כלמידיה (Chlamydia)

ראשי

תאור

הכלמידיה הוא חיידק דמוי נגיף, הגורם לזיהומים שונים. זן מסוים של החיידק גורם לגרענת, בעוד שזן אחר גורם למחלה באיברי המין, המועברת במגע מיני. 

המחלה נחלקת לשלושה סוגים: 

  1. Chlamydia trachomatis - עלול לגרום לדלקת של לחמית העין, לטרכומה (דלקת כרונית של לחמית העין שעלולה לגרום לעיוורון), לדלקת ריאות ולדלקת בדרכי השתן
  2. Chlamydia psittaci - מהווה מזהם של ציפורים בעיקר, אולם עלול לגרום לדלקת ריאות באדם. 
  3. Chlamydia pneumonia - עלול לגרום לזיהומים בדרכי הנשימה, כולל דלקת ריאות.

מודל תלת ממדי של חיידק הכלמידיה

כלמידיה היא כנראה הגורם השכיח ביותר לדלקת השופכה בגברים ובנשים בישראל. 
ביטויה העיקרי של המחלה - הפרשה מוגלתית מאיבר המין והסיבוך העיקרי לטווח הארוך הוא עקרות, הגורמת לסבל רב בזוגות ולנטל רב על מערכת הבריאות.


סימפטומים


תקופת הדגירה של המחלה היא כ- 10-20 יום. כאב במתן שתן, כאב בשיפולי הבטן או הפרשה מן השופכה עשויים להיות הסימנים הראשונים. 

גברים עשויים לשים לב בבוקר להפרשה מוגלתית בתחתונים. 

הבעיה העיקרית אצל נשים שעד שני שליש מהן אינן חשות בשום תסמינים, ואצלן הסימן הראשון שירמז על זיהום בכלמידיה עשוי להיות דלקת פנים האגן (PID), או עקרות או הריון מחוץ לרחם.

סיבות וגורמי סיכון

כלמידיה טראכומטיס הוא חיידק המהווה את אחד המחוללים העיקריים של זיהומים המועברים ביחסי מין. הכלמידיה היא אחד הגורמים המרכזיים לזיהומים של צוואר הרחם ושל השופכה, וכן לדלקות של איברי האגן הפנימיים (PID).

תופעות נלוות וסיבוכים

דלקת פנים האגן (PID) ובעקבות זאת הריון מחוץ לרחם או עקרות הם הסיבוכים השכיחים ביותר של זיהום בכלמידיה שאינו מטופל. סיבוכים נדירים יותר כוללים כאב בפרקים ומחלת Recter.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדיקות סרולוגיות (להימצאות נוגדנים נגד כלמידיה) של הדם ושל הפרשות הנרתיק עשויות לרמז על הדבקה בכלמידיה. במעבדות מיוחדות ניתן לבודד כלמידיה מן הנרתיק או מן השופכה ולגדלה בתנאי מעבדה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בחולים ובחולות הסובלים מכלמידיה פשוט בתכלית: טיפול אנטיביוטי בטטראציקלין או באריתרומיצין למשך עשרה ימים. חשוב להקפיד ולקחת את הטיפול במלואו כפי שנרשם. 

כמו כן, אם אתם מקיימים יחסי מין עם בן או בת זוג קבועים, עליך ועל בן או בת זוגכם לקיים מין בטוח עד תום הטיפול, ויש לטפל בכל השותפים המיניים. 

הטיפול אינו יכול להפוך או לתקן נזק שכבר נגרם לחצוצרות, אך הוא בהחלט עשוי למנוע סיבוכים אלו לפני שהתרחשו.


פורומים, יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יבלת ויראלית בכף הרגל משה 01/11/2019 21:18
  • שלום אני מבין שבטיפול לייזר ביבלת ויראלית בכף הרגל יש תהליך החלמה של מספר שבועות ויתכן גם שהיבלת תחזור. כמה זמן יעבור מרגע שאחלים ועד שהיבלת תחזור (סטטיסטית)? במידה וחוששים גם מהזריקה המקומית יש אופציה לטששטוש וכו או שפשוט צריך לסבול את הזריקה עצמה? לסיום מה היתרון בלעשות במקום פרטי מאשר בבית חולים?

  • + הוסף תגובה
קשת לבנה בצפורן האגודל גלית 30/10/2019 22:05
  • ב 2 האגודלים ורק בשתיהם בחלק הקעור שגובל עם העור ובו מתחילה צמיחת הצפורן , ישנה קשת לבנה הפוכה (קמורה ). מה זה?

  • + הוסף תגובה
בדיקת PCR לואי 30/10/2019 00:06
  • שלום רב, ברצוני לדעת האם בדיקת PCR לוירוס, יכולה להיות שלילית ולאחר מספר חודשים להיות חיובית? בעצם האם בדיקת הPCR מאתרת וירוסים רדומים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!