בדיקת ויטמין D ( 25-OH Vitamin D ) 

סיכון: אין נתונים   |   שייך לקבוצה:חיים בריא

תיאור

בדיקת דם של ויטמין D, בודקת למעשה את רמת אחד התוצרים שלו, 25-הידרוקסי-ויטמין D (25-OH-Vitamin D) בדם.

למרות השם "ויטמין" D, הוא אינו ויטמין אלא הורמון המיוצר בגוף בתגובה לחשיפה לאור השמש. כמו כן ניתן לקבלו ממזונות מסוימים. הורמון זה גורם לספיגת סידן המגיע מהמזון במערכת העיכול אל הגוף.


ויטמין D נוצר כתוצאה מחשיפה לשמש

חוסר של ויטמין D גורם לירידה בספיגת הסידן מהמזון. כתוצאה מכך, משתחרר סידן מהעצמות על מנת לשמור על הסידן בדם ברמה קבועה. כתוצאה מכך מופיעים פגיעה בעצמות (רככת בילדים או אוסטיאופורוזיס במבוגרים), פגיעה בשרירים ויתר לחץ דם. כמו כן קיימים מחקרים המראים קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D לסוכרת, מחלות אוטו-אימוניות (בהן מערכת החיסון תוקפת את הגוף, כגון לופוס), וסוגים מסוימים של גידולים. 

חסר כלשהו בויטמין D הוא נפוץ מאוד באוכלוסיית המבוגרים והילדים כאחד. הדבר נובע ככל הנראה מירידה בחשיפה לשמש והשימוש הגובר במסנני קרינה בשנים האחרונות, עקב העלייה במודעות לסכנות הבריאותיות שיש בחשיפה מוגברת לשמש, כגון עליה בסיכון לסרטן העור.

עודף של ויטמין D הוא נדיר ביותר כי יש לצרוך כמויות עצומות. עודף זה גורם במקרים קיצוניים ליתר לחץ דם, חולשה, עלייה ברמת הסידן בדם (היפרקלצמיה), אבנים הכליות וירידה ביכולת להתרכז. 


קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


אוכלוסיות בסיכון

אין סיכון בבדיקה מעבר לסיכון הקל הכרוך בבדיקת דם רגילה.

מחלות קשורות

חסר בויטמין D, עודף ויטמין D, רככת, אוסטאופורוזיס, יתר פעילות של בלוטת יותרת התריס, רמת קלציום גבוהה בדם, אבנים בכליות, שחפת, סרקואידוזיס.

מתי עושים את הבדיקה?

במבוגר הסובל מאוסטיאופורוזיס (מחלה המתבטאת בירידה בצפיפות העצם), יתר לחץ דם או פגיעה כלייתית.

בחשד ליתר פעילות של בלוטת יותרת התריס (פארא תירואיד), שחפת או סרקואידוזיס.

בילדים עם חשד לרככת (מחלה המתבטאת בפגיעה בגדילה ועיוות של העצמות)
 
כבדיקת סקר לאיתור חסר בויטמין D במבוגרים, ילדים ונשים בהריון.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך להתכונן לבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

מדובר בבדיקת דם רגילה.

אחרי הבדיקה

אין דגשים מיוחדים.


פיענוח תוצאות

 קיים ויכוח בקהילה הרפואית כיצד להגדיר רמת ויטמין D נמוכה.

פחות מ-15 ננוגרם/ליטר (37 ננומול/ליטר) נחשב כיום כחסר ויטמין
D. חסר ויטמין D יכול לנבוע מ:

·        
אי צריכה מספקת של ויטמין D. ויטמין D נמצא בדגים מסויימים, פטריות שיטאקי, חלמון ביצה (כמות זניחה), ומוצרים שאליהם הוא מוסף באופן מלאכותי. ברוב מוצרי החלב הלא מועשרים בישראל אין ויטמין D. במידת הצורך ניתן להשלים ויטמין D מתכשירים מסחריים. הצריכה המומלצת היא 400 יחידות ליום, ובמקרים של חסר או היריון ניתן לצרוך 800 ואף 1000 יחידות. 

