דלג לתוכן

פלוניטראזפאם (Flunitrazepam)

ערוץ בריאות הנפש
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • גבוה סיכון מפיתוח תלות גבוה
 • בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי, שינה, תרופות ל שייך לקבוצת בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי, שינה, תרופות ל

שמות מסחריים

 • Hypnodorm היפנודורם Hypnodorm

פלוניטראזפאם היא תרופה שפותחה בשנות השבעים השייכת למשפחת הבנזודיאזפינים. פעילותה מדכאת את מערכת העצבים המרכזית ולכן משמשת להרגעה, הרפיית שרירים והשראת שינה. היא משמשת לרוב כטיפול קצר טווח בנדודי שינה (אינסומניה) קשים או מתמשכים שאינם מגיבים לתרופות אחרות ממשפחת הבנזודיאזפינים. בהשוואה לתרופות בנזודיאזפיניות אחרות, פלוניטראזפאם היא הממכרת מכולן ונמצא גם שהיא משמשת לרעה כאחד מ"סמי האונס", כלומר כאמצעי לטשטוש, הרדמה ופגיעה בזיכרון. צריכה של פלוניטראזפאם מסוכנת במיוחד בשילוב עם אלכוהול. בשילוב זה קיימת סכנה לאיבוד הכרה ואף למוות. פעילותה של פלוניטראזפאם גבוהה פי 7-10 לעומת דיאזפאם השייכת לאותה המשפחה, ומשום כך ישנה חשיבות רבה לקיום מעקב רפואי צמוד במשך נטילתה. כמו תרופות אחרות במשפחת הבנזודיאזפינים, פלוניטראזפאם עלולה להביא לתלות והתמכרות. הפסקה פתאומית של השימוש עשויה להביא להופעת תסמיני גמילה כמו: פרכוסים, התקפים פסיכוטיים, נדודי שינה והתקפי חרדה חמורים.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

פעם ביום, לפני השינה. הטיפול מיועד לרוב לתקופה קצרה של 7-10 ימים.

טווח המינון

1-2 מ"ג לפני השינה.

תחילת ההשפעה

האפקט מתקבל לאחר 15-20 דקות מהנטילה.

משך ההשפעה

4-6 שעות, ולעיתים אף עד 12 שעות מהנטילה.

מנה שנשכחה

אם נשכחה נטילת תרופה זו לפני השינה, אין ליטול המנה בשעת לילה מאוחרת או מוקדם בבוקר מכיוון שהיא עלולה להשפיע על מצב העירנות במהלך היום ובשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.

הפסקת התרופה

הפסקה בלתי מבוקרת של הטיפול עלולה להיות מלווה בתופעות גמילה כגון: מתח, עצבנות, בלבול, רעד, הישנות נדודי השינה, כאבי בטן, בחילה, הקאה, הזעה ופרכוסים. יש להפסיק הטיפול תוך ירידה הדרגתית במינון.

מינון עודף

במקרה של מינון עודף ייתכנו תסמינים כגון: סחרחורת, בלבול, שינויים בדיבור והפרעות שיווי משקל, דיכוי נשימתי, איבוד הכרה ואפילו מוות. יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

תזונה

ניתן ליטול הטבליות עם או בלי אוכל. אין לשתות יינות או משקאות חריפים בתקופת הטיפול בתרופה זו.

הריון

בנזודיאזפינים עלולים לגרום מומים ביילוד אם נוטלים אותם בתחילת ההריון. מומלץ להימנע משימוש בתרופה בתקופת ההריון במיוחד בשליש הראשון וסמוך ללידה, אלא אם אין ברירה אחרת, ולתת במנות נמוכות או כמנה בודדת בשליש השני והשלישי להריון (D)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

תינוקות וילדים

בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • הנקה
 • הריון
 • אסתמה
 • מחלה פסיכיאטרית
 • מחלת כבד
 • תפקוד כליתי לקוי
 • חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis)
 • התמכרות לאלכוהול
 • התמכרות לתרופות
 • שימוש לרעה באלכוהול או בסמים בעבר
 • עישון
 • תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו
 • ברקית (glaucoma)
 • לחץ דם נמוך
 • אפילפסיה (כפיון)
 • דיכאון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן: טשטוש, סחרחורות, חוסר יציבות בהליכה, נמנום ביום, שינוי במצב הרוח, בלבול, שיכחה, ליקוי בתאום תנועות הגוף, הפרעות בראיה, בעיות במערכת העיכול, עייפות, כאבי ראש, יובש בפה, דיבור לא ברור, הפחתה בלחץ הדם, רעד, חולשה מוגברת, תנודות בתפקוד המיני, הזעה. תדירות הופעתן של תופעות אלו פוחתת בדרך כלל אחרי תקופת הסתגלות לתכשיר, אך במידה והן ממשיכות מומלץ לפנות לעזרה רפואית. תופעות הדורשות התייחסות מיוחדת הן: מחשבות טורדניות יוצאות מגדר הרגיל, שינויים בדפוסי ההתנהגות הרגילים, פריחה, קצב לב מוגבר, חולשה בשרירים, עצבנות, מתח והתרגשות, אי שקט, אלימות, הפרעות שינה חמורות, סיוטי לילה, הזיות, פסיכוזה, התנפחות פנים, שפתיים, לשון או גרון (עם קשיי נשימה או בליעה) (נדיר): יש להפסיק מיידית את הטיפול ולפנות לרופא המטפל. בקרב קשישים, יש לנקוט זהיבות בעת קימה מ שכיבה או ישיבה ולהשען, כיוון שתרופה זו פוגעת בעירנות, ולעיתים גם בתיאום תנועות הגוף, ומשום כך ישנו חשש לנפילה.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[אלכוהול ותרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כגון: ברביטורטים, תרופות להרגעה, לאלרגיה, לשינה, לפרקינסון, לאפילפסיה, חומרים מרדימים לניתוחים, משככי כאבים נרקוטיים, פנותיאזינים, מרפי שרירים ותרופות נגד דיכאון]: תרופות אלו עלולות להעצים את ההשפעה המדכאת של פלוניטראזפאם על מערכת העצבים המרכזית. [תאופילין, קפאין]: מתחרות בהשפעה המרגיעה של פלוניטראזפאם, ולכן קיים סיכוי שיהיה צורך בהעלאת מינון פלוניטראזפאם. [סימטידין, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, גלולות למניעת הריון, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: תרופות אלו עלולות להאט את פירוק הפלוניטראזפאם בכבד, מה שעלול לגרום להצטברות של פלוניטראזפאם בדם, ומעלה את הסיכון לתופעות לוואי. [היפריקום, ריפאמפיצין ותרופות אנטי-אפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מאיצות את פירוק הפלוניטראזפאם וכתוצאה מכך השפעתו מופחתת.

השפעת שימוש ממושך

שימוש ממושך בתרופה זו עלול להפחית את השפעתה וכן לתופעה קשה של תלות, בה יתקשה המטופל להפסיק ליטול את התרופה. לעיתים, שימוש ממושך בתרופה זו עלול לגרום לשינויים בדפוסי ההתנהגות ולמחשבות טורדניות. בטיפול ממושך בתרופה זו (במידה ואושר ע"י הרופא) יש לבצע בדיקות דם, שתן ותפקודי כבד.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
 רונית פלמון
רונית פלמון פסיכולוגיה קלינית
ד"ר אורית ב. נהרין
ד"ר אורית ב. נהרין טיפול באמנויות, יצירה והבעה
 אודליה אראל
אודליה אראל פסיכולוגיה חינוכית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו