בדיקת MRI

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

טכניקת ה MRI היא אחת הדרכים המתקדמות להתבונן אל תוך הגוף החי, יתרונותיה של טכניקה זו בין השאר כוללים את העובדה כי לא נעשה שימוש בקרינה היכולה לגרום נזק (כמו רנטגן) כך שהשימוש בטוח גם לנשים בהריון.

בדיקת MRI נעשית באמצעות מגנט עוצמתי וגלי רדיו. המגנט גורם לאטומי המימן שבגופינו (האטום השכיח ביותר בגוף) "להסתדר" במישור אחד, לאחר מכן גלי רדיו משודרים אל הגוף וגורמים לשינוי בכיוונם של האטומים הנ"ל.
ברגע שמפסיקים את שידור גלי הרדיו, האטומים שווים להתייצב במישור אחד, פרק הזמן שלוקח להם לשוב למישור נמדד ע"י מחשב שיוצר מאינפורמציה זו תמונה.

אישה נכנסת לבדיקת MRI

כאמור אחד היתרונות החשובים של שיטה זו הוא שלא נעשה שימוש בקרינה מייננת, קרינה העלולה לגרום למוטציות ולגידולים סרטניים.

החיסרון העיקרי של שיטה זו הוא שאנשים בעלי קוצב העשוי ממתכת או כאלו עם רסיסי מתכת בגופם לא יכולים לעבור בדיקת MRI זו כיוון שנעשה במהלכה שימוש במגנט עוצמתי.אוכלוסיות בסיכון

בדיקת MRI יעילה בעיקר להדמיית המוח, עמוד השדרה והמפרקים, אנשים הסובלים מבעיות הנוגעות לאיברים הנ"ל יהיו מועמדים לביצוע הבדיקה. כמו כן, בעת הצורך, הבדיקה יכולה לדמות את הלב, הכבד ואיברים פנימיים אחרים. ייתכן כי לאנשים החשים לא נוח במקומות סגורים כדאי לקחת תרופת הרגעה לפניה הבדיקה, כיוון שהבדיקה כרוכה בשכיבה על מיטה והכנסתה לאזור דמוי "מערה" (המגנט עצמו).

מחלות קשורות

ישנן מחלות ומצבים רבים המצריכים בדיקת MRI המצבים השכיחים ביותר הינם :

  1. חשד שיש פריצת דיסק
  2. חשד לפגיעה מוחית כמו דימום או גידול מוחי
  3. מחלות מערכת העצבים כגון טרשת נפוצה
  4. פגיעות המפרקים כגון קרע במניסקוס

מתי עושים את הבדיקה?

בדומה לצילום רנטגן, גם בבדיקה זו משתמשים כשרוצים לבחון איבר פנימי כלשהוא.  ההבדל בין שתי הטכניקות הוא באיברים בהם ניתן לצפות.

בעוד צילום הרנטגן יוצר תמונה של הרקמות הקשות בגופנו, עצמות. טכניקת ה MRI יוצרת תמונה של הרקמות הרכות. בטכניקה זו משתמשים בעיקר בכדי ליצור הדמיה של המוח, עמוד השדרה והמפרקים. כך לדוגמא  מבצעים בדיקת  MRI בכדי לזהות האם קיימת פריצת דיסק בעמוד השדרה.

עם זאת כיוון שבדיקה זו יחסית יקרה, המלצה לביצוע הבדיקה תעשה רק אם אין דרך אחרת יעילה יותר לאבחנת הבעיה.

איך להתכונן לבדיקה?

בדיקת MRI אינה פולשנית ואינה מצריכה הכנות מיוחדות כגון צום. עם זאת כיוון שנעשה שימוש במגנט עוצמתי תתבקשו להסיר לפני הבדיקה כל תכשיט העשוי מתכת כדון עגילים, צמידים וכו'.

בנוסף רצוי להגיע לבדיקה בבגדי כותנה קלים נטולי כפתורים או רוכסנים.


אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת MRI פולשנית ואינה כואבת.

במהלך הבדיקה תאלצו להסיר תכשיטים.אם בבגדיכם יש מתכות (כפתורים, רוכסנים) תתבקשו להסיר את הבגד ותקבלו חלוק במקומו. לאחר מכן תתבקשו לשכב על מיטה שתוכנס לתוך מתקן המכיל בתוכו מגנט.
הבדיקה אורכת בין 30 -40 דקות שבמהלכן תתבקשו לא לזוז (בין הצילומים ניתן להתגרד אם צריך) כיוון שתזוזה עלולה ליצור תמונה מטושטשת.

לעיתים הנבדק יחוש מעט חמימות באזור הבדיקה, זהו דבר תקין לחלוטין.

כמו כן בזמן שהמכשיר מבצע את הצילום יישמעו נקישות קלות. ברוב המקומות תוכלו לקבל אוזניות אם הרעש יטריד אתכם

אחרי הבדיקה

 לאחר הבדיקה ניתן לחזור לפעילות שגרתית מיד.


פיענוח תוצאות

התוצאות בדיקת MRI נבחנות ע"י רדיולוג, רופא מומחה לפענוח שיטות הדמיה. כיוון שיש צורך בבדיקה מדוקדקת עוברים מספר ימים עד לקבלת התוצאות אם מבצעים את הבדיקה דרך קופ"ח.

לעומת זאת בדיקת MRI המתבצעת בבי"ח עקב מקרה חירום כלשהוא תפוענח בפרק זמן קצר.

בדו"ח הבדיקה תראו את שמות האיברים השונים שנבדקו ולצידם יצוין האם קיים ממצא כלשהוא או שהכל כשורה.
עם התוצאות יש לגשת לרופא המטפל שיחליט על המשך טיפול בהתאם.

המאמר נכתב על ידי ד"ר צחי לנדאמאמרים לפי נושא בדיקת MRI

מאמרים נוספים בתחום
קיימים סוגים רבים של בדיקות רפואיות שונות ומגוונות. ישנן בדיקות שמבוצעות לגבי מחלה מסוימת או קבוצת מחלות שיש קשר ביניהן. בדיקות אחרות מבוצעות בתדירות גבוהה ומתאימות לסוגים רבים של בעיות ומחלות. בדיקו...
במידה ואתה לוקה במחלה כגון דלקת הסמפונות (ברונכיט) או שפעת, אתה יודע בוודאות כי תרגיש טוב יותר בקרוב ותחזור לתפקוד מלא לאחר כשבוע ימים. במקרה של מחלה כרונית, כגון דלקת פרקים, המצב הוא שונה לחלוטין. יי...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת MRI

שאלות נוספות בתחום
מנינגיומה היא גידול שפיר, שאינו שולח גרורות. שני הדברים החשובים לגבי מנינגיומה הם המיקום שלה ואם היא גורמת סימפטומים. אם ישנם סימפטומים (בדרך כלל התעלפויות או פרכוסים, התקפים אפילפטיים), חייבים לה...
אני בת 31, סובלת תקופה ארוכה מאנמיה ומתת-פעילות של בלוטת התריס. אני מטופלת בכדורי ברזל ובאלטרוקסין, ועדיין אני על הקרשים. היום עשיתי בדיקת דם ואלו התוצאות שסומנו בכוכבית. אשמח לדעת מה איתי, כי מרגישה ...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!