·        
אי חשיפה מספקת לאור השמש הנפוצה בילדים קטנים, אנשים העובדים במקומות סגורים, ואנשים הלבושים בבגדים ארוכים כל השנה מסיבות דתיות. כמו כן, אנשים כהי עור ואנשים המשתמשים בקרם הגנה יכולים גם הם לא לקבל כמויות מספיקות של אור שמש ליצור ויטמין D. אין המלצה רפואית להיחשף לשמש יתר על המידה או לא להשתמש בקרם הגנה, בשל החשש מסרטן עור. אם אתם סובלים מחסר ויטמין D, ניתן להיחשף לשמש במידה מתונה, מספר דקות ביום, בשעות הבטוחות. 

·        
בעיות בספיגת ויטמין D, כתוצאה ממחלות במערכת העיכול. 

·        
במבוגרים, בשל ירידה ביכולת הכליות להפוך את ויטמין D לחומר הפעיל 

בין 15 ננוגרם/ליטר (37 ננומול/ליטר) ל-25 ננוגרם/ליטר (62 ננמול/ליטר) נחשב כמצב גבולי
:

·        
מעל 25 ננוגרם/ליטר (67 ננומול/ליטר) נחשב כרמה טובה ברוב האוכלוסייה, אולם קיימת דעה הגורסת כי אנשים באוכלוסיות סיכון מסוימות כגון נשים בהריון, קשישים, אנשים עם בעיות כלייתיות וילדים עם סיפור משפחתי של מחלת קרון, סוכרת או מחלות ריאומטיות כדאי לשמור על רמה גבוהה יותר – 30 – 50 ננוגרם/ליטר (74 – 123 ננומול/ליטר). 

·        
מעל 150 ננוגרם/ליטר (370 ננומול/ליטר) נחשבת לעודף בויטמין D, אולם מספר זה שנוי במחלוקת, ויש הגורסים שהמספר צריך להיות גבוה יותר. רמת ויטמין D בדם יכולה להיות מוגברת בשל מחלות היוצרות גרנולומות כגון שחפת או סרקואידוזיס וביתר פעילות של בלוטות יותרת התריס (פארא תירואיד). 

המאמר נכתב על ידי ד"ר שי אופירמאמרים לפי נושא בדיקת ויטמין D

מאמרים נוספים בתחום
דלקת פרקים שגרונית היא מחלה אוטואימונית. פירושו של דבר הוא שהיא נגרמת על ידי מתקפה מצד המערכת החיסונית של הגוף כנגד רקמות הגוף עצמן.  בדלקת פרקים שגרונתית, תאי מערכת החיסון נמצאים במספרים ...
שילוב של ויטמין D יחד עם התרופה הכמותרפית טאקסוטר (Taxotere, שם גנרי: דוצטאקסל) יכול לעזור לגברים החולים בסרטן הערמונית. כך מדווח מחקר חדש המתפרסם בגיליון האחרון של ה Journal of Clinical...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת ויטמין D

שאלות נוספות בתחום
אני בת 53. עברתי ניתוח להחלפת מפרק ירך שמאל. כתוצאה מכך, יש לי drop foot בכף הרגל ואני הולכת עם סד AFO בנעל. עברתי בדיקת EMG ואני מעוניינת להבין מה היא אומרת. זה מה שכתוב בתוצאות: A Study showed ...
את מציגה מספר נקודות: 1. יתר לחץ דם הינה מחלה שכיחה מאד והטיפולים בה רבים. נורמיטן היא אחת התרופות ליתר לחץ דם, כנ"ל דיזותיאזיד ואמלו. כל אחת מהתרופות עובדת במנגנון שונה, אך לכולן אפקט של הורדת...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!