דלג לתוכן

פנפלורידול (Penfluridol)

ערוץ בריאות הנפש
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • פנותיאזינים, פסיכוזה, נוגדי שייך לקבוצת פנותיאזינים, פסיכוזה, נוגדי

פנפלורידול שייכת למשפחת התרופות האנטי פסיכוטיות. היא יעילה בהפחתה של התסמינים הפסיכוטיים המאפיינים מחלות פסיכיאטריות כמו: סכיזופרניה, מאניה, דמנציה ומחלות נוספות בהן מופיעות הלוצינציות ודלוזיות. פנפלורידול משפיעה לטווח ארוך ולכן ניתנת פעם בשבוע באופן אורלי. ביחס לתרופות האנטי פסיכוטיות האחרות פנפלורידול היא בעלת השפעה מרגיעה קלה ביותר, ולכן עשוי להתעורר צורך בשילובה יחד עם תרופות מרגיעות, בעיקר במקרים של התקף פסיכוטי אקוטי. כמו התרופות האנטי פסיכוטיות הטיפיות האחרות, השימוש בה הוחלף כיום לשימוש בתרופות הא-טיפיות. החיסרון המרכזי של הטיפול בתרופה זו נובע מתופעות הלוואי המעיקות שהיא גורמת: תופעות אקסטראפרמידאליות כמו דיסקינזיה, אקתיזיה ופרקינסוניזם. אלו הן תנועות בלתי רצוניות וקישיון בפנים והגפיים. בנוסף יש לה השפעות אנטיכולינרגיות, ביניהן נמנום, הפרעה בראייה ויובש בפה. על כן יש לנקוט משנה זהירות כשנותנים אותה לסובלים מגלאוקומה ומהגדלה שפירה של הערמונית.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

פעם בשבוע.

טווח המינון

מינון התרופה מותאם על ידי הרופא לכל חולה באופן אישי. לרוב המטופלים המינון היעיל הוא 20-60 מ''ג, פעם בשבוע. במקרים מסוימים יש צורך במתן מינון גבוה יותר, עד 250 מ"ג בשבוע.

תחילת ההשפעה

ההשפעה הטיפולית של התרופה תתבטא במלואה לאחר 4-6 שבועות של טיפול רציף.

משך ההשפעה

שבוע.

תזונה

מומלץ לקחת עם מזון או חלב על מנת להפחית אפשרות לגירוי קיבתי.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים ובכל מקרה מומלץ להיוועץ ברופא.

הפסקת התרופה

אין להפסיק נטילת התרופה או לרדת במינון ללא התייעצות עם הרופא המטפל, כיוון שהדבר עלול לגרום להתעוררות של המחלה מחדש.

מינון עודף

במקרה של מינון עודף תיתכן הגברת תופעות הלוואי של התרופה, תופעות הקשורות במערכת התנועה ובשרירי הגוף, תופעות אנטיכולינרגיות וכמו כן ייתכנו תופעות לבביות בלתי רצויות. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון

במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)

הנקה

בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.

תינוקות וילדים

לא ניתן בדרך כלל.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

מומלץ להימנע מנהיגה.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • הנקה
 • הריון
 • ברקית (glaucoma)
 • הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת)
 • אפילפסיה (כפיון)
 • מחלת לב
 • מחלת כבד
 • תפקוד כליתי לקוי
 • היפוקלמיה
 • היפומגנזמיה
 • תת פעילות בלוטת התריס

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הרציניות ביותר המופיעות הן הפרעות הקשורות למערכת התנועה ולשרירי הגוף, למשל: התכווצויות פתאומיות בשרירי הצוואר, הלסת או הלשון הנוטות להופיע בשלבי הטיפול הראשונים, נוקשות שרירים הבאה לידי ביטוי במיוחד בזמן תנועה, תחושת אי שקט פנימי, אי יכולת לשבת במקום ורצון להניע בלי הפסקה את הרגליים ועוויתות לא רצוניות של השרירים סביב הפה. ברוב תופעות הלוואי הללו ניתן לטפל עם תרופות, לפי המלצות הרופא המטפל. בנוסף ייתכנו תופעות אנטיכולינרגיות כמו: ישנוניות יתר, טשטוש ראיה, יובש בפה, קושי במתן שתן, עליה במשקל, עצירות ולעיתים נדירות יותר שלשול והקאות. מרבית תופעות הלוואי נעלמות במשך הטיפול או עם הפסקת הטיפול. תופעות אחרות הן הפרעה בתפקוד המיני, סחרחורות בקימה ממצב שכיבה והפרשת חלב בעיקר אצל נשים. תופעה נדירה, אך כזו המחייבת קבלת טיפול מיידי: חום גבוה, נוקשות בשרירים, הזעה מוגברת ובלבול. בנוסף עלולות להופיע הפרעות קצב לב כמו הארכת QT ואריתמיות שעלולות להיות מסכנות חיים.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[ליתיום]: שילוב עם פנפלורידול עלול לגרום לאנצפאלופאתיה ולתופעות נוירולוגית הבאות לידי ביטוי בתופעות לוואי קשות כמו חולשה, חום, רעד, בלבול ושינויים בתמונת הדם, לצד נזק בלתי הפיך למח. יש לעקוב מקרוב אחרי חולים הנוטלים שילוב תרופות זה ולהפסיק את הטיפול מייד \במידה ומופיעים סימנים מוקדמים של רעילות נוירולוגית. [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: שילוב של פנפלורידול ומעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI) מעלה את הסיכון לסחרחורת בעת קימה ממצב שכיבה, הנגרמת מתת-לחץ דם בזמן עמידה (אורתוסטטי). [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: למשל אלכוהול, אנטיהיסטמינים, משככי כאב נרקוטיים - אופיאטים, תרופות אנטי חרדתיות, תרופות לשינה, אנטי דיכאוניים, ותרופות אנטי פסיכוטיות. שילוב עם פנפלורידול מגביר את הדיכוי של מערכת העצבים המרכזית הגורם לתופעות כמו: תחושת טשטוש, סחרחורות, בלבול ואף דיכוי נשימתי. [נוגדי חומצה המכילים אלומיניום]: תרופות אלו עלולות להוריד את ספיגת הפנפלורידול. מומלץ לנטול תרופות אלו ברווח של שעה-שעתיים. [לבודופה]: ההשפעה נוגדת הפרקינסון של לבודופה יורדת בשילוב עם פנפלורידול. [מטוקלופראמיד]: שילוב עם פנפלורידול מגביר את הסיכון להופעת הפרעות שונות הקשורות למערכת התנועה ולשרירי הגוף, כמו: התכווצויות פתאומיות בשרירי הצוואר, הלסת או הלשון, נוקשות שרירים שמורגשת במיוחד בתנועה, תחושת אי שקט פנימי ועוויתות לא רצוניות בשרירים שסביב אזור הפה. [פניטואין]: פניטואין עשוי לגרום לירידה ברמות פנפלורידול בדם, ואילו פנפלורידול עלול להעלות את רמות הפניטואין בדם. [נוגדי הפרעות בקצב הלב (Class Ia), נוגדי דיכאון טריציקליים]: שילוב עם פנפלורידול מעלה את הסיכון להפרעות קצב (הארכת QT).

השפעת שימוש ממושך

אין מידע בנושא.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
 רונית פלמון
רונית פלמון פסיכולוגיה קלינית
ד"ר עינת כהן
ד"ר עינת כהן פסיכולוגיה קלינית
ד"ר רינה עומר
ד"ר רינה עומר פסיכולוגיה קלינית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו