קרע במיניסקוס (קרע סהרון) (Meniscus tear)

ראשי

תאור

הסהרון - מיניסקוס, אחד מהמבנים הנפגעים ביותר בברך. למיניסקוס צורת סהר, ירח. קיימים מיניסקוס פנימי וחיצוני. בחתך רוחבי יש למיניסקוס צורת יתד. הוא מורכב מסחוס בעל מרקם דמוי גומי והוא מרפד את אזורי המפגש של העצמות הגדולות, עצם הירך והשוקה. המיניסקוס הוא מבנה מייצב העוזר למפרק הברך בנשיאת משקל, גלישה וסיבוב בכיוונים שונים. המיניסקוס גם מונע את החיכוך והשחיקה של קצות העצם של הירך והשוקה המצופים סחוס.

ד"ר עמוס קדרון

ניתוחי ארטרוסקופיה - קרע במניסקוססימפטומים


לעיתים מופיעה תחושה של "קריעה" פנימית. כאשר יש קרע במיניסקוס, מרבית האנשים מסוגלים להתהלך למרות הפגיעה, וספורטאים רבים ממשיכים בפעילות ספורטיבית. כשמופיעים תסמיני דלקת, מופיעים כאבים בברך והיא מתוחה. במשך מספר ימים יש קשיון ונפיחות, רגישות על פני הסדק המפרקי והצטברות של נוזל ("מים בברך"). ללא טיפול, יכול החלק הקרוע מהמיניסקוס לנדוד למפרק ולגרום למעידה, "קנאק", או ל"נעילה" של הברך, תופעה המתרחשת בדרך כלל בכיפוף של כ-45 מעלות עד שמשחררים את הברך בהפעלה ידנית. כשיש חשד לקרע במיניסקוס צריך להיוועץ עם אורתופד.

סיבות וגורמי סיכון

חבלה לברך במהלך פעילות ספורטיבית, בעבודה או בתאונה יכולה לגרום לקרע בברך של המיניסקוס בשל סיבוב הברך, בגלל שינויי כיוון או האטה חדה. לעיתים פגיעה במיניסקוס מלווה גם בנזק למבנים אחרים בברך דוגמת הרצועה הצולבת הקדמית. אנשים מבוגרים עלולים לקרוע את המיניסקוס גם ללא חבלה. סחוס המיניסקוס נחלש ונשחק עם השנים עד כדי מצב של קרע במיניסקוס ניווני.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

יש לספר לרופא מה קרה ומתי. הרופא בודק את הברך ולעיתים יש צורך בדימות כמו צילומי רנטגן, כדי לשלול גורמים אחרים לכאבים בברך. לעיתים יש צורך במיפוי עצמות, בעל-שמע או בבדיקת תהודה מגנטית המדגימה בצורה הטובה ביותר את הרקמות הרכות.
לקרע במיניסקוס צורות שונות. אצל אתלטים צעירים הקרע במיניסקוס הוא בדרך כלל אורכי או דומה ל"ידית דלי", ועצמות הירך והשוקה כולאים את המיניסקוס בזמן שהברך מסתובבת. שכיחים פחות קרעים בצורת "מקור תוכי", או קרעים רדיאליים. אצל מבוגרים ניוון הסחוס יוצר קרע סהרון אופקי ובמספר מישורים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול ראשוני בקרע הסהרון הוא מנוחה, קירור המקום בקרח, חבישת לחץ והרמת הגף הפגוע. ניתן לשלב גם תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים להפחתת הכאב והנפיחות. אם הברך יציבה ואינה "ננעלת" ניתן להסתפק בטיפול שמרני, בפיזיותרפיה. כלי הדם מזינים את ההיקף החיצוני של המיניסקוס ומסייעים על ידי כך לאחות את הקרע סהרון באזור זה. קרעים קטנים בהיקף מתאחים לעיתים מעצמם, לאחר מנוחה. אם המיניסקוס אינו מתאחה עצמונית והברך ממשיכה לכאוב, להיות נוקשה או להינעל - יש צורך בניתוח.
ניתוחי ארתרוסקופיה כטיפול בקרע בברך - הם פעולות פולשניות זעירות שבמהלכם מחדירים מצלמה ומכשירים דרך נקבים קטנים, לברך. הניתוח מתבצע תוך כדי צפייה במוניטור (מסך טלוויזיה). בהתאם לסוג הקרע במיניסקוס, מיקומו, גיל החולה וגורמים נוספים, מחליטים אם "לשייף" את המיניסקוס (הוצאת החתיכה הקרועה), או לתקן אותו באמצעות תפרים, חצים או אמצעי קיבוע אחרים. לאחר הניתוח יש צורך בפיזיותרפיה לשיקום הברך עד שובה לפעילות תקינה.

פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פציעת ברך ימין שילו 30/11/2020 12:19
 • שלום, לפני חודש החלו כאבים בברך , בוצע צילום us וגילו דלקת מאחורה וקדימה בברך,הפציעה מעט נרגעה אך אתמול התחילו שוב כאבים חזקים בברך היא אינה מתיישרת וקשה מאוד לכופף אותה. האם צריך לגשת למיון או לחכות לאורטופד מומחה שישלח אותי לmri ? והאם יכול להיות משהו אחר ולא בהכרח דלקת

 • + הוסף תגובה
פציעה בברך ימין ד"ר נועם רשף 30/11/2020 16:48
 • שלום שילו. קשה לי לומר בוודאות מתאור כזה. הגבלה בתפקוד הברך וכאבים חזקים אינו מצב תקין ולכן יש מקום לבדיקת אורטפד בהקדם. אם הכאב בלתי ניסבל אפשר לגשת למיון.

 • + הוסף תגובה
בקע ספורטאים - Osteitis pubis (OP) משה 03/11/2020 20:25
 • היי, אני סובל בשנה האחרונה מכאבים במפשעה שהלכו וגברו כאשר בהתחלה היה חשש לבקע מפשעתי אך לאחר בדיקה אצל רופא מומחה הבקע נשלל ונשלחתי לMRI שחשף בקע ספורטאים עם דגש על OP. בצעתי טיפול של 40 יום בסטירואידם אשר לא העילו כאשר לאחריהם ניסיתי פיזיותרפיה למשך חודשיים שגם כן לא הואילה. עושה רושם שהאיזור כל כך מודלק כאשר כל פעולה טיפה לא שגרתית ביום יום גורמים להחמרה. האם יש אופציה ניתוחית בשלב כזה? ובמידה וכן, איזו? מבירורים שעשיתי הבנתי שכדורגלנים מנותחים במצבים כאלה על מנת לחזור לפעילות מהר. תודה על העזרה

 • + הוסף תגובה
אוסטאיטיס פוביס. ד"ר נועם רשף 04/11/2020 13:18
 • שלום משה. אוסטאיטיס פוביס היא תגובה דלקתית של הפריאוסט (הקרום העוטף את העצם) ועצמות האגן באזזור חיבור שרירי הבטן, כתוצאה מעומס יתר. ניתן לטפל בכך שמרני בהורדת פעילות, פיזיותרפיה ותרופות. ניתן לטפל בהזרקה של PRP יחד עם שיקום פיזיותרפי. אם אין הטבה בטיפול שמרני ישנם מספר ניתוחים לטיפול בבעיה זו. יחד עם זאת - אם אינך ספורטאי מקצועי - הורדת עומס משמעותית ופיזיותרפיה הם נקודת ההתחלה ואם לא - יש לפנות אורטופד ספורט או כירורג להמשך טפול. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
יעילות זריקת PRP לפציעה משה 06/11/2020 12:17
 • לא שמעתי עד כה על אופצית הזריקה, האם יצא לך לטפל בפציעה מסוג זה בעזרת זריקת PRP ? האם היו תוצאות? בסדרה של כמה זריקות יש צורך?

 • + הוסף תגובה
טיפול בPRP לאוסטאיטיס פוביס. ד"ר נועם רשף 06/11/2020 12:42
 • שלום משה, הטיפול הזה הוא טיפול ביולוגי שמיועד לזרז ריפוי והפחתת דלקת באזור המודלק. מדובר בסדרה של 3 זריקות ולאחר הזריקה השניה מתחילים טיפול פיזיותרפי . אישית טיפלתי במספר מטופלים בפגיעה זו בתוצאות טובות (הורדת כאבים, חזרה לפעילות ) אבל קח בחשבון שהספרות המדעית אינה חד משמעית לגבי היעילות של הטיפול הזה ואני לא מתחייב על מעל ל 75% סיכוי לשיפור - שזה בערך מה שזריקת סטרואידים אמורה לעשות.

 • + הוסף תגובה
אוסטאיטיס פוביס כרוני אור 20/11/2020 15:03
 • שלום ד״ר, הזכרת ניתוחים לפציעה, אילו ניתוחים אפשריים לפתרון הפציעה הארורה הזו? האם רשתות כמו בבקע רגיל פותר את הבעיה? אני סובל מיזה מעל שנתיים כאשר הפסקתי פעילות ריצה חצי שנה כבר לגמרי, והוספתי עוד חצי שנה של פיזיוטרפיה אינטנסיבית, זריקת סטירואידים, דיקור מערבי, נסיון בגלי הלם (2טיפולים) עיסוי ועוד..כלום לא עזר להחלמה, איך שמנסה לחזור לרוץ בריצה הליכה לאחר הפעילות מרגיש שוב את המתח באזור..אשמח לשמוע מה עוד ניתן לעשות? אני אמור לנסות לעבור לתרגילי רצפת אגן ולמניפולציות פסשיה..האם יכול להיוצ בכך מזור?

 • + הוסף תגובה
ניתוחים לאוטאיטיס פוביס. ד"ר נועם רשף 21/11/2020 20:57
 • יש כמה אפשרויות. ישנו ניתוח מרטנס - שלמעשה מזיז את נקודת חיבור השרירים כ1.5 קדמית ומוריד את העומס בנקודת החיבור הרגילה. ניתן לחזק את דופן הבטן ברשתות. ניתן לבצע צריבה של העצב התחושתי באזור - ואז הכאב מוקל.

 • + הוסף תגובה
ביצוע ניתוח משה 23/11/2020 12:39
 • קודם כל תודה על המידע הרב! לא קל למצוא טיפול לפציעה הארורה הזאת. האם אתה מנתח פציעות כאלה? או מכיר מנתח שבקיא בשיטות שציינת? ממחקר שעשיתי כדורגלנים בארץ מבצעים את השיטות האלה בחו"ל בגלל שבארץ מנתחים רק עם רשתות שלא תמיד משיגות תוצאות חיוביות ואף גורמות לסיבוכים.

 • + הוסף תגובה
ניתוח לאוסטאיטיס פוביס ד"ר נועם רשף 23/11/2020 17:23
 • אני מפנה לדר משה לוינקופף , מנהל המערך האורטופדי בבית החולים שיבא תל השומר. הוא מבצע ניתוחי מרטנס. לגבי השאר - אינני מכיר וגם אני מודע לכך שספורטאים רבים מנותחים בחול. הדבר נובע גם מאופנה - טרנד, וגם כי לא תמיד ניתן לקבל אבחנה מדוייקת. דר משה דודאי הוא כירורג שמבצע ניתוחים לטיפול בבעיה זו - מהצד הכירורגי. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
סיכונים בניתוח של OP גיא 29/11/2020 19:36
 • המון תודה על המידע הרב, נראה שאני ומשה כאן סובלים דיי הרבה זמן מאותה הבעיה, אני עדיין רוצה להימנע מניתוח ורציתי לשאול אם בכל זאת אחזור לפעילות למרות הכאבים ואסבול את הכאב מה הנזק שעלול להיווצר או שלמעשה זה משהו שאפשר לחיות איתו, אני רץ מרתונים...ודיי רוצה להמשיך לרוץ לכל חיי (בן 46) כמו כן בעדיפות ניתוחית מה עדיף יותר הרשתות או המרטנס והאם יש רופא שמכיר את שלל השיטות ובוחר לנתח לפי תמונת מצב נוכחית. תודה!!!

 • + הוסף תגובה
אוסטאיטיס פוביס. ד"ר נועם רשף 29/11/2020 22:05
 • שלום גיא. אתה יכול לחזור לרוץ אבל הכאב עשוי להחמיר עד כדי קושי תפקודי שלך. זו הבעיה העיקרית. השאלה היא האם ביצעת MRI שהדגים שאכן מדובר באוסטאיטיס פוביס ולא בשבר מאמץ באגן - שאז אסור לרוץ עד חלוף התסמינים. בכל מקרה יש מקום לנסות טיפולים שמרניים - כולל טפול ב זריקות PRP. ככל שאני יודע בארץ אין כירורג אחד שמכיר ועושה את כל השיטות אבל את רוב הניתוחים לאזור זה מבצעים כירורגיים כללים. דר לוינקופף מבצע רק את ניתוח מרטנס.

 • + הוסף תגובה
סיכונים בניתוח של OP גיא 30/11/2020 12:29
 • המון תודה! אכן הודגם בMRI אוסטאיטיס פוביס, אדקטור טנדניטיס, PIWI. הכאב שיש לי כיום לאחר חצי שנה ללא ריצה ועם טיפולי פיזיוטרפיה אינטנסיביים (הומליך פרוטוקול ועוד...) וללא שום הטבה זה אותם הכאבים שהיו בזמן האימונים וגםן לאחר ריצת מרתון וללא כאבים תוך כדי הריצה...העניין הוא שאני רוצה לפתור את זה ולא לגרום לעצמי נזק ואני רואה שכלום לא עוזר. זה כרוני ולא עוזב אותי. שוקל לנסות כמה פעמים FACIAL MANIPULATION שאולי יטיב איתי. אם לסיכום אין סיכון בהמשך ריצה כל עוד אין לי מגבלה תפקודית מלבד כאבים לאחר הריצה שחולפים לאחר 24-48שעות..? מדוע ניתוח רשתות יכול להביא אותי לסיבוכים? הבנתי שזה ניתוח לא מסובך ודיי שכיח

