בדיקת כדוריות דם לבנות WBC

סיכון: אין נתונים   |   שייך לקבוצה:אלרגיה,הורות ומשפחה,סרטן

תיאור

מערכת החיסון שלנו מאפשרת לנו לבוא במגע עם העולם הסובב מבלי לחלות השכם וערב. מיליוני זנים של חיידקים ונגיפים הנמצאים סביבנו היו יכולים להיות קטלניים ללא מערכת החיסון. 

מערכת החיסון מורכבת מאיברים שונים, כדוגמת העור, היוצרים הפרדה בין העולם שבחוץ ובין גופנו. אך היא מורכבת גם מ"חיילים" שמסוגלים לזהות גורם עוין שחדר לגוף ולחסלו. "חיילים" אלו הם כדוריות דם לבנות WBC White blood cells. 


כדוריות דם לבנות WBC נלחמות נגד גורם זר

כדוריות הדם הלבנות WBC נכנסות לפעולה ומתרבות כל פעם שגורם זר (חיידק או נגיף, לרוב) מוצא דרכו אל הגוף. לכן, אם בבדיקת דם או בספירת דם  מספר תאי הדם הלבנים יהיה גבוה מהרגיל, נוכל להסיק כי הגוף נלחם כנגד גורם זר כלשהו. כך למעשה ערך גבוה בבדיקת כדוריות דם לבנות WBC יכול להעיד על קיומו של תהליך דלקתי כלשהו.

בדיקת כדוריות דם לבנות מהווה חלק מספירת דם CBC וכוללת פירוט של מספר תתי סוגים של תאי דם לבנים כדוגמת לימפוציטים, נויטרופילים ועוד. לכל אחד מתתי הסוגים של כדוריות הדם הלבנות יש תפקיד ספציפי בזיהוי וחיסול הגורם המזיק, כך שמתוך בדיקות הדם אפשר לדעת גם רמות של איזה סוג של כדוריות הדם הלבנות עלו בעקבות המחלה. אוכלוסיות בסיכון

אומנם בדיקת כדוריות דם לבנות מזהה בעיקר מצבים שבהם מערכת החיסון נכנסת לפעולה, אך ניתן לבדוק גם מצבים הפוכים, בהם מערכת החיסון כושלת, כגון אבחון מחלת האיידס AIDS (כשל חיסוני נרכש) או דיכוי מערכת החיסון עקב טיפולים אנטי-סרטניים. 

בנוסף, נראה עלייה ניכרת במספר כדוריות הדם הלבנות WBC במקרה של גידול במח העצם (סרטן הדם או לוקמיה), כיוון שהתאים הלבנים נוצרים במח העצם (החלק הפנימי של העצם).

מחלות קשורות

המחלות שיכולות להשפיע על בדיקת תאי הדם הלבנים WBC הן רבות. העיקריות שבהן הן :

  • מחלות חום למיניהן הנגרמות מחיידק או נגיף. 
  • כשל המערכת החיסונית. 
  • סרטן במח העצם (לוקמיה). 
  • מצבים שונים של אלרגיה ואסתמה.

מתי עושים את הבדיקה?

לרוב בדיקת כדוריות דם לבנות נעשית כחלק מבדיקות הדם השגרתיות הנקראות ספירת דם CBC.

מעבר לכך, בכל פעם שמתעורר חשד כי קיימת דלקת כלשהי בגוף או במצבים של מחלת חום, ניתן לבצע את הבדיקה כדי לברר את מספרם של תאי הדם הלבנים.


אופן ביצוע הבדיקה

הכנות לבדיקה

בדיקת כדוריות דם לבנות היא בדיקת דם פשוטה ולכן אין צורך בהכנה מיוחדת או בצום. עם זאת יש לשים לב שבמרבית המקרים בדיקה זו נלקחת כחלק מסדרה של בדיקות שייתכן ומצריכות הכנות מיוחדות כגון צום.

