה המצופים סחוס.

ד"ר עמוס קדרון

ניתוחי ארטרוסקופיה - קרע במניסקוססימפטומים


לעיתים מופיעה תחושה של "קריעה" פנימית. כאשר יש קרע במיניסקוס, מרבית האנשים מסוגלים להתהלך למרות הפגיעה, וספורטאים רבים ממשיכים בפעילות ספורטיבית. כשמופיעים תסמיני דלקת, מופיעים כאבים בברך והיא מתוחה. במשך מספר ימים יש קשיון ונפיחות, רגישות על פני הסדק המפרקי והצטברות של נוזל ("מים בברך"). ללא טיפול, יכול החלק הקרוע מהמיניסקוס לנדוד למפרק ולגרום למעידה, "קנאק", או ל"נעילה" של הברך, תופעה המתרחשת בדרך כלל בכיפוף של כ-45 מעלות עד שמשחררים את הברך בהפעלה ידנית. כשיש חשד לקרע במיניסקוס צריך להיוועץ עם אורתופד.

סיבות וגורמי סיכון

חבלה לברך במהלך פעילות ספורטיבית, בעבודה או בתאונה יכולה לגרום לקרע בברך של המיניסקוס בשל סיבוב הברך, בגלל שינויי כיוון או האטה חדה. לעיתים פגיעה במיניסקוס מלווה גם בנזק למבנים אחרים בברך דוגמת הרצועה הצולבת הקדמית. אנשים מבוגרים עלולים לקרוע את המיניסקוס גם ללא חבלה. סחוס המיניסקוס נחלש ונשחק עם השנים עד כדי מצב של קרע במיניסקוס ניווני.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

יש לספר לרופא מה קרה ומתי. הרופא בודק את הברך ולעיתים יש צורך בדימות כמו צילומי רנטגן, כדי לשלול גורמים אחרים לכאבים בברך. לעיתים יש צורך במיפוי עצמות, בעל-שמע או בבדיקת תהודה מגנטית המדגימה בצורה הטובה ביותר את הרקמות הרכות.
לקרע במיניסקוס צורות שונות. אצל אתלטים צעירים הקרע במיניסקוס הוא בדרך כלל אורכי או דומה ל"ידית דלי", ועצמות הירך והשוקה כולאים את המיניסקוס בזמן שהברך מסתובבת. שכיחים פחות קרעים בצורת "מקור תוכי", או קרעים רדיאליים. אצל מבוגרים ניוון הסחוס יוצר קרע סהרון אופקי ובמספר מישורים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול ראשוני בקרע הסהרון הוא מנוחה, קירור המקום בקרח, חבישת לחץ והרמת הגף הפגוע. ניתן לשלב גם תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים להפחתת הכאב והנפיחות. אם הברך יציבה ואינה "ננעלת" ניתן להסתפק בטיפול שמרני, בפיזיותרפיה. כלי הדם מזינים את ההיקף החיצוני של המיניסקוס ומסייעים על ידי כך לאחות את הקרע סהרון באזור זה. קרעים קטנים בהיקף מתאחים לעיתים מעצמם, לאחר מנוחה. אם המיניסקוס אינו מתאחה עצמונית והברך ממשיכה לכאוב, להיות נוקשה או להינעל - יש צורך בניתוח.
ניתוחי ארתרוסקופיה כטיפול בקרע בברך - הם פעולות פולשניות זעירות שבמהלכם מחדירים מצלמה ומכשירים דרך נקבים קטנים, לברך. הניתוח מתבצע תוך כדי צפייה במוניטור (מסך טלוויזיה). בהתאם לסוג הקרע במיניסקוס, מיקומו, גיל החולה וגורמים נוספים, מחליטים אם "לשייף" את המיניסקוס (הוצאת החתיכה הקרועה), או לתקן אותו באמצעות תפרים, חצים או אמצעי קיבוע אחרים. לאחר הניתוח יש צורך בפיזיותרפיה לשיקום הברך עד שובה לפעילות תקינה.

פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרע ידית דלי במינסקוס הליטרלי ליאב 17/02/2020 14:39
 • היי, לאחר סיבוב של הברך נשלחתי לMRI בבדיקה נמצא קרע ידית דלי במינסקוס הליטרלי ,ציסטה פופליטיאלית מודגמת בקוטר 2 מ״מ ובצקת לשדית מינימאלית בהיקף הקונדיל הפמורלי המדיאלי כנראה קונטוזיה. מה עליי לעשות? מרגיש כאבים מוגבל, אין אפשרות לרוץ או אפשרות לתנועות חדות האם דבר זה מצריך ניתוח?

 • + הוסף תגובה
גיל ליאב 17/02/2020 14:45
קרע ידית דלי במניסקוס ד"ר נועם רשף 18/02/2020 11:24
 • שלום ליאב. בקרע ידית דלי ישנה חתיכה של מניסקוס התקועה באמצע הברך. זה מגביל בתנועות וזו בעיה. יש צורך בניתוח להוציא את החתיכה מהברך ולנסות לתפור אותה למקום. כדאי לבצע זאת מהר ככל שניתן. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
שבר בבוהן כתוצאה מטראומה של חפץ כבד מ.ד 16/02/2020 20:57
 • בשבוע שעבר נפל על האצבע ה1 הבוהן חפץ כבד והאצבע שלי לא הפסיקה לדמם ובעקבות המכה גם שינתה את ציבעה . לאחר שהייתי במיון שם ריבונו שבר קטן ללא תזוזה קיבעו לי את האצבע ונישלחתי הביתה. רציתי לדעת מה הסיכויים שהציפורן לא תינשור לי או לחילופין האם במצבים כאלה הציפורן נושרת? עוד אוסיף ואומר שהדימום שהיה לי היה ממש מתחת לציפורן שם כאשר החפץ נפל על הבוהן הוא יצר לי חתך אודה לך על תשובתך

 • + הוסף תגובה
שבר בבוהן ד"ר נועם רשף 16/02/2020 22:04
 • שלום . מטרת הפורום הנה לענות על שאלות הקשורות לפציעות ספורט. פנית לפורום הלא נכון. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
כאב ברכיים תוצאות אולטרסאונט רוני 12/02/2020 14:47
 • שלום לכולם היום הגיעה לי תוצאות של האולטרסאונט אשמח לחוות דעת ולפיענוח התוצאות מערכות לבדיקה - US של הברכיים סיבת הבדיקה - כאבים יותר מימין. TENDON QUADRICEPS – טנדינוזיס קלה דו צדדי. .נוזל ללא SUPRAPATELLAR BURSA .נוזל ללא INFRAPATELLAR BURSA - טנדינוזיס קלה, יותר מימין. PATELLAR TENDON M.C.L – דלקת קלה מימין. שמאל - תקין. .פ.מ.ב PES ANSERINUS .פ.מ.ב L.C.L המניסקוסים הודגמו בהיקפם תקינים איזור פופליטיאלי – ללא עדות לציסטה ע"ש בייקר .פ.מ.ב P.C.L מבנה גרמי תקין. יש לציין שאי אפשר להדגים מבנים עמוקים בברך באמצעות .US

 • + הוסף תגובה
us ברך ד"ר נועם רשף 14/02/2020 06:45
 • שלום רוני. פיענוח הUS שלך הוא למעשה תקין. כעת, השאלה היא למה ביצעת US? בדיקת US היא בדיקה לא יעילה לברך בדרך כלל אלא כשיש שאלה יחודית חוץ מפרקית. אם זה המצב - הבדיקה תקינה ואתה יכול להיות רגוע. תחושתי היא שלא .חשוב להבדק על ידי אורטופד ספורט או אורטופד ברך - להבין מה התלונות, מה סוג הכאב ומה הממצאים בבדיקה הפיסיקלית. כהדמיות יש צורך בצילום רנטגן רגיל ואם יש חשד לפגיעה במבנים בתוך המפרק (מניסקוסים, רצועות , סחוס) יש צורך ב MRI. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!