//

קרע במיניסקוס (קרע סהרון) (Meniscus tear)

ראשי

תאור

הסהרון - מיניסקוס, אחד מהמבנים הנפגעים ביותר בברך. למיניסקוס צורת סהר, ירח. קיימים מיניסקוס פנימי וחיצוני. בחתך רוחבי יש למיניסקוס צורת יתד. הוא מורכב מסחוס בעל מרקם דמוי גומי והוא מרפד את אזורי המפגש של העצמות הגדולות, עצם הירך והשוקה. המיניסקוס הוא מבנה מייצב העוזר למפרק הברך בנשיאת משקל, גלישה וסיבוב בכיוונים שונים. המיניסקוס גם מונע את החיכוך והשחיקה של קצות העצם של הירך והשוקה המצופים סחוס.

ד"ר עמוס קדרון

ניתוחי ארטרוסקופיה - קרע במניסקוססימפטומים


לעיתים מופיעה תחושה של "קריעה" פנימית. כאשר יש קרע במיניסקוס, מרבית האנשים מסוגלים להתהלך למרות הפגיעה, וספורטאים רבים ממשיכים בפעילות ספורטיבית. כשמופיעים תסמיני דלקת, מופיעים כאבים בברך והיא מתוחה. במשך מספר ימים יש קשיון ונפיחות, רגישות על פני הסדק המפרקי והצטברות של נוזל ("מים בברך"). ללא טיפול, יכול החלק הקרוע מהמיניסקוס לנדוד למפרק ולגרום למעידה, "קנאק", או ל"נעילה" של הברך, תופעה המתרחשת בדרך כלל בכיפוף של כ-45 מעלות עד שמשחררים את הברך בהפעלה ידנית. כשיש חשד לקרע במיניסקוס צריך להיוועץ עם אורתופד.

סיבות וגורמי סיכון

חבלה לברך במהלך פעילות ספורטיבית, בעבודה או בתאונה יכולה לגרום לקרע בברך של המיניסקוס בשל סיבוב הברך, בגלל שינויי כיוון או האטה חדה. לעיתים פגיעה במיניסקוס מלווה גם בנזק למבנים אחרים בברך דוגמת הרצועה הצולבת הקדמית. אנשים מבוגרים עלולים לקרוע את המיניסקוס גם ללא חבלה. סחוס המיניסקוס נחלש ונשחק עם השנים עד כדי מצב של קרע במיניסקוס ניווני.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

יש לספר לרופא מה קרה ומתי. הרופא בודק את הברך ולעיתים יש צורך בדימות כמו צילומי רנטגן, כדי לשלול גורמים אחרים לכאבים בברך. לעיתים יש צורך במיפוי עצמות, בעל-שמע או בבדיקת תהודה מגנטית המדגימה בצורה הטובה ביותר את הרקמות הרכות.
לקרע במיניסקוס צורות שונות. אצל אתלטים צעירים הקרע במיניסקוס הוא בדרך כלל אורכי או דומה ל"ידית דלי", ועצמות הירך והשוקה כולאים את המיניסקוס בזמן שהברך מסתובבת. שכיחים פחות קרעים בצורת "מקור תוכי", או קרעים רדיאליים. אצל מבוגרים ניוון הסחוס יוצר קרע סהרון אופקי ובמספר מישורים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול ראשוני בקרע הסהרון הוא מנוחה, קירור המקום בקרח, חבישת לחץ והרמת הגף הפגוע. ניתן לשלב גם תרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים להפחתת הכאב והנפיחות. אם הברך יציבה ואינה "ננעלת" ניתן להסתפק בטיפול שמרני, בפיזיותרפיה. כלי הדם מזינים את ההיקף החיצוני של המיניסקוס ומסייעים על ידי כך לאחות את הקרע סהרון באזור זה. קרעים קטנים בהיקף מתאחים לעיתים מעצמם, לאחר מנוחה. אם המיניסקוס אינו מתאחה עצמונית והברך ממשיכה לכאוב, להיות נוקשה או להינעל - יש צורך בניתוח.
ניתוחי ארתרוסקופיה כטיפול בקרע בברך - הם פעולות פולשניות זעירות שבמהלכם מחדירים מצלמה ומכשירים דרך נקבים קטנים, לברך. הניתוח מתבצע תוך כדי צפייה במוניטור (מסך טלוויזיה). בהתאם לסוג הקרע במיניסקוס, מיקומו, גיל החולה וגורמים נוספים, מחליטים אם "לשייף" את המיניסקוס (הוצאת החתיכה הקרועה), או לתקן אותו באמצעות תפרים, חצים או אמצעי קיבוע אחרים. לאחר הניתוח יש צורך בפיזיותרפיה לשיקום הברך עד שובה לפעילות תקינה.

פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ארתוגרפיה מפרק ירך שאלות על הבדיקה אייל 11/08/2020 18:31
 • שלום רב, לקראת בדיקה צפויה בנושא אודה לעזרתכם: מהיכן מחדירים את המחט לתוך מפרק הירך (מהצד, מאחור, מקדימה, מהמפשעה ..?) מהם הסיכונים בהחדרת המחט? פגיעה בעצבים וכלי דם אפשרית? איזה אורך המחט? ההחדרה בשיקוף. האם מדובר בקרינה של רנטגן? תודה

 • + הוסף תגובה
ארטרוגרפיה של מפרק הירך. ד"ר נועם רשף 11/08/2020 19:11
 • שלום אייל. ממליץ לשאול את כל השאלות לפני שאתה חותם על ההסכמה לבדיקה. לחילופין שאל את האורטופד שהפנה אותך. ישנן מספר טכניקות להזרקה למפרק ירך, ותמיד קיים סיכון לזיהום ופגיעה בכלי דם ועצבים למרות שלרוב הוא קטן מאוד.

 • + הוסף תגובה
מתיחה ברצועות הקרסול לאה 06/08/2020 18:22
 • ב"ה שלום וברכה! אתמול עניתם לי לגבי המתיחה ברצועות הקרסול. תודה רבה! ברצוני להוסיף כי אכן נפלתי בבית מגובה של חצי מטר על קרסול ימין והיו לי כאבים איומים!!!! לקחתי מיד טיפות אופטלגין ו2 כדורי אקמול (הביאו לי) ואחרי שעה נרגעו הכאבים. עד עכשיו (מיום ראשון בבוקר) אין לי כאבים כלל. רק אם אני דורכת בטעות. העניין הוא שאני לא מצליחה בכלל לדרוך ולא לקפל את הרגל פנימה. הנפיחות הגדולה שהייתה בכף הרגל מכל הכיוונים מעט ירדה הבוקר. האם זה הגיוני שאני עדיין לא מצליחה לדרוך בכלל? תודה רבה!!

 • + הוסף תגובה
חבלה בקרסול ד"ר נועם רשף 06/08/2020 19:54
 • שלום לאה. נפיחות וכאבים עם הגבלת דריכה יכולים להיות גם שבוע אחרי ולעיתים רחוקות יותר - כתלות בחומרת החבלה. ממליץ לגשת לאורטופד להמשך בירור מסודר והנחיות טיפוליות. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
מתיחה בקצועות הקרסול לאה 07/08/2020 11:15
שברי מאמץ במסרק החמישי שירי 06/08/2020 12:24
 • שלום, יש לי שברי מאמץ במסרק החמישי שלא עוברים כבר מעל לחצי שנה למרות מנוחה וסידן. לאמא שלי יש במקרה מכשיר אולטראסאונד עמוק לצרכי קוסמטיקה שמגיע לעומק 4.5 מ"מ עומק וזה high intensity focused ultrasound ניתן גם להגיע לעומקים יותר נמוכים עם ידיות שונות. קראתי שיש קצת מידע שזה יכול מעט לעזור... האם זה לא עלול להחמיר את השברים אם זה אולטסאונד חזק? ובערך איזה עומק דרוש כדי לטפל בשברי מאמץ במסרק החמישי? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
שבר מאמץ במסרק החמישי ד"ר נועם רשף 06/08/2020 19:53
 • שירי שלום. ישנם מכשירי US יעודיים לעידוד ריפוי שברים - בארץ יש מכשיר שנקרע MELMAK. אפשר לנסות לטפל בו. אינני מכיר ואינני מתכוון ליעץ על US קוסמטי לטיפול בשברים. בנוסף - אני ממליץ שתפני לאורטופד ותנהלי את הטיפול בצורה מסודרת מולו כולל הדמיות והמלצות טיפוליות - ולא מעל דפי הפורום. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!