דלג לתוכן

ברומאזפאם (Bromazepam)

ערוץ בריאות הנפש
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • גבוה סיכון מפיתוח תלות גבוה
 • בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי, שינה, תרופות ל שייך לקבוצת בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי, שינה, תרופות ל

ברומאזפאם היא תרופה המשתייכת לקבוצת הבנזודיאזפינים ומשמשת לטיפול בחרדה, נדודי שינה ולהרפיית שרירים. כמו בנזודיאזפינים נוספים, ברומאזפאם עלולה להביא לפיתוח תלות בנטילה סדירה על פני תקופה ממושכת וכן עלולה להתפתח סבילות להשפעתה. מסיבות אלו השימוש צריך להיות מוגבל לזמן קצר. תופעות הלוואי השכיחות הן נמנום וסחרחורות, כשתופעת הנמנום פוחתת ברוב המקרים אחרי תקופת ההסתגלות לתכשיר. בשימוש אצל קשישים יש להיזהר בעת ההליכה, משום שהתרופה פוגעת בערנות ולפעמים אף בתיאום תנועות הגוף, ולכן יש חשש למעידה או לנפילה.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

תדירות הנטילה נקבעת ע"י הרופא המטפל בהתאם לצורך.

טווח המינון

המינון נע בטווח של 6-30 מ"ג ביום, בחלוקה למנות שוות בהתאם לחומרת המצב וסבילות הטיפול. בקשישים המינון ההתחלתי הוא 3 מ"ג ביום.

תחילת ההשפעה

תוך שעתיים מהנטילה.

משך ההשפעה

17 שעות בממוצע (טווח של 11-22 שעות).

מנה שנשכחה

במקרה שנשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.

הפסקת התרופה

גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק את הטיפול מבלי להיוועץ ברופא וגם אז רק באופן הדרגתי. הפסקה פתאומית עלולה להיות מלווה בתופעות גמילה כגון: מתח, עצבנות, בלבול, רעד, נדודי שינה, כאבי בטן, בחילות, הקאות, זיעה ועוויתות. תגובות אלו בדרך כלל מופיעות רק כעבור מספר ימים מתום הטיפול.

מינון עודף

תסמיני מינון עודף עלולים לכלול: נמנום, ישנוניות, בלבול, טשטוש ראיה, רפלקסים איטיים, שינה עמוקה ואיבוד הכרה. יש לפנות מייד לקבלת טיפול רפואי.

אזהרות

תזונה

מיץ אשכוליות עלול לעכב פירוק של ברומאזפאם בכבד, דבר העלול להביא להצטברות של ברומאזפאם בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי.

הריון

בנזודיאזפינים עלולים לגרום מומים ביילוד אם נוטלים אותם בתחילת ההריון. סיכון להשפעות שליליות בתינוקות לאמהות שנטלו בנזודיאזפין בתקופת ההריון, כגון: ירידה משמעותית בחום הגוף, דיכוי נשימה, קשיי אכילה ועוד. מומלץ להימנע משימוש בתרופה בתקופת ההריון במיוחד בשליש הראשון וסמוך ללידה, אלא אם אין ברירה אחרת. (D)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

תינוקות וילדים

בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

מומלץ להימנע מנהיגה.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • הפרעה נפשית
 • אסתמה
 • מחלת כבד
 • תפקוד כליתי לקוי
 • הפרעות בקרישת הדם
 • חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis)
 • התמכרות לאלכוהול
 • התמכרות לתרופות
 • עישון
 • ברקית (glaucoma)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן נמנום וסחרחורות, כשתופעת הנמנום פוחתת ברוב המקרים לאחר תקופה של הסתגלות לתכשיר. תופעות הדורשות תשומת לב מיוחדת הן: מחשבות טורדניות שאינן כרגיל או שינויים התנהגותיים (נדיר). אם מופיעות תופעות אלו יש להפסיק מיידית את הטיפול ולפנות לרופא המטפל. תופעות נדירות אחרות: שינויים במצב הרוח, בלבול, שיכחה, חוסר קואורדינציה, בעיות במערכת העיכול, בעיות ראיה, עייפות וחולשה מוגברות, ירידה בחשק המיני, חולשת שרירים והזיות. אם מופיעות תופעות אלו מומלץ להמשיך בטיפול, אך לפנות מיידית לרופא.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[אלכוהול ותרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, כגון: ברביטורטים, תרופות להרגעה, לאלרגיה, לשינה, לפרקינסון, לאפילפסיה, חומרים מרדימים לניתוחים, משככי כאבים נרקוטיים, פנותיאזינים, מרפי שרירים ותרופות נגד דיכאון]: תרופות מסוג זה עלולות להחריף את ההשפעה המדכאת של הברומאזפאם על מערכת העצבים המרכזית. [סימטידין, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: התרופות הללו עלולות להאט את הפירוק של הברומאזפאם בכבד, דבר שעלול לגרום להצטברות הברומאזפאם בדם ולסיכון גבוה לתופעות לוואי. [היפריקום, ריפאמפיצין ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו גורמות לזירוז פירוק הברומאזפאם מה שגורם להפחתה של פעילותו. [גלולות למניעת הריון]: תיתכן האטה בפירוק הברומאזפאם שגורמת לעליית ריכוזו בדם ולסיכון גבוה לתופעות לוואי. [תאופילין]: מתחרה בהשפעה המרגיעה של ברומאזפאם, ולכן קיים סיכוי שיהיה צורך להעלות את המינון של הברומאזפאם.

השפעת שימוש ממושך

שימוש ממושך בתרופה עלול להפחית מפעילותה, להוביל לתלות ולעיתים אף לגרום לשינויים בדפוסי ההתנהגות ולמחשבות טורדניות. לכן החשיבות הרבה של מעקב רפואי צמוד בנטילת תרופה זו ובפרט ביצוע בדיקות דם, שתן ותפקודי כבד.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
 רונית פלמון
רונית פלמון פסיכולוגיה קלינית
 יניב דולב אדלשטיין
יניב דולב אדלשטיין פסיכולוגיה קלינית
 יניר יעקובי
יניר יעקובי אימון
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו