//

ורטיגו, סחרחורת סיבובית ( Vertigo ) 

ורטיגו (סחרחורת סיבובית) הוא מצב של תחושת אובדן שיווי המשקל, שבמהלכה אדם מרגיש כי הוא או סביבתו מסתחררים באופן בלתי נשלט. על פי רוב, ורטיגו מדמה תחושה של תנועה סיבובית. במרבית המקרים תופעה זו מצביעה על הפרעה במערכת הווסטיבולרית (מערכת שיווי המשקל), המצויה באוזן הפנימית. מערכת זו שולחת אותות חשמליים למוח בזמן תנועה דרך העצב הווסטיבולרי, על מנת לשדר למוח היכן הגוף ממוקם במרחב ומהו כיוון תנועתו. בעת ליקוי במערכת זו, נשלחים אותות מוטעים למוח גם בהיעדר תנועה. בזמן התקף ורטיגו עלולים להתלוות גם סימפטומים נוספים כגון בחילה, הקאה, כאב ראש והזעה.

ורטיגו, אישה מחזיקה את הראש כי סובלת מורטיגו (סחרחורת)


ורטיגו מהווה תסמין למחלה או לבעיה, אך אינו מחלה בפני עצמה. המצבים השכיחים הגורמים לוורטיגו הם:

•BPPV – מצב בו גבישי סידן זעירים מצטברים בתעלות האוזן הפנימית. זוהי תסמונת המאפיינת לרוב גיל מבוגר והגורם לה אינו ידוע. מצב זה מלווה בהתקפים קצרים ותדירים שנחווים לאחר שינוי תנוחה.

•מחלת מנייר – הפרעה באוזן הפנימית המאופיינת בהצטברות נוזלים ועליית הלחץ, אשר עלולים להוביל להתקפי סחרחורת המלווים בטנטון (צלצול באוזניים) ואובדן שמיעה חלקי או מלא בזמן ההתקף ולאחריו.

•Vestibular Neuronitis - דלקת בעצב הווסטיבולרי כתוצאה מזיהום, לרוב ויראלי. התסמינים לדלקת זו הם סחרחורת קשה, חוסר יציבות עד כדי קושי בהליכה, בחילות והקאות. לרוב מצב זה יחלוף ללא טיפול.

ורטיגו עלול להופיע גם בעקבות צריכת תרופות מסוימות, עקב שתיית אלכוהול או כסימן מקדים להופעת מיגרנה. במקרים אחרים, ורטיגו ייגרם לאחר פגיעות במערכת העצבים המרכזית, בראש או בצוואר (גידולים שפירים או ממאירים, אירוע מוחי, טרשת נפוצה). 

דרכי אבחון

אבחון ורטיגו יחל בבירור קליני, שאלות בנוגע להיסטוריה הרפואית של הנבדק, וכן בבדיקה גופנית. לעיתים, על מנת להמשיך בבירור, יבוצעו בדיקות שמיעה, בדיקות הדמיה ע"י CT או MRI, ובמקרים מסוימים יוחלט על בדיקות מיוחדות לבחינת שיווי המשקל והיציבה.

טיפול

הטיפול בוורטיגו ייקבע בהתאם לתופעה שגרמה לו. במקרים רבים סחרחורת חולפת ללא כל טיפול, במקרים אחרים, הרופא עשוי להחליט על טיפול תרופתי להקלה על התסמינים הנלווים לוורטיגו. כמו כן, ישנן תרופות אשר עשויות להקל על תחושת הסחרור, בהן סינאריזין (סטונרון) ובטאהיסטין (אגיסרק), אך יש להתייעץ עם רופא לגבי משך הטיפול בהן.

בכל מקרה של סחרחורת, ובפרט כאשר מדובר בקשישים, בחולים הסובלים ממחלות רקע משמעותיות או בסחרחורת אשר מלווה בהקאות קשות או בעיות נוירולוגיות חדשות, יש לפנות לרופא.

רופאים ומכונים בפוקוסהצטרפו לאינדקס הרופאים!