תרופות שעלולות להשפיע על הבדיקה 

ישנן תרופות רבות אשר עשויות להשפיע על הבדיקה ולכן יש לדווח לרופא על כל תרופה שנוטלים לפני ביצוע הבדיקה.

אופן ביצוע הבדיקה

לרוב, בדיקת דם זו נעשית באמצעות דקירה באזור שקע המרפק (דם ורידי). ניתן לשוב לפעילות יומיומית מיד לאחר הבדיקה.

אחרי הבדיקה

סיכון – קיים סיכון נמוך מאוד לדימום אצל אנשים עם בעיות קרישה בעקבות הדקירה שנעשית לצורך הבדיקה.

הריון בשלביו המתקדמים מאופיין בעלייה ברמות כדוריות הדם הלבנות.

ככלל ספירת כדוריות הדם הלבנות קשורה לגיל, מין, מוצאו של המטופל וסטטוס העישון שלו. אנשים מבוגרים בדרך-כלל לא נוטים לפתח עליה בספירת כדוריות הדם הלבנות כתגובה לזיהום.


חשוב לדווח לרופא

במקרה של לחץ נפשי חמור או לאחר אימון אינטנסיבי.


אזהרות

סיכון:

סיכון נמוך מאד לדימום אצל אנשים עם בעיות קרישה בעקבות הדקירה שנעשית לצורך הבדיקה.


הריון:

הנקה:

תינוקות וילדים:

קשישים:

נהיגה:

אלכוהול:

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:


פיענוח תוצאות

בבדיקת כדוריות דם לבנות WBC ניתן לראות תוצאות מספריות ותוצאות באחוזים. המספרים מציינים את הערך המוחלט של כמות הכדוריות הלבנות והאחוזים מציינים את החלק היחסי של סוגי כדוריות דם לבנות שונות מסך כל הכדוריות הלבנות. 

הערך המוחלט והתקין של הכדוריות הלבנות נע בין 4,300-10,800 (הטווח יכול להיות שונה מעט ממעבדה למעבדה).

ערכים גבוהים מהטווח העליון מצביעים בד"כ על קיום זיהום, למשל דלקת גרון. מעבר לכך ערכים גבוהים מאוד יכולים להופיע במקרים של סרטן הדם שמקורו במח העצם.

ערכים נמוכים מהטווח התחתון מצביעים על כשל המערכת החיסונית ויכולים להעיד על סכנת חמורה ללקות בזיהומים.מאמרים לפי נושא כדוריות דם לבנות WBC

מאמרים נוספים בתחום
חוקרים יפנים מצאו קשר גנטי בין סרטן השד לסרטן המעי. ממצא זה יכול להוביל לאבחון, טיפול ומניעה טובים יותר של סרטן השד. המחקר מתפרסם בגיליון האחרון של ה British Journal of Cancer. ...
כשהטמפרטורות והלחות עולות, אנחנו פונים לעבר המזגן לישועה מהחום. הבעיה היא שהשינויים שאנחנו מרגישים במעבר בין חום לקור עלולים לגרום לנו לנזלת ולסימנים אחרים דמויי שפעת, שהם תגובה נורמלית לקור העז שמייצ...

שאלות ותשובות לפי נושא כדוריות דם לבנות WBC

שאלות נוספות בתחום
בטיפול בגלי רדיו למניעת כאב כרוני בגב משתמשים בחום שמייצרים גלי הרדיו למניעת כאב במסלול של עצב ספציפי. התהליך הוא של החדרת מחט תחת הדמיה לעצב הספציפי, ודרך המחט מחדירים אלקטרודה ששולחת את גלי הרדי...
מחלת חום עם דלקת בגרון המתרחשת שלושה ימים לאחר מגע מיני יכולה לנבוע ממגוון חיידקים המועברים במגע מיני, כולל זיבה וכלמידיה, אך רוב הסיכויים שמדובר במחלה נגיפית (EBV, CMV או כל נגיף אחר הגורם לדלקת ...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!