מה הקשר בין משקאות דיאטטיים לגיל המעבר?

מחקר חדש חושף מידע נוסף על הקשר הפוטנציאלי שבין שתיית משקאות דיאטטיים עם ממתיק מלאכותי, לנזק קרדיווסקולרי לאחר גיל המעבר (המנופאוזה). כל הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 21/03/2019


מחקר חדש שעקב אחר עשרות אלפי נשים לאחר המנופאוזה במשך למעלה מ-10 שנים, מצא קשר בין צריכה גבוהה יותר של משקאות דיאטטיים לבין עלייה בסיכון לשבץ, למחלות לב ולמוות.


הקשר בין משקאות דיאטטיים ושבץ חזק בעיקר לשבץ הנובע מעורקים חסומים ומכלי דם קטנים יותר, כך עולה ממחקר חדש של בית הספר לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין שבברונקס, ניו יורק, אשר תוצאותיו התפרסמו בכתב העת Stroke.


החוקרים מציינים שממצאי המחקר אינם מוכיחים שמשקאות דיאטטיים פוגעים בלב ובמערכת כלי הדם, וזאת לאור העובדה שהמחקר היה תצפיתי והנתונים על צריכת המשקאות הגיעו מדיווחים עצמאיים של המשתתפות. לצד זה, הימנעות ממשקאות אלו היא בהחלט הדבר הנכון ביותר שכדאי לעשות כדי לשמור על הבריאות.

מחקר חדש מצא קשר חזק בין צריכת משקאות דיאטטים לבין עלייה בסיכון למחלות לב ושבץ
משקאות דיאטטיים וסיכונים קרדיווסקולריים

הנתונים למחקר זה הגיעו ממחקר אחר שמנה קבוצה מגוונת מבחינה אתנית של 81,714 נשים לאחר המנופאוזה. הנשים כולן היו בנות 50-79 והן נרשמו למחקר בשנים 1993-1998. עם הרשמתן, החל מעקב אחר בריאותן הכרוך בהערכות בריאותיות במשך 11.9 שנים בממוצע.


בנקודת הערכה שלאחר 3 שנים, הנשים ענו על כמה שאלות הקשורות לכמה פעמים הן צרכו משקאות דיאטטיים שלושה חודשים קודם לכן.


משקאות דיאטטיים הוגדרו על ידי החוקרים כמשקאות בעלי ערך קלורי נמוך, משקאות מוגזים ומשקאות פירות המומתקים בתחליפי סוכר מלאכותיים. הנשים לא התבקשו לציין את שם הממתיקים המלאכותיים שהמשקאות הכילו.   


כאשר החוקרים ניתחו את הנתונים, הם עשו לתוצאות התאמה כדי למנוע השפעה של גורמים אחרים המשפיעים על הסיכון לשבץ, כגון גיל, עישון ולחץ דם גבוה.


ממצאי המחקר העלו, שבהשוואה לשתייה של עד משקה אחד דיאטטי בשבוע, שתייה של לפחות שני משקאות דיאטטיים ביום הייתה קשורה ב:

•23% סיכון גבוה יותר לשבץ

•32% סיכון גבוה יותר לשבץ הנובע מקריש דם

•29% סיכון גבוה יותר למחלות לב, כמו התקף לב קטלני או לא קטלני

•16% סיכון גבוה יותר למוות מכל סיבה שהיא


עוד חשפו החוקרים, כי צריכה גבוהה של משקאות דיאטטיים בקרב נשים לאחר גיל המעבר, שאין להן היסטוריה של מחלות לב או סוכרת, הייתה קשורה לפי שתיים סיכון מוגבר לשבץ כתוצאה מחסימה של כלי דם במוח. 


נשים לאחר גיל המעבר הסובלות מהשמנת יתר ששתו לפחות 2 משקאות דיאטטיים ביום, גם היו בסיכון כפול לשבץ, בהשוואה לנשים ששתו משקה אחד או פחות בשבוע.קראו עוד: זהירות: משקאות דיאטטיים גורמים לכם להשמיןהגבלת צריכה ממושכת של משקאות דיאטטיים

בנוסף למחקר זה, מחקרי עבר הראו שמשקאות עם ממתיקים מלאכותיים עלולים להזיק ולהיות קשורים לסיכון מוגבר לשבץ ולמחלות לב. עם זאת, המחקר מוגבל רק לנשים לאחר המנופאוזה, ולכן החוקרים לא יכולים לקבוע האם ממצאים אלו נכונים גם לגברים או לנשים לפני גיל המעבר, ועל כן יש צורך במחקרים נוספים כדי לבדוק זאת.


כמו כן, מאחר שהנתונים לא התמקדו בממתיק מלאכותי מסוים שנשים אלו צרכו, לא ניתן להבחין בין הפוטנציאל המזיק לפוטנציאל הלא מזיק שבמשקאות אלו. 


מאחר שלא קיימים מחקרים ניסויים ארוכי טווח שבחנו את ההשפעות של משקאות דיאטטיים מומתקים על בריאות הלב, מומלץ להגביל את הצריכה הממושכת של משקאות אלו. משקאות דיאטטיים אמנם עשויים לעזור להפחתה של משקאות מומתקים עם סוכר, אך מומלץ יותר לשתות מים.פורומים, גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחזור לא סדיר Cd 15/12/2019 21:43
  • שלום רב, קיבלתי מחזור ב27.11.19 ואחרי שבועיים קיבלתי שוב ב12.12.19 מה יכולה להיות. הסיבה? אני ישמח לתשובה

  • + הוסף תגובה
הריון אפשרי אורית 15/12/2019 17:36
  • היי, לפני מספר ימים קיימתי יחסים ובסיום (אחרי הגמירה) הפרטנר יצא מספר דקות לאחר מכן וגילה שהקונדום לא עליו ובעצם נשאר בנרתיק. זה קרה ביום הביוץ שלי ומודה שחוששת כי ללא גלולות ויומיים לאחר מכן התחלתי להרגיש לא טוב, ייתכן שזה גם מחשש. האם יש סיכוי להיריון .? כמה זמן לאחר קיום היחסים אפשר לעשות בדיקת דם?תודה

  • + הוסף תגובה
דימום בשימוש בנרות אגיסטן נעם 15/12/2019 02:39
  • אתמול בערב התחלתי טיפול בנר אגיסטן, והיום בערב החל לי דימום (קליל יחסית ובהיר). אני באמצע חפיסת גלולות אז לא הגיוני שיהיה מחזור. האם להמשיך את הטיפול? והאם אני צריכה לדאוג/ללכת להיבדק?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!