בדיקת ויטמין B12 ( Vitamin B12 Testing ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בדיקת ויטמין B12 מודדת את רמת הוויטמין בדם על ידי בדיקת דם פשוטה. ויטמין B12 חיוני לתפקוד תקין של תאי הדם האדומים (Red Blood Cells- RBC's) ושל תאי מערכת העצבים. ויטמין B12 נמצא בעיקר במזונות מן החי, כגון: בשר, דגים, ביצים, חלב וגבינות. מרבית הניזונים ממאכלים אלה אינם מפתחים חסר בויטמין (Vitamin B12 deficiency) אלא אם קיימת בעיית ספיגה כלשהי. 


בדיקות דם - בדיקת ויטמטין B12מתי עושים בדיקת דם של B12?

הסיבה הנפוצה ביותר לבדיקת רמות B12 היא בירור אנמיה (חוסר דם). רמת ויטמין B12 נמוכה גורמת לפגיעה בתאי הדם האדומים ולהגדלתם ולכן נקראת באנמיה מגלובלסטית (רמת המוגלובין נמוכה מהנורמה עם כדוריות דם אדומות מוגדלות)

קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דםאוכלוסיות בסיכון

מחלות קשורות

חסר בויטמין B12 קשור למחלות הבאות: אנמיה מגלובלסטית, אנמיה ממארת (pernicious anemia), התרבות יתר חיידקית במעי (bacterial overgrowth), דלקת של הלבלב (pancreatitis), מחלות מעי דלקתיות (קרוהן), אנורקסיה נרבוזה, מחלת צליאק, תסמונת הלולאה ה"עיוורת" (blind loop syndrome) לאחר ניתוחי קיבה.גורמי סיכון לחוסר ויטמין B12

ישנם מספר גורמי סיכון לפתח חוסר בוויטמין B12 הכוללים תזונה צמחונית או טבעונית, שאינה מכילה ויטמין זה, ללא נטילת תוספים המספקים B12 באופן חיצוני. 


גורם סיכון נוסף הוא לאחר ניתוחי קיבה ומעי, בו נפגע האזור שאחראי על ספיגת הויטמין. 

בעיה בספיגת הויטמין עלולה להיווצר גם בשל התרבות חיידקים במעי (bacterial overgrowth) והפרעה לספיגה תקינה של המזון, חסר באנזימי לבלב ומעי האחראים על הספיגה עקב בעיה לבלבית (למשל דלקת בלבלב), ומחלות אחרות של המעי הגורמות להפרעה בספיגה כגון מחלת צליאק וכרוהן. 

אינדיקציה נוספת למדידת רמת הויטמין בדם היא בשל תסמינים וסימנים הקשורים למע' העצבים הפריפרית- תחושת נמלול/עקצוץ בקצות הגפיים או חוסר תחושה.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

בדיקה של רמת ויטמין B12 נעשית ע"י לקיחת דגימת דם. הבדיקה מבוצעת כאשר זרוע הנבדק מושטת הפוכה על גבי משטח ישר או שולחן. הבודק מהדק רצועת גומי סביב החלק העליון של הזרוע, על מנת לעצור את זרימת הדם ביד, בכדי למנוע דליפה מוגברת של דם מאזור הדקירה. 

לאחר מכן, הנבדק מתבקש לכווץ את כף היד לאגרוף, פעולה שמסייעת לבודק במציאת כלי דם טוב ללקיחת הדגימה, לרוב וריד באזור המרפק או האמה. לעיתים לוקחים את הדגימה מאזור גב כף היד. כאשר מאתרים וריד שנראה מתאים בגודלו, מחטאים את האזור ע"י מטלית ספוגה באלכוהול ודוקרים את הוריד ע"י מחט דקה, שמחוברת למבחנה, למזרק או ל"פרפרית" בדיקה. 

הפעולה מעט לא נעימה וגורמת לכאב קל בשל הדקירה. בהמשך הבודק שואב את כמות הדם הרצויה אל תוך מבחנת בדיקה מיוחדת. בסיום השאיבה, מוצאת המחט בזריזות מן הוריד, ויש ללחוץ מייד על אזור הדקירה ע"י מטלית, בכדי למנוע היווצרות שטף דם באזור. 
משך הבדיקה כ-5 דק'. המבחנה נלקחת למעבדה לצורך בדיקה.

אחרי הבדיקה

ניתן להפסיק ללחוץ על אזור הבדיקה לאחר כ-2-3 דק' או כאשר פוסק הדימום. לרוב מתפתח שטף דם קל באזור הדקירה, שחולף תוך מס' ימים ואינו דורש טיפול. לעיתים נדירות עלול להתפתח שטף דם משמעותי, כואב ונפוח באזור הדקירה, ויש לדווח על כך לרופא, על מנת לשלול זיהום באזור הוריד (פלביטיס), אשר דורש טיפול.


פיענוח תוצאות

תוצאות דגימת הדם מגיעות לרוב תוך כיממה-שתיים.

רמות תקינות של ויטמין B12 הן 200-835 פיקוגרם/מיליליטר או 148-616 pmol/L. 

לרוב, רמות נמוכות מהתקין של ויטמין B12 נגרמות עקב צריכה בלתי מספקת שלו במזון או בעיה בספיגתו. במידה ומתגלה חסר בויטמין בדם ומעוניינים לאתר את הסיבה עושים לרוב את מבחן "שילינג". 

רמות B12 הגבוהות מהתקין אינן מזיקות כשלעצמן, אך עלולות להיגרם עקב מחלת כבד (למשל שחמת הכבד או הפטיטיס) או להופיע בסוגים מסוימים של סרטן הדם (לוקמיה). לכן, חשוב לבצע בירור מקיף.

המאמר נכתב על ידי אפרת סולומוןמאמרים לפי נושא בדיקת ויטמין B12

מאמרים נוספים בתחום
באנשים מבוגרים שגילם מעל 70, עם חסר קל - בינוני ברמות B12 בדם, יש צורך כנראה במינון דרך הפה של פי 200 מהכמות המומלצת היומית (recommended dietary allowance או RDA) על מנת להשלים חסר זה, כך תואר...
לפעמים נראה שאנחנו מוצפים בכל כך הרבה שיטות הרזיה ודיאטות, שברגעים אלו ממש יוצאת לשוק עוד דיאטה חדשה. אבל האם השיטות האלו עובדות או שמדובר בקיצורי דרך לא מועילים וגם לא בריאים? תעשיית הדיאטות כיום ...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת ויטמין B12

שאלות נוספות בתחום
הכאבים שאתה סובל מהם הם ככל הנראה כאבים ממקור עצבי. ישנן כמה וכמה תרופות שניתן לנסות על מנת להקל על כאבים מסוג זה. גם ישנם טיפולים אחרים, לא תרופתיים, או בתרופות שניתנות ישירות לעמוד השדרה. אני ממ...
זיהום על ידי החיידק הליקובקטר יכול להתבטא בשיעול, אם כי זה לא שכיח. שיעול כזה הוא בדרך כלל יבש, מוחמר בשכיבה ומוקל בישיבה ובעמידה, וזה מתאים לתיאור שלך, אך ישנם גורמים אפשריים אחרים לשיעול. תוכלי ...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!