 • + הוסף תגובה
אוסטאיטיס פוביס ד"ר נועם רשף 30/11/2020 16:47
 • שלום גיא. כל טיפול שמרני שתעשה - ויעזור לך - עדיף. כאבים חזקים יפריעו לך לרוץ בוודאי מרחקים ארוכים. כאב מעיד על בעיה מקומית ולכן אני ממליץ לא לעשות פעילות דרך כאב. האם יש סיכוי בנזק ארוך טווח רק מאוסטאיטיס פוביס - סביר להניח שלא אבל יכולת התפקוד שלך, גם היומיומית וגם הספורטיבית תפגע. לגבי נתוחי רשת - בכל ניתוח ישנם סיכונים ועשויים להיות סיבוכים. גם בניתוחים שכיחים, גם בניתוחים שמבוצעים על ידי מנתחים מנוסים. צריך לקחת גם את זה בחשבון. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
בדיקת EMG סים 23/11/2020 17:59
 • עקב נפילה ופציעה היה לי אישאס וקרע באחד השרירים (לא זוכרת מאחורי הירך) עדיין יש לי כאבים לאורך הרגל ומסביב לה עם המפשעות שמתחיל מעל הישבן בצד שמאל, לרוב יש הרגשה של נמלים והרדמות וכאילו נשיכה במיוחד באזור כף הרגל והעקב ומעט מעל הקרסול ותחושה של נפיחות בברך למרות שאין נפיחות ואין דלקת. ההליכה שלי ממש לא יציבה וממש קשה לי ללכת מעל בערך 300-400 מ' ובמיוחד בעליה ועל משטח לא ישר. מספר פעמים קרה שכאילו נעלמה התחושה ברגל כאילו אני עומדת על אוויר כאילו היא ממש נרדמה. עשיתי בדיקה : Tibialis anticus d - גיוס ירוד גם בימין וגם בשמאל. צרות פוטנציאלים - גדולים פוליזים גם בימין וגם ברגל שמאל כל השאר תקין . אין לי כוח כבר ואני ממש הולכת עם העניים על הרצפה כי אם המדרכה לא ישרה אני פשוט מועדת ואני מפחדת שוב ליפול ולהפצע. רציתי לדעת אם זה מסביר את התחושות שלי? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
פגיעה בירך ד"ר נועם רשף 23/11/2020 20:25
 • שלום רב. יש אבחנה מבדלת אבל אחד החשדות הקליניים המשמעותיים הוא שסבלת תלישה של אחד או יותר משרירי ההמסטרינגס שלך (ירך אחורית) וכעת העצב הסכיאטי תפוס בצלקת. אפשרות נוספת היא שישנה פגיעת עמש משמעותית. אני ממליץ בחום לבצע MRI אגן ולהבדק על ידי אורטופד ספורט. אם ישנה תלישה של הגידים יהיה צורך בניתוח לשחזור שלהם. יש לבצע בדחיפות ולהבדק. שיהיה בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
המשך שאלה סים 24/11/2020 15:43
 • ראשית תודה על התשובה המהירה. הפציעה היתה לפני כמעט כשנתיים תוך פחותמחצי שעה אכן היתה בצקת גדולה מאוד מאחורי הירך שהתפשטה על לאגן ולאחר יומיים יצאו שטפי דם גם גדולים מאוד. בתחילה חשבו ששברתי את העצם ובצילום רנטגן פשוט שללו את זה. הברך הייתה חופשייה , שבועיים על כסא גלגלים , לאחר מכן הליכון , קביים ופיזיטורפיה ולכך זמן עד שיכולתי לדרוך על כל כף הרגל. עקב גילוי גידול בברך של הרגל השניה דבר שרק אליו הרופאים התייחסו לאחר גילויו, למרות טענותי שדווקא הרגל "המפחידה" לא היא שגורמת לי לקשיים ואכן עברתי את הניתוח והחלמתי יש עדיין כאבים ומגבלות אבל בגדול הבעיה היא ברגל שנפצעה. איך ניתן לאחר כמעט שנתיים לדעת אם אכן מדובר בשבר תלישה בכדי לקבל את הטיפול הנכון? איזו בדיקה עלי לבקש? תודה שנית

 • + הוסף תגובה
פגיעה בירך ד"ר נועם רשף 24/11/2020 16:07
 • את זקוקה ל MRI אגן וירך . לאחר מכן בדיקת אורטופד ספורט - עם ההדמיות כמובן.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!